Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Çin Malları Satışa Devam Etsin Mi ?

Katılımcı sayısı
32. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Evet

21 65.63%
  • Hayır

11 34.38%
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

AB Uyum Yasaları Doğrultusunda Çin Malına Hayır!

Motovento
    REKLAM ALANI
    alpinaB10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GSR K9
    uç beş tane aç, ucuz paraya kaliteli motora binecek diye çinliye hayır avrupa birliğine evet. sıkıyosa kendimiz üretelim bakalım çindekinin 100de 1 ini üretebiliyomuyuz..e madem bööle almayın bakalım çin mallarını, kullanmayın sahip olduğunuz çin menşeili malları..çin bügün dünyanın en ileri teknolojisiyle ürtim yapan ve dünyayı tehdit eden tek cumhuriyettir. halkçıdır.herkes eşittir,inançlıdır.çalışkandır.ve en önemlisi kalabalıktır. yani iş gücü çok fazladır ,yarın öbür gün tamam ulan çok kazandım üretmiyorum al atını zkerim tımarını diye bi çıkışsa kim ne b.k yer bende merak ediyorum. bu çinliler geçen yıllarda rusyadan hurda bi uçak gemisi almıştı, tüm dünya güçleri takibe aldı ulan bu gemiyide yapar başımıza iş açarlar diye .gerçi onlar bozdurup saat yaptılar koca gemiyi ama olsun.neyse siz avrupa birliğinede girin.onların abuk sabuk yasalarına uyun. serbest dolaşım hakkıda alın.. avrupalı cebinizede para koysun..sen gaza gelip ambargo koydunya.parayı onlara kazandırıyosunya.. benden satın al artık alacağin çin malını desin. sonrada o o..spu analı APO pe..vengini yeniden yargılatsın sana,ülkemin tarım sektörünü öldürsün,güney doğuyu alsın elinden kürt devleti yapsın.yarın öbürgün rum gelsin ayasofyayı kilise yapsın, sende bağıra bağıra gez. ucuza aldım orjinal japon motorum var diye.. olurmu.?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

ne ver kardeşim şu çin mallarında,ulan sanki biz adi mal üretmiyoruz kaç tane malımız var işe yaramaz oooo.adam yapıyor adisinide iyisinide.*ucuz mal dandiktir* diye bir kavram var bizde ama bizde adamlarda işçilik sıfır bakın ben seslendirme sistemi imalatı yapan bir firmada çalışıyorum.bir hoparlörü(zayıf akım)
    maksimum 9$ mal ediyorum.ama adamlar benimkinden daha kalitelisini 2,5$ yapıyor ve satıyor bakın daha kaliteli diyorum.kdv yok-ötv yok -vergi yok -geçici yok yok yok işçilik ucuz hepsi aynı değil adi malı varmı var o da buradan giden adam yaptırıyor o adi malıda zaten...

ben katılmıyorum çin malı adidir diye ....sapına kadar da alırım...
    motorcu motorcunun arkadaşı,dostu ve kardeşidir

Motosikleti
    GSR K9
    Alıntı qeek23 adlı üyeden alıntı
    ne ver kardeşim şu çin mallarında,ulan sanki biz adi mal üretmiyoruz kaç tane malımız var işe yaramaz oooo.adam yapıyor adisinide iyisinide.*ucuz mal dandiktir* diye bir kavram var bizde ama bizde adamlarda işçilik sıfır bakın ben seslendirme sistemi imalatı yapan bir firmada çalışıyorum.bir hoparlörü(zayıf akım)
    maksimum 9$ mal ediyorum.ama adamlar benimkinden daha kalitelisini 2,5$ yapıyor ve satıyor bakın daha kaliteli diyorum.kdv yok-ötv yok -vergi yok -geçici yok yok yok işçilik ucuz hepsi aynı değil adi malı varmı var o da buradan giden adam yaptırıyor o adi malıda zaten...

ben katılmıyorum çin malı adidir diye ....sapına kadar da alırım...
    bunlar çini gidip görmemiş insanlar abi boşver.açları çalıştırıp açlara dandik mal satan koca bi fabrika zannediyolar çin'i...

Arvasi3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLR 250[Kırmızı gülden ayrıldık]
    bırakın bu çin malı safsatalarını.hepsi bizi kazıklamak için.Türk malı diye Kanuni aldım meğerse oda çinde imal ediliyormuş.çinde üretim yaptırmayan firma kaç tane kaldı gösterin bana.kendi kendimizi böyle boş laflarla kandırmayalım
    Dağlar ve yollar haydi ne duruyorsunuz bizi bekliyor endurocular

Motosikleti
    GSR K9
    ya, bana bi tane sapına kadar türk malı olan ve herkesin kullandığı bişi söle ?
    memleket olarak domates bile üretemiyoruz lan.onun bile ilaçları macaristandan geliyo..

tatarx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çin malı min malı bende aldım paşalar gibi biniyorum.
    bu boykot olaylarının çocuk çalıştırmayla falan alakası yok.tamamen parasal bir olay çin malının girdigi yerde müthiş bir rekabet başlıyor.meşhur markalar 10 liraya satacakları malı 7 liraya satmak zorunda kalıyor.tabiiki engellemeye çalışacaklar.

MeTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    forrap, öyle birşey demek istemediğimi anlamış olman gerekirdi. LAfım bir üst satırda yazılanlaraydı. alpinaB10, Çindeki sanayiyi senden daha iyi biliyorum dostum merak etme dayım oradan Türkiyeye mal ithal ediyor. Neyse arkadaşlar konu benim adımı açılmış ve kapanmıştır ...
    Eşini Seviyorsan, Onun (2 teker) Hayallerini de Seveceksin.

piyade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar ben bir 0 km motosiklet sahibi olmak için 1 sene her türlü masrafımdan kısarak para biriktirdim.O km japon motosikleti almak için daha iki sene aynı şartlarda para biriktiriyor olacaktım.Şu anda hiç olmazsa altımda benim diyebileceğim ve beni tatmin eden bir motosiklet var olsun çin malı olsun.Biz den yıllardır motosiklet edinmek için anamızın nikahını isteyenler biraz kendine gelsin olmaz mı fena mı olur 2005 in mart ayında 125 cc bir japon markanın bayisine gittiğimde yüzüme bile bakmadılar halbuki paramda cebimde doymuş adamlar doymuş adamlar doygunluktan esnaf lıkları ölmüş aynı bayi bu çin malları piyasa ya girince makanın camlarını kampanya ilanları ile doldurdu yok 12 ay vade 24 ay vade yok tüketici kredisi.Ben burada çin mallarını savunmuyorum cebinde parası olan gitsin japon malı alman malı alsın güle güle kazasız belasız kullansın ama çin malı alan arkadaşlarına da saygı duysun yoksa herkes gibi biz de biliyoruz honda yı yamaha yı kawasaki yi bmw yi.
    saygılarımla.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    vurunnnn çin malı motorlaraaa.....

yaşatmıyalım onlarııı

bizler kazık atmayı o kadar seviyoruzki ticarette....

ama kaliteli üretip kazık atsak tamam diycem...

hem kalitesiz kem yüksek kar marjlı ürün kakalamaya çalışıyoruz millete...

bu her sektörde böyle....

iç üretim sektörümüzün büyük kısmı kepenk kapatmışşş...

üzüleyimmi sevineyimmii anlamadım...1 ytlye aldığımız küçük şeylerde bile öyle paralar dönüyorki...bir arkadaşımın söylediğine göre ithalat çok basitmiş...yeterki devletin gözüne batma ve ithal ettiğin ürüne damping konmasın...arz talep meselesi kimin umurunda...50000 ytllik motorada müşteri var 2500 ytlyede müşteri var...herkes özgür her konuda...küçük çocukların çalıştırılma meselesine çin'in dünyanın 1 numaralı devleti olma çabalarının bir parçası...her alanda güçlü olmak istiyorlar....uzakdoğu insanlarını hep sevmişimdir...metalcim küçük çocukların çalıştırılma meselesi bizded var...sanayide tamirhanede çalışan çocuklar..güneydoğuda okul yüzü görmeden boyacılık yapan veya kapkaçla tanıştırılan çocuklar......hayat bizdede çok zor inankiii....hepimiz için...toplumsal açıdan çine hayranım diyebilirim...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    mondial mzt 250
    Yıllardır avrupa avrupa deyip kole ettiniz yurdum insanını. Hadi o zaman satsınlar kardeşim çinden gelen motor fiyatlarınada uyum yasalarını göreyim. Avrupanın da avrupalınında yaptığı ve bildiği tek şey vardır. Sömürmek sömürmek.ikinci dünya savaşından sonra ameleliğini yapacak iş gücüne ihtiyacı varken turlu vaad ve entrikalarla sömürülen yurdum insanı. Elinde kalan üç kuruşuda yıllardır yok serbest piyasa yok liberal ekonomi yalancı bir çok başlık altında sömürülen yurdum insanı. Bu dünyada hiç kimse benim insanım gibi savaşmadı, hiç kimse benim insanım gibi çalışıp üretmedi ama hala köleleri oynuyoruz sonrada çıkmış çinli çocuklardan bahsediyoruz. Geçin bütun bunları yıllarca ülkeyi otomobil ve motosiklet çöplüğü haline getirenler avrupanın beş liraya bindiği motoru bana neden 15 liraya bindiriyorlar. Avrupanın iki katı benzini bana layık görüyorlar. Sizler hala nasrettin hocanın dediği gibi kaybolan paralarınızı geceleyin avrupanın sokak lambasının altında arayın. Bulursunuz bulduğunuzda haber verinde bizde avrupalıya peşkeş çekilen turizm arazilerimizi, el altından satılan her karış topraklarımızı aynı lambanın altında arayalım. Bulursanız haber verinde yıllarca teröre şehit düşen vatan evlatlarımızın sızlayan kemiklerinin ağrısını dindirelim. Neymiş efendim çin malını boykot edecekmişiz. Bari milleti kandırmayın kardeşim. Bugun çin mallarına bir kota gelsin aynı motoru başka markalarda sokacaklar hemde 5 katı fiyatına. yurdum insanı kırk yılda ayakları yerden kesildi bunu bile çok gördünüz. helal olsun be yurü yurdum insanı. Elbet bir gün seni yurutenler toslayacaklar ama son pişmanlık fayda vermeyecek o zaman.

Motosikleti
    GSR K9
    Alıntı MeTaL adlı üyeden alıntı
    forrap, alpinaB10, Çindeki sanayiyi senden daha iyi biliyorum dostum merak etme dayım oradan Türkiyeye mal ithal ediyor.
    sen dua et de kota falan koyulursa dayın işsiz kalmasın. arkadaş ayıptır söylemesi ama benim çinde 2 tane atölyem var ve 7 yıldır sadece bana imalat yapıyor ve toplam 120 çinli / 9 türk çalışıyor.

Motosikleti
    Dominar 400 UG - Hero xPulse
    Şahsi görüşümü söyleyeyim.Ben bir T.C vatandaşı olarak yerli malı tüketilmesinden yanayım.Bir arkadaş demiş çin motorları geldi,ucuz olduğu için milletin ayağı yerden kesildi,insanlar az paraya motor alabildiler falan.Arkadaşım bunu bu forumda herkes biliyorki çinden gelen ucuz motorların çoğu sorunlu çıkıyor.Motoru aldıktan sonra kesin bir yerinde bir arıza oluyor.Ayrıca parçalar çok kalitesiz.Çok çabuk yıpranıyor.
    Yani çinliler ucuz motor yapalımda parası olmayan gariplerde motora binsin diye düşünmüyorlar.
    Eğer devlet vatandaşına yerli malı tüketme bilincini verseydi,şu anda piyasada Kanuni ve Harput'tan başka bir sürü markamız olurdu ve ne fiyat ne de kalite konusunda sorun yaşardık.
    Benim görüşüm bu,arkadaşların dediklerine saygı duyuyorum.

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar bu gün bir arkadaş başlık açtı ama yok oldu bir motor firması piaggiolarda indirim yapmış 2500-3200 arası iki model bu sizce nasıl oldu adamlar satamadı ellerinde kaldı ee iade edemiyecekler model geçiyo seneye satamayacaklar hemen kampanya madem o fiatlara inme imkanı var nie düdüklüyonuz kardeşim milleti çin mallarına devam sonuna kadar destekliyom ne çocuklar çalışıyopmuş siz hiç sanayiye gittinizmi türkiyede 10-15 yaş arası çocuklar çalışır orda sigortasız yok pahasına haftalık 20 tl gibi komik paralara neymiş ab çocuk çalıştığı için çine boykot yapmış bence ab ilk türk mallarına boykot yapsın kimsenin beğenmediği çin motorları sayesinde iki yıl önce 8,5 milyara satılan falcon bu gün 7,5 milyara satılıyo dahada düşürecekler fiatları yoksa satamazlar bu kadar basit honda ya pakistanda yada hindistanda üretrim yapıyo orda çocuk işçi yokmu kimse kimseyi kandırmasın beyler bu gün japonyada motor üretilmiyor ama hepsi japon macaristan da avrupadaki bir çok motor firmasına parça üretiyor daha geçen yıl seyrettik ankara ostimde üretilip dışarı giden vede üzerine marka vurularak 5-10 misline türkiyede satılan avrupa araba yedek parçalarını
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Motosikleti
    Gilera Runner VXR 200 / Gilera Nexus 500ie
    Çin malları da illaki kaliteli hale gelecek. Dünya Çin'den korktuğu için bu mallara yasak kouyor. Standartlar falan buna göre yapılıyor neticede.
    Tabiki kalite farkı var, Piaggio Fiyatı 100birim, kalitesi 100birim desek, Çin malının fiyatı 400birim, kalitesi 60birim. Bence insanlar bunun için almaya değer buluyor.
    Çin malları piyasada bulunsun bence, ama ben almam Ama tamamiyle bir Türk markası piyasada olsa kesinlikle alırım. Fiyatı/kalitesi Çin malı kadar da olsa alırım. Yeterki destek gelsin ülkede bu sektöre.

Saygılar!

fes71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D250
    Arkadaşlar İngiltere AB üyesi değil mi? E AB üyesi olmasına rağmen AJS Motors bünyesinde Çin malı Regal Raptor DADYW 250'yi neden ithal edip satıyor? İngiliz motosiklet dergileri bu motosiklet için neden ''harika motosiklet'' diye yorumlar yapıyor?Neden bu motosiklete Arupa Tip Onay Belgesi veriyor?
    PRUVANIZ NETE,DENİZLERİNİZ SAKİN,
    MOTOSİKLET HAYALLERİNİZ GERÇEK OLSUN! 34 HVD 12 SİYAH İNCİ

MeTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    BBRR, abi o zaman şu saçma sapan gümrük vergilerini azaltsınlar veya kaldırsınlar. Aslında bir nokta daha var ki ; Çin malı motorlar piyasada rekabete yol açtı bazı fiyatlar gerçekten gözle görülür düzeyde düştü ama Japon olsun Kore olsun Türkiyeye soktuğu motorların çeşidinide azalttı. Aslında motorların pahalı satılmasında tek bir neden var o da gümrükte ödenen vergiler ve bu sene ülkeye giren motorların vergileri gerçketen doğru yerlerde kullanılsaydı şu an ülkenin ekonomisinin Finlandiya veya Almanya kadar iyi olması gerekirdi. Acaba başlığı değiştirip "Gümrük vergilerine hayır" mı yapsam ...
    Eşini Seviyorsan, Onun (2 teker) Hayallerini de Seveceksin.

Motosikleti
    mondial mzt 250
    arkadaşlar çin malları mademki kalitesiz. Kardeşim bugün asya ülkelerine ithal edilen bütün avrupa malları nın bir kaç marka hariç hepsi çin malı. Bunu bilmeyenmi var. Sonra çinliler çokmu geri zekalı o kadar kalitesiz ürün piyasaya sürecekler sonra bu pazarda bizde varız diyecekler. çinlilerin yaptıkları nüfus yoğunluk avantajlarını kullanarak ucuz iş gücü ile rekabet etmek. Ben çinlilere teşekkür ediyorum bu rekabet ortamını oluşturdukları için. hem serbest piyasa ekonomisi dicez hemde rekabete hayır dicez. Eskiden yerli malı yurdun malı diyerek yıllarca bu memleketi tekelci burjuvazilere esir ettik. Şimdi ise ab diyerek avrupaya köle ettiler. Şİmdide yerli malı olsa ona binerim diyen arkadaşlara bakarsanız motora hobi olarak binenlerin bir çoğunun kapısında son model avrupa otomobil görürsünüz. Sorulduğunda ee avrupaymış!! evine gidin bakın beyaz eşya avrupa Neden avrupaymış kaliteliymiş. Kalite avrupanın tekelindemi be kardeşim. Kaliteyi ucuza almanın hiçmi yolu yok. Beyler buna cevap arasınlar. Ooh 15 20 milyarları cep veya okul harçlığı alan beyler avrupaya binermiş. Yok kardeşim hiç bişeyi düşünecek ne takadım kaldı ne sabrım. Benimde motora binmek hakkım. Kim bana hitap edeni yeteni ucuza verirse ordayım. Ha bazıları gibi arkama manitamı atıp çok paralar harcayamam ama bana köyümün yolları yeter. Yurdumun insanından bir selam bir muhabbet bir tebessüm nelere bedel. yok kardeşim bir motosiklet parasına ben rektefe yaptıramam. hava olsun diye lastik yakamam. Kusura bakma arkadaşım ben sana uyamam!!!

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer

Re:

Merhaba

Öncelikle olaya tamamen maddiyat olarak bakıyorsunuz. Sizin 3milyara aldığınız motorlar Çinde Türk parasına göre 1 milyar civarında. Bu ürünlerin çoğunda kalite ve güvenlik denetlemeleri yok. Parça kalitesi ortada. Ucuz diye aldığınız ürün aslında pahalı. Bakım aralıkları, kısa zamanda arızalanması (mesela avrupa 30binde parça eskitiyorsa siz 5binde eskitiyorsunuz).

Bence canım/canınız herşeyden daha değerli. Şöyle bir senaryo yazarsak Ucuz üretilmiş bir tekerlek rulmanı, yetersiz yağlanma veya kalitesiz conta sebebiyle dışardaki suyu ve tozu bünyesinde toplayıp zamanla ses yapmasına rağmen sizin veya sevisin dikkat etmemesi sonucu tekerlek kitlenmesi ile veya rulmanın aniden dağılması ile takla atmanız sonucunda olacakları bir düşünün. Bu sadece basit bir örnek.

Avrupada bir taşıtın yola çıkabilmesi için belli çevre ve güvenlik kriterlerinden geçmsi gerekir. Bu Amerika'da da böyledir. TSE, TÜV vb. kuruluşlar bunun için vardır. Çin'den gelen ve satılan ne olduğu belirsiz kopya araçların ben güvenli ve hasaplı olduğuna inanmıyorum.

Kanuni konusuna gelecek olursak. Bizzat müdürleriyle mail yoluyla görüştüm. Toplamda 12 dünya firması ile ortak ürün ve parça geliştirme yaptıklarını belirttiler. Türk mühendislerinin geliştirdiği parçalar ve dizaynlar bu motorlarda kullanılıyor. Çin'de üretilen herşey dayanıksız diye birşey yok. Çin paranıza göre üretim yapar. Ucuz istiyorsan ucuz, kaliteli ama pahalı istiyorsan o şekilde üretimini yapıyor. Kanuni'nin başarısız olduğu ürünler vardır kimse inkar edemez ama ülkemizde üretimini yapan tek firmada bu firmadır. Mercedes, BMW vb. gibi firmaların sadece kendi ürettikleri parçaları kullandıklarını düşünüyorsanız yanılırsınız. Çoğu parçası uzakdoğu ülkesinden gelmektedir.

Ben serbest ekonomi taraftarıyım ancak kalitesiz ürünlerin girmesi mutlaka engelenmeli. Ayrıca Kanuni'nin servis ve yedek parça hizmetini kendi memleketimde gördüğüm üzere oldukça beğeniyorum.

Eğer maddiyata gelecek olursak her insan hesaplı ve kaliteli ürün almak ister. Motor sevdasıyla yanıp tutuşan, yeni motor sahibi olmak isteyen bizler birazda mecburiyetten bu motorlara rağbet göstermekteyiz. İmkanı olan zaten üst düzey ürünleri alıyor. Burdaki ince nokta şu olmalı En iyi servis ve hesaplı yedek parça hizmetini veren kim?

görüşmek üzere.

Makine (The Machine)

shadowofspirit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung gt250R SİYAH..

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İmkanı olan zaten üst düzey ürünleri alıyor. Burdaki ince nokta şu olmalı En iyi servis ve hesaplı yedek parça hizmetini veren kim?
    ben bunu tam 5 aydır anlatmaya çalışıyorumda malesef anlayan pek yok kim BMW binmek istemez kim HARLEY istemez ama imkanlarda ortada burda iş gelip servis ve parça desteğinde tıkanıyor görünüş için motor alınmayacağını ben yıllar önce öğrendim piyasada 10 larca marka var ama hangisi kalıcı olcak bu belli değil X marka motor alıcaksın bu sene sorun yok ya 3 sene sora ne olacak arkadaşım 2 sene önce GELY marka motor aldı 150 cc maxi scooter bayi öve öve sattı hiç bir parçası yok aynı bayi şimdi takasta motoru 300 ytl ye sayarım diyo işte size canlı örnek motor alırken servis ve yedek parça can alıcı öneme sahiptir inanın 3 yıl sonra bir motor mezarlığı oluşacak parçaları olmayan motor mezarlığı
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler