Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Nazar boncuğu yerine 9 mm zincir...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Merhabalar.

Bu gece keyfim acayip yerinde. Ailecek Kerem Görsev'in konserinden geldik. Kerem ve solisti Alan iyi ama davul ve bas pek parlak sayılmazlardı. Caz standartları çaldılar yalnızca.

Şu anda WinAmp'te Alan Parson's Project, kadehimde Jack Daniels on the rocks... Ev halkı da yattı. Artık size yazabilirim. Bu siteye yazmayı ve sizleri çok seviyorum.

Neyse bugünkü mevzuya dönelim.

Bazı arkadaşlarımın motorlarında mavi minik şirin nazar boncukları görüyorum. Çok ta yakışıyor, şirin şeyler. Oğluma annesi sürekli takmakla beraber, ben bu tür şeylere hiç inanamadım. En ufak bir koruyuculuğu olduğuna inanıyorsa bile takalım, ona da karışmam.

Hırsızların motorumu çalmasını zorlaştıracak iki önlemim var. Bakın zorlaştıracak diyorum, çünkü hırsız için çalması imkansız birşey yoktur. Önlemlerimden birincisi kat sahiplerinde kumandası bulunan otomatik kapılı otoparka (aslında otoparktan apartmana giden yol üzerine) parkediyorum. Ayrıca Motorun durdurduğu yer apartman görevlisinin dairesinin oturma odası ve mutfak balkonunun önü. Ama yine de insanların açıp girip çıkabildiği normal küçük bahçe kapısı da var tabii. İkinci önlemim de standard MasterLock disk kilidi.

Yani, özetle, hırsızların son yıllarda geliştirdikleri kaykaya koyup kamyonete kadar götürebilmelerini engelleyecek hiçbir şey yok.

Bugün motoru zincirle ağaca bağlama fikrini artık realize etme zamanının geldiğini düşünüp Koçtaş'tan zincir almaya gittim. Aradığım en kalın, en baba 9 mm galvanizli zincirin metresinin 20 milyon olduğunu görünce vazgeçtim tabii. Bana en az 4 metre lazım. Kilit milit, 100 milyonu geçecek... Bunun üzerine büyük hayalkırıklığı içinde cadde üzerindeki hırdavatçıya da bir bakmalıyım diye düşündüm. Burada aynı zinciri buldum. Metresi kaça diye sorduğumda satıcı çocuk bunların kiloyla satıldığını söyledi. Kilosu 3.70 YTL. Hemen "sar ordan 8 kilo" dedim. 4.5 metre geldi 8 kilo zincir. 2 tane de baba asma kilit aldım. Gelip motoru arka ayaklarından en yakın ağaca bağladım (ağacın gövdesinin çevresine bir kilit kullanarak ilmik yaptım, motorun tekerleğine de bir ilmik ve ikinci bir kilitle hallettim). Toplam maliyet 56 YTL'den pazarlıkla 50 kaat.

Alan Parson's bitti... Şimdi biraz Iron Maiden koyalım bakalım...

Nerde kalmıştık...

9 mm zincir acayip kaba, ama bir o kadar da etkileyici, heybetli ve caydırıcı duruyor. Ucunda sanki savanada uzanmış bir aslan misali benim kız bağlı. Zinciri görünce motora yaklaşmaya çocuklar bile korkarlar valla.. Aslında bu baba zinciri hırdavatçı çocuk, tereyağı keser gibi kesip vermişti bana. Hırsız için de kesmesi zor olmasa gerek. Ama keserken yapacağı gürültü, özellikle de 4 metre kalın halkalı zincirin şıngırtısı bütün apartmanı ayağa kaldırır herhalde. Eee, kocaman yeni dünya ağacını da kesemez... Yarın zincir jantı çizmesin diye eski bisiklet içlastiği ile kaplamayı planlıyorum.

Öyle hissediyorum ki, biraz daha rahat uyuyabilirim artık. Bana iyi bir çözüm gibi göründü, ne dersiniz..?

Okuduğunuz için teşekkürler.

(PS: Jack Daniels + Pink Floyd + motosiklet.net süper bir trio )

Tuğçe'ye not: Benim meleğemi çalmışın kısım... Ver meleğemi... Benim meleğem o...
    Üç boyoz bir kola

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kenya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Silverwing 400
    Abi uyku muyku hak getire valla İnsanın bahçesi ve becerikli bi babası olması hakkaten güzel şeymiş. Eski kömürlüğü sokağa açılan bi garaja çeviriverdi bizim peder bey o yüzden içim rahat Allah sizede müstakil evlerde (tabi istiyorsanız) oturmayı nasip etsin. Hayırlı geceler efendim
    İnandığınız gibi yaşayamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız...

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    İyi yapmışsın abi... hemde 25 kere Zincir çoğu zaman uğraştırır ve caydırıcıdır. Üzerindeki kilitinde sağlam olmasında yarar var ama onada sağlam bir çekiç darbesi yeterli ola bilir...
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

Motosikleti
    Xmax
    Çok istiyorum müstakil bir ev. En büyük hevesim de seninki gibi bir garaj yapabilmek. Ama çocuğun okulu, hanımın kaprisi filan henüz çok yol var bahçeli bir eve...

Ama ben yapacağımı biliyorum, oğlan üniversiteyi kazanıp, ben de emekli olunca Atlıcam karavanıma, ver elini dünya... Ahh, ahh.... Kenya derdimi deştin...

Alıntı THE_LANCET adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi yapmışsın abi... hemde 25 kere Zincir çoğu zaman uğraştırır ve caydırıcıdır. Üzerindeki kilitinde sağlam olmasında yarar var ama onada sağlam bir çekiç darbesi yeterli ola bilir...
    Yapma, ya... O kilit yarım kilo filan gelir herhalde.. Yine de bi çekiçle halledebiliyorlar mı yaw?..
    Üç boyoz bir kola

ketchup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6 N, Derbi GPR125 Nude
    spor salonunda birinin anahtarı kaybolmuş. dolabın kilidi de küçük dolap kilitlerinden değil, kibrit kutusundan büyük asma kilitler vardı. Orada çalışan adam bu kilidi açmak için kösele ayakkabısını kullandı! Ayakkabısını çıkarıp, topuk kısmı ile kilide tepeden vurdu. ikinci vuruşunda kilit açıldı. daha büyük asma kilitleri de çekiçle açmak mümkündür bence. Ama onca sesi kimse göze almaz heralde.

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    İlk olarak hırsıza kilit dayanmaz
    Motorun zincirlenmiş halini çok merak ettim.
    Kilit konusuna gelince dediğin gibi zincir kesilebilinir ama çok uğraştıracağı için fark edilme olasılığı yüksek. Ama zincirin zayıf halkası asma kilit, asma kilitler malesef hırsızları durması çok zor. Yine de başarılı bir güvenlik olmuş.
    Alarmlı disk kilidi kullanmak nasıl bir önem olur kullanan var mı acaba?

Motosikleti
    Xmax
    Yarın fotografları çekip koyarım..
    Üç boyoz bir kola

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    nazar boncuğu hırsızlardan korunmak için takılmaz zaten... bence sen o zincirle motoru ağaca as daha güvenli olur.altınada bitane kurt köpeği bağla bak bakalım hırsız yanaşıyomu
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

keano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2001 Honda Africa Twin
    valla para varsa en iyi cozum alarm... yada GPS sinyali gonderen cihazlar, cat diye bulursun motoru... :D http://www.cats-eye.net/

ben 2 zincir 1 disk kilidi kullaniyorum...tabi nazar boncugumda eksik degil, bide ortuyorum motoru... bi onerim var sadece, motoru zincirlerken zinciri sıkı bi sekilde havada kalcak sekilde baglamak faydali olabilir, cunku zincir yerdeyse zinciri kesmek cok daha kolay...

aklima geldi simdi... zincire bi suru zil takmak lazim assinda... iyi ses cikartir
    Saygılar!
    Kaan

airman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200X C/T
    Alıntı Skullhunter adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk olarak hırsıza kilit dayanmaz
    Motorun zincirlenmiş halini çok merak ettim.
    Kilit konusuna gelince dediğin gibi zincir kesilebilinir ama çok uğraştıracağı için fark edilme olasılığı yüksek. Ama zincirin zayıf halkası asma kilit, asma kilitler malesef hırsızları durması çok zor. Yine de başarılı bir güvenlik olmuş.
    Alarmlı disk kilidi kullanmak nasıl bir önem olur kullanan var mı acaba?

motoru branda ile örtüp, alarmlı disk kilidi kullanıyorum (xena-110 ytl civarı) ama gözüm dışarıda kalıyor sanki alarm sesi az çıkıyor gibi.

yine de yere sabitlenen bir halka ve zincirle ayaklıktan kilitlemeyi düşünmüyor değilim
    THICKHEADED MAN DOESN'T WEAR HELMET

kenya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Silverwing 400
    Alıntı Rigel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok istiyorum müstakil bir ev. En büyük hevesim de seninki gibi bir garaj yapabilmek. Ama çocuğun okulu, hanımın kaprisi filan henüz çok yol var bahçeli bir eve...

Ama ben yapacağımı biliyorum, oğlan üniversiteyi kazanıp, ben de emekli olunca Atlıcam karavanıma, ver elini dünya... Ahh, ahh.... Kenya derdimi deştin...
    Bizim bahçede vakti zamanında kayısı, şeftali,üzüm,erik ağacı vardı. (Evimiz halkalıda aslında oldukça kalabalık bir yer.) Evde reçel yapılacaksa mutlaka o bahöenin meyvasıyla yapılırdı. Sonra nolduysa ağaçlar kurudu kesmek zorunda kaldık. Şimdi bahçede bi ufak kömürlük, bi garaj var kalan yerlerde mermer kaplı. Eski halini özledim valla. O yüzden müstakil evleri çok severim apartman hayatı bana göre değil

Ya konu zincirdi nereye geldi. Rigel abi inşallah yaparsın istediklerini
    İnandığınız gibi yaşayamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız...

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Valla bende merak ettim abicim....

Bizim burda 2 katlı müstakil lojmanlar olduğu için her aileye garaj var...Benim makinalar ve ufaklıkların bisikletleri çok şükür emniyette..

Bak şimdi mete_han'ın sözleri aklıma geldi...Hani;

tuzunuz kuru sizin tabi ╣......diyoya..Haklı bir yandan abicim...

Allah devletimize zeval vermesin...
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Öncelikle zincir caydırıcı bir önlem (önleyici değil)

Ama önleyiciliğini arttırmak mümkün.

Zinciri gergin bağlamalı ve yerde kalmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü hırsız gelirken inşaatın birinden demir makası çalıp getirir yanında ve o baba zinciri kıt diye keser.

Fakat zincir yerde değil havada ise bu kesme işlemi zorlaşır, hatta tek başına yapamaz.

Aynı şey kilit içinde geçerli, kilit de yerde durmamalı.

Canta zarar vermemesi için zinciri bir hortumun (gırtlak hortum mesela, yada zinzire uygun bir boyutta herhangi bir hrtum. Bknz. nalburlar) içinden geçirebilirsiniz, şambelle filan uğraşmayın.

Fakat kötü ama gerçek eğer hırsız zevk için değilde sipariş üzerine motorunuzu çalmayı kafaya koydu ise bir gece planlayıp ertesi gece mutlaka çalar. (Planladığı birinci gece sipariş edilen motorun aynısından başka yerde daha kolay çalınabilecek görmezse)

Zincir ve benzeri fakat daha sağlam bir diğer önlemde arabalarda kullanılan baston direksiyon kilididir.

Önce kaliteli bir marka temin edilir, sonra motoru park ettiğiniz bölgede uygun bir yere-duvara kalın bir halka bakla gibi birşey monte-kaynak ettirilir. sonra motorun neresine takacağız diye düşünülüp bulunan bi kaç yer farklı park etme çalışmaları ile park edilir ve bu baston kilit ile o sabit demire kilitlenir.

Mümkünse duvar ile motor arasında bırakılmalıdır bu kilit, ki hırsızın araya girip çalışmasını zorlaştırsın.

Dikkat edilmesi gereken nokta bu baston kilitlerin bir tarafının yarım ay şeklinde açık olmasıdır. Motoru park edip bağlarken yapacağınız kombinas motorun ileri geri yada yukarı oynatılarak bu yarım aydan çıkarılmayacak şekilde olmalıdır.

Örneklersek;

Diyelim sağımız duvar ve sabit demir-halkamız sağ duvarda, önümüzde duvar veya yüksek set. ön tekeri ielri sıfırlayıp baston kilidin yarım ayını arkadan öne doru gerdirerek şasede bir yere takarak duvara kitlersek yarım ayın kapalı kısmı geride kaldığı için geri gidemez motor. Önüde duvar yada yüksek set olduğu için ileride gitmez falan filan işte

Hatta ilk seferlerde "ulan nasıl takmıştım bunu" diyerek sizde açamayabilirsiniz, tecrübeyle sabittir.

Dediğim şekillerde park etme zorluğu var ise en kötü ihtimal çift baston kilit ile karşılıklı da takılabilir.

Bu baston kilidi özellikle motorun yan ayağı tarafındaki bir duvar ile motor arasında işletince sizin bile elinizde anahtar var iken açmanız zor olur. Hem motorun dış etkenlerle devrilme riskini de ortadan kaldırır. Zincirden ve asma kilitden de daha sağlamdır. Suyunada pilav yapabilirsiniz.

Piyasa malları 10 YTL civarı, KALE gibi kaliteli markalarda 20 YTL den pahalı olmayınca hemde ucuz bir güvenlki önlemi olur.

Nazar ve nazar boncuğu kısmına gelincede efendim;

Evet nazar vardır, hem dinimizde hemde bir çok farklı kültürde nazar vardır. (veya benzeri anlamlarda)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) nazardan korunmak için Allah'a (c.c) sığının buyurmuştur.

Bir hadisi şerifinde mezarlık yanından geçerken yanındakilere "Burada yatanların yarısı nazardandır" buyurmuştur (yada aşağı yukarı bu anlamda birşey)

Nazar insanı mezara Mete Han'ı kazana sokar

Nazar göz değmesidir, bazı insanlarda (gözü değen) etkili değilken bazı insanlarda çok etkilidir.

Göz değmesi insana hayvana ve hatta cansız varlıklara bile zarar verebilir.

Çoğunlukla çocuklara ve kadınlara değer, erkekler çirkindir çünkü

Güzel çocuklara kara vurulması, güzel ve büyük evlerin, tarlaların girişlerine hayvan kafatası gibi çirkin şeyler asılması gözü değecek kişinin dikkatinin dağıtılması için uygulanan bir gelenektir.

Nazar boncuğudu aynı mantıkda süre gelen bir gelenektir, boncuk nazardan korumaz. Fakat gözü aldığı için belki işe yarıyor olabilir.

Biz ne olur ne olmaz diye takarız, ama boncuğa inanmayız. Nazardan korunmak için Allah'a (c.c) sığınır ve Peygamber Efendimizin (s.a.v) bize öğrettiği duaları okuruz.

Bir başka Huzura Doğru Programında görüşmek üzere efendim
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

aybarssurucu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS / KLX250
    Koyma da beni sinirlendirme Berkant Abi; gül gibi GSR'a 150YTL'lik bir ABUS ya da Magnum kilidi çok mu gördün?

Bir gece o hırdavatçıdaki çocuk kadar kolay kesip götürürlerse bu başlıktan beraber üzülmeyelim.

Şu an standart olarak piyasada bulabileceğimiz en sağlam zinciri bile kesiyor demir makasları. Ancak gemilerde kullanılan dövme zincirleri ve markalı kilitlerin bazılarını kesemiyor. Bu makasların 12 ton kesme basıncı uygulayanı var. Bahsettiğim zincir ve kilitler için bu değere bakmak lazım.

Ben 3 hafta aradım zor da olsa buldum. 25-30 milyarlık bebek gibi süpersportu kapı önüne 50 milyonluk kilitle bırakan var. 5-6 milyarlık bisikletini 5 milyonluk kilitle güvence ! altına alan da...

Bu konuyu tekrar gözden geçirin derim arkadaşlar.

praetorian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    kasko yuda unutmamak lazım..
    arada yazdıysanız unuttum vallahi ben reçellerdeyim şimdi..
    asya as 125t, honda cbr125, honda nx4 falcon, suzuki gsr 600, sırada?

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    eyong
    Biz ne olur ne olmaz diye takarız, ama boncuğa inanmayız. Nazardan korunmak için Allah'a (c.c) sığınır ve Peygamber Efendimizin (s.a.v) bize öğrettiği duaları okuruz.
    Bence bütün olay olcayın bu son cümlesinde yatıyor. Biz yıllardır boşuna ugraşıyoruz. Master lock , 9mm zincir , araç takip sistemi kasko vs. vs. bunların hepsi boşuna. .Bütün bu önlemlerin yerine elimizde yasin akşam eve girmeden önce motorun başında biraz okursak bu motorumuzu korumaya yetecektir.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Makara yapacak yer arıyonuz be, cımbızla çekip lıyon dimi hain

Bahsettiğim şey nazardan korunmak içindir, hırsızdan korunmak için değil

Eşşeği sağlam kazığa bağlayıp, sonra Allah'a havale etmek lazım.

Sen çırılçıplak olarak şehirden uzak bir şantiyenin yatakhanesine gecenin bir yarısı gir, sonrada tecavüze uğrayınca takdiri ilahi de

İş mi yani
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Makara yapacak yer arıyonuz be, cımbızla çekip lıyon dimi hain

Bahsettiğim şey nazardan korunmak içindir, hırsızdan korunmak için değil

Eşşeği sağlam kazığa bağlayıp, sonra Allah'a havale etmek lazım.

Sen çırılçıplak olarak şehirden uzak bir şantiyenin yatakhanesine gecenin bir yarısı gir, sonrada tecavüze uğrayınca takdiri ilahi de

İş mi yani
    Olcay dikkat ediyorum verdigin örneklerin birçoğu belden aşagı abi.

Birgünde belden yukarı bir örnek versen nickimi degiştircem beeaa

bathu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var 636
    ben motorumu evin içine başucuma kadar çekebiliyorum rahatım allahıma çok şükür ama rigel keşke çelik halat alsaydın iki parmak kalınlığında hem eskimez paslanmazdı motorunada zincir kadar fazla zarar vermezdi.
    Yeşil Peri..tıtanıum Yüküm ağır geride kalırsın! Bulaşma avlayamazsın! Sakın deneme öldüremezsin! Vargeç ciddiyim

rigel hocam foto isteriz hlaini merak ettim
    god is busy ! can i help you!

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler