Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kasklar ve Kask Üzerine Herşey

Motovento
    REKLAM ALANI
    serkankiyak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6
    model çok güzel şimdiden güle güle kullan ..
    fiyatına bakılırsa kaliteli birşey herhalde.
    [FONT="Georgia"][FONT="Verdana"][B][COLOR="Blue"][SIZE="2"]Biliyorsan konuş,ibret alsınlar.Bilmiyorsan sus, adam sansınlar..[FONT="Georgia"][/FONT][/SIZE][/COLOR][/B][/FONT][/FONT]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    chaos106 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xmax
    ZEUS marka kasklar nasıl kalitelimi dir bileniniz var mı arkadaşlar?

aytskal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben kaskların üzerindeki sembollerin anlamını merak ediyorum arama yaptım ama bulamadım emniyetle ilgili sınıflar varmış bence onları dikkate almalıyız bilen biri varsa yanıtlarsa öğrenmiş oluruz...

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı attilamm adlı üyeden alıntı
    http://www.feyizoglu.com/alisveris/p....php?pID=43898

ben bunu almayı planlıyorum... bütçemin el verdiği en iyi çeneden açılır bu sanırım :(
    selam. bu fiyatı peşin verebilirsen sana airoh sv 55 kask tavsiye ederim. kaskın satış fiyatı 300 ytl ancak peşin ödemede %20 indirim yapıyorlar. buda 240 ytl ye denk gelir. kaskı görmek istersen linke tıkla. http://www.airoh.com/ENGLISH/apribil.../sv55/SV29.htm
    kaskı alabileceğin yerler : altunizade seyhan motor, ümraniye yıldız ticaret, sirkeci yıldız ticaret. 240 ytl den fazla verme hatta pazarlık yap 230 a alırsın. kask italyan malı ve ayrıca güneş vizörü var, buğu önleyici bir aparat daha var cama takılıyor. içleri çıkabiliyor.
    "İnsanların sizden neler beklediği değil, sizin kendinizden neler beklediğiniz önemlidir." N.F.ERES

kliwaj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    belli değil
    slmlar, bende donanimhaber forumunda bir arkadaşın yazdıgı yaziyi paste ediyorum

Şimdik, kask denen dünyanın belki de en eski kafa aleti dışarıdan gelen darbeleri emerek kafaya en az gücü vermek için üretilir.

3 bölümden oluşur. Dış katman, orta katman, iç katman. Dış katman genelde sert yüzeylidir, kırılmaya ve parçalanmaya karşı dirençlidir. Orta katman şok emmesi için özel malzemelerden üretilir. İç katman ise başın formuna uygun, kaymayı ve hareketi onleyen, terletmeyen, üşütmeyen bölümdür.

İyi kasklar genelde özel alaşımlı plastik, carbonFiber gibi malzemelerden üretilir. Amaç ilk darbede kırılmadan gücü kaskın tüm çevresine yaymaktır. Orta kısım gelen bu şoku emerek içeriye en en en az gücü vermeye çalışır. İç katman hem konfor hem de düşme anında kaskın kafa üstünde dönmesini engelleyen kısımdır.

Bir de hayati bir bölümü daha vardır ki emniyet kemeri gibi takılmadığında işe yaramaz. Çene kayışı. Bu kayış düşme anında kaskın kafadan çıkmasını ve fazla hareket etmesini engeller. Düşme esnasında vuku bulan kırbaç hareketinde kask yukarı çıkarsa direkt küçük beyni ve soğancığı parcalayabilir, omuriliği zedeliyerek felçe veya kırığa sonunda ölüme sebep olabilir. Bu sebeple iyi kasklarda kayışın kilidi çelik girişli veya dağcılıkta kullanılan teknikle çelik halkalı kilitlidir. Kaskı tutan kısımlarıda çelik vidalarla tuttururlur ve en sağlam kısmıdır.

Yani anlayacağını kayışi takılmayan veya bozuk olan ultra teknolojik 1.000 Euro'luk F1 kaskı ölümcüldür. Bu sebeple son 2 yıldır sadece kayış değil bir de boyun sabitleyicisi kullanılıyor. Sürücüler bunda pek hoşlanmıyor ama güvenlik işte...

Gelelim 25 YTL'lik kaska. Dış yüzey tamamen sert platikten imaldir, şoku dağıtmaz direkt içeriye geçirir. Orta katman çok incedir yeteri kadar şoku ememez. Kayışı işe genelde plastiktir ve çok zayıfltır. Sağlam olduğunu söyleyen çok satıcıda, bir nevi ders vermek için kayışını hafif bir asılmayla kırdığımı biliyorum. Kazalarda gelen kuvvet belki on misli daha fazla.

Avrupa ve Amerika'da kaskların DOT , E(Yuvarlak içinde sayı) gibi güvenlik kodları vardır. NCAP gibi benzeri kuruluşlarda kasklar test edilir ve dayanıklılığı, şok emişi ölçülür. Bu standartlar trafik için en az gerekli olanlardır. Yarışlarda daha da yükseği kullanılır.

25 YTL'lik kasklarda bu standart yoktur ve alamazda. Bu kaskları kullanıyorsanız bilinki kafanızı korumuyorsunuz sadece polis savıyorsunuz. Hatta bir adım ötesinde belki takmasanız zarar veremiyeceğiniz küçük beyincik ve soğancığınızı tehlikeye atıyorsunuz. 100 YTL civarında standartları sağlayan kasklar var. Bunları tercih edin.

Bu arada standart bir kaskın üretim maliyeti bellidir. Çok pahalı kaskların fiyatı özel yapım boyasından ve serisinden kaynaklanır. En pahalısı en iyisidir demek değildir. Ama Arai, AGV, Schubert (Şumi kullanıyor), Shoei gibi markalar kendini kanıtlamıştır, bi de özel boyalıları ve serileri vardır ve fantezileriniz için uygundur. Diğer DOT, E standardı olan tüm markalar (Aklıma gelenler Nolan, HRJ, Airoh, Shark) nispeten uygun fiyatlı ve gayet de iyidir.

Kafasına lazımlık takanları direkt Allaha havale ediyorum. Fazla bir şey söylemiyorum. Sigara ile birlikte ispirto içenler olduğu gibi bunlarda var heryerde. 6 yıldır motor kullanıyorum lazımlık takanlardan daha az özgür ve asi olduğumu kimse iddia edemez

If you have 10 $ brain then buy a 10 $ helmet
    Amiga ölmez!!!
    [url]www.amigaturk.com[/url]

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nazi AL
    Comfirmation Bias

extacy77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı derin adlı üyeden alıntı
    Sıcak havalarda düşüp ya da kaza yapıp çeneni dağıtma riski daha mı az? Çenesi açılan bir kask alsanız da sakın açık kullanmayın. Ayrıca kaskta bulunan bu tür hareketli parça darbelerde kaskın dağılma riskini arttırır. Ben hiç bir profesyonel motorcunun açılır bir kask kullandığını görmedim.
    Ama ben gördümAçmayacaksak çeneli bir kask almanın da hiçbir mantığı yok sen en iyisi çenesiz al dostum
    [COLOR="Indigo"][/COLOR][B][I]Patatessogan geri döndü[/I][/B]

ylmzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z800
    tam kapalı kasklar daha güvenlidir. bu yüzdendir ki moto gp de bile tam kapalı kasklar kullanılıyor. çene kısmı açık kasklar genelde cruiser tarzı için uygundur. cbr125 için tam kapalı kask daha iyi duracaktır ayrıca...
    Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Çene açılırlı gayet kaliteli bir Airoh modeli MotoVizyoN'da 110 Euro. Aklınızda bulunsun.
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

attilamm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow VT 750
    Alıntı raven adlı üyeden alıntı
    selam. bu fiyatı peşin verebilirsen sana airoh sv 55 kask tavsiye ederim. kaskın satış fiyatı 300 ytl ancak peşin ödemede %20 indirim yapıyorlar. buda 240 ytl ye denk gelir. kaskı görmek istersen linke tıkla. http://www.airoh.com/ENGLISH/apribil.../sv55/SV29.htm
    kaskı alabileceğin yerler : altunizade seyhan motor, ümraniye yıldız ticaret, sirkeci yıldız ticaret. 240 ytl den fazla verme hatta pazarlık yap 230 a alırsın. kask italyan malı ve ayrıca güneş vizörü var, buğu önleyici bir aparat daha var cama takılıyor. içleri çıkabiliyor.
    parayı peşin verebilirim ama ankarada bi yer bulmam gerekiyor... motoru aldım bayiye bu modeli bir sorayım belki getirtebilir benim için... ilgin için teşekkr ederim gerçekten çok iyibir kaska benziyor

resssan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway superlight 150
    Olcan 138,
    Genel konudan biraz alakasız olacak ama
    Bu kaskın modelini veya numarasını söylemen mümkün mü?
    Bu Cumartesi SL150 alacağım (Keeway), aynı zamanda kask-mont-eldiven işini de halletmek lazım
    Keeway Superlight 150 :cherry:
    34 ED 0798 (namı-diğer "vın vın")

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Bilemeyeceğim şimdi sadece oradabaktım inceledim ve sanırım ben de ondan bir tane alacağım ama 0212 557 72 87 numaralı telefondan ulaşıp sorabilirsin modelini.
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

chaos106 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xmax
    Arkadaşlar zeus diyorum kask diyorum bu markayı bilen varmı diyorum?

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    Parçalı kaskların ses yalıtımı tek parçalı olanlara göre az.Gürültülü makinelerle iki-üç saatlik yol yaptığınızda farkı anlıyorsunuz.

thedentist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha cygnusX ve honda VFR 800
    Arkadaşların ddiklerine katılıyorum.çene bölümü açılabilen kasklar gümlük kullanım için idealler.ben de kbc marka ffr modeli var.kısa mesafelerde,biyerlere uğraman gerektiğinde,konuşman gerektiğinde ön bölümü açıp rahatlıkla konuşabiliyosun.Ama hareket halindeyken mutlaka kapalı tutman gerekiyo.yoksa karşına arabada çıkar tır da uçak da gemi de...Hiç belli olmaz.burası türkiye.Alacağın motorun cinside önemli.racing kullananlar geneld önü açılmayan modelleri kullanıyolar.çünkü yüksek hızlarda önü açılabilen kasklarda ses problemi oluyor.kaliteli kasklarda böyle bi sorun pek oolmuyo ama yidede yüksek hızlarda tam kapalı kasklar daha avantajlı.

Arkadaşların ddiklerine katılıyorum.çene bölümü açılabilen kasklar gümlük kullanım için idealler.ben de kbc marka ffr modeli var.kısa mesafelerde,biyerlere uğraman gerektiğinde,konuşman gerektiğinde ön bölümü açıp rahatlıkla konuşabiliyosun.Ama hareket halindeyken mutlaka kapalı tutman gerekiyo.yoksa karşına arabada çıkar tır da uçak da gemi de...Hiç belli olmaz.burası türkiye.Alacağın motorun cinside önemli.racing kullananlar geneld önü açılmayan modelleri kullanıyolar.çünkü yüksek hızlarda önü açılabilen kasklarda ses problemi oluyor.kaliteli kasklarda böyle bi sorun pek oolmuyo ama yidede yüksek hızlarda tam kapalı kasklar daha avantajlı.http://www.helmetcity.com/page/HC/PR...ffrinfinityblu
    burda benim kullandığım kask var.bu kaskla 200 ü geödüm otobanda.çenesi açılabilir olmasına rağmen fazla ses yok.

izmirliavukat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

önce güvenlik sonra konfor...

ben intruder kullanıyorum ve yarım kask takıyorum. Portekiz'in NEXX isimli bir modeli (bkz.motomax, sirkeci mağzası). Ancak nolan, shark v.s. siteleri incelediğimde bu kaskları city kask olarak tanımlıyorlar ve kulak tıkacı olmadan şehirlerarası yollarda yolculuk çok yorucu. korkunç ses alıyor içeri. Bence şehir içi şehir dışı demeden tam kask kullanmak. Çenesi açılan kaskın çok pratik bir yönünü görmedim. Mutlaka kullananlar önerdiğine göre vardır ancak bende buradaki bazı arkadaşlar gibi çenenin açılma mekanizmasının allah korusun kaza anında tam kaska göre sağlam olmayacağını düşünüyorum. Yine bu forumda bir test sonuçları aktarılmıştı. Burada çıkan sonuç en pahalısı en iyisi değildi idi. Hatırladığım kadarıyla en iyi sonucu veren kask shark'ın 500 modeliydi ve fiyatı da bu topikte konuşulan rakamlardan çok da yüksek değildi.

thedentist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha cygnusX ve honda VFR 800
    ARKADAŞLAR KASKIN AVRUPA SATIŞ FİYATI 460 DOLAR...TÜRKİYEDE DE 650-700 YL FİLAN OLUR HERALDE.AMA DEDİKLRİ GİBİ KASK GİBİ KASK YANİ...

ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    Alıntı jawa adlı üyeden alıntı
    skull kaskı al motoruda alırsın inşallah

ancak bu benim "pena" işine dönmesin!
    fi tarihinde gitara heves saldım.gitar satan dükkanlara gidip kedinin ciğere bakması gibi gitarlara bakıyorum.gitarı olan bir arkadaşla dükkana gittiğimiz bir gün arkadaş satıcı ile konuşuyor, tel alıyor, distorşın(tam yazılışını bilmiyorum) soruyor falan derken ben de o gazla bi tane pena aldım.arkadaş sağolsun "sende gitar yok ki niye pena alıyorsun" diyerek iki paralık zevkimizi o saniye heder etti.olum alacaz elbet bulunsun evde, diyerek sanki bulunmaz çok önemli bir parçaymış gibi penamı cebime attım.
    yıllar geçti gitar hevesim bitti. tabi gitar falan almadım.penayı da kaybettim ama senin durum farklı tabi.motor aşkı kolay kolay geçmez bundan eminim.
    abi bende de gitar merakı vardı ben hep cebimde penayla dolaşırdım. gitarı da aldım şimdi de bateri çalmak istiyorum baterim yok ama baget aldım alışayım die gerçi motor farklı ama ne tür bir motor alınacaksa ona uygun kıyafet ve malzemeleri önceden almak gerekir malum fiyatlar. ben ilk önce kıyafetleri almayı düşünüyorum.

herşey rüzgarı hissetmek için
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

Freak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Varadero, Honda VFR (3. olursa o da Honda olacak)

C2 fiyatı

Türkiye satıcısı Motomax.
    Fiyatı da 399 €.
    Fuarda bile düşmedi fiyat.

Bende bu akaskı almak istiyordum ama maul para nedeni ile alamadım.
    Ben gözlük kullandığım için güneş vizörü çok önemli bir detaydı benim için.

Aynı güneş vizörü özelliği Airoh SV55 de görünce, param da buna yettiği için düşünmeden aldım SV55 i.
    Ama aklım hala Schubert C2 de.
    SV55 in buğulanma problemi var. Havalandırması ise zayıf.

Param olunca düşünmeden gidip C2 alacağım.
    [FONT="Verdana"][B]Woaki kamina, tekabuki nanna. Umsala bimsasa, bimsa namba![/B][/FONT]
    [B][FONT="Verdana"][COLOR="Red"]Free Rider[/COLOR][/FONT][/B] --- [B][COLOR="Blue"](FReaK, hiçbir gruba üye değildir; Özgürdür.)[/COLOR][/B]

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı attilamm adlı üyeden alıntı
    parayı peşin verebilirim ama ankarada bi yer bulmam gerekiyor... motoru aldım bayiye bu modeli bir sorayım belki getirtebilir benim için... ilgin için teşekkr ederim gerçekten çok iyibir kaska benziyor
    rica ederim. kaskı motoru aldığın yere de getirtebilirsin tabi de dediğim fiyata getirebilirse gayet iyi olur, en fazla kargo ücreti ekstra olabilir. bayiye sor eğer getiremem derse başka şekilde hallederiz. mesela senin yerine bayiye ben gider pazarlığını yaparım. sen parayı onların hesabına yatırırsın onlarda sana kargo ile gönderirler. kargoya vermeden önce kaskı satan bayi ile de görüştürebilirim. bana turkcellli bi numara verirsen durumdan hebrdar edebilirim seni.
    "İnsanların sizden neler beklediği değil, sizin kendinizden neler beklediğiniz önemlidir." N.F.ERES

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler