Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Rüzgar ve soğuk

Motovento
    REKLAM ALANI
    ennginn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Süper Yamaha K12
    Rüzgar gögüse ve başa vurduğu zaman ileride ne gibi rahatsızlıklara maruz kalırız.(kask takmamanın ve mont kullanmamanın zararları)

Duyduğum kadarıyla baş ağrıları ve sinüzüt gibi rahatsızlıklara sebebiyet verdiği

Göğüse vurduğu zaman akciğerlere ve iç organlara zarar verdiği.

Soğuk havada özellikle bu günlerde kask ve mont takıyorlar ama pantolon

giymiyorlar gençler. Dizleri ağrıyan varmı.

Bellik takmayanlarda böbreklerinden rahatsız olan oldumu acaba

Sitemizde doktorların olduğunu biliyorum. Kask, mont ve pantolon giymemenin bellik takmamanın zararları hakkında bilimsel olarak açıklamalarını bekliyorum. ki

yaşlandıklarında rahatsızlık çekmesinler
    Onur34 bunu beğendi.
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL, AYNI DUYGUYU PAYLAŞANLAR ANLAŞABİLİR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Osmaniye İl Temsilcisi
    Motosikleti
    YAMAHA WR 426 F - SUZUKI GN 125
    Güzel bir başlık açmışsınız bu konu bence çok önemli bir konu ve bütün motorsiklet kullanıcıları bu konuda bilgi edinmeli. Konuda uzman arkadaşların bilgilerini bu alanda paylaşmalarını bekliyoruz. Ennginn bey sizinde belirttiğiniz gibi, genel olarak kaskımız var, montumuz var ama birçoğumuzun pantolonu yok, bunun insan vucuduna kısa ve uzun vadedeki etkileri nelerdir. v.s. v.s.
    YuSuF - YuZuF - YZF:wiinkk:

efendy_iso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1_8
    Alıntı yusuf_tb5cks adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    montumuz var ama birçoğumuzun pantolonu yok, bunun insan vucuduna kısa ve uzun vadedeki etkileri nelerdir. v.s. v.s.
    bugünlerde inanılmaz derecede diz ağrısı çekiyorumm ilk fırsatta bi tane pantolon alacağımm

engin abi konuyla ilgili duyarlılığın taktire şayann, emeğine sağlıkkk,bu konuda profesyonel kişilerinnn bizi bilgilendireceğine eminim ,teşekkür ederim
    [I]315 ile uzaklaştım,aynamda görünmüyorsun...I]

mhrrmkpnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    evet herkes banada aynı seyi soluyo yaslannca gorucem ben seni hasta olucaksın die
    bendede bitek pantalon yok ama yagmurluk ve dizlik varken hersey ii sogugu hissettrmio ama yagmurlugu giymedigim zaman indigimde bacaklarımda donmanın verdigi sıcaklıgı hissediyorum
    true love..

Drift Religion

Forumdan Uzaklaştırıldı
    20 li 30 lu yaşlarda diziniz üşür ama kolay kolay ağrımaz.Romatizmaya davetiye çıkarırsınız.Romatizma teşrif ettiğinde ise motora binmeseniz bile diziniz hem ağrır, hem üşür.Yürümenize bile engel olur.Maalesef romatizmanın kesin bir tedavisi yoktur.
    Olaki düşüp zedelemişseniz dizleriniz daha çabuk üşümeye başlar.
    Ben 20 li yaşlarda parasütle atlarken dizlerimi zedeledim.Yetmedi sualtında kendimi sıkça üşüttüm.Şimdi ne kadar spor yaparsam yapayım yeteri kadar sağlıklı olamıyor dizlerim.
    Ama dizler kadar önemli olan özellikle kasık bölgesinin üşümesidir ki bu da romatizma kadar tehlikelidir.
    Üşümekten de önemlisi, korumasız bir pantolonla düşersek göreceğimiz zarar
    kesinlikle daha fazladır.

Motosikleti
    Dl-1000 Vstrom Midnight Blue, Kanuni Motorun 150
    Bu soğuk havalarda en çok korumamız gereken bölgelerden biri eklemlerimiz. Malesef sürekli motor kullanan kişilerde uzun vadede romatizmal rahatsızlıklar baş gösteriyor. Ben motora pantolonsuz binmemeye 2 ay önce başladım. Şu soğuklarda bile kotla motora binenleri görünce şaşırıyorum açıkcası. Bu erkeklik taslama işi değil, tamamen bizim sağlığımız. Yandan fermuarlı bir modeli giymek ve çıkarmak sadece 15 sn alıyor. Hem güvenlik hem sağlık açısından son derece önemli.

Ellerimizde son derece önemli çünkü kalın, kışlık eldiven kullanmıyorsak sağlık bir yana, hissizleşen parmaklarınız yüzünden kazaya davetiye çıkarıyorsunuz demek oluyor.

Boyunluk kullanmamakda boyun bölgesinden kask ve mont içine soğuk hava girişi, neticesinde de kalın bir montla bile üşümeniz demektir. Konforlu,üşümeden bir sürüşün temel noktası, paçalarımızdan boyun bölgemizde kadar tüm hava girebilecek noktaları kapatmamız ve kat kat giyinmemiz. Kat kat giyinmek, örneğin montun bir yerinden giren havanın hemen her yerimize işlemesini önler, alttaki katmanlar arasında hala sıcak hava bulunur.

Rüzgara karşı, yarım saatten uzun süren mesafeye gideceksek kulak tıkacı öneririm, yoksa uzun vadede işitme azlığı yaratıcaktır. En sessiz denilen kasklar bile bunu önleyemez.
    GÜCÜN BİLGİ OLMADAN HİÇBİR DEĞERİ YOKTUR.

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    Dİzlerim kütür kütür gidiyo bu aralar.Pantolonun faydası çokmuş gerçekten Bu aralar kendi pantolonumu yapmaya çalışıyorum

Motosikleti
    yamaha x-max ''06''
    Motorlara bir çuval para sayıp da üzerine tişört ve kot pantolonla binmek kadar amele bir davranış olamaz ,neticede böbrekleri ve idrar yollarını üşütüp,kan işiyenler,kaskının içine kulaklık takmayıp sürekli 90-110 desibel
    ses maruz kalıp tinnutus olanlar(50 yaştan sonra duvar gibi sağırlık),kot mont ile binerek akciğer ödemi ve ciğerlerinde su toplayanlar ve tüm eklemlerinde
    geri dönüşümsüz ağır hasarlara uğrayanlar,yada dandik malzemeyle bindiği
    için sürtünmeden anormal doku kaybına uğrayan ve vücut deformasyonuna
    uğrayıp yazın mayo bile giyemeyenler işte bunlar motosiklet sporunu ciddiye almayan ve nazi kaskıyla polis yasağı savmaya çalışanların maalsef ortak kaderidir.
    9.000-16.000 eurolar arasında makinaya para verip de 2500 euroluk koruma malzemesini almayan zihniyetler bunu yaşlanıncaya kadar yapamazlar,eğer hayatta kalırlarsa TV den gözleri yaşlı ve yatağa bağlı şekilde mutlu mesut
    gezenleri ancak izleyeceklerdir.Maalesef gerçek budur.
    binbasi nayman x-max ''06
    Yamaha Touching Your Heart.
    Safety First,then RIDE..!

Motosikleti
    Süper Yamaha K12
    Yukarıda tüm arkadaşların verdikleri örnekler gayet güzel ben 52 yaşındayım ve motora bindiğim zaman ne varsa giyerim. Görüntü ikinci plan çünkü sağlığım herşeyden önemli.

Sitemizde bulunan doktor arkadaşlara Özelden mesaj attım.biz sadece gördüklerimizi ve duyduklarımızı yazarız diye.Ama sizler bilimsel olarak daha açıklayıcı ve gözümüzden kaçan ender rastlanan rahatsızları bilirsiniz, bu başlığa gerekli açıklamaları yazarmısın dedim.

Zannedersem onlarda başlık altında toplayarak bizleri uyarıcı bilgileri buraya yazacaklardır.

MT büyük bir aile her yaştan motorcu var herkesin tecrübelerle edindiği konuları aktaracağına ve bilinçli sürücü olmamıza katkıda bulunacaklarına inanıyorum.

Herkese verdiği bilgiler için tüm MT adına teşekkür ederim.

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Engin Bey,

Konu gerçekten önemlii değindiğiniz için teşekkürler
    Yeğenim, benim tüm tavsiyelerime rağmen dediğiniz şekilde kullandı ve sadece 3 yıl. Artık pinemiyor Bacaklarımızın sağ ve sol yanlarından uzanan Siyatik Sinirleri bitmiş, en ufak rüzgarda inleterek ağlatıyor ki kendisi 120 kg lık inanılnmaz bir cevvaldir, el parmakları yine soğuk havalarda çalışmıyor!! uzatmayacağım, kendisinin bana söylediği şudur:

'' Muzo: ben bilememişim bu çok sevdiğim alete pinmeyi...''

soğukta: maske+kask+dizlik+kışlık libas+alta Pijama ya da eşofman olmadı polar motor pantulu+mümkünse ön siper camı+bot+paçalar bağlanmalı+hiç olmadı göğüsümüze gazete+koruma, koruma, koruma Amman arkadaşlar, hep sürelim bu makineleri, sadece bugün değil
    Poturdak

a vagrant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    Denizcimuzaffer e teşekkürler.Arkadaşlar gördüğünüz ve okuduğunuz kadarıyla ben kışın da haftasonları uzaklara kaçıyorum.Şunu söylemek istiyorum;motor almadan önce gerekli tüm ekipmanları aldım ve kullanıyorum.Çok da faydasını görüyorum hepsinin.Maalesef rüzgardan nasibimizi alıyoruz ne olursa olsun.Ama minimuma indirmek gerek.Yazın bile kaskımı ve montumu 1 km yere gitsem giyerim.Böyle alıştım,böyle de gidecek.Yaşlanınca bilemem ama hayırlısıyla o günlere gelebilirsek,göreceğiz neler olacak bize.Ama tüm bunları bile bile motora binmek herkese nasip olmaz.Herkes gibi iki elimiz,iki ayağımız,iki gözümüz var.Ama fazladan iki tekerimiz var.Bu kadarcık fark yeter.Bunun zevkini çıkarmak için lütfen ne gerekiyorsda yapın,yapalım.Herkese sağlıklı,güvenli sürüşler.

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    valla ben günce 7saatten fazla motor üstündeyim. scoyco dizliklerim var. çok faydası oluyor. ileriye doğru koruma derecesini artırcaz inşallah. bi de armade eldivenlerim var. kask ve maske fix zaten

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    eskiden bende kask mont yada benzer koruyu eşyaları kullanmıyordum...bana bişey olmaz zannediyordum...hatta bana yapma böyle diyen motosikletçi abilerimize artiştlik bilene yapıyordum...onlar haklıymışlar..şimdi bacaklarım agrıyor başım çatlıyor...şimdi eskisi kadar motosiklete binmiyorum..ama bineceksem kesinlikle kask mont ve varsa dizliklerimi takıyorum..eminim içimizde kask mont kullanmayan arkadaşlar yoktur..eger varsa bence hemen kullanmaya başlamalısınız..yaşım çok yaşlı degil ..daha gençim ama...motosiklet yaşım baya geç....sonun da keske dememek içi lütfen koruyucu ekipmanlarımızı giyinelim...

arkadaşlar! motora binerken kafamızdan sonra korumamız gereken en önemli bölgemiz bel bölgesindeki böbreklerimizdir. böbreklerin devamlı olarak soğuğa maruz kalması geri dönüşümü olmayan rahatsızlıklara neden olabilir. en kötüsü de böbrekler belirti vermeye başladığında %50' sinden fazlası hasarlanmış demektir. lütfen bellik takmayı ve böbreklerimizi soğuktan korumayı ihmal etmeyelim. şöylede bir bilgi vererek böbreklerin bizim için öneminden bahsedeyim. böbrekler vücudumuzda ki en fazla kanlanan (kalp ten kan alan) organlardır. saniye 125 ml kan böbreklerden geçer bu kadar fonksiyone ve hayati bir organı sakın ha sakın üşütmeyelim.

Motosikleti
    Süper Yamaha K12
    Alıntı TEKTEKER_RAMÇO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eskiden bende kask mont yada benzer koruyu eşyaları kullanmıyordum...bana bişey olmaz zannediyordum...hatta bana yapma böyle diyen motosikletçi abilerimize artiştlik bilene yapıyordum...onlar haklıymışlar..şimdi bacaklarım agrıyor başım çatlıyor...şimdi eskisi kadar motosiklete binmiyorum..ama bineceksem kesinlikle kask mont ve varsa dizliklerimi takıyorum..eminim içimizde kask mont kullanmayan arkadaşlar yoktur..eger varsa bence hemen kullanmaya başlamalısınız..yaşım çok yaşlı degil ..daha gençim ama...motosiklet yaşım baya geç....sonun da keske dememek içi lütfen koruyucu ekipmanlarımızı giyinelim...
    Uyarılar için teşekkürler.

Kask takmayanların baş ağrısı,

Pantolon veya dizlik giymeyenlerin dizleri,

Mont giymeyenlerin iç organlarının,

ağrı yapacağını ve bu sayede bilinçlenerek ekipmanlarını takarak hem sağlıklarını koruyacaklarını ve kazalarda daha az yaralanmalara neden olacağını öğrenmiş olacağız

Motosikleti
    Süper Yamaha K12
    Herkes memnun galiba hayatından rahatsızlık çeken yoktur inşallah

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kış aylarındada motorundan vazgeçmeyen motorculara tavsiyem termal iç giysilerden edinmeleri olacaktır.. özellikle dağcılık ekipmanları satan mağazalarda alt-üst veya tulum şeklinde satılan bu termal içlikler rüzgara ve soğuğa karşı oldukça kullnışlıdır..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

szr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr125
    Bende de sinüzit var üni. yıllarında antalya da sıcak soğuk demeden çok bisiklete binmiştim , ondan sanıyorum ; motosiklet te ise mont,pantolon,maske,eldiven aldım ama bacaklarım üşümeye devam etti ve son olarakta alt üst yün içlik aldım , nispeten bacaklarımı rahatlattı ama şuan ayaklarım ve maske olmasına rağmen kaskın çene kısmından giren rüzgar yüzümü çok üşütüyor , bazende montu kısa ve pantolonuda biraz büyük aldığım için kalça bölgem üşüyor ; şu an da sorunum sinüzit ve maskeye rağmen soğuk havalarda kaskın içine giren havadan muzdaribim ; sanırım onada boynuma atkı bağlayarak çözeceğim ama hareket kabiliyetimi epey sınırlayacak ;

Sağlıklı, motorlu , huzurlu ömürler..

gokhan_307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Ybr 125 (Mavi)
    Merhaba 1 senedir motor sürüyorum.Kask, mont, soğuk havalarda eldiven kullanıyorum.Görüşlerinize de sonuna kadar katılıyorum.Ama uygun pantolon giymiyorum.Maske, bellik, boyunluktan bahsediyorsunuz.İyi ama benim çevremde eldiven takmam bile çok garip karşılanıyor.Günlük hayatta kullanılabilecek şekilde ekipman link, resim verebilirmisiniz?
    BBRR termal içlik hakkında link verebilirmisin?

Motosikleti
    honda cbr125 repsol
    benim korumalı pantolonum yok onun yerine dizliklerim mevcut rüzgardan dizlerimi korumak için bu yetrlimi acaba ben bi aklılık edip boyle yaptım 200ytl ye pantolon almadım
    en korktuum sey rüzgardan yediim souk yaz motorcusu olarak bile sırf onun için deri mont aldım.
    hiç yoksa uzun yolda gousumuze gazete altımızada yunlu bişiler giyimek farz yoksa 35-40 geldiimizde cok aaaahh lar keskeler cekeriz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler