Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Bugün İzmir'de motosiklet kazası..

Motovento
    REKLAM ALANI
    Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Bugün öğlen saat 12:00 gibi acil servise motorsiklet kazası sebebiyle çağırıldım. İki yaralıdan 40 yaş cıvarında olanın enişte, 18 yaşında olanın yeğen olduğunu öğrendim. Evlerinin hemen yakınındaki dükkana giderken KASK takmamaya karar vermiş enişte. Artçısı oğlan için kask olduğunu bile sanmıyorum. Bir otomobil önce motosiklete, ardından da bir yayaya çarpmış. Yayayı kurtaramadık, o amca acilden yoğun bakıma yatırdıktan kısa süre sonra öldü. Eniştede kafayı baştan başa kateden yaklaşık 20 cm lik cilt kesisi ve birkaç kaburgada kırık vardı. Yeğende ise göz kenarından yanağa uzanan bir kesik.. Tabii dirsek, diz ve ellerdeki sıyrık ve ezikleri saymıyorum. Enişte ve yeğeni arka arkaya tomografiye çıkardım. Eniştede sağ şakak kemiğinde ikili kırık ve hafif bir çökme, oğlanda ise sol beyin yarıküresi üstünde ciddi bir beyin kanaması vardı. Oğlan doğal olarak komadaydı o esnada. Tomografiden hemen sonra genci ameliyathaneye indirdik. Önce saçlarının sol yarısını traş ettim (buna son Mohikan modeli diyorum ben). Sonra, hani şu son günlerde "kask cool görünmemi engelliyor!" filan gibi bir sloganla verilen koreli beyin ameliyatlı çocuk fotografındaki gibi bir cilt kesisi yaptım (hani şu ters U şeklinde olandan). Hakikaten çok cool görünmüyordu o kesiyle. Sonra cilt altındaki çiğnemeyi sağlayan adaleyi elektrokoterle kesip kemiğin üstünden sıyırdım. Kemikte bir yandan diğerine uzanan derin ve ayrık bir kırık vardı. Kırığın biraz uzağına pnömatik matkapla bir delik açıp 6-7 cm çapa kadar genişlettim. Beyin zarı şiş ve gergindi, ayrıca altındaki kan pıhtısından dolayı mor görünüyordu. Beyin zarını 15 nolu bisturi ile açınca çok yüksek basınçlı pıhtılar ve taze kanama fışkırdı her yana. Kanayan yeri bulup kanamayı durdurdum. Adale ve cilt katlarını kapattım. Yara yerinden birkaç da dren dışarıya çıkarttım. Kapattığımda gerçekten de "cool" görünmüyordu. Oğlan uyandı. Saçma sapan konuşsa da bundan sonra iyiye gideceğini ümit ediyorum. Enişte ise serviste izlemde yatıyor. Ama kendini tren istasyonunda sanıyor, o ayrı...

İşte size naklen yayın gibi bir günümün hikayesi. Buna benzer motosiklet kazası yaralıları ile haftada birkaç kez uğraşıyoruz. Sıklığı ise hiç te haftada bir, ayda bir forum köşelerine düşen veya gazetelerin bölgesel eklerinde arasıra yer alan sıklıkta da değil bu yaralanmaların, sadece İzmir'de orta çaplı bir hastane benimki ve, bakın tekrarlıyorum, haftada birkaç kez uğraşıyorum bunlarla. Birçoğu COOL bir yara iziyle sağ salim taburcu oluyorsa da azımsanamayacak bir bölümü de felçli, konuşamaz, veya kendi işini göremez halde toplumun merhametli kollarına doğru yola çıkıyorlar.

Bu hastalarla konuşurken benim klasik sorular ise şöyle (tabii eğer hasta komada değilse) (ha, bir de hemen belirtmekte yarar var: motordan düşen kasksız herkesin kesinlikle kafada büyükçe bir kesiği oluyor, ve acayip ağır bir kan kokusu duyuyosunuz yaklaştıkça):

- Nasıl motordu?
    - Skutır abi..
    - Kask var mıydı sende?
    - Yoktu abi..
    - Kız arkadaşında?
    - Onda da yoktu abi.
    - Ehliyet?
    - Bizde ne gezer abi...
    - Ruhsat?
    - Hmmm...
    - Plaka?
    -....
    - Eh be anacım, ben ne diyiym sana şimdi....

Kıssadan hisse:

KASKINIZI TAKIN BENİ VE MESLEKTAŞLARIMI UĞRAŞTIRMAYIN !

'Cool' ameliyat izleri istemiyorsanız, n'oolur daha yavaş, daha dikkatli ve kesinlikle tam korumalı sürün, uzun yaşayın.

Okuduğunuz için teşekkürler.
    Üç boyoz bir kola

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Dialog daki koyu işaretlediğim yeri okurken küçük emrah filmini izliyor zannettim kendimi
    Alıntı Rigel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    - Nasıl motordu?
    - Skutır abi..
    - Kask var mıydı sende?
    - Yoktu abi..
    - Kız arkadaşında?
    - Onda da yoktu abi.
    - Ehliyet?
    - Bizde ne gezer abi...
    - Ruhsat?
    - Hmmm...
    - Plaka?
    -....
    Tanrı tarafindan bize verilen beyni kullanmamız gerektiği ümidi ile.
    Herkese kasklı sürüşler dilerim bende..

By_DosT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mekan belli olmaz ama genelde istanbul içi...
    Motosikleti
    Motürü Sattım. Şimdilik Ticari TAXİ
    ne kadar uyarsak sanırım boş insanlar oyuncak zannediyolar motosiklet kullanmayı ayrıca kask takmayınca sanki çok iyi bişey yaptıklarını.... yazık......
    RUHUN BEDENİNDE, LASTİĞİNDE JANTININ ÜZERİNDE KALSIN......

airman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200X C/T
    sevgili Dr.rigel anlatım çok hoş.

ellerin dert görmesin,allah sizin yanınıza düşürmesin,eksikliğinizide vermesin.

THICKHEADED MAN DOESN'T WEAR HELMET

G-Strider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMax 250 ABS
    Sirf kask takalim demekle olmuyor, isi bilen doktorlar olayin sonuclarini boyle detayli anlatirlarsa belki insanlarda bir korku olusur en sonunda!
    Bir gün bir Suzuki G-Strider ile...
    Suzuki G-Strider Motosiklet.Net Konu Başlığı >> http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=3228

karmacoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    canlı yayınla ameliyata katılmış kadar oldum,
    kask takın demek bazıları için klişeleşmiş olan sloganlar gibi geliyo sanki ve benimseyemiyorlar halen.
    üşenmeden ayrıntılarla anlatman epey etkileyici olmuş,
    hem ameliyat için hemde anlatımın için eline sağlık.
    May The Force Be With You

Motosikleti
    apache baş baş Gt 250R and today 50 :)
    Elıne saglık cok guzel anlatmıssın ama bılıncız suruculer olunca!

Motosikleti
    -
    yaa hiç anlamam kaskı kola takmaktan. cok merak ediyorum Cool gorunuyolarda noluyor. otobusteki kız seni tanıyomu, yoldan gecen araba onunu kesip tanısmak mı istiyo, yada bi gören bida seni hatırlıyomu, umursuyomu, paramı kazanıyorlar, filmdemi oynatıyolar, saclarımı bozulmuyo hic anlamıyorum hiç. ayrıca kaskı koluna takana ahaa bi amele daha geliyo diyoruz biz. ayrıca emin olsunlar kaskı takınca Cok daha COOL duruyo.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Bugün öğlen saat 12:00 gibi acil servise motorsiklet kazası sebebiyle çağırıldım. İki yaralıdan 40 yaş cıvarında olanın enişte, 18 yaşında olanın yeğen olduğunu öğrendim. Evlerinin hemen yakınındaki dükkana giderken KASK takmamaya karar vermiş enişte. Artçısı oğlan için kask olduğunu bile sanmıyorum. Bir otomobil önce motosiklete, ardından da bir yayaya çarpmış. Yayayı kurtaramadık, o amca acilden yoğun bakıma yatırdıktan kısa süre sonra öldü. Eniştede kafayı baştan başa kateden yaklaşık 20 cm lik cilt kesisi ve birkaç kaburgada kırık vardı. Yeğende ise göz kenarından yanağa uzanan bir kesik.. Tabii dirsek, diz ve ellerdeki sıyrık ve ezikleri saymıyorum. Enişte ve yeğeni arka arkaya tomografiye çıkardım. Eniştede sağ şakak kemiğinde ikili kırık ve hafif bir çökme, oğlanda ise sol beyin yarıküresi üstünde ciddi bir beyin kanaması vardı. Oğlan doğal olarak komadaydı o esnada. Tomografiden hemen sonra genci ameliyathaneye indirdik. Önce saçlarının sol yarısını traş ettim (buna son Mohikan modeli diyorum ben). Sonra, hani şu son günlerde "kask cool görünmemi engelliyor!" filan gibi bir sloganla verilen koreli beyin ameliyatlı çocuk fotografındaki gibi bir cilt kesisi yaptım (hani şu ters U şeklinde olandan). Hakikaten çok cool görünmüyordu o kesiyle. Sonra cilt altındaki çiğnemeyi sağlayan adaleyi elektrokoterle kesip kemiğin üstünden sıyırdım. Kemikte bir yandan diğerine uzanan derin ve ayrık bir kırık vardı. Kırığın biraz uzağına pnömatik matkapla bir delik açıp 6-7 cm çapa kadar genişlettim. Beyin zarı şiş ve gergindi, ayrıca altındaki kan pıhtısından dolayı mor görünüyordu. Beyin zarını 15 nolu bisturi ile açınca çok yüksek basınçlı pıhtılar ve taze kanama fışkırdı her yana. Kanayan yeri bulup kanamayı durdurdum. Adale ve cilt katlarını kapattım. Yara yerinden birkaç da dren dışarıya çıkarttım. Kapattığımda gerçekten de "cool" görünmüyordu. Oğlan uyandı. Saçma sapan konuşsa da bundan sonra iyiye gideceğini ümit ediyorum. Enişte ise serviste izlemde yatıyor. Ama kendini tren istasyonunda sanıyor, o ayrı...

İşte size naklen yayın gibi bir günümün hikayesi. Buna benzer motosiklet kazası yaralıları ile haftada birkaç kez uğraşıyoruz. Sıklığı ise hiç te haftada bir, ayda bir forum köşelerine düşen veya gazetelerin bölgesel eklerinde arasıra yer alan sıklıkta da değil bu yaralanmaların, sadece İzmir'de orta çaplı bir hastane benimki ve, bakın tekrarlıyorum, haftada birkaç kez uğraşıyorum bunlarla. Birçoğu COOL bir yara iziyle sağ salim taburcu oluyorsa da azımsanamayacak bir bölümü de felçli, konuşamaz, veya kendi işini göremez halde toplumun merhametli kollarına doğru yola çıkıyorlar.

Bu hastalarla konuşurken benim klasik sorular ise şöyle (tabii eğer hasta komada değilse) (ha, bir de hemen belirtmekte yarar var: motordan düşen kasksız herkesin kesinlikle kafada büyükçe bir kesiği oluyor, ve acayip ağır bir kan kokusu duyuyosunuz yaklaştıkça):

- Nasıl motordu?
    - Skutır abi..
    - Kask var mıydı sende?
    - Yoktu abi..
    - Kız arkadaşında?
    - Onda da yoktu abi.
    - Ehliyet?
    - Bizde ne gezer abi...
    - Ruhsat?
    - Hmmm...
    - Plaka?
    -....

Kıssadan hisse:

'Cool' ameliyat izleri istemiyorsanız, n'oolur daha yavaş, daha dikkatli ve kesinlikle tam korumalı sürün, uzun yaşayın.

Alıntı yapıp başlığı şişirmek istemezdim ama yapmadan da duramadım, hem yazınız hem de işinizden ötürü ellerinize sağlık.

Kaskı koluna takanlara birşey diyemiycem, zira kendi tercihleri.

Ama ben kolunda kaskla motosiklet kullanan bir erkek görünce gey'e benzetiyorum.

Neyse yargılamak bana düşmez, kendi tercihleri...
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

Motosikleti
    Xmax
    Ama ben kolunda kaskla motosiklet kullanan bir erkek görünce gey'e benzetiyorum.

+1
    Üç boyoz bir kola

Motosikleti
    Suzuki SV650s

- Nasıl motordu?
    - Skutır abi..
    - Kask var mıydı sende?
    - Yoktu abi..
    - Kız arkadaşında?
    - Onda da yoktu abi.
    - Ehliyet?
    - Bizde ne gezer abi...
    - Ruhsat?
    - Hmmm...
    - Plaka?
    -....

Kıssadan hisse:

Çok çok teşekkür ederim anlatımınız için...

Bi kaç gündür kendimi parçalıyorum bu konuda resmen.. Parasızlık kask takmamak yada ucuz kask takmak için bahane deildir olmamalıdır..
    Motor için para ayırırken bi kaç kuruş daha ayıramıyosanız daha ucuz motor alın ama kaskınızı mutlaka kaliteli alın...
    Hiç bi kask canınızdan daha pahalı olamaz..

Tekrar tekrar teşekkür ederiz size de..
    [B]Aptalların anlayacağı gibi yaz, akıllı olan ilk cümlede ne dediğini zaten anlar [/B]:cat:
    [B][COLOR="DarkRed"]Ben Derdimi Hangi Dağa
    Yüreğimi Hangi Suya Diyemiyorum[/COLOR][/B]

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Sırf bacaklarımın geleceği için bile motor tarzımı değiştirmeyi düşünüyorum ki kask olmazsa olmaz olmalı

Hep söyleniyor ama birilerinin kulaklarına gitmiyor galiba

Kışın soğuktan korunmak için asla bere takmadım(saçlar bozulmayacak ya!)
    ama kask işinde tereffüd bile etmedim motor işini göze aldığım an (bazı arkadaşlar motoru alırsam kaskı takmam diye niyetleniyor ya!)

Dilerim kimse başına birşey gelerek bazı şeyleri öğrenmez ve geç kalınmış olmaz.

Olmaz olmaz deme olmaz olmaz
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

Motosikleti
    f650

kask takmak ve tam koruma

geçenlerde ileri ve güvenli sürüş dersleri aldık bazı arkadaşlarla.hocamız uğur ertekin ilk gün akşam kurs vereceği balıkesir iline geldiğinde akşam motorunu bırakacağı kapalı otoparka koskoca 1200gs ni eli ile iterek soktu.sonradan sordum neden üstüne oturup kolayca park etmek varken ittiniz diye.oda kaskım yoktu ondan dedi.arkadaşlar mesafe 20 m. yok.buna rağmen iterek götürmek yerine binebilirdi.ama en azından bana ders vermiş oldu sizede aktarıyorum bu dersi.tam korumasız bir öğle gezmesi yüzünden dizim ağrıyor 1 haftadır.tam koruma tam koruma tam koruma.ve açık farlar .bunlar çok önemli

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Aprilia Atlantic 500 Sprint Scooter'ların Atası
    Şu kaskı kafanızdan çıkarmayın be kardeşim takın şunu süsmü yapmışlar onu kafaya takılsın diye üretmişler motoru çalıştırmadan mutlaka takın sevdiklerinizi üzmeyin kendinizide .

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı dr.vedat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçenlerde ileri ve güvenli sürüş dersleri aldık bazı arkadaşlarla.hocamız uğur ertekin ilk gün akşam kurs vereceği balıkesir iline geldiğinde akşam motorunu bırakacağı kapalı otoparka koskoca 1200gs ni eli ile iterek soktu.sonradan sordum neden üstüne oturup kolayca park etmek varken ittiniz diye.oda kaskım yoktu ondan dedi.arkadaşlar mesafe 20 m. yok.buna rağmen iterek götürmek yerine binebilirdi.ama en azından bana ders vermiş oldu sizede aktarıyorum bu dersi.tam korumasız bir öğle gezmesi yüzünden dizim ağrıyor 1 haftadır.tam koruma tam koruma tam koruma.ve açık farlar .bunlar çok önemli
    Bu belkide en az kask kadar önemli bir detay.

Trafikte seyir halinde olan tüm araçların kısa farlarını gece gündüz ayırımı olmaksızın yakması lazım.

Gündüzü geçtik bazı hanzolar geceleri dahi kapalı far'la gidiyor, neymiş görüyormuş uzay şöförüymüş nükleer erkekmiş kendisi.

Peki görülüyor musun?

Hiç sormayın cevapları belli, höööö?!#$£
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

APV41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ SV 650
    eline sağlık aslında kask takmayana yardım etmeyeceksin diyeceğim ama çok ağır kaçacak,nede olsa yolda yaralı kedi,köpek görsek yardım ediyoruz bende az önce bozyaka hastahanesinden geldim,sabah işine giden bir bayan arkadaşıma karabağlar caddesinde kafasında kaskı olmayan BÜYÜK bir motor çarpmış( ifadesi böyle BÜYÜK dedi ) ve ben yakın zamanda bunun kim olduğunu öğreneceğim,kırmızı ışıkta duran arabalardan sıyrılıp bir insanı 10 metre havaya fırlatacak hızı nerede bulmuş onu öğreneceğim arkadaşım şimdi hastahanede ve kulağı kopuk, bacaklarında ağır eziklerden dolayı morarma var,doktorlar birkaç gün misafir edeceklerini söyledi,motorcununda ağız içinde yırtılma varmış dikiş atılmış onada GEÇMİŞ olsun bir daha kaskını takmayı umarım unutmaz özelliklede benle karşılaştığında
    MT İZMİR HUZUR EVİ SAKİNİ
    nereye gittiğin değil kiminle gittiğin ÖNEMLİDİR :wiinkk
    CENGOMOTO

Motosikleti
    GSXR1000RR1
    okurken tüylerim diken diken oldu, gerçekten bilinçsizce hareket ediyoruz, sonunu düşünmeden, kaza dedikleri olayın sanki film bir senaryosu olduğunu sanıp ölenlere yada sakat kalanlara figüran gözüyle bakıp bi zaman sonrada unutuyoruz ne yazıkki, gerçekleri göremiyoruz malesef, paylaşım için teşekkürler sayın dr.

Motosikleti
    Suzuki SV650s
    Alıntı APV41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eline sağlık aslında kask takmayana yardım etmeyeceksin diyeceğim ama çok ağır kaçacak,nede olsa yolda yaralı kedi,köpek görsek yardım ediyoruz bende az önce bozyaka hastahanesinden geldim,sabah işine giden bir bayan arkadaşıma karabağlar caddesinde kafasında kaskı olmayan BÜYÜK bir motor çarpmış( ifadesi böyle BÜYÜK dedi ) ve ben yakın zamanda bunun kim olduğunu öğreneceğim,kırmızı ışıkta duran arabalardan sıyrılıp bir insanı 10 metre havaya fırlatacak hızı nerede bulmuş onu öğreneceğim arkadaşım şimdi hastahanede ve kulağı kopuk, bacaklarında ağır eziklerden dolayı morarma var,doktorlar birkaç gün misafir edeceklerini söyledi,motorcununda ağız içinde yırtılma varmış dikiş atılmış onada GEÇMİŞ olsun bir daha kaskını takmayı umarım unutmaz özelliklede benle karşılaştığında
    Çok büyük geçmiş olsun arkadaşına... İnşallah eski sağlığına kavuşur da sevdiklerinin yüzünü güldürür..
    [B]Aptalların anlayacağı gibi yaz, akıllı olan ilk cümlede ne dediğini zaten anlar [/B]:cat:
    [B][COLOR="DarkRed"]Ben Derdimi Hangi Dağa
    Yüreğimi Hangi Suya Diyemiyorum[/COLOR][/B]

karmacoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çengiz abi o ne biçim çarpma öyle ya arkadaşına büyük geçmiş olsun

Alıntı APV41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir daha kaskını takmayı umarım unutmaz özelliklede benle karşılaştığında
    abi arkadaşı bulunca şööle bi eğitime tabii tutalım, önce kafasında kask yokken bir kazma sapı çarpsın kafasına, soora kask varken aynısını uygulayalım , farkı soralım eğlenceli bi eğitim olur
    May The Force Be With You

Motosikleti
    Xmax
    Motorcu bir arkadaşımın sözü: "O dirseğinde taşıdığın kaska, düşüp kafanı patlattığında kulaklarından fışkırıp asfalta yayılan beyninin parçalarını toplarlar!"

Biraz oggrish.com gibi oldu, pardon
    Üç boyoz bir kola

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)