Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Güneşli Bir Pazar Günü & Benim Hâlim

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı muratgergerli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .
    Benimde düşündüğüm bu babocan..Tşkler.
    Rica ederim babocan.

Alıntı ExTReMa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aYe arkadaş aküyü çıkarada o motosiklet çalışacaktır..
    Çünkü iki ayrı bobin var ve aküye gerek duymadan çalışabilir.

Aha inanmazsan soralım muratgergerli arkadaşımıza denesin bikere
    Bırak motosikleti otomobilin hatta tırın aküsünü çıkarsanda bu araçların hepsi çalışmaya devam edicektir, tabiki şarj dinamosu ve regülatörde bir arıza yoksa, ilk mesajımda bunu yazdım zaten.

Hem ışık bobini diye bir kavram yok, ışın kılıncı var
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

muratgergerli ağbicim pazar falan kalmadı vardır bundada bir hayır. İnşallah önümüzdeki pazara kalmaz sorun çözülür. bu arada konuyu dağıtmak gibi olmasın ama cbr 1000 rr 'nin elektrik şeması akıllara zarar ya

Motosikleti
    Kendini SS Zanneden Pisihled
    Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CDI nedir'in cevabını yine bizim forumdan oku;
    http://www.motosiklet.net/forum/tekn...ise-yarar.html

Bu da 1000RR'in elektrik şeması(teknoloji konusunda önde giden bir model ve elimde şeması hazır olduğu için seçtim);

Burda da göreceğin üzere, şarj dinamosundan 3 uc çıkar, ancak bu uclardaki gerilim AC(alternatif akım) olduğu için regülatöre girer ve DC(doğru akım) ye çevrilip sistemi besler.

Dikkat edersen tüm sistem regülatörden sonra gelir ve regülatörden sadece 2 uc(+ ve -) çıkmaktadır.

Şarj dinamosundan çıkan 3 uc seni aldatmasın, 3 uc olmasının sebebi biri ortak uc olmak üzere her yarım tur da birinden olmak üzere toplamda dinamodan maksimum derecede faydalanmak içindir, eğer istersen onuda detaylı anlatırım ama ne kadar sade anlatmaya çalışırsam çalışayım teknik terimler yüzünden karmaşık gelecektir.

Yani şarj dinamosu bozuk olsaydı aktarma kablosu ayrıldığı zaman motor dururdu, demekki akü de sorun var.

baba bu motosiklet sistemi nedir böyle yaa? arabanın şarj dinamosundan 2 veya aynı bunun gibi 3 uç çıkar birisi konjektöre + yı sağlar diğeri gösterge tablosundaki şarj lambasına kumanda eder. çok çok nadir arabalarda ise 3. uç ayrı bir sistemi besler bağımsız olarak ama bunların hiçbirisinde alternatörün ürettiği alternatif akım konjektörde düzlenmiyor. alternatörün içindeki diyotlardan doğru akım olarak çıkıyor. konjektörde sadece voltajı ayarlayıp fazla akımı topraklıyo... şunu merak ettim sana zahmet şarj sisteminin olduğu bölümün resmini daha detaylı koyabilirmisin? resmi büyülttüm dağılıyo bişey anlaşılmıyo..
    Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz…"
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ExTReMa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aYe arkadaş aküyü çıkarada o motosiklet çalışacaktır..
    Çünkü iki ayrı bobin var ve aküye gerek duymadan çalışabilir.

Aha inanmazsan soralım muratgergerli arkadaşımıza denesin bikere
    Doğru dedin babocan çalışırken aküyü çıkarınca motor çalışmaya devam eder..
    Yani aYe`nin dediği de senin ve benim dediğimiz gibi..
    Kusura bakmayın internet bağlantım wi-fi olduğu için gidip geliyor...
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

ExTReMa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ama dediğin sistemde akü sadece devreyi tamamlar dediğimde ise aküyü komple çıkarsanda devreyi tamamlamasada motosiklet çalışır sadece ışıklar yanmaz yani ateşleme bobinine elektriği akü vermez kendine ait olan bobinden elde eder
    Kafam karıştı ya bana teknik terimler sormayın abi ya
    Kafamdakini anlatamıyorum kelimeler yetmiyo
    Demekki bu kız benim aklımı başımdan aldı
    Hain köfte
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı başkentin_asi_pilotu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    baba bu motosiklet sistemi nedir böyle yaa? arabanın şarj dinamosundan 2 veya aynı bunun gibi 3 uç çıkar birisi konjektöre + yı sağlar diğeri gösterge tablosundaki şarj lambasına kumanda eder. çok çok nadir arabalarda ise 3. uç ayrı bir sistemi besler bağımsız olarak ama bunların hiçbirisinde alternatörün ürettiği alternatif akım konjektörde düzlenmiyor. alternatörün içindeki diyotlardan doğru akım olarak çıkıyor. konjektörde sadece voltajı ayarlayıp fazla akımı topraklıyo... şunu merak ettim sana zahmet şarj sisteminin olduğu bölümün resmini daha detaylı koyabilirmisin? resmi büyülttüm dağılıyo bişey anlaşılmıyo..
    Resmin daha büyük hali malesef yok.

Bu arada kendi koyduğum şemaya kendim dikkat etmemişim, şarj dinamosu 3 fazlıymış, yani 120 derece açıyla üç ayrı sinüs çıkışı var, regülatör de 6 diyot ile doğrultulmuş olması lazım.

Evet otomobil şarj dinamolarında diyotları içeri koyuyorlar, ordaki amaç diyot yandığında şarj dinamosu çakmak, konjektör dediğiniz de sanırım kondansatör ve sabit gerilim regülatörünün birleşimi.

Diyotların aslında konjektör diye adlandırdığınız kısımda olması lazım ama dediğim gibi ticari kaygılarla otomobillerde şarj dinamosunun içersine çekiliyorlar.

Motosikleti
    Resmin daha büyük hali malesef yok.

Bu arada kendi koyduğum şemaya kendim dikkat etmemişim, şarj dinamosu 3 fazlıymış, yani 120 derece açıyla üç ayrı sinüs çıkışı var, regülatör de 6 diyot ile doğrultulmuş olması lazım.

Evet otomobil şarj dinamolarında diyotları içeri koyuyorlar, ordaki amaç diyot yandığında şarj dinamosu çakmak, konjektör dediğiniz de sanırım kondansatör ve sabit gerilim regülatörünün birleşimi.

Diyotların aslında konjektör diye adlandırdığınız kısımda olması lazım ama dediğim gibi ticari kaygılarla otomobillerde şarj dinamosunun içersine çekiliyorlar.
    Valla olsaydı iyi olurdu ama canın sağolsun kardeş. gerçekten ilginç bişey. diyorum ya otobüslerde zaten şarj dinamosu var bunlar direk doğru akım verdiğinden diyot falan yok. e arabadada diyotlar şarj dinamosunun arka kısmında entegre 3 + 3 - olmak üzere. konjektörde (kibar adıyla regülatör ) alternatör veya dinamodan sonra devreye girmeden bağlı. buda elektriği sabit 12 voltta tutmayı ve eğer akü tam şarjlı ve o an fazla akım geliyor ve alıcıların buna ihtiyacı yoksa şasiye vermek ve aracı yangın tehlikesinden korumak için. ama inan baya dikkatimi çekti. İşte her işin ustası başka kardeş..

yinede sağolasın. Bi yolum düşerse motosikletle ilgilenen bi arkadaşım var ondan detayları öğrenirim.
    Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz…"
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    baboş ben pek annamam ama araba gibi 2 ye takıp rampa aşağı vurdursana...ne zarar görcekki...zaten çin çon...acıma yani...hani vırago sahdow falan olsa tavsiye etmem...

abi hayalimde ki motor shadow 750 idi sana inat almayacam nedir senin bu çin düşmanlığın insanların bütçesi neye yetiyorsa onu alır herkeste para denizde kum misali değil

saygılar
    TÜRK CHOPPER TÜRKİYE ESKİŞEHİR İL TEŞKİLATI - O ERRORDU DİSİPLİN OLDU

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

konjektörde (kibar adıyla regülatör ) alternatör veya dinamodan sonra devreye girmeden bağlı. buda elektriği sabit 12 voltta tutmayı ve eğer akü tam şarjlı ve o an fazla akım geliyor ve alıcıların buna ihtiyacı yoksa şasiye vermek ve aracı yangın tehlikesinden korumak için.
    Daha basit nasıl ifade edilebilirdi bilemiyorum, harika bir tanımlama olmuş.

Elektronikte bu devreler sabit gerilim regülatörü diye adlandırılıyor, en basit haliyle bir zener diyot ile başlar, daha güçlüleri zener ve transistör birleşimi devreler veya daha verimli olan switch mode regülatör devreleriyle yapılırlar.

Gerçi senin voltaj fazlasını şase üzerinden kısa devre yapma tanımı switch mode için geçerli değildir, o mantıkta fazla olanı kısa devre de yapmazsın, sade bir tanımla kullanmazsın ve yok olur gider.

Dolayısıyla switch mode tiplerde şarj dinamosunun sargıları ve doğrultucu diyotlar üzerinden herhangi bir kısa devre yapılmadığı için daha az ısındıklarından ömürleri de uzun olur.

Motosikleti
    Daha basit nasıl ifade edilebilirdi bilemiyorum, harika bir tanımlama olmuş.

Elektronikte bu devreler sabit gerilim regülatörü diye adlandırılıyor, en basit haliyle bir zener diyot ile başlar, daha güçlüleri zener ve transistör birleşimi devreler veya daha verimli olan switch mode regülatör devreleriyle yapılırlar.

Gerçi senin voltaj fazlasını şase üzerinden kısa devre yapma tanımı switch mode için geçerli değildir, o mantıkta fazla olanı kısa devre de yapmazsın, sade bir tanımla kullanmazsın ve yok olur gider.

Dolayısıyla switch mode tiplerde şarj dinamosunun sargıları ve doğrultucu diyotlar üzerinden herhangi bir kısa devre yapılmadığı için daha az ısındıklarından ömürleri de uzun olur.

valla baba elektronik bilgim az. ha arabayı getir sana sıfırdan tesisatını kuruyum konjektör bağlıyım ama konjektörün içinde ne var de inan bilmem napalım yarı sanayi yarı okul bilgisiyle usta olursan bu kadar oluyo ha ama bana bunu öğreten ustamında okulunda tanımı bu. fazla akımı gövdeye verir gider.. yanlış doğru bilmem. ustam dedi bi kaç yerden daha öğrendik doğru dendi. sonra bu işin okuluna gittik oradada makina mühendisi hocamız böyle dedi bizde böyle kabullendik. ha ama konjektörün iç yapısını daha doğrusu elektronik bilgim olsa anlatmak istediğini ve yanlış tarafını inan anlamaya çalışırdım ama şimdi zener diot ne desen bilmem..
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Abicim şu kablosuz internet beni deli edecek yaw..Konuya fransız kalıyorum..
    Benim anladığım sorun AKÜ.....

kayku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hiç belli olmuyo :D
    yeni akü al bi dahada uzun süre yatırma :D bana yatırırsam nolur deme bende sana yine akü takviyesi yaparsın derim :D
    [url] www.myspace.com/kayku34 [url]
    [url] www.herkesdinlesin.com/kayku34 [url]

Motosikleti
    Abicim şu kablosuz internet beni deli edecek yaw..Konuya fransız kalıyorum..
    Benim anladığım sorun AKÜ.....
    abi yazdığım şekillerin hangisine uyuyosa o.... bu arada abi yaş baya ileri anlaşılan ama maşşalahın var bilgisayarı benden iyi biliyosun anlaşılan.. iş nedir abi ?
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Paşam yaş 35..
    ..

Motosikleti
    Paşam yaş 35..
    Bilgi İşlem Şb...
    Ş.URFA EMN.MÜD`lüğü..
    abi saçları erken ağırtmışsın valla. iş dolayısıyla anlaşılan. zor be abi sizin işte allah kolaylık versin. bu arada abi ilk yazdığım yazıda sebepleri var hangisine uyuyosa ona göre soruna müdahale edersen sorun olmaz abi..
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    sen bakma bunlara))
    nerdeyse motorun beyin devrelerine inmişler, hatta müdahale etsek krank kolunda bi salto atıp karbüratör memesine dalıcaklar

saka bi yana, bunu kimse anlayamaz, servise git, orda ampermetrelerle akünü bi ölçtür, soora şarja koydur, zaten şarj makinasını üzerinden 15 dakkada şarj alıp almadığı
    GKN MOTORS

abi saçları erken ağırtmışsın valla. iş dolayısıyla anlaşılan. zor be abi sizin işte allah kolaylık versin. bu arada abi ilk yazdığım yazıda sebepleri var hangisine uyuyosa ona göre soruna müdahale edersen sorun olmaz abi..
    Paşam bugün aküyü yerinden çıkartıp (havalar bozuldu burda) elektrik ustama (proton servisinde işinin ehli9 ) götürüp gösterdim..."Abi bir şarja bağlayalım sorun akü gözüküyor ama" deyip makinaya bağladı.."Akşamüstü ben seni ararım sonucu bildiririm.." dedi.. Bende şu laptobu servise vermiştim bu arada onunla ilgileneyim....
    Tüm arkadaşlarıma faydalı bilgilerinden dolayı çok teşekkürler...
    Gökhan babocan detaylı bilgi alışverişinde bulunduk işte....Maksat paylaşım ..Hani yeni üye arkadaşlarımızda içimizde var ya...Bilgi tazeleme babında yani..Tekrar geçmiş olsun yeğenime...Açil şifalar paşam..İnan aklımdam çıkmıyor...

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Mete_han yıktın beni babocan...İşte alamadık bi japon cruser...Allah kimseyi dilini düşürmesin...Sıkıntım bitsin ilk işim sana sormak olacak alacağım marka..Tabi bütçeme göre bişeyler aldırırsın artık...
    işallah baboş...sen al kutlamasınıda bilirim...

Alıntı mterayes26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi hayalimde ki motor shadow 750 idi sana inat almayacam nedir senin bu çin düşmanlığın insanların bütçesi neye yetiyorsa onu alır herkeste para denizde kum misali değil

saygılar

haci bişey demedik malına...yolda bırakmasında abimiz gibi..şimdi iyi günler...motorun yeniydi muhtemelen...beni zamanla anlarsın...saygılar bizden...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    Paşam bugün aküyü yerinden çıkartıp (havalar bozuldu burda) elektrik ustama (proton servisinde işinin ehli9 ) götürüp gösterdim..."Abi bir şarja bağlayalım sorun akü gözüküyor ama" deyip makinaya bağladı.."Akşamüstü ben seni ararım sonucu bildiririm.." dedi.. Bende şu laptobu servise vermiştim bu arada onunla ilgileneyim....
    Tüm arkadaşlarıma faydalı bilgilerinden dolayı çok teşekkürler...
    Gökhan babocan detaylı bilgi alışverişinde bulunduk işte....Maksat paylaşım ..Hani yeni üye arkadaşlarımızda içimizde var ya...Bilgi tazeleme babında yani..Tekrar geçmiş olsun yeğenime...Açil şifalar paşam..İnan aklımdam çıkmıyor...
    haberlerini bekliyoruz abi..
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Sato8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    95 model Suzuki GSXR 750 (mor)
    marş dinamosu bozuktur .
    müşteri - Bir sinek ilacı alabilir miyim?
    satıcı - Sineğinizin nesi var acaba?

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)