Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Siyah Kask Daha Çok Terletir Mi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    şuan motor yok..peugeot 407 cup. land rover
    hayır öyle birşey yok arkdaşım bilim adamları araştırma yapmış geçen sene yayınlamışlardı, koyu renkler özellikle siyah kıyafetler güneşten en çok koruyan renklerdir ve uzak doğu ülkelerindede erkeklerde bile bu yüzden tercih edilir.
    sadece tesettürü karalamak adına yapılan bir yalanlama bu türkiye için geçerli tabi...
    bnm kask siyah airoh hiçte bir etkisi yok merak etme. farkedilirlik adı altında almak istiyorsan bembeyaz giyinmen daha güzel.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Ölçülebilir bir fark yaratacağını sanmıyorum.

MrSandman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sattı
    Konunun tesettürle ilgisi nedir bilemedim ama arkadaşın bahsettiği bilimadamların bilimin hangi dalıyla uğraşıyorlar onu çok merak ettim! Çünkü azıcık fizik bilselerdi ışığın dalga boyuna göre taşıdığı enerjinin değiştiğini ve maddelerin yansıttıkları renge göre tüm ışığı emdiklerini veya geri yansıttıklarını bu sebeplede açık renkli giysilerin koyu renkli olanlardan daha az ısındığını bilirlerdi.

Kullandığım DIFI Broker deri ceketimde bununla ilgili bir uygulama var hatta. Ceket insan gözüne siyah görünüyor ama aslında görünmez dalga boyları için beyaz renkte. Bu ceketi kullanmadan önce bende farkı az sanıyordum ama yaz günü millet tişörtle dururken ben bu ceketle terlemeyince aradaki farkı anladım. Detaylı bilgiyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

http://www.tfl.com/web/eng/tfl-cool-system_23137.aspx
    Modırsaykıl bunu beğendi.
    Herşey yeniden yollarda olabilmek için...

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Arkadaşlar merhaba ,

10 yıl sonra konuyu hortlatayım ,sadece bahar ve yaz aylarında kullanılacağı düşünülerek , diğer faktörleri bir yana bırakırsak ve sadece sıcaklığı dikkate alırsak , kask renginin (açık-koyu) , kask içi sıcaklığa etkisi var mıdır gerçekten ?

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    10 yil boyunca fizik kurallarinda bi degisiklik oldu mu? Guneste bi degisiklik oldu mu? Olmadiysa cevap degismemistir herhalde...
    schumacher__ bunu beğendi.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Konuya yazılan cevaplar trajikomik...

Siyah renk güneşi yansıtmaz, ısıyı çeker. Dolayısıyla açık havada kullandığımız bu tarz ekipmanları, özellikle de motosiklet üzerindeysek olabildiğince açık renk tercih etmeliyiz. Motosikletten tutun, eldivene kadar. En önemlisi de kask, kask açık renk tercih edilmeli.

Sıcaklığı geçiren kask nasıl bir tabirdir? Kaliteli kaskların sıcaklığı geçirmediğini düşünmek nasıl bir zihniyettir? Bu forumda sürekli böyle absürt şeyler okuyorum, aklı yok fikri var derler ya onlardan çok burada... Bilmiyorsan yazma kardeşim! Kasklar fiber, kompozit, karbon gibi malzemelerden üretilir. Kaskların içerisine ekstra yalıtım malzemesi konulduğuna hiç şahit olmadım. Çatı mı bu? Her koyu renk kask, açık renk kaska göre daha fazla ısı çeker. Yolda giderken de, dururken de, kafanızda değilken de çeker. Su dökmedikçe soğumaz, rüzgarın çok da bir etkisi olmaz soğutma suyu gibi belli seviyeye kadar ısınır ışıkta, trafikte durunca tekrar ısınır. En ölümcülü kaskı kenarda bırakıp tekrar taktığınızda yaşadığınız sauna etkisidir. Bu ve bunlar gibi sebeplerden dolayı kasklarınızı açık renk seçmeye özen gösterin, hava kanalları görevini tam yapsın, verimli olsun...

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı kadango adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuya yazılan cevaplar trajikomik...

Siyah renk güneşi yansıtmaz, ısıyı çeker. Dolayısıyla açık havada kullandığımız bu tarz ekipmanları, özellikle de motosiklet üzerindeysek olabildiğince açık renk tercih etmeliyiz. Motosikletten tutun, eldivene kadar. En önemlisi de kask, kask açık renk tercih edilmeli.

Sıcaklığı geçiren kask nasıl bir tabirdir? Kaliteli kaskların sıcaklığı geçirmediğini düşünmek nasıl bir zihniyettir? Bu forumda sürekli böyle absürt şeyler okuyorum, aklı yok fikri var derler ya onlardan çok burada... Bilmiyorsan yazma kardeşim! Kasklar fiber, kompozit, karbon gibi malzemelerden üretilir. Kaskların içerisine ekstra yalıtım malzemesi konulduğuna hiç şahit olmadım. Çatı mı bu? Her koyu renk kask, açık renk kaska göre daha fazla ısı çeker. Yolda giderken de, dururken de, kafanızda değilken de çeker. Su dökmedikçe soğumaz, rüzgarın çok da bir etkisi olmaz soğutma suyu gibi belli seviyeye kadar ısınır ışıkta, trafikte durunca tekrar ısınır. En ölümcülü kaskı kenarda bırakıp tekrar taktığınızda yaşadığınız sauna etkisidir. Bu ve bunlar gibi sebeplerden dolayı kasklarınızı açık renk seçmeye özen gösterin, hava kanalları görevini tam yapsın, verimli olsun...
    Kaskin ana yapisini olusturan kopuk malzeme, ecnebi tabiriyle "styrofoam", ayni zamanda oldukca etkili bir izolasyon malzemesidir...

Evet, koyu renkli kabuk daha cok isinir, ama o isiyi kafaya nakli cok sinirli olur...

Baskalarina "Bilmiyorsan yazma kardeşim!" diyosunuz da siz de biraz fazla kendinden eminsiniz sanki.

Sahsen beyaz kask sectim, kolay gorunebilmesi icin...

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bende konuya başka bir boyut getireyimSiyah kaskla beyaz kask arasında ısı farkı olacağından siyah kasktaki köpük malzemenin ömrü beyaza göre daha kısa olma ihtimali varmı.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende konuya başka bir boyut getireyimSiyah kaskla beyaz kask arasında ısı farkı olacağından siyah kasktaki köpük malzemenin ömrü beyaza göre daha kısa olma ihtimali varmı.
    Materyal özellikleri araştırılabilir. Yoksa ne desek boş. Bence böyle bir ihtimal olsa koyu renk shell yapılmazdı.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    En önemlisi mont ve eldivenler.Vıcık vıcık oluyor sonra içi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)