Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Kaçınız botundan montuna full koruma giyiniyor?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Toqi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayabusa - Resimdeki Srad 600 unutamadığım aşkım
    Alıntı tubis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tek kelimesini anlamadım, ciddi misin değil misin onu da anlamadım
    Yahu tubis çok iyi dikkatli sürdüğümü düşünüyorum ve motosiklet üstünde korumalara gerek duymuyorum.Tabiki hiç yoktan iyidir.Ama bana kalırsa büyük kazada beni koruma korumaz , ufak kazalardada varsın biraz sıyrılsın kolum bacağım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Çok saçma....... Mantıksız........
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

Motorumu aldım alalı.
    Kışın:
    Kask + Kışlık motor montu + moto pantolon + bellik + eldiven + motobot

Yazın:
    Aşırı sıcakta: Kask + Deri yelek + dirseklik + bellik + dizlik + motobot + eldiven
    Normalde: Kask + Yazlık mont + bellik + dizlik + motobot + eldiven

Herkes kendinden sorumludur. Bir süredir kimselere tavsiyede bulunmuyorum. Özellikle burada hemen birileri muahlefete kalkıyor. Hayat sizin hayatınız ama en azından sizi sevenlere karşı sorumlusunuz.

ultraukala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    ben kaskımı montumu motoru almadan 3ay önce almıştım fuardan...
    AKIN FİDAN

raven71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda xl 200
    ben full koruma giyiyorum. mont (omuz, dirsek ve sırt korumalı), eldiven, kask, dizlik, bot, sırtlık...

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @starblazer
    Peki konuyu özelleştrelim SS kullanmayan maksimum 160 KM sürate çıkan ( mesela CBF 500 gibi) ve hergün trafikte bu hızı belkide hiç göremeyeceğini düşünsen .neler alırdın
    Öncelikle şunu söyleyeyim; hangi motorla hangi süratte nasıl bir kaza yapacağın hiç belli olmaz. Yarış motoruyla 200 km/h ile giderken düşüp hiçbir yerin çizilmeden ayağa kalkabilirsin, scooter ile 50 km/h ile düşüp ters bir yerine alabileceğin darbe yüzünden ölebilirsin. O yüzden bir scooter kullanıyorsan bile altındaki motoru küçümsememen lazım. Herkesin bütçesi aynı değil, herkes bütçesine göre aksesuar alabiliyor. Şimdi burada şu markayı al bunu alma demek doğru olmaz ama zaten bilinen, o konuda güvenilen markaları tercih etmenizi tavsiye ediyorum. En iyi ilk 3 marka değil ama en iyi ilk 10 marka içerisinden birini tercih edin. İnanın malzemeler arasında inanılmaz fark var. Yine yarıştan örnek vereceğim; ilk yarışın antremanında Musa adında bir arkadaşımız tam önümde kaza yaptı. Kullandığı tulum 200 EUR luk ucuz ve uyduruk bir tulumdu, markasını hatırlamıyorum bile. İnanın tulum param parça oldu, dikişleri yerlerinden koptu ve vücudunu koruma fonksiyonu kalmadı. Ben de antremanda dediğim gibi yüksek süratlerde kaza yaptım ve tulum aynen ilk alındığı gibi duruyor, sadece üstü başı toz toprak olmuştu, evde temizledik yepyeni. Bu malzemeler tamamen teknoloji harikası. Fiyatına göre alabileceğinizin en iyisini almanızı tavsiye ediyorum. Amerikalıların bir sözü vardır; "git korumaları al, kalan parayla motor alırsın" İşin gerçek boyutu harbiden böyle aslında. Birçok arkadaşın da motordan önce korumalarını tamamladığını duymak hoşuma gidiyor.
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Boy arkadaş her zaman yanımızda tecrübeleri bizim için çok önemli.
    Ben de bir şey sormak istiyom Boy kardeş: ortalama günde 80 km yol yapıyorum ve genelde yol çok açık değil ise 90 km. hız civarı bir ortalama tutturuyorum. Sağlamcı olduğum söylenemez ama ailemde motor kazasızdan ölmemiş bir yakınım yok gibi. O yüzden, kolay kullanılan bir Tulum varmı, günlük elbiselerin üzerine giyilebilecek cinsten. tek tek her koruma ile uğraşmak yerine hani
    teşekkürler ederim şimdiden
    Poturdak

tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Yaf zaten alışınca 3 dakikada giyiniyorsunuz, gözünüzde büyütmeyin.
    Benim eldivenler kaskın içinde durur. Kaskı alınca onları da taşırım yani.
    Ceketi zaten sırtıma giyerim (omuz, sırt, dirsek korumalı), öyle motora kadar yürürüm.
    Motorun yanına gelince eldivenleri ve kaskı giyer yola koyulurum, bu kadar basit yani.
    -t
    ---
    Honda NC750S..... Honda VFR 2008... Hyosung GT250R

Motosikleti
    yamaha fazer 600
    Alıntı black_dog_rr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sizce full koruma kaça patlar diyelim 100 ytl mont tabi varsa 50 ytl 25 ytl eldiven
    bot 50 ytl naptı bu 225 ytl bunu adam ödeyene kadar su elektrik ve başka giderlere baka bu tabiki ne anlama geliyor adam alamıyor takamıyor ha siz birde adanaya gelin adamın altında 2007 600 rr kafada kask yok yani koruma diye bişey yok ç0ooooooooook çook bazıları parasızlıktan bazıları fırlamalıktan takmak istemiyor bana gelince beni bilen bilir yazmama gernk yok :D
    sizce full korumasızlık kaça patlar yarılan dirseğine dikiş atılması,50 ytl. beyin tomografisi rontgen v.s 300 ytl .ilaç parası 50 ytl. mınumum 400 ytl.
    2007 600 rr ve buna benzer motorları kasksız kullanan şahıslar kendılerını deşifre ederek piyasa yapmak amacıyla takmıyorlar her koyun kendı bacagından asılır.yanlış anlama sana solemıyorum bu yazdıklarımı gene olarak soluyorum alınmaqca kırılmaca olmasın

Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @starblazer

Öncelikle şunu söyleyeyim; hangi motorla hangi süratte nasıl bir kaza yapacağın hiç belli olmaz. Yarış motoruyla 200 km/h ile giderken düşüp hiçbir yerin çizilmeden ayağa kalkabilirsin, scooter ile 50 km/h ile düşüp ters bir yerine alabileceğin darbe yüzünden ölebilirsin. O yüzden bir scooter kullanıyorsan bile altındaki motoru küçümsememen lazım. Herkesin bütçesi aynı değil, herkes bütçesine göre aksesuar alabiliyor. Şimdi burada şu markayı al bunu alma demek doğru olmaz ama zaten bilinen, o konuda güvenilen markaları tercih etmenizi tavsiye ediyorum. En iyi ilk 3 marka değil ama en iyi ilk 10 marka içerisinden birini tercih edin. İnanın malzemeler arasında inanılmaz fark var. Yine yarıştan örnek vereceğim; ilk yarışın antremanında Musa adında bir arkadaşımız tam önümde kaza yaptı. Kullandığı tulum 200 EUR luk ucuz ve uyduruk bir tulumdu, markasını hatırlamıyorum bile. İnanın tulum param parça oldu, dikişleri yerlerinden koptu ve vücudunu koruma fonksiyonu kalmadı. Ben de antremanda dediğim gibi yüksek süratlerde kaza yaptım ve tulum aynen ilk alındığı gibi duruyor, sadece üstü başı toz toprak olmuştu, evde temizledik yepyeni. Bu malzemeler tamamen teknoloji harikası. Fiyatına göre alabileceğinizin en iyisini almanızı tavsiye ediyorum. Amerikalıların bir sözü vardır; "git korumaları al, kalan parayla motor alırsın" İşin gerçek boyutu harbiden böyle aslında. Birçok arkadaşın da motordan önce korumalarını tamamladığını duymak hoşuma gidiyor.
    işte bir profesyonelce düşünce kutlarım birde ingiliz atasözü var ucuz alacak kadar zengin değilim.

Motosikleti
    daelim s2 250
    valla ben 100m bile kask sız eldivensiz yola çıkmam ama sıcakta ne yazıkki mont giyemiyorum dizlik falanda yok ama almak lazım tabiki
    Alıntı ultraukala adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben kaskımı montumu motoru almadan 3ay önce almıştım fuardan...
    koçum nasıl dayandın 3 ay evde cillop gibi kask, mont duruyo motor yok, adam kafayı yer ben senin yaşın da yerinde olsam bisiklet ,mobilet ne bulduysam kapar kaskın ,montun tadını çıkarırdım
    yoksa sende böyle bişey yaptınmı dooru söyle
    yok benim amca oğlu daha araba almadan evkura gitti araba teybi anfiler kolonlar vs aldı sonra dayanamadı eve kurdu bangır bangır

ultraukala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    Alıntı yusufkacmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla ben 100m bile kask sız eldivensiz yola çıkmam ama sıcakta ne yazıkki mont giyemiyorum dizlik falanda yok ama almak lazım tabiki

koçum nasıl dayandın 3 ay evde cillop gibi kask, mont duruyo motor yok, adam kafayı yer ben senin yaşın da yerinde olsam bisiklet ,mobilet ne bulduysam kapar kaskın ,montun tadını çıkarırdım
    yoksa sende böyle bişey yaptınmı dooru söyle
    yok benim amca oğlu daha araba almadan evkura gitti araba teybi anfiler kolonlar vs aldı sonra dayanamadı eve kurdu bangır bangır
    ben büyük bir gayret ve sabırla zaman zaman delilere vurarak kendimi zaman zaman depresyona girerek 3ayı atlattım sonunda istediğim motora kavuşunca hepsini unuttum çok zordu ama çan çin çong'a bulaşmadan motosiklet hayatına giriş yaptım
    AKIN FİDAN

Motosikleti
    daelim s2 250
    afferim sana çinlilere bulaşmamakla iyi yapmışsın ben bile kaç sene küçük hacimlide olsa markalara bindik sonra geçen sene şekline tav olup çinliye bindik başımıza dert oldu buda iyi herşeyi kymco ama egsozu farklı yaramaz bide egsoz alcaz kaçpara verip ne yapalım cana gelmesin

keano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2001 Honda Africa Twin
    vallahi ne giydigim gittigim uzaklga ve binecegim yol tipine gore degisiyo. Kaskım ve Alpinestars SP3 eldivenlerim ve Draggin jeans'lerimi her zaman giyerim 2dklık yere bile gidiyo olsam. Oylesine motoru bagırtmaya gidiyosam aksamustu falan mutlaka tekstil ceketimi, esofman altının ustune dragginleri (yagmurluysa ceketin altı su geçirmeyen? olan korumalı pantolonu - pantolon Spada Circuit diye bisey 2bucuk saat super saganak altndaki yolculugumdan sonra baldırlardan su gecirdi...bilgilerinize) ve motor botlarımı giyerim. Uzun yola cıkıyosam ne bulursam giyerim. Daha deri ceket/pantolon alacak para yok yav, birikmiyoda serefsiz...
    Saygılar!
    Kaan

Motosikleti
    mondial 150RE 2006
    Kask, eldiven, dizlik kullanıyorum. Mont için biraz bekliyeceğim, diğerlerinin borcu bitmedi en azından biraz azalmasını, hava nasıl olursa olsun kot mont giyiyorum. Çevremdeki insanlar robotmuşum gibi baksada. Hatta s...k bu havada mont giymiş deseler bile.

heysem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Skipper 150
    Ben kesinlikle kullanılmasından yanayım ve faydasını da çok gördüm.
    İki kez kaza yaptım ve ikisinde de verdiğim o kadar paraya helal olsun dedim.
    Kollarına kasklarını takıp e-5 de kafası kazıtılmış ,1300 cc hacimli motorlarla dolaşan tiplere gülüyorum.
    Ya bir cahillik eseridir,ya da hayattan bıkmışlık.
    Başka şeyle açıklanacak gibi değil.
    Herkese tam koruma günler.

oFLuAlper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650R
    heralde bende istanbulda yaşasaydım yolda yürürken bile kafamda kaskla dolaşırdım şaka bir yana bende mont eldiven ve kask siparişi verdim şimdili kaskım var ama daha iyisini almaya karar verdim. yani kısacası mont(korumalı) eldiven ve kask. kışada pantolon almayı düşünüyorum.
    GT650R

Motosikleti
    Honda CBR125R
    Motoru almaya karar vermem ile almam arasindaki surede gidip aksesuarlari aldim ben de. Arkadaslarim garipsemisti ama sonucta onlarsiz kullanmayacagimi dusunuyordum. Zaten ilk kullandigim zamanlarda kask, mont ve eldiven mutlaka takiyordum. Sonra bir ara (aklimi yitirdim sanirim) yalnizca kask ile kullanmaya basladim.. Neyse ki buradaki arkadaslarla erken (herhangi bir kaza yasamadan once) tanistim ve simdi yeniden kask+mont+eldiven ile kullaniyorum. En kisa surede bot ve bellik de almayi planliyorum. Dizlik de almayi istiyorum ama motorun cizilmemesi icin elbisenin altindan giyilen bir tane alayim diyorum, fakat o tur korumalarin ne kadar koruyacagi konusunda suphelerim var.

Nacizane bir istatistigi de sunayim burdan: Dun aksam Bagdat Caddesinde muhtemelen 10-15 arasi SS gordum, ve hicbirinde tam koruma yoktu. Hatta tahminen yarisinda kask bile yoktu!! Bilmiyorum soforlukleri ne kadar iyidir, ama ne kadar iyi olursa olsun koruma kullanilmali diye dusunuyorum. Bu konuda sitede eminim cok guzel ornekler vardir ama henuz sadece BOY'u taniyorum..

Alıntı fantazma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende full korumalı olarak motor sürüyorum hatta arka lastiğimin diş derinliği azaldıgı için değişmesi lazım bu aralar bu sebeple son 2 haftadır evde babannemden kalma bi emsan çelik tencere var onuda dotume baglıyorum kayar düşersem kaba etlerim hasar gormesın diye zuhahahaha. şaka bir yana kask, mont ( cok sıcak havalarda sadece bellik ) eldivn olmazsa olmazlarım uzun yolda dizlik ve dirseklık te takıyorum
    Emsan Celik Tencere esprisine koptum valla Allah da seni guldursun e mi arkadasim

Alıntı tkalfaoglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaf zaten alışınca 3 dakikada giyiniyorsunuz, gözünüzde büyütmeyin.
    Kesinlikle katiliyorum, aksesuarlari giymek/cikarmak ya da motor ustunde iken sizde yarattiklari etkiler buyutulecek mevzu degil. Esas sorun onlari motorda degilken tasima esnasinda cikiyor, hele benim gibi motorunuzun arkasinda bagaj(topcase) yoksa..

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @denizcimuzaffer
    O yüzden, kolay kullanılan bir Tulum varmı, günlük elbiselerin üzerine giyilebilecek cinsten. tek tek her koruma ile uğraşmak yerine hani
    Tulum tek parça ve iki parça olmak üzere iki çeşit oluyor. İki parça olanların pantalon ve ceket kısmı ayrı şekilde ve fermuar ile birleştiriliyor. Tek parça tulum çok daha profesyonel ve yarışlarda tek parça tulum tetrcih ediliyor. Ama ne olursa olsun yarış dışında giyilebilecek birşey değil.

@Melihce
    Dizlik de almayi istiyorum ama motorun cizilmemesi icin elbisenin altindan giyilen bir tane alayim diyorum, fakat o tur korumalarin ne kadar koruyacagi konusunda suphelerim var.
    Bu konu da çok yanlış biliniyor. Herkes dizliği pantalonun üzerine takıyor ki bu hiç tavsiye edilmeyen birşey. Düşme anında dizlik pantalon üzerinden kayıyor ve hiçbir işe yaramıyor. Ya dizliği sabit korumalı pantalon alacaksınız ya da dizliği pantalon içerisinden takacaksınız.

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250r "Siyah"
    Alıntı racer25 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    15 yaşımdan beri motor kullanıyorum,o yaşlar kask takmadığımda insanların beni daha rahat tanıyacağı için havalı olduğunu düşünüp kasksız gezdiğim,montun terletip içimdeki kıyafetleri kırıştırdığını düşünüp giymediğim,botların komik gözüktürdüğünü düşünüp giymediğim yıllardı ama dedim ya 15-16 yaşlarındaydım.

Fakat şu an etrafıma baktığımda binlerce 15 yaşında abilerimiz var.Onlar halen daha benim 15 yaşımdaki halim gibi düşünmeye ve davranmaya devam ediyorlar.

Ben şehirlerarası seyahatlerde alt üst takımımı,otabanda yarış tulumumu şehir içindeykende en azından kaskımı ve montumu(sırtlığımla birlikte)muhakkak giyerim.Full takım giyinmek acemilik değil büyük bir bilinçliliktir.

Motora başlamak isteyen arkadaşlara veya yeni başlayanlara şunu öneririm ki Önce motor değil,korumalıklar ve kask satın alınmalıdır!!!
    acemilik değil demişsinde zaten full koruma giymeye acemilik diyen yada full korumanın kotu bisey oldugunu soyleyen varsa bence direk aklından suphe ederim, giymeyenlerin sadece keyfinden giymedigini dusunuyorum, ve benim ehliet almama 1 sene var ben kaskımı almak uzereyim ve eldivenleri aldım, yavaş yavaş takımı kuruyorum

bu arada BOY bana özel mesaj ile en guvenilir (mont,pantolon türü) kendinden korumalı giyim urunleri ureten 3-4 markanın isimlerini atabilirmisin zahmet olmazssa

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @croner
    bu arada BOY bana özel mesaj ile en guvenilir (mont,pantolon türü) kendinden korumalı giyim urunleri ureten 3-4 markanın isimlerini atabilirmisin zahmet olmazssa
    Başta marka vermenin pek doğru olmayacağını düşünsem de bu birden bana saçma geldi. Nasıl motosiklet markaları hakkında olumlu olumsuz yorum yapabiliyorsak, aksesuar markaları ile de yorum yapabiliriz tabi ki de...

Öncelikle 4 mevsimlik montlardan uzak durun derim. Her motorcunun bir yazlık, bir de kışlık montu olması lazım. Ne kadar 4 mevsimlik deseler de kışın üşüyorsunuz, yazın ise terden geberiyorsunuz. Tulum giyemediğimize göre kışlık mont olarak mutlaka deri ceket kullanmanızı tavsiye ederim. Ben tekstil mont da kullandım ama deri kadar rüzgarı kesmiyor hiçbiri, bir de düştüğünüz zaman en iy deri aksesuar koruyor. Deri ceket ve mont olarak benim favori markam Dainese tabi ki. Dainese üstüne bir marka tanımıyorum. Onun dışında Speedi, Spyke, Suomy, M-Tech, Alpinestars markalarını da tercih edebilirsiniz çünkü Dainese diğerlerine nazaran pahalıdır.

Pantalon olarak yine yukarıdaki markaların birini tercih etmenizi öneriyorum. Aynı şekilde her markanın kullandığınız motorun tipine göre eldivenleri mevcut. Eklem yerleri sert korumalı eldiven almanızı tavsiye ederim, diğerlerinin beş kuruş faydası yok, parçalanıyorlar. Dizlik yerine diz korumalı pantolon giymeniz daha iyi olur.

Bot olarak da dünyanın en iyi markası Sidi. Onun dışında yine Alpinestars, Spyke gibi markaların botları mevcut.

Gelelim kaska... Kask için çok çeşit alternatifiniz mevcut. En iyi markalar Shoei, Arai, Nolan, X-Lite, Shark, AGV.

Ortalama aksesuar için harcayabileceğiniz ortalama tutarlar :

Ceket : Deri 400-500 EUR, tekstil 250-300 EUR
    Pantalon : 100-200 EUR
    Eldiven : 50-80 EUR
    Kask : 180-350 EUR
    Bot : 120-200 EUR

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)