Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kenarda birikmiş paramız yokken krediyle motor alınırmı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    WarrioR SakO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben 2 motorumuda aynı anda pesin para aldım ama sorarsaniz kredile aliyimmi diye gözünüzü karartıp ödeyebileceginize inaniyorsaniz alın derim
    DREAM OF POWER SAKO

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    600cc
    ben cesitli acilardan bakabilen biri olarak yorumlarimi ekliyeyim (bankaci oldugum icin kredi veren tarafi, krediyle motor alan biri olarak da musteri tarafini anliyorum)...

- "gozunuzu karartmayin". dogru. pek cok arkadas is guvencesinden bahsetmis bu onemli. hayatta hicbir sey kesin degildir tabii, en kotu senaryoda motoru satip krediyi odersin; dunyanin sonu degil. belki bir miktar zarar edersin ama krediyi kapattigin anda sonraki aylardaki faizleri kurtarmis olursun.

- kredi cekersen "zararin" mi olur? hayir. sen birilerinin paralarini kullanarak en az 12 ay sonra yapabilecegin bir seyi simdi elde ediyorsun. onlar kendi zevklerini 12+ ay erteliyor, sen o kadar beklemiyorsun. yani zamani satin aliyorsun. kredinin mantigi budur. finansta faiz = paranin zaman degeri. eger o satin aldigin zaman senin icin onemliyse (motor almak icin yanip tutusuyorsan), kredi bal gibi alinir. onun adi zarar degildir. kimse bedavadan sana para vermez.

- kredi haramdir?. bu devirde artik bunu aciklamak gereksiz aslinda. kredi haramsa: "pesinde %5 indirim" yapanlar, kredi karti kullananlar (hic faiz odemese bile), altin/doviz/hisse senedi vb alanlar, bakkalla veresiye hesabiyla calisanlar, ve aklima simdi gelmeyen her tur "finansal" islem de haramdir. CUNKU bunlarin hepsinde "ulkenin buyume orani, fiyatlar genel seviyesi" gibi finansal parametreler bir sekilde kullanilir. bunun adina da "paranin zaman degeri" denilir. yani kisaca FAIZ. evini kiralarsan alacagin seyin adi kiraysa, parani kiralayinca alacagin seyin adi da faizdir. sirf 13. yuzyilda olusan tefeciler yuzunden o zaman haram ilan edilmis bir sey... su anda yasalarla duzenlenmis "legal" ve duzenli bir olay. odeyebileceksen alip kullanirsin.

- ama, tum bunlar demek degildir ki hemen kos ilk buldugun bankadan kredi cek. once gelecek 12+ aydaki "para girislerini" hesap et. olagandisi surprizler icin butcende pay ayir. sonrasinda aylik ne kadar odemeler yapabilecegine bak. kredi sartlarini ogren. hepsi kafana yatiyorsa, o zaman al. krediyi geri odeyemedigin icin "faizin faizi"ni odeme ihtimalin varsa, biraz daha disini sIk motor almak icin.
    [COLOR="Sienna"]Acta est fabula.[/COLOR]

cycle27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KINALI KUZU
    Alıntı 507rr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben cesitli acilardan bakabilen biri olarak yorumlarimi ekliyeyim (bankaci oldugum icin kredi veren tarafi, krediyle motor alan biri olarak da musteri tarafini anliyorum)...

- "gozunuzu karartmayin". dogru. pek cok arkadas is guvencesinden bahsetmis bu onemli. hayatta hicbir sey kesin degildir tabii, en kotu senaryoda motoru satip krediyi odersin; dunyanin sonu degil. belki bir miktar zarar edersin ama krediyi kapattigin anda sonraki aylardaki faizleri kurtarmis olursun.

- kredi cekersen "zararin" mi olur? hayir. sen birilerinin paralarini kullanarak en az 12 ay sonra yapabilecegin bir seyi simdi elde ediyorsun. onlar kendi zevklerini 12+ ay erteliyor, sen o kadar beklemiyorsun. yani zamani satin aliyorsun. kredinin mantigi budur. finansta faiz = paranin zaman degeri. eger o satin aldigin zaman senin icin onemliyse (motor almak icin yanip tutusuyorsan), kredi bal gibi alinir. onun adi zarar degildir. kimse bedavadan sana para vermez.

- kredi haramdir?. bu devirde artik bunu aciklamak gereksiz aslinda. kredi haramsa: "pesinde %5 indirim" yapanlar, kredi karti kullananlar (hic faiz odemese bile), altin/doviz/hisse senedi vb alanlar, bakkalla veresiye hesabiyla calisanlar, ve aklima simdi gelmeyen her tur "finansal" islem de haramdir. CUNKU bunlarin hepsinde "ulkenin buyume orani, fiyatlar genel seviyesi" gibi finansal parametreler bir sekilde kullanilir. bunun adina da "paranin zaman degeri" denilir. yani kisaca FAIZ. evini kiralarsan alacagin seyin adi kiraysa, parani kiralayinca alacagin seyin adi da faizdir. sirf 13. yuzyilda olusan tefeciler yuzunden o zaman haram ilan edilmis bir sey... su anda yasalarla duzenlenmis "legal" ve duzenli bir olay. odeyebileceksen alip kullanirsin.

- ama, tum bunlar demek degildir ki hemen kos ilk buldugun bankadan kredi cek. once gelecek 12+ aydaki "para girislerini" hesap et. olagandisi surprizler icin butcende pay ayir. sonrasinda aylik ne kadar odemeler yapabilecegine bak. kredi sartlarini ogren. hepsi kafana yatiyorsa, o zaman al. krediyi geri odeyemedigin icin "faizin faizi"ni odeme ihtimalin varsa, biraz daha disini sIk motor almak icin.
    Kardeş bunu ben demiyorum. Bunu Diyanet İşleri Başkanlığı fetva bölümü söylüyor. Yani 13 yy dada olsa 21 yy da da olsa bu dinen farketmiyor yani.
    Ha şu bir gerçek 21 yy da fazin girmediği yer yok,olmasa tozu dumanı bulaşıyor. Dediğiniz kredi olayı hesap kitap işleri filan.Ama ömür garantiside yok ki kardeş, kim bir saat sonra başımıza bir şey gelip fani dünyadan ayrılmayacağımızı garanti eder.
    [B][I][COLOR="Red"]GAZİANTEP [COLOR="Black"]MT[/COLOR][/COLOR][/I][/B]
    [COLOR="Red"]ŞAHİNEM, ANTEPLİYEM AĞAM[/COLOR][COLOR="Black"]OMUZUMDA MAVZER BİR YÜK[/COLOR][COLOR="Red"]DÜŞMANLA, YUMRUKLARIMLA SAVAŞACAĞIM[/COLOR]
    [COLOR="Black"]YUMRUKLARIM MEMLEKET KADAR BÜYÜK. [/COLOR]

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konuyu Toplam 9 üye okuyor. (8 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
    Prometheus
    Comfirmation Bias

Alıntı 507rr adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bakkalla veresiye hesabı çalışmak ne zaman haram olmuş Allah aşkına?Ben marketçiyim ve müşteriye veresiye veriyorum.Verdiğim fiyat alanen belli ve müşteri parası olunca gelip veriyor.Şu gün getirirsen şu kadar,daha sonra getirirsen şu kadar faiz alırım mı diyorum?Kesinlikle hayır.İsteyen ve yapan varsa da kesinlikle faize girer ve haramdır.

Evini kiralarsan alacağın şeyin adı kiradır,paranı kiralayınca alacağın şeyin adı faizdir yaklaşımı faizin haram olduğu gerçeğini değiştirmez.

Sırf 13. yy'da oluşan tefeciler yüzünden o zaman haram ilan edilmiş bir şey demek çok yanlış bir yorum.İslam dini evrenseldir ve faizin haram olduğunu bizzat Allah'ın (cc) kendi kitabı olan Kur'an'da ifade etmiştir.Durum böyle iken faiz her zaman faiz haramdır ve haram olacaktır.

İslam dini mantık değil kurallar dinidir.Yani sana veya bana mantıklı geliyor ya da gelmiyor diye bi düşünce tarzı olamaz.Uyarsın ya da uymazsın o başka.

Ben bu durumu bile bile malum günümüz şartları,eski zaman değil artık deyip kredi çektim ve çok rahat bir şekilde taksitlerimi ödememe rağmen manen çok pişmanım ne yalan söyleyeyim.Faizle yapılan iş düzen gitmiyor ve çıkıyor kat kat bir şekilde.Ama ben normaldir,aksiliktir,olabilir deyip isyana devam ediyorum hala o ayrı.

sereye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 Burgman 400 Siyah
    Bu konu beni de 5 ay öncesine kadar ilgilendiriyordu.
    12 milyarlık motorlara bakarken mevsim şartları itibarıyle bir motor denk gelmesi arayışlarındayken;
    Kredi almak yerine limiti yüksek bir kredi kartı buldum arkadaşlardan, sitede ilanları da olan NBC Motordan 18 ay taksitle gönlümdeki motorumu aldım. 750 lira fark ödüyorum toplamda.
    Sezai Rahmi YILDIRIM / Düzce / 1959 / T.Öğretmen

rayjay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR
    yakinda evleniyim mi yoksa nisanli mi takilayim diye biri topik acarsa sasirmayin,
    hocam yok mu senin cevrende & ailende danisabilecegin bir buyugun
    [COLOR="Red"][B]Been here, done that before and survived[/B][/COLOR]

~~immigrant~~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    zat150
    Alıntı rayjay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yakinda evleniyim mi yoksa nisanli mi takilayim diye biri topik acarsa sasirmayin,
    hocam yok mu senin cevrende & ailende danisabilecegin bir buyugun
    ama burda cok daha fazla kişiden cevap ve fikir alma fırsatı aldığı için bence sert yaklaşmamak lazım.......
    günde 10 saati burda geçiren bir insan olunca mantıklı geliyor burda sormak bana.....

uglychild - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ gs 500 e Bmw r 25("53)
    Borc yigidin kamçısıdır.... hele ki bizim gibi bekar genclik, bi borca girmedi mi aldigi para aktigi gece hayatinda eriyip gidiyor...

Ama motosiklet deyince is biraz riskli, kaza yonunden...

bu yaz illede supermoto alacagim diye tutturdum kendi kendime, gezdim dolastim, bi suru markayla yattim kalktim ama baktim ki o fiyatlar beni kasar zaten sezon basi cepte bes kurus yok(turzimle ugrastigim icin ne zaman ne kazanacagimiz belli olmuyor)... en sonunda butceme gore skyteam den buldum... haaa icimde hep bi ktm yatardi ama o kadar riski de goze alamazdim...
    motorun fiyati 2.750 6 ay taksitle(senet yaptilar) 3000 i biraz geciyordu sanirim... motoru aldim, gule oynaya biniyorum, Allaha cok sukur guzel bi sezon gecirdim ve 4 hafta da borcu bitirdim, firma da buna karsilik olarak hesapladigi faiz oranini geri odedi, sagolsunlar daha sonralari servis bakim ucretlerini de almadilar..

Ama gidip 10.000 ytl borca girseydim, ha buyuk ihtimal de oderdim ama ya bi kaza yapsaydim ve calisamiyacak bi duruma gelseydim, motorda cöp olsaydi... ne yapardim????

baktim borc odeyebiliyorum gittim o gazla bi tane de as 125 t aldim... cok sukur kazada yapmadim.. ikisi de canavar gibi duruyor...

eger borca girip almasaydim, simdi o parayi da çar çur etmis olacaktim...

simdi sana tavsiyem git senetle 200-250 cc lik kafana gore bi motor bul, sıkılmadan da odersin paşalar gibi de gezersin, iyice pistikten sonra da zamani gelince satar buyutursun, oteki turlu zaten buyuk makinayla Allah gostermesin kafanda faizleri hesaplarken bi yerlere girersin... ne bindigine ne de odedigine deger...

bu da benim tavsiyem
    GET UP STAND UP DONT GIVE UP THE RIDE

Motosikleti
    Hyosung GT 250 & Honda CBF 150
    Konuyu açan arkadaş motorun aylık masraflarını, benzinini bakımını, çıkaracabileceği arızaları, ve tabii ki Allak korusun ama kaza masraflarını, korumalara vereceği paraları göz önünde tutarak ayda 500 500 öderim diyordur inşallah. Büyük motora bineceğim diye karın ağrısı çekeceğimize yeten bi motor alıp keyifle binmek niye aklımıza gelmez anlamam ki.

Alıntı garacava adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İslam dini mantık değil kurallar dinidir.Yani sana veya bana mantıklı geliyor ya da gelmiyor diye bi düşünce tarzı olamaz.Uyarsın ya da uymazsın o başka.
    İslam mantık dinidir, mantık sahibinin mantığı yeter ya da yetmez, orası ayrı konudur. Bu forum dini tartışma platformu değildir, bir motosiklet forumudur, ve bu konunun da yeri yoktur örneğin, mantık bunu söyler. Ha mantık sahibi bi arkadaş gelip de bu lafı eder, buna da benim diyeceğim bişey kalmaz. Elhamdülillah müslümanım, ben de içine faiz giren şeyleri elimden geldiğince bıraktım ama MT'de böyle bir yorum yazmak aklımın ucundan bile geçmemişti. Hey maşallah ne diyeyim.
    [CENTER]Vuuuu diye aşarım dağları, enginlere sığmam taşarım :P[/CENTER]

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    el-cevab: ALINIR.

Motosiklet almak içün panga gredisi dahil her yol caizdir
    Herşey gönlünce olsun
    Poturdak

emocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kredi ile motor alınır mı ?

Bence en az bir % 30-50 ye kadarını biriktirebilmiş olmak gerekir .
    Biriktirememiş olmak zaten almak istediğiniz motorun yarı parasını veya üçtebirini bile ayıramamışsınız demektir .
    İleride ayırırım problem olmaz demek bence çok fazla iyimserlik veya mantığına değil duygularına yenik düşmektir .

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Alıntı rEnE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu Toplam 9 üye okuyor. (8 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
    Prometheus
    Bunu anlayamadım
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

Alıntı garacava adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bakkalla veresiye hesabı çalışmak ne zaman haram olmuş Allah aşkına?Ben marketçiyim ve müşteriye veresiye veriyorum.Verdiğim fiyat alanen belli ve müşteri parası olunca gelip veriyor.Şu gün getirirsen şu kadar,daha sonra getirirsen şu kadar faiz alırım mı diyorum?Kesinlikle hayır.İsteyen ve yapan varsa da kesinlikle faize girer ve haramdır.

Evini kiralarsan alacağın şeyin adı kiradır,paranı kiralayınca alacağın şeyin adı faizdir yaklaşımı faizin haram olduğu gerçeğini değiştirmez.

Sırf 13. yy'da oluşan tefeciler yüzünden o zaman haram ilan edilmiş bir şey demek çok yanlış bir yorum.İslam dini evrenseldir ve faizin haram olduğunu bizzat Allah'ın (cc) kendi kitabı olan Kur'an'da ifade etmiştir.Durum böyle iken faiz her zaman faiz haramdır ve haram olacaktır.

Ben bu durumu bile bile malum günümüz şartları,eski zaman değil artık deyip kredi çektim ve çok rahat bir şekilde taksitlerimi ödememe rağmen manen çok pişmanım ne yalan söyleyeyim.Faizle yapılan iş düzen gitmiyor ve çıkıyor kat kat bir şekilde.Ama ben normaldir,aksiliktir,olabilir deyip isyana devam ediyorum hala o ayrı.

ya abi iyi güzel söylüyonda gecen yaz bana 2 milyar lazım oldugu hiç kimsenin eline düşmeden bankadan çektim yavaş yvaş ödedim 400 milyon faiz kondu yan 4 te 1i. ama olsun kimsenin eline düşmedim. hadi bakalım madem haram sen bana bi r6 alacam aylık 600 milyon teslim edecem eline para verirmisin bana yani lafta kalıyo belki yine kredi alırım 10 milyara 2 milyar faiz doğrudur sonucta kimse vermiyo bu parayı bana babam bile vermez.bankacı arkadaşa katılıyorum kimse böyle bi parayı vermez.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    mecburen konuya dahil oluyorum, ve aşağıdaki birkaç cümleyi yazmak zorunda hissediyorum kendimi.
    faiz haramdır ve bunun şu veya bu şekli yoktur, savunması da yoktur. kimse bi tarafından fetva vermeye kalkmasın.
    her koyun kendi bacağından asılacağı için kimsenin işine karışmaya da niyetim yok, herkes kendi tercihini yapmakta özgürdür. ama haram olana helal denirse buna itiraz ederiz.
    konuya dönecek olursak:
    kendim bu işlerden uzak durmakla beraber etrafımda kredi kartıyla birşeyler alan arkadaşların durumdan muzdaripliğini gördükçe seçtiğim yolun ne kadar güvenli olduğunun farkındayım.
    bir kere kredi çeken insan kazanmadığı ve kazanmaya garantisi olmadığı bir parayı harcamış oluyor. buraya dikkatinizi çekiyorum.
    yarına sağlam çıkacağımızın garantisi yok, neye güveniyoruz.
    benim için en ideal yöntem şu:
    elimde bir motor var ve bunun bir değeri var değil mi. bunu kullandığım süre zarfında kenara bir miktar para atarım. hem motor kullanmış olurum, hem biraz para biriktirmiş olurum. daha sonra elimdeki motor ve parayla gidip bir üst modeli alırım, fazla açılmam.
    bunun iki faydası var. hem motosiklet kullanmada kendimi geliştirmek ve sağlam temeller atmak adına emin adımlarla ilerlemiş olurum, hem de elimdeki paraya göre hareket etmiş olurum; kazanacağımı umduğum paraya göre değil.
    son söz:
    alacakla borç ödenmez.

eeeeeeeeeeeee tiger alacakla ödenmez tsbi kazandığınla ödenir.ben kredi aldım ve bitirdim ama bi kazada motor haşat oldu.sen bana 10000 lira verirmisin. ( ne diyor bu ya dediğini duyar gibiyim.ama banka ne diyo gel kardeşim diiyo aylık maas bordrosu felan istiyo öle kolay diil almak krediyi . alanada maaşına göre veriyolar.. ben 600 ytl + sigorta beelediye bilgi işlemde çalışıyom alacağım miktar 5 milyar civarı vede bunu aylık 400 mü 300 milyondan aylık alıyolar aç kalmıyon acıkta kalmıyon. bu şartlarda kimse kimseye para vermez.babamın oğluda dahil.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    madem hassasın bu konuda alma ozaman. kafana silah dayayan mı var illa alacaksın diye.
    banka onu keyfine demiyor, karı var. veremezsen donuna kadar alırlar adamın.
    bir kişiye rastlamayacakmıyım acaba? delikanlı gibi, günah ama ben bu günahı işliyorum diyecek
    hep kulp buluyorsunuz.

emocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim bildiğim :
    Faiz geliri elde etmek Haram .
    Mantığı da çalışmadan alınteri olmadan kazanılan para .
    Ama benim bildiğim faiz ödemek günah değil .

Faizli borç para veren banka veya kredi kartı nın bankası sonuçta .
    O kurum size faizsiz para vermiyorsa o onun günahı .
    Ama sizin ihtiyacınız var ve kredi alıyorsunuz faiziyle .
    Bunun nesi günah ?
    Adam çalışıp alınteriyle parasını kazanıyor borcunu ödüyor nesi günah bunun ?

Düşünsenize bir banka çıkıyor ve diyor ki gel Vatandaş faizsiz Kredi veriyorum. Al kardeş 10.000 YTL 2 senede ödersin tekrar 10.000 ytl .

Kredi veya kredi kartı vs bunlar hesabını kitabını bilenler için nimet ,bilmeyenler için felaket .

Yeri geliyor 1 günde Borsada bir kağıt %20 kazandırıyor. O günah değil çünkü ticaret . Hisse alıyorsunuz ve satıyorsunuz ama faiz günah .

Herkes inandığı gibi bildiği gibi düşünmekte ve yaşamakta özgürdür ne diyelim

tiger günah olsa almayız bu sıcakta yazın sıcağında alın teri döküyoz borcumuzu ödeyeceğiz diye biriktirmek kolay diil.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Var
    Kimse üzülmesin kırılmasın ama;
    Arkadaşım madem haram o zaman böyle gibi yorumlar yapmak hoş değil.
    Din diyanet hakkında konuşurken biraz daha üsturuplu olmak gerekir. Din; kişinin kıyası ile sonuca varılacak bir olgu değildir. Kitap var sünnet var icma var sonrasında kıyas var. Bunları yapabilecek kişiler de bu işin ehli olanlardır.

Herkes kendisi için mantıklı sonuçlar ve sebepler üretebilir. Herkes her yolu kendine uydurabilir. Ama o yol doğrumudur ? Sahih midir ya da geçerli midir ?
    Elbette değildir.
    Materyalizmin bizi içine soktuğu, çözümlere kendimiz ulaşma zorlaması bizleri inkarcı haline getiriyor bir çok zaman.

Bu konu ne motor tamirine benzer, ne de elektrik prizi tamirine.
    Eğer dine, inanca ve imana zerre kadar önem veriyorsanız, bu işin ehline, kitabına başvurmanız gerekiyor. Yoksa herkes kendine göre din, herkes kendine göre diyanet ve çözüm üretir ve bugün içinde bulunduğumuz kel alaka duruma düşeriz maalesef.

Kolumuz kesildiğinde nasıl kalkıp "Çözümü ben üretirim ben kendi kolumu kendim dikerim" demeyip fellik fellik doktor arıyorsak; aleyhimize açılmış olası bir milyarlarca liralık davada "Hocam ben çözümü kendim üretirim, bişey olmaz çıkarım mahkemeye beraat ederim paşalar gibi" demeyip en iyi avukatı arayıp olaydan sıyrılmaya çalışıyorsak; bahsettiğimiz konu da, bundan yüzbin kat aha önemli ve başvurulması gereken bir konudur.

Eğer siz; kolunuz koptuğunda işin ehline başvurduğunuz kadar din diyanet konularındaki problem veya ihtilafları ciddiye almıyor ve önemsemiyor iseniz, zaten inancınızın tam olmadığı konusunu kabul etmiş olmanız gerekir. Ve zaten böyle bir tartışmada yer almamak gerekir.
    Zira din ve iman inanan ve tabii olan içindir. Tartışmak, sohbet etmek, muhabbet etmek için değildir.

İstiklal marşı şairimiz Mehmed Akif Ersoy bir beytinde diyor ki :

İNMEMİŞTİR HELE KUR'AN ŞUNU HAKKIYLA BİLİN,
    NE MEZARDA OKUNMAK NE DE FAL BAKMAK İÇİN !

Din ve diyanet ciddi bir iştir arkadaşlar.
    Lütfen konunun ağırlığına binaen, kişisel yaklaşımlara girmeyelim.

Ben burada dini bir vaaz vermedim. Yanlış anlaşılmasın. Ama toplumumuzun içine düştüğü ve materyalist felsefesinin günümüz insanına dayattığı "TÜM çözümlerin beyinde olduğu" dayatmasının tehlikesine işaret etmek istedim.

Bizim çözemediğimiz veya sonucuna ulaşamadığımız şey yanlış, hatalı değildir.
    Bahsi geçen konular binlerce yıl tartışılmış (ismi motor olmasa da) yüzbinlerce cilt eserler yazılmış, yüzbinlerce fetvalar verilmiş ve yeryüzünün en büyük külliyatları oluşmuştur.

Eğer gerçekten haram, helal, faiz vs.. gibi konulara dikkat ediyor, önemsiyor ve en önemlisi Allah (C.C.)'ye karşı bir sorumluluğumuz olduğunu biliyor ve saygısızlık etmek istemiyor isek, bu tür konularda _işinin ehline_ başvurmanın tek seçenek olduğunu ikrar etmemiz gerekiyor.

"Bizim göremediğimiz yok değildir."

Başınızı ağrıttıysam özür dilerim.
    Saygı ve sevgilerimle.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)