Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bujiler neden yağlar?

Motovento
    REKLAM ALANI
    crazy_devil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDIAL MCT 250
    Dikkat ettiyseniz arkadaşlar;yeni motor alan ya da motordan çok iyi anlamayanlarımız ufak bir problem olduğunda motorun çok büyük bir arıza yapmış olduğunu sanıyorlar ve yepyeni motorlarından,yüreklerindeki sımsıcak sevgiden uzaklaşıyorlar.Çoğumuzun başına gelmiştir;akşam otoparka koymuşuzdur motorumuzu ve sabah binmek için gideriz.Kaskımızı,eldivenlerimizi,korumlarımızı... vs takar otururuz koltuğa ve marşa basarız.Ama o da nee motor bir türlü çalışmıyordur.Bir anda sinirlerimiz alt üst olur.Marşa basa basa akü de biter.Sinir seviyemiz tavan yapar artık.O an bir daha motora binmek istemediğimizi,nefret ettiğimizi,midemizin bulandığını duyumsarız. Halbuki çok da büyültülecek bir sorun değildir.Ya buji yağlamıştır,ya akümüz donmuş ve boşalmıştır.Belki de benzinimiz bitmiştir. Ama kimi zaman bizi çileden çıkaran bir olay vardır ki;o da bujilerin yağlaması.Hatta sık sık bu arızayı yapması (en çok da benim başıma geliyor ).Peki neden yağlar bu buji denen cins parça.Bir arıza belirtisi midir?Yoksa normal midir?Hepimizin başına gelebileceğini düşündüğüm bu arıza ve buna benzer basit arızaları gidermek için neler yapabiliriz tartışalım hadi bakalım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    la beni anlatmışın
    bir ara hava filtresi yüzünden yapıyodu benim alette
    tavan olurdu sinirim
    fazla yağ konmasından olabilirmi abi

Motosikleti
    MONDIAL MCT 250
    Ahhh bende bir çözebilsem onu tamir edicem de. İki güne bir bujileri söküp zımparalıyorum yawww

Sadobey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jinlun Marauder JL 150
    Bir kere başıma geldi. Artık motorun dolabında sıfır numara zımpara parçası taşıyorum. ;)
    Sadobey

joker23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 250 olacak
    niyeki??? bu her motorda olabilirmi??yoksa belli bi km katetmişlerdemi görülür

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yağ seviyesi gerekenin üzerine çıktığında görülebilecek bir durumdur. yağ komprasörü nün düzensiz çalışmasıda buna sebep olur
    bu yüzden yağ seviye çizgisinde bulunan max-min çizgisininn hep içinde kalmak lazım
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Subap yataklarında arıza ve yanma odasına yağ sızması, sekman arızaları buna sebep olur. Ayrıca kurumlanmanın fazla olup (hava yakıt karışım bozukluğu) nemlenmeside yapabilir.Fazla yağ dediğiniz olay için çok fazla yağ koymak gerekir ki bunu yapacak usta tanımıyoru ayrıca motor zaten çalışmaz.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

Motosikleti
    MONDIAL MCT 250
    Abi ben anlayamadım gitti yavv.Hava filtresini temizlemek için açtığımda yağ boşaldı içinden.Bu da sizce normalmi

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Makine ben bunu kendi ekliyenler için dedim
    çevremde yağına çok iyi bakıyorum hatta fazla bile koyuyom diyen tiplerde var o yüzden dedim tabiki usta bilir ne kadar koyulacağını zaten ben bekliyom sen cevap vermezsen nacizane bişiler yazıyoz kızma yani senin elinden almayız....
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Motosikleti
    crazy_devil, hayır normal değil. Sanırım tahmin ettiğim şey gibi. Subap yataklarında sorun olabilir ve manifolda dolduruyor olabilir. Sökmeden anlamak biraz zor ama tahminim bu yönde.

BBRR abicim ne demek. Ne kızması. kızacaksan sen kız bana

Ek: Bir noktayı söylemeyi unuttum. Eski yağlı filtre sistemlerinde yağ havuzu olurdu. fazla konulamazdı zaten. Acaba diyorum senin filtreye yağ mı emdirdiler? Oda fazla kaçtı emişte yağ mı çekiyor bu alet?

ozi2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Google arama motoru
    Bbrr Ve Makİna Sİze Tamamen Katiliyorum Ama Yenİ Motolar (Çİn) SÜper Kalktigi İÇİn KurŞunsuzu Tam Yakamiyo Sİlİdİre 10 Çekİyosa 9 Yakiyo Bundan Da Olabİlİr.
    [COLOR="red"][B][I] 4 zamanlı --> ::144:: <-- 2 zamanlı (A rh 2TT)[/I][/B][/COLOR]

Motosikleti
    MONDIAL MCT 250
    Abi kaç defadır servise götürüyorum.2000km olmadan kaç kere buji değiştirdim + Kaç kez kalbüratörü temizlettim Arkadaşım tamam,madem kalitesiz parça kullanıyorsun,bari önemli bir kaç parçayı da kaliteki yap yahu.Millet az bütçesi olduğu için alıyor lanet olası çin malı motorları.Paramız olsa yüzüne bile bakmayız sizin yaptığınız motorun ama ne fayda. Ben servise götürmekten usandım.En son daha dün bujileri söktüm zımparaladım.Kendim de şu açıdan hatalı olabilirim;malum geçen günler çok soğuk havalar gördük ve motosikletin çalışması epey uğraştırıcı oluyor.Mecburen cikleyi açıyoruz ve motor ısındıktan sonra yol alıyoruz.Belki ben cikle açıkken bir müddet gitmişimdir.Ve bu yüzden bujiler yağ yapmıştır diye düşünüyorum.

Bu resimler benim motorun kullanım kılavuzundan.İlk resimde hava filtresinin bulunduğu kutucuk var.Bu kapakta 4 vida var ve ben 3.sünü söktüğümdebirden yağ boşalmaya başladı.Ve içindeki filtrenin yuvarlar ağzıdiğer yuvarlak ağıza oturmuyor Çözemedim.Bu filtre o deliğe tam olarak oturmalı ve kenarlarında boşluk kalmalımıdır-kalmamalımıdır?

Motosikleti
    crazy_devil, şöyle birşeyde olabilir. Karter havalandırma borusu bazı motorlarda dışarıya direkt çıkartılırken bazı motorlarda hava filtre kabına verilebiliyor. Çoğu otomobilde de buna benzerdir. Acaba diyorum senin karter havalandırma borun hava filtre kutusuna mı giriyor? Bunu bir incele derim.

Eğer öyle ise yüksek devirde dişlilerden atlayan zıplayan yağlar ve ısınarak buharlaşan yağ burdan dışarı atılırken yoğunlaşır ve yağ olarak süzülür. Benim motorumda bu boru dışarıda zincirin üzerine doğru. Yani fazla atarsa zincirimi yağlıyor

Not: Resim açılmadı bende sanırım fazla büyük resim. Açılınca incelerim.

Görüşmek üzere.

Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yağ seviyesi gerekenin üzerine çıktığında görülebilecek bir durumdur. yağ komprasörü nün düzensiz çalışmasıda buna sebep olur
    bu yüzden yağ seviye çizgisinde bulunan max-min çizgisininn hep içinde kalmak lazım
    Kardeş benim 250 MCT de her gün yağlama sorunu vardı buji temizlemekten usanmıştım ki motorun içinde 3 LT yağ oldugunun farkına vardım... Şimdi 5-6 gün oldu hiç sorun yok basmadan çalışıyor

Tşkler

akadaşlar ben 20senedir motor kulançsyım bede bundn ünçe miks motor vardı 10senekuladım amayinede kulanırdım prçasorunu yaşıyordum ardaşım yenimotor almıştı kedine keeway almış benğürdüm ve o omotorla 100km yolkatetim çok memun kaldım karar verdim almay 10ay oldu çok menunum ynlzyankapaklrı çok asas kırılıyor bensordum burada 30 ytl diyorlar bukapakların lütvn banbildirsin keeway 150 dosları

Gaziantep İl Temsilcisi AYDEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    O Bir Goldwing 1800 cc Birde Yamaha 250 cc
    olabilecek hersey yazılmiş bir şey hariç elektırık dengesız gelebilir buji ye bırde buna bak bujının agzını bıraz ac fazla degıl ama.....

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler