Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Reserv depo tam olarak nedir? nasıl kullanılır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ccbbdd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    5Yamaha3Virago5
    Arkadaşlar bugün giderken benzin bitti malum Viragolarda benzin göstergesi yok,bende reserv'e aldım 100m gitti gitmedi yine stop etti,bu reserv neyin nesidir nasıl kullanılır,yani
    acaba reserv boşmuydu,benzin alırken reserv kendine otomatik olarak bir miktar benzin ayırıyormu,yoksa benzin alırken reserv vanasını açmak lazımmı ki oraya benzin dolsun,hiçbirşey anlamadım varmı bu konuda bilgisi olan...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    rezerv ayrı bir depo değildir, musluktan yukarı deponun içine uzayan yaklaşık 10 cm lik bir borudur bütün olay. Bu borunun en üstünde bir delik ve en altında bir delik var (gibi) , depo tek ve doldurduğunda rezerv için herhangi birşey yapmana gerek yok. Musluk normal konumdayken bu borunun en üstünden alır benzini, benzin bittiğinde yani seviyesi bu çubuğun tam ucuna geldiğinde benzin alımı durur ve depoda tipine göre 1-3 lt benzin kalır. Musluğu rezerv kısmına aldığında kalan benzini dipten çekmeye başlar ve devam edersin benzinciye kadar. Senin bu olayda bahsetiğimiz boru veya muslukta bir sorun var herhalde, bence musluğuna ve o boruya bir baktır. Hatta depoyu boşaltarak musluğa hava üfleyerek kendin de deneyebilirsin. Saygılar....
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşım reserv ayrı bir depo değildir bezin aldığında belli bir seviyeye kadar normal depo kullanılır bu tükendiğinde motorun sağında veya solunda genelde hemen oturağın altında bir valf vardır 4 pozisyonu vardır normal, reserv, kapalı ve tahliye benzin bittiğinde bu valfi rezerv konumuna getirirsin hangi konumun ne olduğunu servisten veya bilen birinden öğrenebilirsin eğer valfin bir resmini buraya koyarsan bizde yardımcı oluruz eğer benzin aldığında bu valfi normal konuma getirmezsen rezerv hiç bir işe yaramaz yani senin başına gelen bu benzin normal konumda bittiğinde rezerv konumuna geçersin (valfi çevirerek) bu seni yaklaşık 20-30 km götürür bu mesafe motora göre değişir şahsen ben ne kadar gider diye hiç denemedim ilk benzin istasyonundan benzini alır valfi tekrar normal konuma getirirsin

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eyong aynı anda aynı cevabı yazdık ben senin cevabı sonra farkettim kusura bakma

Motosikleti
    5Yamaha3Virago5
    valla bende deneyeyim dedim bakayım ne kadar gidecek 250m falan gitti anca, ne biçim reservdir bu,az önce özel yamaha servisini aradım adam bana,yolda kalmamak için benzin alman gerek dedi.. son derece zekice bir yaklaşımda bulundu...du bakayım bir de yetkili servislere bir sorayım konuyu...

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    BBRR estağfirullah, senin gibi adamlara forumda ihtiyaç var. Zira insanlar bilgi paylaşmak yerine tartışmayı, lo lo yapmayı tercih ediyor.
    Arkadaşım bence kimseyi arama çünkü bir tuhaflık olduğu kesin, sen bu konuya bak yada baktır. Viragonun rezervi 3 lt gibi olmalı hadi 2 olsun. 250 m de bitmesi tuhaf. Saygılar...
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Infaustus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson Sportster 1200
    ccbbdd, sen git goster abicim.. Hatta beraber gidip gosteririz.. Zaten tek başımıza bi yere gittigimiz yok ... HAfta sonu çalışma olmaz inşallah'da bu işlere bakarız. Ben ctesi günü Pendik servise gitmeyi planlıyorum. Oraya kadar gitmişken yamaha vs. bayilerine de bakarız senle istersen. Sevgiler canım optum.
    Kralını tanımam. Edirne Motorcycle Club!!!

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    ccbbdd, Rezerv depoya gectikten sonra motorun min 20-30km gitmesi gerekir. Servisine gosterirsen iyi olur tahminimce uzun sure kullanmadıgın icin depo dibindeki pislikelrden yapmış olabilir ama bu sadece tahmin.

Eyong, veBBRR, dediği gibi motrda yedek depo(rezerv) diye ayrı bir depo yoktur. Depoyu iki seviye dusunursen normal depo ve rezerv sevileri vardı rezerv musluguda bu seviler arasında gecis yapmana yarar amacı benzinin bitip yolda kalmamandır Rezerv seviyesine kadar benzin bittiginde bu musluktan motor hava almaya baslar ve motor tekler uygun olan motoru saga cekip muslugu rezerv konumuna alırsın ve ilk benzinciye gidersin. Yeni motorlarda genellikle elektronik rezerv var benzin azalınca sana uyarı ısı yalkar ve benzin al der
    Benzinin giderken bitmeside baslı basına ayrı bir konu bazı durumlarda tehlikeli olabilir virajı donerken ve bir arac sollarken benzinizin bitmesi acı bi durum olur o yuzden devamlı uygun benzini bulundurmalı bu risik almaya deymez

Motosikleti
    Mobilett
    Motora göre değiştiği kesin ama mobilette 1km. falan gidiyor seninkini bir göster 250m. az.
    ***Mobilette_Volkan***

powerbyaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki gsr600 2009
    en az 15km yapması lazım viragoda öyle hatırlıyorum ve rezerv musluğu yok bildiğim kadarı ile elden geçiş sağlıyorsun rezerv bölümüne büyük kolaylık sağlamışlar dikkat dağılmasın diye yada durmaya gerek kalmadan geçişi gidondan yapabiliyorsunuz
    en kısa zamanda bilen birine göster bence arızanı
    ERASER WİLL COME BACK

Motosikleti
    5Yamaha3Virago5
    Alıntı powerbyaydin adlı üyeden alıntı
    en az 15km yapması lazım viragoda öyle hatırlıyorum ve rezerv musluğu yok bildiğim kadarı ile elden geçiş sağlıyorsun rezerv bölümüne büyük kolaylık sağlamışlar dikkat dağılmasın diye yada durmaya gerek kalmadan geçişi gidondan yapabiliyorsunuz
    en kısa zamanda bilen birine göster bence arızanı
    gidondan geçiş yok alt tarafta vana var,dediğin gibi olsa güzel olurdu ama bu arada doğru düzgün bir yamaha servisi bilen varmı?

powerbyaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki gsr600 2009
    97 model 535 viragoda gidondan geçiş ordan hatırlıyorum ben
    ERASER WİLL COME BACK

trenox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var işte...
    aynı olayı bende yaşadım reserve aldım 2km kadar gıttı sonra tekrar durdu motor. valften degıl sanrıım cunku benzın alıp reservde yola devam ettım. reserv meserv hıkaye gıbı geldı ama genede sokecem valfi emin olmak için.benım motor en500 fıkrı olan varmı normalde kac km gıder reservde iken.

cuk_o - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Başakşehir 4.etap/2.kısım/ikitelli/İSTANBUL
    Motosikleti
    Regal Raptor DD250E-9 (RC "racing cruiser")
    senin motorun zaten normalde rezervdedir benzin bitip stop ettiğinde sen muslukla oynarken zamanda son kalan bir kaç damla benzin depodan motora gitmiştir oda seni 100 metre götürmeye yeter bence sorun budur yani ama eyong kardeşimin dediğide olabilir sen normal pozisyonunu bul ondan sonra bidene rezerv olayını
    etrafına bir baksana evrendeki herşey sana hizmet etmek için yaratılmış.........

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler