Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Enduro, Funduro ve Cross Karmaşası

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Enduro bir motosikletin titreşiminden neden yakınırlar hiç anlamam madem sarsıntıdan hoşlanmıyorsun ne işin var dağda bayırda gezmek için yapılmış motosikletin sırtında git otomobil al (neredeyse aynı fiyatllardalar artık).Ayrıca nedense ktm ye ilah muamelesi yapan bazı endurocular orta sehpada titreşimden hareket eden bu motosikleti muhabbetini yaparken hiç titreşimden bahsetmezler.

Hem enduro motosiklette granajın ne işi olur ki. Şu transalp ve akranı diğer motosikletler neredeyse racing motosiklet kadar granajlı, zorlu koşullarda defalarca devrileceklari aşikar bu motosikletlere neden plastik parçalar takarlar? Rüzgarı kesmek için mi ? Buji değiştirmeyi bile ayine çeviren bu parçaların takılmasının bir amacı olmalı. Yoksa endurolarda da görüntü takıntısı mı var?

Neden bu motosikletlerin çamurlukları ön tekere yapışık duruyor? Bunlar enduro değil mi? hiç çamura girmeyecekler mi?

Farları neden gidonda değil de granaj üzerinde? Gece çamurlu arazide ilerlerken, virajda içerisine yuvarlandıktan sonra mı hendeği görecekler?

Bu motosikletlerin arasında beni cezbeden tek makina Aprilia pegaso sanırım.
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    speedygonzales - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    :-(
    Alıntı Ertuğrul_Öz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hem enduro motosiklette granajın ne işi olur ki. Şu transalp ve akranı diğer motosikletler neredeyse racing motosiklet kadar granajlı, zorlu koşullarda defalarca devrileceklari aşikar bu motosikletlere neden plastik parçalar takarlar? Rüzgarı kesmek için mi ? Buji değiştirmeyi bile ayine çeviren bu parçaların takılmasının bir amacı olmalı. Yoksa endurolarda da görüntü takıntısı mı var?

Neden bu motosikletlerin çamurlukları ön tekere yapışık duruyor? Bunlar enduro değil mi? hiç çamura girmeyecekler mi?

Farları neden gidonda değil de granaj üzerinde? Gece çamurlu arazide ilerlerken, virajda içerisine yuvarlandıktan sonra mı hendeği görecekler?

Bu motosikletlerin arasında beni cezbeden tek makina Aprilia pegaso sanırım.

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    TA funduro evet zaten. Bu söylem Avrupa'da da artmaya başladı. Ancak V-Strom ve Versys funduro da değil: Touring (belki biraz daha yumuşak süspansiyonları)

ER6N de zaten FZ6 rakibi değil Düzelteyim derken batırmışsın Birisi 4 silindir diğeri 2

"Yoksa 18.000 ytl ye deauville , 20 .000 ytl ye pan europan satılsa kimse bakmaz bunların yüzüne."

O kadar emin konuşma. Deauville'in gidemeyip, Transalp'in döktürdüğü ne geziler gördüm ben Mesele motorların tipinde değil, süspansiyon yapısında. Her grenajlı motor SS olmadığı gibi, her enduro benzeri de enduro değildir. Mesela bir Africa Twin efsanesi var ki dillere destan. Üstelik, grenajlıdır da Africa. "Grenajlı enduro olur mu" sorusuna nispet yapar gibi Hem dakar'da yarışan motorların da mesela hafiften yan grenajları var ona ne diyelim? "Dakar'da yarışanlar enduro değil" mi diyeceğiz?

Bu arada TA çok yakıyor ona bir şey diyemeyeceğim, o konuda haklısın.

Bakın bakalım grenajlı enduro oluyor muymuş?

Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Beyler bir kaç tane kavram hatası yapılıyor.

1) Bahsedilen motorların hiç biri "enduro" değil, "enduro touring" dir. Yani hem "endurance" hem de "touring" özelliklerinin birleşmesi

2) Haliyle bu motorlar sadece dağ taş için değil, belirli oranlarda asfalt ve toprak yol karışık olarak dizayn edilmişlerdir.

3) Bu şartlar altında bazı marka ve modeller asfalta daha yatkın, bazıları da toprak yola daha yatkın olabilir. Bunun neticesinde kullanıcı kendi oranların iyi biliyorsa doğru modeli seçer ! Yoksa Pro'nun dediği kural değildir bu işte

4) Procuğum "funduro" kavramını da biraz daha araştırmanızı rica edeceğim !
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Motosikleti
    Alıntı Prometheus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim dediğim şey ilk iki motorun enduro olmadığıdır. Kural olan da budur
    Bu kısım doğru !

Ama şöyle ki, TA da bir enduro değildir, BMW nin "GS" serisi de, Africa Twin de...

Problem şurdan kaynaklanıyor, "enduro" ve "enduro touring" sınıflandırmasında zaman içinde endurolar kavram olarak kaynadı ! Bunun sebebi ya "cross" modeller ile beraber anılmaya başladığından ya da "enduro touring"lere kısaca "enduro" denmesi olabilir.

Ama ya bu başlık altında geçen motorların tümü "enduro" dur ( kısaltma olarak yani ) ya da enduro touringdir. Aradaki farklar sadece toprak/asfalt kullanım oranıdır.

Pastane olayının da daha ziyade SS çilere ve cruisercılara ait olduğunu unutmayalım
    tinerci bunu beğendi.
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Enduro nedir peki bir örnek alabilir miyim? O touring, bu cross; enduro ne peki?

Cruiser'cılar pastaneye takılmaz, bara giderler. Malum Harley mantığı rock müzik + bira
    Onur Yollarda

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Eee enduro motor nasıl oluyor o zaman

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    sanırım enduro dedikileri bu makina oluyor( cross olmadıgına eminim )

Motosikleti
    Alıntı Prometheus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Enduro nedir peki bir örnek alabilir miyim? O touring, bu cross; enduro ne peki?

Cruiser'cılar pastaneye takılmaz, bara giderler. Malum Harley mantığı rock müzik + bira
    Son bir aydır "enduro enduro" diye bir yerlerini yırtan sensin

Geceleri uyumuyorsun nasıl olsa Bi araştır bakalım !

Yok bulamadım bana göre dediğim dediktir diyorsan, yarın boş bir zamanda kaynak ve resimlerle falan anlatmaya çalışırım

Not: Burası Türkiye, Harley başka Cruiser başka... Kısa ve asfalt yol olsun hava da güzel olsun da pastaneye de giderler kebapçıya da

Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    @ELINT; Neden cross değil peki bu? Enduro ve cross'ların en büyük farkı, cross'ların trafiğe çıkması için gereken sinyal, stop gibi lambalarının olmamasıdır.

Bir yazı buldum çevirebildiğim kadarını çevirip yazacağım az sonra.

Bu arada bahsettiğim konu, TA ile V-Strom'un asla aynı kefeye konulmaması gerektiğidir. Yoksa TA da FUNDURO'dur bence.

Senin dediğin gibi TA "enduro-touring" ise, V-Strom ve Versys doğrudan "touring" oluyor bu durumda, ki ben de o görüşteyim.

Ayrica sunu da belirteyim su an yapilan muhabbet pastanecilerin "Hayabusa Super Sport mudur yoksa Sport Touring midir" muhabbetine döndü. Ben daha fazla yazmayacagim Onlara benzemek istemiyorum. TA bence enduro, sence degil. Konu kapanmistir
    Onur Yollarda

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    @ELINT; Neden cross değil peki bu?
    cross motorlara dikkat ettim ön süspansiyonları yere daha yakın yani şekildeki gibi

fakat enduro motosikletlerde bu süspansiyon daha yukarda. şekildeki gibi
    bence asıl enduro bunlar....

dd alıntı
    "Enduro" kros motorunun "street legal" hale getirilmisidir. Yani caddeye uygun lastik (DOT kros lastiginin caddede kullanilmasina izin vermez, enduro lastigi DOT markali olmak zorundadir), far ve sinyaller eklenmistir.
    "Enduro-Turing" bunun mucidi GS (Geleande-Strasse = arazi-cadde) serisi motosikletleri (aslinda 2.Dunya savasi col motosikletlerine dayanir) halka sunan BMW dir. Agir arazi sartlari disinda hem toprak / bozuk yollar ve hemde asfaltta kullanilabilen, uzun seyahat amaciyla bir miktar konfor on plana cikartilmis "Endurance=dayaniklilik" ve "Turing=uzun konforlu yolculuk" amaclarini bir arada sunan motosikletlerdir.

Motosikleti
    Konu buraya taşınmış. Ben de öbür tarafta yazdığımı getiriyim. Ama görüyorum ki ben gelmeden zaten DD nin yazısından alıntılar gelmiş

Alıntı Prometheus adlı üyeden alıntı
    Ben daha fazla yazmayacağım Onlara benzemek istemiyorum. TA bence enduro, sence değil. Konu kapanmıştır
    Ben sana yarına kadar zaman vermiştim ama kullanmayacaksın galiba

Madem enduro işine bu kadar merak saldın, o zaman sana kısaca gözünden kaçmış olabileceğini düşündüğüm DD nin bir yazısını gönderiyim, dediğim gibi yatacam artık

Üstad DD konuya zamanında açıklık getirmişti, onun lafının üstüne bir şey demek olmaz. İyisimi hemen linki basayım buraya

http://www.motosiklet.net/forum/show...32&postcount=1

Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Çeviri yazımızı Faydalı Bilgiler bölümüne açtım:

http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?p=549731

Bu başlığı kapatıp ordan devam edelim. Burdaki mesajlarınızı oraya ekleyin dilerseniz
    Onur Yollarda

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler