Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
10. sayfa BirinciBirinci ... 89101112 ... SonuncuSonuncu

Muayenelerle ilgili her şey

Motovento
    REKLAM ALANI
    shadowofspirit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung gt250R SİYAH..
    sağol kardeşim bende şişli trafiğe mail attım ilgilenmezseler alt kat pasaportta tanıdıklarım var :D
    Motorize Birlikler K.lığı......

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı
    @superkartal, bu haber gerçekten önemli.

Trafik Tescil'in aradan geçen 2 yıla yakın zamanda yeni kanundan haberdar olmamış olmaları düşünülemez.

Peki, yeni kanunu neden uygulamıyorlar? Kanunu uygulamamak suç teşkil etmez mi? Bu kanunun uygulanmaması birilerinin işine mi geliyor?

Daha sorulacak, ama cevaplanamayacak pek çok soru var...

Haber için teşekkürler...

Sevgiler, saygılar.

Alıntı insane adlı üyeden alıntı
    Arkadaşlar ben de 1 hafta önce muayene sürem geçti (oysa motoru alalı 1 sene 3 ay oldu) diye 49 ytl ceza yedim, memura muayene süresi 3 yıl olması gerekirken 1 yazmışlar dedim, ben anlamam dedi ve yazdı cezayı, bunu trafik polisi bilmezse kim bilicek, şimdi bu yazdığı cezayı napıcam ben, haftaya ilk işim de ruhsattaki hatayı düzelttirmek olucak... Bu bana ceza yazan bilgisiz polis için ayrıca ne yapabilirim acaba? Bu cezayı nasıl ödemem?
    @insane, üzücü bir durum. Kanuna göre aslında suç teşkil etmeyecek bir konuda suçlu durumuna düşmüş ve ceza almışsınız. Ancak ruhsatınızda belirtilen tarihe kadar muayene yaptırmadığınız için siz de suç işlemişsiniz. Hukukçu değilim, ama bence bu devlet, o cezayı size ödetir. Siz bu arada kanuna göre suç olmayan bir durumun, evrakta suç teşkil edecek şekilde beyanından dolayı mağdur olduğunuz için dava açabilir ve uğradığınız zararın tazminini isteyebilirsiniz. Ama burada davalı (muhatap) kim olur, orası karışık. Sonuçta 49 YTL'yi belki geri alırsınız, ama bu size 1049 YTL'ye mal olabilir. Siz bir avukat arkadaşınız varsa, görüşün.

Cezasız, kazasız günler.

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    Alıntı PHAETONW12 adlı üyeden alıntı
    allah allah yaw,ben geçen ay 17.07.2006 da çınarlıda arkadaşın motoruna vize yaptırdım,tarihi yazacakları sırada 2 yıl olması gerektiğini söyledim,oradaki görevli bayan memur,hayır henüz o kanun yürürlüğe girmedi dedi ve 1 yıl sonrasına kadar yaptı,bende tam olarak emin olamadığım için boyun eğdim,şimdi sırf o işgüzar yüzünden tekrarmı uğraşacağım,allah kahretsin yaa
    abi sen bana 600 RR ı ver ben yarın onuda halletireyim yarın ruhsat ile gidip değiştireceğim
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

agcaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Focus 100
    kardeş ben pek belgelerden anlamadığım için o işleri hep babam hallediyor

Motosikleti
    güncel
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

superkartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat
    Arkadaşlar bu ilde süre 3 yıl o ilde 1 yıl diye bişey yok.Kanun apacık ordada.1 ocak 2005 den itibaren iki tekerleklilerin hepsi 3 yıl.(tabi ilk muayene süresi)
    Bakın Ben Balıkesir Burhaniye'de oturuyorum.1,5 yıldır bizim ilçe emniyete yazı gelmemiş ve onlarda bu yüzden 1 yıl yazıyorlarmış.Ben il emniyete dilekçe yazınca daha 2 gün evel gelmiş yazı.Artık 3 yıl yazıyorlar.Ayrıca benimkinide değiştirdiler.Bakın emniyete atılan maillere hemen cevap gelmiyor.Bana bile 15 gün sonra geldi cevap ama tam geldi.Polislere okutunca maili hemen yaptılar işimi.

Alıntı desperadost adlı üyeden alıntı
    ya arkadaşlar herkezden özür benimde derdim başka benim 2004 model motosiklet'imin muayenesini daha yaptırmadım nasıl olacak sizi yoracağım ama...bu kanun benimde işime yararmı teşekkürler...
    Abi senin işine yaramıyor kanun.Kanun 1 ocak 2005'den sonraki araçları kapsıyor.

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı
    Aynı içerikli maili trafik@trafik.gov.tr ye yolladım ...hadi bakalım bu durumda olan herkes yollasın nolcak görelim ..ne dersiniz kavga varsa hepimiz varız ..ya hem kendimiz hemde başkaları için faydalı olacak bişey için varmıyız...
    ben de, aşağıdaki dilekçeyi hazırlayıp, aynen yolladım.

İLGİLİ MAKAMA

16/11/2005 tarihinde, İstanbul / Bayrampaşa şubenizde 9****3 tescil sıra no'su ile ismime kayıt ettirdiğim
    34 BK **** Plakalı motosikletimin ilk muayene geçerlilik süresi, ruhsatta 16/11/2006 olarak (1 YIL ) yazılmıştır.
    23.09.2004 tarihinde 25592 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan
    "Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik"
    yedinci bölüm Madde 14 / D şıkkında ise Muayene süreleri belirtilirken,
    "İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir" ibaresi bulunmaktadır.
    Bu yönetmeliğe göre 16/11/2005 tarihinde ilk tescili yapılan aracımın, 16/11/2008'e kadar olması gereken ilk muayene süresi yanlışlıkla 16/11/2006 yazılmıştır.
    Bu Yönetmeliğe göre 34 BK **** plakalı aracımın ruhsatında yapılan yanlışlığın düzeltilmesi ve,
    mağduriyetimin giderilmesi için yapılması gereken işlemlerin tarafıma e-posta yoluyla bildirilmesini arz ederim.
    Saygılarımla.

isim imza tarih e-posta

23 Eylül 2004 Tarihli Resmi Gazete
    Sayı: 25592

Ulaştırma Bakanlığından:

Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve
    Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik

YEDİNCİ BÖLÜM
    Araçların Muayeneleri ile İlgili Hükümler

Muayene Süresi
    Madde 14-Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine uygun olarak periyodik muayeneye tabidir. Buna göre;
    a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,
    b) Resmi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir,
    d) İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,
    e) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    periyodik muayeneye tabi tutulur.
    Askeri araçlarla, iş makinesi türünden araçların muayeneleri, tescilini yapan kuruluşlarca yapılır.
    Muayene süresi dolmasa bile kazaya karışması sonucu yetkili zabıtaca muayenesi gerekli görülenler ile üzerinde değişiklik yapılan araçların ayrıca özel muayenesi zorunludur.
    Karayoluna çıkmış olan araçların, teknik şartlara uyup uymadığı trafik zabıtasınca kontrol edilerek uygunsuzluk tespit edilenler, her an muayene istasyonlarına sevk edilip muayeneleri yaptırılabilir. Bu durumda trafik zabıtasınca bir “Uygunsuzluk Tespit Tutanağı” düzenlenir. Bu tutanak olmaksızın muayene istasyonuna sevk yapılamaz

dilekçede hata yoksa, herkes kopyalayıp, düzeltip yollasın lütfen.
    arkadaşımıza çarpan otomobili bulup, medyada nasıl ses getirdiysek, bunu da halledelim.
    kanunun, genelgenin, ismi herneyse, o evrağın ulaşmadığı şube kalmasın.
    hep eğlencede, gezide, yemekte, içmekte birlik olacak değiliz ya...

Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    Ben Göztepe Muayene istansonuna bu konu hakkında gittim. Adam o kanun geldi ama sadece 1 gün geçerliydi şeklinde saşma sapan bir cevap verdi ve ruhsatta yazılan muayene süremi uzatmadı. Bu iş için trafik şubesine gitmem gerektiğini söyledi. Bu işi yapan arkadaşlar açıklayabilirler mi, muayene geçerlilik tarihini muayene istasyonları mı yoksa trafik şubeleri mi değiştiriyor? Başvuracağımız trafik şubesi ruhsatta yazan verildiği il/ilçe bölümünde yazan şube midir? Dilekçeleri mail ile mi yolladınız?
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

Motosikleti
    http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=19707
    buradan devam edebilirsiniz her türlü sorunuza cevap bulacağınızdan eminim

1100GLS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Motosiklet muayene süreleri /İşlem tamam

Arkadaşlar hayırlı olsun. Belki biliyorsunuzdur, motosiklet muayene süreleri ile ilgili kazanılmış hakkımızın kullanımı için bir mücadelem vardı. Nihayet yanıt geldi:

T.C.
    BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI
    Karayolları Genel Müdürlüğü

Sayı : B091TCK01502/ 30-455-2922 01/09/2006
    Konu : Araç Muayene Süresi

Sayın Kemal BERKER
    berker@anet.net.tr

İlgi : 30.06.2006 günlü elektronik postanız.

İlgide kayıtlı elektronik posta konusu iki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorklarının muayene süreleri ile ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünden alınan görüş doğrultusunda; uygulamanın 23.09.2004 tarih ve 25592 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkındaki Yönetmelik” hükümlerine göre yapılması uygun görülmektedir.

Yapılacak uygulamada iki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir periyodik olarak teknik muayeneye tabi tutulması konusunda Bölge Müdürlüklerimize gerekli talimat verilmiştir.

Bilgilerini rica ederim.

İnönü Bulvarı No:14 06100 Yücetepe/ANKARA Ayrıntılı bilgi için : Hüsnü İLGÜN
    Telefon : (312) 415 70 00 Faks: (312) 425 47 38-417 28 51
    e-posta :info@kgm.gov.tr Elektronik Ağ: : www.kgm.gov.tr

Ve Biraz önce Karayolları 1. Bölge Müdürlüğündeydim.
    Trafik Başmühendisi Cemil Gökçen ile konuştum. (0216 4893900 dahili:2407)

Ulaştırma Bakanlığından Bayındırlık ve İskan Bakanlığı / Karayolları Genel Müdürlüğüne genelge gelmiş. (fotokopisini aldım)
    Kısaca der ki:
    "Bakanlığımızca çıkarılan 23,09,2004 tarih ve 25592 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Araç Muayene İstasyonları ile ilgili yönetmeliğin
    Madde 14-d) İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,

Madde 5 ) "Araçların muayeneleri :işletici veya alt işletici açılmış muayene istasyonlarında , bu istesyonlar işletmeye açılıncaya kadar ise Karayolları Genel Müdürlüğüne ait muayene istasyonlarınca yapılır"

hükmüne amirdir.

Konu ile ilgili uyuşmazlıkların ve tereddütlerin oluşmaması için tescile bağlı araçların muayeneleri , Bakanlığımızca araç muayene istasyonları açılıncaya kadar 23.09.2004 tarih ve 25592 sayılı resmi gazetede yaymlanan araç muayene istasyonlarının açılması işletilmesi ve araç muayenesi hakkında yönetmelik hükümleri gereğince yapılmalıdır.

Dolayısıyla iki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorklarının periyodik muayeneleri , ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir yapılmalıdır.

Talat Aydın.

Bakan a.

Genel Müdür.

Yani netice olarak , Karayolları bölge müdürlükleri de bu talimata istinaden , bütün muyene istasyonlarına genelge göndermişlerdir.
    Artık bundan sonra yapılacak muyenelerde , yeni motosiklerde muyene süresi 3 YIL , halen kullandığınız motosikletlerde ise 2 YIL dır.

Bu genelgenin bir nüshasıda , Emniyet Genel Müdürlüğü , Trafik Tescil Şubelerine de gönderilmiştir.

İlk alımlarda ve bu günden sonra muayene yaptıracak arkadaşlar, 23.09.2004 tarihinde kjazandığımız bu hakkı artık kullanabilecektir.
    Lütfen uyanık olun ve hakkınızı arayın.

Muayene yaptırmış olan arkadaşlar ise , muayene istasyonlarına giderek ,muayene sürelerini uzattırsınlar.
    İtiraz eden muayene istasyonlarına ise , bu yazının altında bulunan Karayolları Gn. Md.nün yazısını göstersinler.
    Yine sonuç alamıyorlarsa , muyene istasyonunun bağlı olduğu Karayolları Bölge Müdürlüğüne şahsen giderek şikayette bulunsunlar.
    Yine sonuç alınamıyorsa, "bilgi edinme formu" ile , Bayındırlık ve İskan Bakanlığı /Karayolları genel müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığıo / Kara Ulaştırması Gn Md. ne şikayette bulunsunlar.
    Mutlaka 1 / 1,5 ayda yanıt geliyor.

Hayırlısı olsun , en azından bundan sonraki muyene süreleri , olması gerektiği gibi 3 ve iki yıla uzatıldı.

İyi günler , güvenli sürüşler dilerim.

Kemal Berker
    ADAC - İleri Sürüş Teknikleri Eğitmeni.
    www.motohobi.com
    0216 4412397

tamercan887 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    selam bende bu konu üzerinde ilgileniyordum yani benim motorumu geçen sene almıştım yasaya göre 3 yıl yapmaları gerekiyordu ama 1 yıl yazmışlar ve günü 14 eylül2006 tı da az kaldı ben bunu degiştirebilecekmiyim şimdi 2008 e kadar düzeltebileceklermi nereden muayene istasyonundamı düzeltiyorlar yoksa bağlı oldugu trafik tescil den mi yardımcı olursan sevinirim.

Günaydın arkadaşlar benim ruhsatımda da muayene süresi 1 yıl olarak yazılmıs,bunu duzeltmemiz gerekir mi yoksa devam mı edelim kullanmaya .teşekkürler

tüzemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA GL1800 2003 ve HONDA FORZA NSS300 2015
    Arkadaşlar ilk muayene süresi yanlış olanlar bir an evvel trafik tescile(plaka almış oldukları şubeye) müracaat edip değiştirilerse iyi olur. Çünkü bazı polis arkadaşlar ben ruhsatta yazan tarihe bakarım deyip işi geçiştiriyorlar.Yani tarihi geçmişse ceza yazarız gibi. Sonrada mahkeme mahkeme dolaşıp hak aramakla vakit geçireceğinize değiştirin derim. Burası Türkiye cezayı yazarlar sonra da parayı geri almak için uğraşır durursunuz. Hele ki de vaktiniz yoksa amaaan deyıp bağışlarsınız haksız yere.

hakanyildirim28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 1100 xx
    cok faydalı bir iş yapılmış emeği geçenlere teşekkür ederim

aliy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman AN 400
    Arkadaşım. Bu konuda vermiş olduğunuz mücadelen dolayı sizi ve sizin gibileri kutlarım.
    ALi Y.UZUN

koyulacivert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dorado V5
    uzaktan bakmayıp çalıştın, didindin ve başardın... teşekkürler
    Dorado V5

007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman AN 650 Executive
    Eline sağlık teşekkür ederiz arkadaşım...

İşte MT bunun için var... Birlik beraberlik oldumu neler çözülüyor...
    Cüneyt Eralp

clint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emeğiniz ve uğraşınız için teşekkürler.
    Acemi bir motorcu olarak şimdi doğru anlamış mıyım diye ve daha iyi anlaşılsın diye yineliyorum: Ben şimdi yeni bir motosiklet aldığımda ilk 3 yıl boyunca muayeneye gitmiyorum(Doğru mu?) ve 3 yılın sonunda muayene yaptırıp, sonrasında da 2 yıl da bir muayeneye gidiyorum. Bu mudur? Doğru anlamış mıyım?
    "Bir adamın makosenleriyle bir kilometre yürümeden onun hakkında karar verme." (Kızılderili Atasözü) - (Clint is Cloud)

calipso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    valla ben 1 ay önce yaptırdım .. 1 yıl yazdılar.. orada bu durumu anlatsan da göstersen de anlayacak insan yok..

trasher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    azönce beşiktaş trafik tescil den elimde dilekçemde arkama baka baka geri döndüm. Görevli arkadaş bize genelge gelmedi bizi bağlamaz atıyorum eminönü yapar ama biz yapamayız dedi kafayı yicem bu nasıl ülke resmi gazetede çıkan bir yazıyı kaale almıyor...
    [COLOR="Black"][B][FONT="Comic Sans MS"]yellow storm[/FONT][/B][/COLOR]

REKLAM ALANI
10. sayfa BirinciBirinci ... 89101112 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler