Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Scooter’da A2 ehliyet şartı kalkıyor

Motovento
    REKLAM ALANI

ehliyet isteyen herkese ehliyet verilmeli..formaliteye gerek yok...ama hata yaparken yakalanan varsa onlar için zorunlu tutulmalı herşey....yoksa başvur,sınava gir hepsi gereksiz...pek çok ülke böyle bağlamışö işi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Bu haber ne peki?

50 cc'ye Kadar Tek Ehliyet

Motosiklet kullanıcıları arasında uzun süredir hep tartışılan ve otomobiller için alınan B sınıfı ehliyetlerin belirli bir CC'ye kadar motosikletler için de geçerli olmasını öngören yasa tasarısı TBMM'ye gönderildi.

Yürürlüğe girecek yeni uygulama ile birlikte otomobil ehliyeti motosiklet için de geçerli olacak.

İçişleri Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı yeni tasarıyla motosiklet kullanım oranının artması ve dolayısıyla trafik ve çevre kirliliğinin azalması planlanıyor. Yeni tasarıyla birlikte motor hacmi 50 cc.’ye kadar olan motosikletler B sınıfı sürücü belgesiyle birlikte kullanılabilecek.

Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında hazırlanan ve TBMM'ye gönderilen tasarı ayrıca B sınıfı ehliyeti olanlara traktör, vitessiz mobilet ve 50 cc'den daha az hacimli vitesli motosiklet kullanma imkanı verecek. 50 cc'nin üzerindeki motor hacimlerinde ise yine A2 sınıfı ehliyet şartı aranacak.

http://69.80.208.158/motokeyf/HaberOku.php?id=52

Diyarbakırlıyım ama şimdi İzmirde okuyorum
    Motosikleti
    TVS Apache
    abi çok süper olmuş yaw artık motorculuk yapıp para da kazanabileceğim..allahım ilaç gibi geldi bu haber..
    [B]O[/B]LMAZSA [B]O[/B]LMAZIN [B]O[/B]LMASIN:wiinkk:

dunpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Regal Raptor DD250E-9B & IZHPLANET5 350cc-2zamanlı
    Motosiklet kullanıcılarının bir farkı olmalı bence; A2 kaldırılması yerine daha kalite bir şekilde eğitim yapılarak ehliyet verilmeli,mesela scooterla A2 ehliyeti sınavı yapılmamalı.
    ...dunpa55...Geology Engineer & Profession of Engineering Management
    ...55VATAN41MEKAN...

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı SaLToN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle Katılıyorum. 150 cc lik scooter da var, ve 125cc lik vitesli motosikletler. bu kuralı vitesli ve vitessiz olarak ayırsalar daha mantıklı olur.
    400 lük hatta 650 lik suzukiler var onlar nolcak,onlarda da vites yok bildiğim kadarıyla,bu yasanın çıkması çok zor yıllardır söylenti halinde dolaşıyor.mevcut kanunlar 50 cc ye kadar müsaade ediyor.(350 ytl yi vereli 3 ay oldu daha)

Motosikleti
    mondial 150 HS idi artık 125 kt
    benimde 125lik motorum var diyelim (gerçi 150cc de)ve a2 ehliyetimde var birsürü masraf yapmışım ehliyet almışım versin ozaman ehliyet masraflarını olmaz öyle şey yarım maaşımı vermişim bu çocuk oyuncağımı kardeşim

ozi2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Google arama motoru
    İnşallah dediğin gibi olur
    [COLOR="red"][B][I] 4 zamanlı --> ::144:: <-- 2 zamanlı (A rh 2TT)[/I][/B][/COLOR]

reDragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    125 zn
    vitesliymiş,vitessizmiş ona bakmaz,ruhsatta motor hacmin 125cc nin altındaysa yırtarsın.(e tabi bu yasanin yürürlüge girmesi lazım ilk önce )
    125 ZN
    06 ZN 181

scoozy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Wuxi Scoozy 150cc.
    2 yıldır aynı geyik..bu esnafın scooter satabilmek için başvurduğu bi yanıltma ..ben alırken de bana sölediler..ama polis yakaladı mı affetmiyo arkadaşlar..devlet bindiği dalı keser mi hiç..aldığımız ehliyetin dörtte üçünü devlete vergi v.s. gibi ödüyoruz,yakalanınca yediğimiz ceza da cabası.uyanalım artık bazı şeylere

NightWolker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda 600 RR
    Sanmıyorum ben böyle bişey olacağını.Buda aynı askerlik düştü çıktı muhabbetlerine benzedi.Eger olursa 125 CC ye kadar olan motorsiklet satışlarında patlama olacağından hiç şüphem yok.
    1 St Class Warrior.Hardware Master.

alialince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı scoozy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 yıldır aynı geyik..bu esnafın scooter satabilmek için başvurduğu bi yanıltma ..ben alırken de bana sölediler..ama polis yakaladı mı affetmiyo arkadaşlar..devlet bindiği dalı keser mi hiç..aldığımız ehliyetin dörtte üçünü devlete vergi v.s. gibi ödüyoruz,yakalanınca yediğimiz ceza da cabası.uyanalım artık bazı şeylere
    arkadaşım vatan gazetesi mi esnafın scooter satabilmesi için yanıltma yapıyor
    vatan gazetesi scooter işine mi girmiş?

Toqi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayabusa - Resimdeki Srad 600 unutamadığım aşkım
    Çok kötü bir uygulama bence zaten azrail gibi gezip kaldırımdan ordan burdan fırlayan scooter sürücüleri bile ehliyetsiz dolaşırsa vay trafiğin haline bir kaza anında herşeyi belgeye kanuna dökmek istiyorsak ehliyet şart değil mi sizcede?

latifpolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125zn(satildi:()
    Alıntı Toqi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok kötü bir uygulama bence zaten azrail gibi gezip kaldırımdan ordan burdan fırlayan scooter sürücüleri bile ehliyetsiz dolaşırsa vay trafiğin haline bir kaza anında herşeyi belgeye kanuna dökmek istiyorsak ehliyet şart değil mi sizcede?
    Kesinlikle katılıyorum.

Tamam ehliyet herşey demek değil. Ehliyet almaya fırsat bulamayıp ta çok dikkatli ve emniyetli kullanan sürücüler de var, ama kesinlikle formalite dahi olsa ben ehliyet alınmaısndan yanayım. Çünkü öylelerini görüyorum ki bazen adam caddenin ortasında sanki tarla da gider gibi ters yönden, ortadan vs gidip herkesin canını tehlikeye atıyor. Eğitim ve ehliyet isterse 50cc olsun bence şart.
    [B]Motor[/B]la Odun Kesilir:queen:

teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Arkadaşlar hepinize merhaba;

Bu yasayla ilgili söylentiler 2005yılı ortalarında vardı. Ben sırf bu yasa çıkacak diye 150cc scooter yerine 125cc aldım. Baktım olacak gibi değil bu sene ehliyet aldım kurtuldum.

Yasa 125ccye kadar otomatik veya yarı otomatik vitesli motorlu bisiklet (mopet) veya motosiklet sınıfına giren araçları kapsıyor. Benim ve komşumun farklı modellerde doblo araçlarımız var. Birgün adana'dan mersine giderken yolda radar tarafından çevrildik. Benim aracımın ruhsatında "kapalı kasa çift kabin kamyonet" yazıyordu. onunkinde ise "hususi oto" Bana 70km'yi geçtim diye ceza yazdılar. Onu serbest bıraktılar. Kural böyle. Mesela şehir içine bazı yerlere kamyonet girmesi yasaktır. Doblo, connect gibi arabalar her yerden geçiyor. ama kontrol edilirlerse (ki bazen oluyor) çeza hükmü ortaya çıkıyor. Uygulamada sıkıntı, ancak kontrollerde ortaya çıkar.

Bilginiz olsun

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Sizce iyimi olur....Bence hiç iyi olmaz...Biraz karamsarım kusura bakmayın....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Neden ii olmasmış söle bakalım... ii olur tabii...
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

cycle27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KINALI KUZU
    Alıntı alialince adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşım vatan gazetesi mi esnafın scooter satabilmesi için yanıltma yapıyor
    vatan gazetesi scooter işine mi girmiş?
    arkadaşım bir gazetede neler olur; elbette reklam olur. bundan iyi reklam mı var? haber doğru; ancak bu kanunlaşmadı ve bu gidişle çıkmaz ayın son çarşambasın da ancak kanunlaşır.
    en mantıklı yol ya bekleyip, görüp , ondan sonra motor alacaksın, yada eliyetsiz motora binmeye devam edip; çin malı küçük motorların yarı fiyatı kadar ceza ödeyeceksin. sizce hangisi daha mantıklı?
    350-400 ytl verip ehliyet alıp bir kerede işi bitirmek mi yada her yakalanışın da 650-750 civarı ceza ödemek mi? herkese kazasız belasız sürüşler .
    bütün motosiklet. net üyelerinin kurban ve yılbaşını şimdiden kutlar, hayırlara vesile olmasını yüce allahtan niyaz ederim.

lewane_lee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    x max
    ollllleeeeeyyyy be inşallah dediğin gibi olur paylaşımın için saol

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    350 beyaz cava....hemde stylee...
    hiç ehliyetı olmayan kullanamayacaksa cok güzel olmus ellllllllerınıze saglık

MaRaNtZz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Hayırlısı olsun çok saol dostum...
    Saygılarımla...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler