Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456715 ... SonuncuSonuncu

Ruhsat ve Noter İşlemleri Hakkında Her Şey

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Arkadaşlar benim 2006 tescilli ama 1 yıl geçerli

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TRADER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL 650 VSTROM

1 yıl yapanlar ne yapıcak?

Arkadaslar sanırım bızımkılerı 1 yıl yaptılar.. Pekı ne yapabılırız bu konuda bır caresı var mı.. yanı yenı yaptırdık daha tekrar gıdıp uzattırmamız mumkun mu ? muamelecı bır arkadas bıze bılgı verse ne ıyı olur..

selamlar
    [B][I]GITMEDIGIN YER SENIN DEGILDIR...SUZUKI DL 650 V-STROM..[/I]
    Ve ZAMAN usulca göz kırpıp telaşına HOMURDANARAK çekip gitmiştir.....Yani bu Aşağılık bir DRAMdır artık...Uzatın ellerinizi diyorum Uzatın Tanışalım HELALLAŞALIM[/B]

demonicdreams - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DADYW
    benim de tescil 30.01.2006
    muayene tarihi 30.01.2007

Trader'in da dediği gibi... "ne yapabiliriz?"

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    necdet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbr1100xx süperblackbird
    banada ilkini 1 senelik vermişler bu ülkemizde hiçbişey dört dörtlük gitmicekmi ya benim tahminim bu özelleştirildikten sonra herkes kafasına göre takılıyor

banistercaq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok
    arkadaşlar ben motorumun çıktığı barampaşa trafik tescili aradım 1.1.2005 te çıkan bi yasa var bu yasaya göre alındıktan sonra 3 dier yıllarda 2 yılda bir muayene yapılacak olması söz konusu fakat telefondaki arkadaş aynen bna şu cevabı verdi arkadaşım öle bi yasa şuan yürürlüğe girmedi yürürlüğe girince bakarız ama 0 motor alıp 3yıl muayene süresi olanda var motorunuz 1.1.2005 ten sonra trafiğe çıktıysa sizinde 3yıl olması lazım ama düzeltmiyrlar öyle bir yasa daa yürürlükte deil diyorlar bana
    Gilera Runner vxr 200 (pert...)
    Piaggio Xevo 250ie

erdem.gunduz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Motosikletler Için Muayene Süreleri

Resmi gazete

Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır
    Kuruluş : 7 Ekim 1920 23 Eylül 2004PERŞEMBE Sayı : 25592

Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve
    Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik

YEDİNCİ BÖLÜM
    Araçların Muayeneleri ile İlgili Hükümler

Muayene Süresi
    Madde 14-Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine uygun olarak periyodik muayeneye tabidir. Buna göre;
    a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,
    b) Resmi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir,
    d) İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,
    e) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    periyodik muayeneye tabi tutulur.
    Askeri araçlarla, iş makinesi türünden araçların muayeneleri, tescilini yapan kuruluşlarca yapılır.
    Muayene süresi dolmasa bile kazaya karışması sonucu yetkili zabıtaca muayenesi gerekli görülenler ile üzerinde değişiklik yapılan araçların ayrıca özel muayenesi zorunludur.
    Karayoluna çıkmış olan araçların, teknik şartlara uyup uymadığı trafik zabıtasınca kontrol edilerek uygunsuzluk tespit edilenler, her an muayene istasyonlarına sevk edilip muayeneleri yaptırılabilir. Bu durumda trafik zabıtasınca bir “Uygunsuzluk Tespit Tutanağı” düzenlenir. Bu tutanak olmaksızın muayene istasyonuna sevk yapılamaz.

DOKUZUNCU BÖLÜM
    Geçici Hükümler, Yürürlük ve Yürütme

Geçici Madde 1- Mevcut muayene istasyonlarında yapılmakta olan araç muayene işlemlerine; bu Yönetmelik hükümleri ile 5 inci maddede yer alan şartlara göre, “Geçici İşletme Yetki Belgesi” alan muayene istasyonlarının faaliyete başladığı tarihte son verilir.
    Yürürlük
    Madde 21- Bu Yönetmelik 1/1/2005 tarihinde yürürlüğe girer.
    Yürütme
    Madde 22- Bu Yönetmelik hükümlerini Ulaştırma Bakanı yürütür.

Muayene istasyonları bunu kaale almadan hala 1 yıl olarak işliyorlar ama mesela Göztepe muayene istasyonunda bu hata düzeltilerek bir arkadaşımızın muayene tarihi 2 yıl olarak düzeltilmiş. Bilginize

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    necdet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbr1100xx süperblackbird
    harikasın abi sağol gerekirse silah zoruyla değiştiririz

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    güzel ve süper bilgi
    May the Force be with McLaren Mercedes

mostwanted_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    sağol

serdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F/05
    Araştırma ve paylaşım için teşekkürler

Bazı kurumlar rant peşinde koştuğu için, bu bilgiyi onlara karşı kullamak daha mutlu edecek beni... Ben biraz daha ileri gideyim hatta, tam olarak el altından bu işin ihaleyle özelleştirilip bizlere ötv'den sonra ekstra bir kıyak(!) düşünüyorlar gibi geliyor bana...

Motorsiklet satışlarındaki patlamayı "Nasıl bu insanların dertlerine çözüm buluruz, nasıl daha güvenli bir ortam sağlarız" diye düşüneceklerine neler yapıldığı ortada işte...
    Biraz abes olacak ama, kör tuttuğunu ... misali... Devletimiz sağolsun, bunada alıştırır bizi elbet (!)

*** Ya sabıııırrr
    [B]34 TK 2701 / A(RH)+ / 2005 CBR600F [/B]

mehmethan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    8 Haziran'da muayene yaptırdım. görevli önce 2007 yazdı. ikaz ettiğim de diğer görevliye sorup 2008 olarak değiştirdi.

yalnız bir sorum olacak. ben bu motoru ekim 2004'te almıştım. Ruhsatta ilk muayene geçerlilik süresi 20 Ekim 2005 yazıyor. sekiz ay gecikmeli olarak muayeneyi 2006 haziranda yaptırdım. kanun 1 Ocak 2005'te yürürlüğe girmiş olduğuna göre "İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir" maddesi gereği ben bu muayeneyi boşu boşunamı yaptırmış oldum. zira bu maddeye göre ruhsatta ekim 2005 yazıyor olmasına rağmen muayene sürem ekim 2007'de dolması gerekiyor mu? yoksa 1 Ocak 2005'ten önce alınan motosikletler bu yasanın kapsamına girmiyor mu?

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    konuyu faydalı bilgilere taşıdım konu hakkında gerekli araştırmayı yapıp daha kapsamlı bilgi yazacam..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    avukat falan yok mu forum üyeleri arasında, bu işleri bilen falan?
    May the Force be with McLaren Mercedes

afterdarq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1 Ocak 2005 ten önce alınan motosikletlerde ilk bir yaş sonunda muayeneye girersin ve eğer muayene tarihin 1 Ocak 2005 ten önce ise 1 sene, muayene tarihin 1 Ocak 2005 ten sonra ise 2 sene sonra bir sonraki muayeneye girersin...

hakpek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF150 2006.11
    arkadaşlar benim motorum kasım 2005 trafige çıkışlı....ilk muayene geçerlilik tarıhı kasım 2008 yzıyor..ne güzel dimi....bilinçli görev başında memur olmak lazım....
    [B][COLOR="DarkOrange"]CBF 150 ADANA[/COLOR][/B]

ErdoganAktas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Anlamıyorum ben motorumu 2006 Şubatında aldım. Yani 0 Kilometre ve ruhsatına muayene süresi 1 yıl işlenmiş. Şimdi benim ne yapmam gerekli? Bu hatalarından dolayı Trafik tescile gidip bunu düzelttirmeli miyim? ve bunun için de ayrıca para mı ödemem gerekiyor?

Motosikletim yeni olduğu için hemen tescil işlemlerini yaptıran muameleci sirketi aradım bana "...böyle birşey olmadığını otomobillerin 3 yıl olduğunu, sıfır motosiklete muayene süresi 3 yıl yazılan ya da muayene istasyonunda 2 yıl yazılan ruhsatların yanlış benimkinin doğru olduğunu..." söylediler bende güldürmeyin adamı kaç kişi var bu kanunu gösterip 2 yıl yazdırmış ve motosikletini 0 almış ruhsatı 3 yıl işlenmiş olan, bunu yapan memurlar amme hizmeti mi veriyor? ortada bir kanun ve uygulaması var ve bundan haberiniz yok. Haberiniz yoksa göndereceğim linkleri iyi okuyun ve o kanunlarla yanıbaşınızdaki tescil subesine gidin ordaki ahbap memur arkadaşlarınız ile konuşun ve bu konu hakkında beni de bilgilendirin gerekli düzeltmeyi yapalım dedim.
    Motoru alırken bunlara da para verdik dolaylı yolla, işlerini düzgün yapsınlar..

Bakalım geri dönüp cevap vercekler mi? Aldığım cevabı ve sonrasındaki gelişmeleri paylaşacağım.

Fakat burada da 1 yıl yazıyor
    http://www.trafik.gov.tr/mevzuat/ara...syonlari_y.asp

Muayene Süresi
    Madde 21 — Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine göre;
    a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir,
    b) Resmi ve ticari plakalı otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 2 yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında 3 yılda bir,
    d) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk 1 yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    periyodik muayeneye tabi tutulur
    Hayatonda

Motosikleti
    Regal raptor 250 CC su soğutmalı
    Alıntı ErdoganAktas adlı üyeden alıntı
    Anlamıyorum ben motorumu 2006 Şubatında aldım. Yani 0 Kilometre ve ruhsatına muayene süresi 1 yıl işlenmiş. Şimdi benim ne yapmam gerekli? Bu hatalarından dolayı Trafik tescile gidip bunu düzelttirmeli miyim? ve bunun için de ayrıca para mı ödemem gerekiyor?

Motosikletim yeni olduğu için hemen tescil işlemlerini yaptıran muameleci sirketi aradım bana "...böyle birşey olmadığını otomobillerin 3 yıl olduğunu, sıfır motosiklete muayene süresi 3 yıl yazılan ya da muayene istasyonunda 2 yıl yazılan ruhsatların yanlış benimkinin doğru olduğunu..." söylediler bende güldürmeyin adamı kaç kişi var bu kanunu gösterip 2 yıl yazdırmış ve motosikletini 0 almış ruhsatı 3 yıl işlenmiş olan, bunu yapan memurlar amme hizmeti mi veriyor? ortada bir kanun ve uygulaması var ve bundan haberiniz yok. Haberiniz yoksa göndereceğim linkleri iyi okuyun ve o kanunlarla yanıbaşınızdaki tescil subesine gidin ordaki ahbap memur arkadaşlarınız ile konuşun ve bu konu hakkında beni de bilgilendirin gerekli düzeltmeyi yapalım dedim.
    Motoru alırken bunlara da para verdik dolaylı yolla, işlerini düzgün yapsınlar..

Bakalım geri dönüp cevap vercekler mi? Aldığım cevabı ve sonrasındaki gelişmeleri paylaşacağım.

Fakat burada da 1 yıl yazıyor
    http://www.trafik.gov.tr/mevzuat/ara...syonlari_y.asp

Muayene Süresi
    Madde 21 — Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine göre;
    a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir,
    b) Resmi ve ticari plakalı otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 2 yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında 3 yılda bir,
    d) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk 1 yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    periyodik muayeneye tabi tutulur

Bende senin gibi internetten yasalara baktım , sonra uyandım ki güncelleme yapılmamış,buradakiler eski yasalar, trafik şubedekilerde hala eski yasaları uyguluyorlar, ben şubeye gittim beni kovmaktan beter ettiler, bugün bu yasanın orjinalini buldum üstte zaten erdem kardeşimiz vermiş, yarın sabah gidip o şubeyi bunların başına geçirmezsem görecekler,gerekirse ilçe emniyet müdürünün yanına çıkacağım, yeter artık bu basiretsiz idarecilerden çektiğimiz.

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Herkes vazfesini yapsa.aldığı maaşın hakkını verse bu devlet ihya olur.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

erdoğan aktaş arkadaşım o hangi şube böyle hatamı olur motoru tescillemeye o şubeye gitmeyelim söylerseniz teşekkür ederim arkadaş

bilindiği gibi o trafik belgesini düzeltmeleri gerekir

Alıntı banistercaq adlı üyeden alıntı
    telefondaki arkadaş aynen bna şu cevabı verdi arkadaşım öle bi yasa şuan yürürlüğe girmedi yürürlüğe girince bakarız
    madem öyle bir yasa yoksa benim ruhsatta muyene süresi 3 yıl olarak yazılmış.yanlış yazılmış olmasına imkan yok.
    Adamların daha yasadan haberi yok

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456715 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler