Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
22. sayfa BirinciBirinci ... 122021222324 ... SonuncuSonuncu

Ruhsat ve Noter İşlemleri Hakkında Her Şey

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    arora ks 150-23 Sarı :)
    Alıntı mevlutgs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abiler merhaba şimdi ben motorumu satıcam ama sigorta borcu var ödenmemiş zorunlu trafik sigorta parası onu ödemek zorundamıyım ödemezsem ne olur üstüne alacak olan arkadaşamı geçer borç yada sattığım gibi borçtan kurtulurmuyum?=
    kardeş sn 1 ay bekle bn sndeki cbr'ı alaym borcu olan oysa tabi neyse borcun neyse bn öderim onu fiyattan düşeriz ikimizinde işine gelir
    Hızlı Yaşa Genç Öl Cesedin Yakışıklı Olsn...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mevlutgs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xmax250abs Er6f650ABS ninja250R Cbr125R Today50
    yıllar önce sattıoğım motordu cbr filan değil bu arada sigorta şirketleriyle görüştümde bana diyorki satışa engel değil başka bir kişi üstüne aldığı zaman borç direkmen sıfırlanır dedi

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Karışık sayılabilecek bir konu, bu işlerle daha önce haşır neşir olmuş, müşavir veya trafikte polis bir arkadaş cevaplayabilirse sevinirim.

2.el bir motor aldım.Noter satışını aldım. Sigortasını yaptırdım. Muayenesi yok. Yarın için randevu aldım götüreceğim. Eski motorumu boyamış ve ruhsata işletmiştim. Muayene için para talep etmemiş, trafiktren 2 yaprak değişimi için 100 TL masraf almışlardı o zaman. Şimdi yeni motoru da ruhsatındakinden farklı bir renge boyatmak istiyorum. Hazır ruhsat henüz çıkmamışken. Bu rengi ile gidip muayenemi yaptırsam. Ruhsatım 15 gün ben gidip çıkarmazsam otomatik olarak çıkarılıp adresime gönderilecek ne de olsa. 15 gün beklemeden motoru boyatsam. 2-3 gün içinde. Yeni rengi ile tekrar muayeneye gitsem. Renk değişimi için onay yaptırsam ve elimdeki kağıtlarla trafiğe gitsem. Hem yeni ruhsat çıkması hem de çıkan ruhsata renk değişimi kaydı yapılması işini bir seferde halledip benden para almadan mevzuyu kapatırlar mı.

Biliyorum karışık mevzu. Amaç 100 tl vermeden ve 2 kez ruhsat çıkarmadan bu işi çözmek.
    Gökhan YAŞDAL

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Trafikten çekilmiş bir aracın ruhsat işlemleri ne kadar tutar bilen var mı?
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı yasdal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karışık sayılabilecek bir konu, bu işlerle daha önce haşır neşir olmuş, müşavir veya trafikte polis bir arkadaş cevaplayabilirse sevinirim.

2.el bir motor aldım.Noter satışını aldım. Sigortasını yaptırdım. Muayenesi yok. Yarın için randevu aldım götüreceğim. Eski motorumu boyamış ve ruhsata işletmiştim. Muayene için para talep etmemiş, trafiktren 2 yaprak değişimi için 100 TL masraf almışlardı o zaman. Şimdi yeni motoru da ruhsatındakinden farklı bir renge boyatmak istiyorum. Hazır ruhsat henüz çıkmamışken. Bu rengi ile gidip muayenemi yaptırsam. Ruhsatım 15 gün ben gidip çıkarmazsam otomatik olarak çıkarılıp adresime gönderilecek ne de olsa. 15 gün beklemeden motoru boyatsam. 2-3 gün içinde. Yeni rengi ile tekrar muayeneye gitsem. Renk değişimi için onay yaptırsam ve elimdeki kağıtlarla trafiğe gitsem. Hem yeni ruhsat çıkması hem de çıkan ruhsata renk değişimi kaydı yapılması işini bir seferde halledip benden para almadan mevzuyu kapatırlar mı.

Biliyorum karışık mevzu. Amaç 100 tl vermeden ve 2 kez ruhsat çıkarmadan bu işi çözmek.
    Dediğin işlemleri EK-1 belgesine muayene yaptırıp daha sonra bu belgeyle yeni renginin yazılı olduğu ruhsatını alabilirsin.
    Ama 15 gün içinde ruhsatın basılma olayı sen gittiğinde basılması şeklinde değil. 15 gün içinde ruhsat basılır, 15 gün trafik şubede bekleyip sonra kargoya verilir. Yani ruhsat noter satışının ertesi gün de basılmış olabilir, 10 gün sonra da basılacak olabilir. Bu yeni sistem yapmak istediğin şeye olanak vermeyebilir. Ama ruhsat çıkmadan yapabilirsen bile ruhsatın diğer yaprağını mecbur değiştireceksin. En iyi ihtimalle tek ruhsat parası vermiş olursun.

mevlutgs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xmax250abs Er6f650ABS ninja250R Cbr125R Today50
    abiler merhaba ruhsatta ... banka tarafından rehinlidir yazısı var ben bu şekilde noter satışl verebilirmiyim

2011 haziran ayı için, Noter'den dewri alıcam+plaka değişimi de olucak? Motor sahibi ist.2dan gelicek. NELER GEREKLİ, NELER YAPMAM NERELERE GİTMEM GEREK, TOPLAM NEKADAR PARA GİDER, sonrasında bir sorun çıkar mı? İst.'a dönünce motorum çalındı gibisinden geri alır mı weya daha farklı bir sorun problem olur mu? ACİLL cewap werirseniz we

Cewabı ÖZEL MESAJ olarak atarsanız sewinirim. Burayı pek takip edemiyorum. Saygılar. Şimdiden teşekkürler. Kazasız belasız...
    _BEN BU ALEMDE KRALDA KURALDA TANIMAM_

Motosikleti
    Sl 150
    Arkadaşlar kısmetse haftaya falan 2. el bir motor alacağım. Şimdi bulunduğum il (istanbul) plakalı bir motor alacağımı varsayarak işlemler ne kadar tutar acaba ?

bildiğim, noter satış 75 tl
    sigorta da 40 lira gibi bir ücret alındığı
    bunların haricinde başka bir belge, masraf var mı acaba?

ilkerrrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14' Aprilia Caponord 1200
    Merhaba arkadaşlar;

Yarın yeni motorumu alacağım inşallah ama merak ettiğim birşey var, Nüfus Cüzdanım kayıp, noter satışını ehliyetimle gerçekleştirebilirmiyim, ehliyetimde TC Kimlik No yok, Nüfus cüzdanı fotokopim mevcut.

Motosikleti
    2011 YBR 125 ESD
    toplam maliyeti ne kadar arkadaşlar şu an?

Motosikleti
    2011 YBR 125 ESD
    taze taze bu işi yapmış biri olarak, 28 eYlül itibariyle işlem sırası ve ücretler:

ilk önce şöferler cemiyetine gidip 31.5 lira verp dosya alıyoruz.
    Sonra 5 liraya belgeleri yazdırıyoruz.
    motorun sigortasını yapıyoruz ben 45e yaptırdım.
    Daha sonra emniyete gidip ruhsat işlemlerini yapıyoruz. 117 lirada oraya veriyoruz.
    Son olarakta ruhsatı aldıktan sonra gidip plakayı alıyoruz ve mühürletip işleri bitiriyoruz.
    Toplamda: 31.5 + 5 + 45 + 117= 198.50 liraya tüm işlemleri yapıyoruz

Motosikleti
    Kymco Agility City 125
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post2468552

Buradaki plaka işlemi soruma cevap verebilir misiniz??
    Yeni scooter ile ilgili nelere dikkat etmeliyiz?? Ustalar'dan tavsiyelere açığım..

pinkkuvars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ VOLUSİA VL800
    Emeğine sağlık arkadaşım işime yarayacak.

Motosikleti
    Kawasaki ER-6F (2011) - Yamaha Cygnus L (2015)
    Merhaba arkadaşlar;

YENİ KAYIT (FATURALI) ARAÇLARDAN İSTENEN BELGELER

1. Fatura ve faturayı düzenleyen bayiinin yetki belgesi.

2. Uygunluk Belgesi

3. Zorunlu mali mesuliyet sigortası

4. ÖTV ödeme belgesi aslı

5. Vatandaşlık numarası

6. Tescil ve Trafik belgesi ((Trafik Tescil Şube veya Bürosundan)

7. Şoförler Odasından yeni kayıt dosyası

NOT: Fatura kesim tarihiden itibaren 3 ay içerisinde tescil zorunluluğu bulunmaktadır. Araç şirket adına alınmış ise, yukarıda belirtilen belgelere ilaveten;

a) Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti,

b) İmza sirküleri ibraz edilecektir.

Kırmızı renkle belirttiğim yerle ilgili bir sorum var. 4 Ağustosta Mondial 100 SFC Snappy X model motoru aldım; 3,5 ay olmasına rağmen de ruhsatı ve plakayı çıkarmadım. Şimdi çıkarmak istesem bunun ne kadarlık bir cezası olur? Aynı zamanda motorumu da değiştirmek istiyorum. Satmadan önce motoru illa tescil etmem gerekir mi (sonuçta temiz kağıdı dahil tüm evrakları var)? Yoksa ceza kadar fiyattan düşüp satmak istesem kanuni olarak mümkün mü?

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı serdarboy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar kuzenim İstanbul da bir bayiden sıfır motor aldı.ÖTV si olsun plakası olsun bu tür işleri kendisi yapacak.ÖTV ye olsun plakaya olsun ne yaklaşık ne kadar masraf yapar ve başka masrafı çıkar mı?Bu işler nasıl olur lütfen yardımcı olun.. Teşekkürler.
    bende yeni plaka aldım detaylara ineyim bir katkımız olur belki...

Öncelikle şu soruya cevap yazayım...sıfır motor alındıysa faturalıdır muhtemelen...faturalıysa ÖTV si zaten vergi dairesine ödenmiştir...

ÖTV ödenmeden fatura kesilemez...

yani ÖTV motorlu araç satın alan kişi adına ödenir Vergi Dairesine..

aman dikkat 250 cc ve altı motorlarımız için %8 lik ÖTV size itelenmesin...

bu demek oluyor ki ÖTV yi yine siz ödeyeceksiniz ama bu ödemeyi genelde bayi kendisi veya adamı yapar...alıcı satıcı anlaşması değişkenlik gösterebilir...

ama satıcı ÖTV yi bir şekilde (sizin adınıza sizden alacağı paranın içinde) yatırıp mala fatura kesip sizi öyle uğurlamak zorunda...

he nolur bayi babanızın stoktaki malı kullanabilirsin gezip tozarsın...sadece bu... ama trafiğe kaydı olması için satış faturasına da ihtiyac var...

ÖTV anlaşıldı dimi..elinizde fatura varsa o faturada ÖTV mevcuttur...tek yapılacak iş trafik tescil şube müdürlüğüne gidip randevu alıp (veya ilçenizde randevu sistemi olmayabilir ) elinizdeki evraklarla başvurmak...ruhsatınız muhtemelen Anadoludaysa aynı gün çıkar...

öğrendiğime göre randevu sistemi heryerde varmış...küçük yerlerde buna gerek yok...ricayla hallolur gibi geliyor..ben randevusuz yaptım sonucta...gün içinde 3.5 saatte yeni plakama kavuştum...

http://www.onlinetrafiktescil.com/randevu.php

İşlemler çok basit...

en baştan sigorta yaptırmadan kesinlikle gitmeyin...zorunlu trafik sigortası...İstanbul için en uygun fiyatı AXA Sigorta veriyor...40 lira...poliçenizi kestirip evraklarınızın içine katıyorsunuz...zorunlu trafik sigorta poliçeniz olmadan işiniz asla olmaz...

ama poliçede plakanız falan yok bu arada...işiniz bitince yine sigorta acentesine gidip zeyilname bir pliçe nüshası daha çıkartabilirsiniz...bu sefer plakanızıda poliçede görüyorsunuz...ama bu detay çok önemli değil..önmeli olan tramer no ve poliçe no...

Öncelikle (elinizde tüm evrakların olduğnu varsayıyoruz) bayinin size verdiği evraklar yanınızda oluyor...fatura..uygunluk belgesi...ötv yatırıldığına dair vergi dairesinden alınan makbuz..ki o makbuzda motorunuzun şasi nosu var (veya motor nosu tam emin olamadım şimdi bakmaya üşeniyorum) onuda görcek trafik tescildeki polis memuru...önemli detaylar...

olay şu kafamız şundan karışıyor...memur bireysel plaka çıkaranlara uyuz oluyor...yol bilmeyen yordam bilmeyen kişileriz osnucta...alışmış yıllardır muamelecilerin evrak sırasına göre fotokopileri vs hazırlayıp nizami bir şekilde istenen şekilde önlerine hazır gelmelerine...o yüzden sen 50 soru soruyosun adam şundan şu kadar fotokopi çek derken bile sana baştan gıcık kapıyor...çünkü polis memuruna bir nevi vakit kaybettiriyoruz...

öyle sistemli çalışırlar ki evrak sırası bile çok önemli...

muameleciler sadece bunu hazır hale getiriyorlar...zımbalayıp adamların önüne sarı fosforlu kalemle şasi no vs detayları bile çiziyorlar memura sadece çızık atıp okeylemek kalıyor...

başlıyorum...aldığınız evraklar yanınızda...2 adet EK1 A dosyası doldurmanız gerekiyor...

ön ve arkalı evrak...bu evrak aynısından 2 tane bilgisayar çıktısı veya daktiloyla doldurulmalı...burada böyle..ama Anadoluda tükenmez kalemlede olabilir tabi...bunun ücreti değilkendir...sen asla dolduramazsın...illede muameleci...kimi tipini beğenir memleketini beğenir toprağı çıkarsın 10 der ama 20 diyen fazladır...

ek1 form budur...

http://www.onlinetrafiktescil.com/img/ek1_on.JPG

..............

2.aşama bunu doldurdunmu uygunluk belgesi ve faturadan ve vergi dairesinden alınan ötv yatırma makbuzundan 3 er adet fotokopi çek öyle git oralarda bir daha sürünme...

en önemli detay...sana verilecek plaka nakil mi yeni mi...yani yeni plaka olacaksa Şoförler odasından alınacak Dosya var..o sarı dosyanın üzerinde şoferler odası yazısı var...senin tüm evrakların orada olacak...30 lira daha bayılcan (belkide 40)

ben bu parayı vermesim..neden mi plakam başka bir aracdan çıkarılma...yani nakil...o zaman dosya parası vermiycem...e dosya nerde o sarı zarf...o başvurduğun trafik tezcil şubede arşivde...onu polis sana getir diyor şu arşive şu odaya git diyor ..bu işlem başvurduğun yer içinde oluyor...

neyse dosyan geldi..plakan belli...işlemler başlasın...memur senden evrakları istiyor..tek tek veriyorsun memur sana uyuz olmuş çünkü kendi zımbalıyor falan...neyse gerisi ona kalmış...düke düke yapacak sonuçta...

he uğraşmayım diyosun ayaküstü bir muameleciye 20 gayme at sana sıralasın hemen 2 dakkada zımbalasın fosforlu kalemle detayları çızsın ki memurun işi kolaylaşsın...

yani senin yapacağın bir şey yok...san averilen evrakları memura vericen olay bu...

adam işlemi yapyor senden 117 lira istiyor...ne parası ...ruhsat parası...2 ayrı yaprak verecek size işin bitiminde...

size bir tane kağıt parçası veriyor orada sizin yeni plakanız var...

ve diyorki gün içi şu saatte gel veya yarın şu saatte gel...dosyan eski devlet usulü karton dosyayla hallolup imzaya çıkıyor...

sonrası ruhsat yaprakların ve ruhsata koyman gereken evrakları geri veriyor...

117 gayme devlet babaya getti... e para saçma bitti mi...hayır..daha plaka bastırcaksınız...plaka basma işlemlerinide şoförler odası yapar...

ve şoföerler odası barakası trafik tescil şubesinin ya girişindedir ya önündedir ya arka bahçesindedir vs...

plakanı bastırdın...9.50 gayme vercen plakan 1-2 saate hazır...

önceleri o plakaya soğuk damga basarlardı tescilde artık o uygulama kalkmış...basılan plakayı bile görmüyor memur...imzadan çıkmış evrakın dosyan...geri aldığın evraklar sigorta poliçen...faturan vergid airesinden aldığın makbuzun vs..hepsinin ruhsat cüzdanın özenle yerleştir...

mesela poliçenin başlangıc ve bitiş aynı anda görülcek şekilde katla ve koy ki polis çevirmede sana uyuz olmasın...racon bu çünkü...

plakanı sbaitlersin motoruna...size tavsiyem plakayı 3 noktadan üçgen olarak deldirip taktırın...sol ve sağ üstten sabitlerseniz alt boş kalırsa ses yapıyorsa bizzat yaşadım illede üç noktadan üçgen delinip saitlenecek...

ne harcadım...ek 1 form için 10 gayme..

zorunlu trafik sigorta 40 gayme

devlet babaya 117 gayme..(Araç Tescil Belgesi Ücreti 5 0 ( E l l i )gayme.. Motorlu Araç Trafik Belgesi Ücreti 6 7 ( A l t m ı ş y e d i ) gayme

plaka basıma 10 gayme...

dosya parası 30-40 gayme ödemedim çünkü plakam nakildi yani dosyası olan bir plaka numarası...

ama genelde bu rakamı siz ödersiniz..bu tesadüf bişey...şansınıza kalmış...

etti 180 gaymeye işim oldu...

ama tekrarlıyorum...bu şoförler oadsından alınacak yeni kayıt dosya ücreti hakkında ödemediğim için net birşey bilmiyorum...

.............

FATURALI ARAÇLAR İÇİN İSTENİLEN BELGELER

-2 Adet Ek-1 Formu

-Ötv Belgesi Ve Vergi Dairesi Alındısı Aslı Ve 2 Adet Fotokopisi

-Faturanın Aslı Ve 2 Adet Fotokopisi

-Uygunluk Belgesinin Aslı Ve Fotokopisi

- Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    Kawasaki ER-6F (2011) - Yamaha Cygnus L (2015)
    Cümleten iyi akşamlar.
    Motosiklet bölümümde yazan 'cup'a sahibim. Honda CBR 125 R'a geçmek için satmak istiyorum. Honda konusunda pek acelem yok. Alalı 3 ayı geçti ve ruhsatını plakasını çıkarmadım. Cezası fazla olmaz diye erteledim ama sonrasında 105 lira olduğunu öğrendim (ta ki 1 Ocağa kadar).
    Sorum şu: Ruhsat-plakayı, dolayısıyla cezayı da ödeyip satmam mı yoksa tüm evraklarıyla beraber noterde devretmem mi daha masrafsız olur (masraf fark eder mi onu da bilmiyorum. O nedenle soruyorum.)? Devir işlemleri sırasında noter ücretini satan mı alan mı ödüyor? Sadece cezasını ödeyip ruhsat çıkarma işlemini kişiye bırakabilir miyim? Ayrıca en son baktığımda motorun sıfırı 1750TL idi. İlgilenenlere teşekkürler.

Motosikleti
    mondial 150 MASH
    motoru yeni aldım sıfır ilk olarak ne yapmam lazım plakamı sigortamı ruhsattmı yardımcı olurmusunuz

İyi günler.
    2. el satın alacağımız motosikleti noterde üstümüze aldığımız zaman ,satıcıdan vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı istememiz gerekir mi, yoksa borcu olan motosiklet satışı zaten noterde takılacak mıdır?

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Alıntı reampeecs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi günler.
    2. el satın alacağımız motosikleti noterde üstümüze aldığımız zaman ,satıcıdan vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı istememiz gerekir mi, yoksa borcu olan motosiklet satışı zaten noterde takılacak mıdır?
    Özellikle bir kağıt götürmüyorsun notere, borcu var ya da yok ise çıkıyor. Ben satın alırken sadece ruhsat ve kimliklerimiz yeterli olmuştu, tabi motosikletin harcı borcu eksik bir tarafı yoktu.

O kağıdı notere götürmem gerekmediğini biliyorum ancak borçların noterde çıkıp çıkmadığını merak ettim Yani borcu olan bir motoru bize borcu yokmuş gibi satma durumları olabilir mi.
    Dediğinize göre çıkıyor tabi noterde borcu olduğu bilgi için teşekkür ederim

REKLAM ALANI
22. sayfa BirinciBirinci ... 122021222324 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 misafir)

Bu Konudaki Etiketler