Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu

Ruhsat ve Noter İşlemleri Hakkında Her Şey

Motovento
    REKLAM ALANI
    normalkerem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125r
    ikinci el bir motor aldığımda çıkacak bütün bürokratik masrafların toplamını soruyorum. noterdi emniyetti, daha bilmediğim ne varsa. teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosikleti
    cbr125r

ruhsat işleriyle ilgili herşey

merhaba arkadaşlar. 1. el olsun 2. el olsun ruhsat devir işlerinin yolu yöntemi ve masrafıyla ilgili forumları inceledim ve en az 10 başlık buldum. hiçbiri de yeterince derli toplu gelmedi. yarın motosiklet almayı kafama koyduğumdan bu gece gözüme uyku girmiyor. bu yüzden çok faydalandığım bu siteye bir geri dönüşüm olarak şimdi bütün bu ilgili başlıklardan en düzgün yazıları alıntılayarak tek başlık altında derli toplu bir bilgi kaynağı oluşturmaya çalışıyorum.

ilk başta bütün başlıklardaki ortalama yaklaşık şöyle
    1. elde 90-150
    2. elde 250-350

1. elde:
    yaklaşık böyle birşey
    "2 YAPRAK RUHSAT 49 YTL
    TEK PLAKA 9(MAX)
    DERNEKTEN ZARF 2 YTL
    SİGORTA 22 YTL
    usülünü ise MOTOMAN açıklamış;
    bayinin sana vereceği ÖTV ödeme belgesi aslı, vergi dairesi alındısı fotokopisi, aracın teknik belgesi ve bayinin yetki belgesi fotokopisi ile önce emniyet md.lüğü trafik şubeye gidip ruhsat kartlarını al daha sonra şöförler cemiyetinden dosya alacaksın ve dosyadaki ek2 formunu ve ruhsatları herhangi bir yazıcıya yazdır. Sonradanda tüm hepsi ile tekrar trafik tescil şubeye gidip tescil işlemini yaptırıyorsun ve sana orda plakanın ne olduğuna dair bir evrak verecekler o evrakla tekrar şöförler cemiyetine gidecek ve plaka levhası alıp bastıracaksın ve plakanla son kez trafige gidip plakanı mühürletip ruhsatlarını teslim alıyorsun
    bu şoförler cemiyeti ve trafik tescil şube arası 4-5 gidiş geliş yapıyor, bu arayı o kilometre motorumuzla gidebiliyor muyuz? yoksa bunlar aynı binada mı? orasını bilemiyorum... interneti aşağı yukarı araştırmama rağmen de ankarada bunun yerini saptayamadım. artık eski usül sora sora bulacağız.

bunlar da trafik şubesinin sitesinde yazan gerekli belgeler:
    # Fatura ve faturayı düzenleyen bayinin yetki belgesi.
    # Uygunluk belgesi.
    # Özel Tüketim vergisi makbuzu.
    # Trafik sigortası.
    # Şoförler odasından Yeni kayıt dosyası.

2. ELDE
    noter 2. el için 200 civarı alıyor, bu rakam motorun büyüklüğüne göre biraz oynuyor. trafik sigortası ise geçerliyse, sigorta şirketi ücretsiz olarak sizin adınıza geçiriyor. alırken sigortanın ve muayenenin geçerliliğine dikkat edip, tarihleri geçmişse satıcıdan, fiyattan düşmesini talep edebilirsiniz. bu arada eğer yoksa; muayene ilk işlem, onsuz hiçbirşey olmuyor.
    bunun için en derli toplu ve açıklayıcı olan
    BarisB77'nin yazısı işte
    ...:::2.Cİ EL ARAÇ TESCİL İŞLEMLERİ::...
    ----------------------------------------
    1-) Noter Şatışı:
    a) Aracın M.T.V. dairesinden "Borcu Yoktur" kağıtı alınır,
    b) Herhangi bir NOTER'de satış yapılır,
    -->> Noter için gerekli şeyler:
    I. Vergi Kimlik Numarası
    II. Nüfuz Cüzdanı
    III. ve Para
    2-) Sigorta Zeyilname:
    Sigortalı bulunduğu şirkete gidilir, gerekli işlemler orada ücretsiz yapılır.
    3-) Sicil Yoklaması:
    M.T.V. dairesinde Sicil Yoklama Kısmında verilir,
    plakaya göre onay yaptırılır, (NOTER Satışını isterler)
    buradan bilgisayar çıktısı alınır ve oradaki ŞEF'de imzaladı mı tamamlanır.
    4-) M.T.V. Borcu Yoktur:
    Sicil Yoklama işlemlerinden sonra alınan çıktı ile söylenen yerden Borcu Yoktur kağıtı alınır, ve grup ŞEF'ine imzalatılır.
    5-) Şoförler Cemiyeti Formu:
    Formdaki kişisel bölümler tümüyle doldurulur, yetkili memur kısımları hariç.
    NOT: Cemiyet formunu, el ile doldurmayı kabul etmeyebilirler, daktilo veya bilgisayar çıktısı istenebilir.

"tanıdık noter" bunun da biraz kaypak bir noter olması gerekiyor. son derece usulsüzlük yapıp, sana yaptığı işlemi başka bir işlem gibi gösterip az birşey kesmesi gerekiyor. olur mu bilmem. yalnız zamanında ardarda 2 kez vekalet çıkarmam gerektiğinde iki noterin aynı işleme dağlar kadar farklı bedeller alabildiğini biliyorum. örneğin "emniyet"in hemen yanındaki değil de, evinizin oradaki noteri tercih edebilirsiniz. kesin birşey söylemeyeyim.

iller arası araç alım satımı;
    geçen sene sattığım bir arabadan biliyorum, yeni çıkan bir zamaryaya göre, istanbul plakalı araç için ankaradaki vergi dairesinden vergi borcu olmadığını öğrenebiliyorsunuz. fakat oradan aldığınız kağıdın üzerinde, altında, her yerinde "satışta kullanılamaz" yazıyor. ulan başka neyde kullanacam ki ben bu kağıdı!!! uçak yapıp atıyorsunuz, tuzluk-kurbağa yapmayı bilenler sitres atıp daha az küfrediyorlar. bunu hiç yapmamanız tercih edilir birşey sanırım. ya da işlemleri aracın bağlı olduğu şehirde yaptırırsanız yine daha kolay oluyor.

bilgilerinden faydalandığım herkese teşekkür ederim. buradaki eksikleri yanlışları da gören varsa düzeltmesini rica edeyim.
    kendime iş edindim, gözlerim de biraz ağırlaştı. ama şu şoförler cemiyeti hala kafamı kurcalıyor. bunlar zamanında köprülü kavşak için mimarlar odasına karşı "mimarlar işine baksın, trafiği bize bıraksın!" diyenler miydi?

cgl125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benim işlemler beş aydır sürüyo hala plakayı alamadım şase numarasında çakışma çıktı trafiğe kayıtlı aynı şase numarasına sahip 3 tane motor görünüyo memleketimin işleri sağolsun gidip geliyoruz bakalım inşallah alacaz bi plaka bizde
    her şey mümkün değil
    hiç bir şey de imkansız

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Trafik sigortası eskiden olduğu gibi "zeyil" olmuyor artık, Yani araç stılınca Trafik Sigortası iptal olur ve yeni sahip yeni poliçe satın alır.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    cbr125r
    cbr 125 için ödediğim ücretler;
    166 notere
    22.5 sigortaya
    35 lira da ruhsatın kağıdı mağıdı, daktiloyla doldurulmasına..
    neymiş? 223 bu civarda bişey...

just_life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer
    Çok faydalı bir konu tşk

Ayrıca REHİN KALDIRMA ile ilgili bir seyler varmı
    \'\'Sadece ileri gitme riskini alanlar, ne kadar ileri gidebileceğini öğrenir\'\'

player1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    dr 650SE

50 cc scoter noter masrafı

50 cc scoter ikinci elde noter masrafı ne kadar tutuyor.Cevaplar için şimdiden teşşekkürler.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    150-160 YTL (125 cc de olsa aynı 250 olsada aynı)
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Hasan Tahsin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 150

Plaka Ve Ruhsat İşlemlerini Kendiniz Yapın 116 YTL niz Cebinizde Kalsın..

Selam arkadaşlar ,

Uzun zamandır bir motor sahibi olmak istiyordum ve sonunda oldum.
    Keeway superlight 150 aldım. Süper bişey herkese tavsiye ederim.
    İstanbul / üsküdar da oturuyorum ve bu civarda oturan herkes plaka ve ruhsat işlemlerini anlatacağım şekilde yaparsa 116 YTL karlı olur

1). İlk işiniz motoru satın aldığınız yerden ötv belgesi, fatura vs. tüm belgeleri alarak trafik şubeye gitmek ( çinili karakolun aşağısındaki çevik kuvvetin içinde)

2). Burada sizden 8 ytl ücret alıyorlar. Araç Tescil Nakil bildirim belgesi verip fotokopisini istiyorlar ( Polisler Plaka kağıdı diyor) ve 2 adet EK-1 Formu veriyorlar ve bu formların daktilo yada bilgisayarda doldurulması mecburi. ( çevik kuvvetin yanındaki muameleci 5 ytl ye formu dolduruyor. çevik kuvvetin karşısındaki muameleci ise 10 ytl den kuruş indirim yapmıyor )

3). Tescil işlemleri için 54 YTL Ödeme yapılıyor. Bu işlemler normalinde çok uzun sürer ama muamaleci ,özellikle bizim tüm işlerimizde yardımcı olan Göker adındaki genç arkadaş, topsakallı orta boylu sağa sola koşarken görürsünüz, kısa sürede tüm işlemleri yapıyor.

4). Bu işlemlerden sonra sigorta işlemlerini yapıyorsunuz.( selamsız taksi-dolmuşlarına binip sondurakta inip otoparkın içinde 2. kattaki yeni açılan isviçre sigortadaki adını hatırlamadığım dünya tatlısın hanım efendiye 22,40 ytl ye yaptırabilirsiniz)

5). Ve plaka işlemlerine başlıyorsunuz (ücretsiz). Plaka işlemlerinizi isterseniz Bostancıda anlaşmalı plakacıya isterseniz benim yaptığım gibi sıra beklemeden Beşiktaştaki Nuri plaka ya gidebilirsiniz ( Beşiktaş merkezde Tansaşın arkasında az yukarda ara sokak da, sorsanız gösterirler) . Gitmeden önce Muameleciye plaka basımı için fax çekmesini rica ederseniz, plakacıya gittiğinizde basılmış, hazır plakanızı alabilirsiniz.

6). Artık tüm işlemler bitti sayılır, aldığınız plaka ve evraklarla tekrar trafik şubeye gidiyorsunuz, plakanıza mühür basılıyor. Zaten siz gelene kadar mumeleci Göker kalan tüm işlemleri halletmiş olur Daha sonra gişedeki görevlilere evrakları veriyorsunuz ve ruhsatınızı alıyorsunuz

Ben işlemlere 14:00 da başladım trafik şubenin kapanış saati 16:30 da ruhsatımı aldım

İşlemler :
    Plaka kağıdı ve formlar 8 YTL
    Form doldurulması için 5 YTL
    Tesil işlemleri 54 YTL
    Trafik sigortası 22,40 YTL

Toplam 85,40 YTL

Kazancınız 114,60 YTL

Kolay gelsin...

player77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki 2006 DL650 K6 (Satıldı) ,Honda 2011 CBF150
    Eline sağlık
    İşlerin yolunda gidiyorsa ,sakın endişenme hemen geçer :!:Morphy :-)
    http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/106287-2012-dogu-karadeniz-gezimiz-3850-km.html

cezerye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung gt250 (vardi)
    himmm... ogrendigimiz iyi oldu, sagol.
    Wanna see my Bannnnnnnkai?!?!!!

Thai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    magsonVE
    Bayiden alınacak evrakları yazmamışsın ama,
    Eğer sıfır bir motosiklet alıyorsanız
    1) Uygunluk Belgesi
    2) Bayi Yetki Belgesi
    3) Proforma Fatura (aslında tse belgesi ama herkes böyle diyor)
    4) Adınıza kesilmiş faturanın aslı
    5) ÖTV ödendi makbuzu
    6) Kimliğiniz

Human Riders Wanted.!

Mozaik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir de sıfır alınca
    işlemleri kendin yaparsan , istediğin plakayı listeden seçme şansın var

trenox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var işte...
    ruhsat degıstırıken napılır peeki?
    mesela motoru boyattık diyelim?
    Sözkonusu vatan ise gerisi teferruattır.

H@S@N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125 R
    Alıntı Mozaik adlı üyeden alıntı
    bir de sıfır alınca
    işlemleri kendin yaparsan , istediğin plakayı listeden seçme şansın var
    İstanbul da nasıl bilmiyorum ama Denizli de plakayı seçmek için ya çok sağlam bi yerde adamın olması ve 20 ytl bağış yatırman lazım yada direk 75 ytl bağış yatırıp seçmen lazım 114 ytl aşağıya alacaz derken bide haybiye para ödemeyelim motorun rengi değiştirildiğinde de boyacıdan fatura alıp takipçiye gidiyorsun Denizli de 50 ytl ye yapıyolar.
    CBR 125 R

LazKopatGhostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    satıldı.. cross arıyorumm...
    aydınlattığınız için teşekkürler... umarım arkadaşlara faydalı olmuştur.

Hasan Tahsin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 150
    Rica ederim arkadaşlar.
    Okyanusa bir kum tanesi kadar katkım olduysa , ne mutlu bana...

Bu arada, atladığım noktaları tamamlayan arkadaşlara ;
    Teşekkür ederim..
    [U][B][COLOR="Blue"][FONT="Comic Sans MS"]Herşeye Rağmen, Hayat Yaşamaya Değer.[/FONT]..[/COLOR][/B][/U]

Gelişim Sürücü Kursu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 600
    Faydalı bir bilgi arkadaşlar bizim gib suyu bile bayi yerine komisyoncudan almaya çalışan bir toplum için....
    Gelişim Sürücü Kursu
    0216 330 54 44
    0216 336 62 77
    www.gelisimsurucu.com
    msn: ehliyet@msn.com

cinedev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sirket adina fatura olursa

peki ben bir sey sormak istiyorum faturayi sirket adina kestirirsem kendi adima ruhsat almamda bir sorun olur mu?

ceko35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X-EVO & Ducati Monster
    sagol bilgiler ve paylaşımın için arkadaşım.. ayrıca motosikletin içinde hayırlısı olsun motordaş

ben bişey sormak istiyorum belki bilgisi olan vardır... şu anda mevcut olan plakalar yerine daha küçük boyutlarda plaka basımı yasalmıdır?? nerde yapılır??

yurt dışında ve istanbulda bazı harley lerde ufak plakalar goruyorum.. bunları nasıl yaptırırız...

saygılar...
    KSK FOREVER ... 35½

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler