Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Hava aşırı soğuksa ve ellerimiz ile ayaklarımız donuyorsa

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı MrCool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki LS 650 Savage / Kawasaki ZX-9R / Yamaha 600 Fazer
    Hava aşırı soğuk ve sadece bir çift motosiklet eldivenine sahipsiniz. Bu durumda en iyi yöntem gidip de bir tane kışlık eldiven almaktır. Ama ben şu anda bir tane alana kadar şöyle bir yöntem buldum. Bir tane büyük boy normal kullanımlık deri eldiven bulmak lazım. Bu o kadar önemli değil çünkü motosiklet eldivenin 1/10 fiyatındadır.

Geçen kış İzmir içinde yazlık motosiklet eldivenini ve normal eldiveni içice geçirdiğimde, bana yetmişti. Ancak ne zaman İzmir dışına çıkıp Foça'ya gidip gelmiştim, işte o zaman -2 C'nin tadını aldım!!!! Parmaklarım donmasın diye habire motosikletimin tek silindirinin üzerindeki hava soğutma kanallarına dayamak zorunda kalmıştım. Sol el gene kolay oluyor ama sağ el gaz kolu olduğu için o elde tam ısınma sağlayamadım.

Şimdi aklıma bu yöntem yeni geldi ve tabii İzmir'de henüz aşırı soğuk (sıfırın altı) bir havaya rastlayamadığım. Belki iş icabı yakınlarda bir Uşak gezisi yapacağım. Yöntem çalışmıyorsa gidip de parama kıyıp bir kışlık eldiven alacağım.

Yöntem şöyle:
    Yemeklerimizin ısısını korumak için alüminyum folyo kağıdı kullanırız. Aynı yöntem parmaklarımız için de geçerli olabilir diye düşündüm. Fazla kalın olmayan herhangi bir yalıtıcı malzeme arıyordum, o da çift kat alüminyum folyo olabilir dedim.

Gereken malzemeler: yazlık motosiklet eldiveni, büyük boy normal eldiven, alüminyum folyo, makas, koli bandı:

Yazlık motosiklet eldivenimin her bir parmağına çift kat (arada boşluk kalsın diye) alüminyum folyoları sardım. Sağlamlığını korumak için koli bandı ile etrafında tek tur attım:

Ondan sonra da diğer normal eldiveni geçirdim. Kalın olacağını düşünenler varsa Ayvalık gezisine böyle gittim geldim. Gayet rahattı:

Aynı yöntemi ayaklarıma da uyguladım. Goretex malzemeli çorap aldım. Zaten normalde kendisi de soğuk havalarda kullanılır ama ben gerçekten sıcak tutmasını amaçlıyorum:

Yine çift kat alüminyum folyo kağıdını ayakların uç kısmına yerleştirdim.

Sonra koli bandı ile çevirdim:

Normal ince bir çorabı da onun üzerine geçiridim:

Sonuç olarak Ayvalık'tan dönerken biraz soğuk oldu ama el ve ayaklarım soğuğu HİÇ hissetmedi. Gerçek soğukta denemek için ya Manisa'daki Spil Dağı'na tırmanmam gerek ya da havaların soğumasını beklemek zorundayım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tbk_1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuru Fasulye tepkimeli, Enjeksiyon sistemi........
    yaratıcı zekaya aynen katılırım ama deneme yanılma yöntemi bazen farklı sonuçlar verir.. Ben çift pantlon giyip ve ilkinin dizlerine poşet sarıp paket lastiği ile tutturarak 260 km yol yaptım.. pratik olabilecek geçicide olsa bütçe darlığında uygulana bilecek her görüşü paylaşacak arkadaşlara teşekkür ederim.. (motorun taksitleri biraz kasıyo da )
    ʞoʎ ʎǝşıq uǝpıƃ sɹǝʇ ɯıʎıʎı uǝq

limp65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Değişik bir fikir ama ben yapmam çünkü eldivende hassaslık çok önemli öyle dolma gibi parmaklarla fren i falan hissedemem gibi geliyor bana, ama senin için bir sorun yoksa güzel fikir.

Motosikleti
    Aeon 180 cc ATV - 125 cc Dorado Scooter
    genelde yalıtım için folyo yerine streç filim kullananlar var mesela yağmurlu havalarda bacakları korumak için yemek saklama için kullanılan streç filmler işe yarıyor diye duydum uygulamak kısmet olmadı yağmuluk olduğu için

Motosikleti
    BMW R1200GS '08 & Piaggio X9 250 '06
    Yurtdışında inner glove diye birşey var. Kışlık eldivenlerin içine giyiyorsunuz rüzgar ve su geçirmez termal malzemeden üretilmiş. Bende bir süredir arıyorum bunlardan ama bulamadım İstanbulda.

Resim eklemeyi beceremedim

richy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    uzaylı gibi olmuşun hoca
    ==============================
    ==============================

trenox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var işte...
    keşke bunu geçen cumartesi söyleseydin,ben de donmamış olurdum
    faydalı ve yaratıcı bir düşünce paylaşım için saol.
    patent al buna.
    Sözkonusu vatan ise gerisi teferruattır.

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    yaratıcı zeka

o değilde kışlık eldiven dediğin güzelmiş adı sanı var mı aldığın yeri filan söyler misin
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman AN 650 Executive
    Her zaman 1 Türk dünyaya bedeldir demişimdir... Eline sağlık...
    Cüneyt Eralp

Herşey tamam da...
    Bu ; derinin havasız kalmasına sebep olur.(Terleme de yapar.)
    Mantar vs gibi ciddi el - ayak hastalıkları yapabilir! Uzun yolculuklarda tavsiyem değildir...

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650

Aman dikkat ! Yukarıdaki uygulamayı sakın denemeyin !

Üzülerek söylüyorum ki yukarıda anlatılan yöntem herhangi bir malzeme ile katmanları arttırmaktan fazla bir getiri sağlamaz !

Aluminyum aslında yaltıkan bir malzeme değildir ve ısı farklılıklarını inanılmaz çabuk geçirir, yani iletkendir.

Aluminyumun özelliği ışıma yolu ile iletilen ısının yansıtma özelliği ile yalıtılmasıdır ki, bu da yukarıda tarif edilen kullanım şeklinde geçerli değildir. Burada bu folyonun etkisi, fazladan herhangi bir geçirimsiz katman oluşturmaktan öte değildir.

Aluminyum bir başka özelliği ise difuzyon direncinin çok yüksek olmasıdır ki, bu da halk arasında "nefes almamak" diye tabir edilir.
    İşte bu özellik yüzünden üstüne basarak söylüyorum ki "asla elinize ve ayağınıza alu folyo sarmayın !"

Mümkün olduğunca teknik tabirlere girmeden anlatmaya çalıştım.
    Yukarıda tarif edilen metodun, ateşli bir hastayı battaniye sararak terletmek kadar yanlış bir uygulamadır !

Sevgili kardeşim Mr. Cool,

iyi niyetine, fikir üretmene ve fayda sağladığını düşündüğün bir uygulamayı bu kadar zahmet çekerek bizlerle paylaşmana saygı duyuyorum ancak üzülerek tekrarlıyorum ki, yukarıda bahsettiklerim bilimsel gerçeklerdir.
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Rain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    http://www.ideefixe.com/Kozmetik/tan...Z35A8ADRY43FGQ

burda ayak isitici var. jel ayakkabini icine yerlestiriliyor. ayaklar icin cozum olabilir. incelerseniz ilginc ve guzel bir urune benziyor. fiyatida 13 ytl civarinda.

ama bence arkadasin yaratici fikride mantikli tabii saglik acisindan zarari olurmu olmazmı bir yorum yapamıyacagim. yinede emegine saglik.
    Cikolota disLeriMizi.. Hayat DusleRimizi curutuyoR...

umutpoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 ZN namı diğer düldül
    folyo yu bilemem ama streç film çok işe yarıyor izmet keltepede amrt ayı olmasına rağmen 1.5 metre kar altında yapılan 6 saatlik yürüyüşte ayağımıza sardığımız streç film ve üzerine giyilen 2 kat çorap ayaklarımızı donmaktan korumuştu ayrıca size ayakkabıların su geçirmesini önlemek ve ellerimizin üşümesini bir nebze olsun azaltmak için vazelin kullamanızı öneririm: ayakkabıların tabanı ile konçunun birleştiği dikişlere süreceğiniz kalın bir tabaka vazelin su geçirmesini önlemektedir yine aynı şekilde ellerimize süreceğimiz ince bir tabaka halindeki vazelin ellerimizi rüzgardan tamamen olmasa da farkı hissedilir şekilde koruyacaktır(üzerine eldiven giymek şartı ile)

Forumdan Uzaklaştırıldı MrCool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki LS 650 Savage / Kawasaki ZX-9R / Yamaha 600 Fazer
    xxxxx: Dış eldiveni 3-4 sene almıştım, nereden aldığımı hatırlayamadım.

BlackMoon: Aslında en güzeli 2 kat alüminyum folyonun üstünü ve altını streç filmle kaplamak. Çünkü 2 günlük geziden sonra üst çorabı çıkardığımda alt çorap üzerindeki küçük folyo parçacıklarını temizlemek çok zaman aldı. Öyle bir yapacaksın ki çok soğuğa gittiğin zaman hazırda olacak ve hemen takıp yolculuğa çıkacaksın.

pyro: http://highriders.co.uk/Anti-Freeze-...ves-pr-17.html 'de yanılmıyorsam bahsettiğin iç eldiveni var.

Fotoğraf upload etmek için de şunu yapabilirsin:

Yukarıdaki "host it" e bastığında upload etmek istediğin fotoğrafın büyüklüğüne göre belli bir süre beklemen gerekiyor. Daha sonra karşına aşağıdaki ekran gelecektir:

viper_1: Haklısın ama zaten devamlı soğuk bir yerde otursam kışlık eldiveni zaten almış olurdum ama İzmir'de olduğum için zaman zaman çok soğuk oluyor. Bu yüzden de beni yeni kışlık eldiven almaya motive etmeye yetmiyor. :

Ledo: Alüminyumun yüksek termal iletken olduğunu ben de bilmiyor muyum sanıyorsun? O yüzden termostaki gibi çift kat kullanmaya karar verdim. Termostaki veya çift camlardaki gibi bir boşluk yaratmaya çalışıyorum. Evlerimizdeki çift camlar (termal iletkenliği tabii ki alüminyum kadar yüksek değil) tek başınayken görece yüksek iletkenliğe sahiptir ancak araya bir boşluk konarak hem ses hem de ısıda yalıtkanlık sağlanmaktadır. Tek sorun baskı gören yerlerde devamlı birbirine değmeleri olmasıdır. Tabii ki bu bölgelerde ısı aktarımı olacaktır ancak gene de ısıyı biraz içeride tutacaktır. Alüminyum folyo zaten yapısı itibariyle kırışık durduğundan arada yeterli hava boşlukları oluşabilir ama gene de emin değilim. Onu da çözmeye çalışacağım. Belki arabanın ön camlarında olduğu gibi (2 cam ve arada kırılmamazlık sağlayan bir çeşit plastik bileşeni) gibi araya streç filmi veya duvara fayans yapıştırma işlemlerinde kullanılan fileyi koyarak iki alüminyum tabakayı birbirinden uzakta tutmayı başabilirim. Deneme yanılma yoluyla bulacağım. Ancak ben hem ayağımda hem de elimde bu yöntemi 2 günlük İzmir-Ayvalık gezimde kullandım ve hiç bir rahatsızlık (kalınlık hissi veya nem) duymadım. Bana yanıt verirken kullanmış olduğun masanın yüksekliğinden dolayı senin de mühendis olduğunu zannediyorum. Ancak benim masamın ayakları biraz daha küçük.

Motosikleti
    Alıntı MrCool adlı üyeden alıntı
    Bana yanıt verirken kullanmış olduğun masanın yüksekliğinden dolayı senin de mühendis olduğunu zannediyorum. Ancak benim masamın ayakları biraz daha küçük.
    Sevgili Arkadaşım,

Öncelikle söylemem gerekir ki, bu tür son derece iyi niyetli açılmış bir konuda tartışmak gibi bir niyetim yok. Malum ne kadar "gülümseme" koysak da yazarken yanlış anlaşılabiliyoruz.

Bu sitede en sevdiğim olay, arkadaşların kendi tecrübelerini saklamak yerine, faydalı olmak amacı ile birbirleri ile paylaşmaları. Uzun süredir süren tartışmalar, küfürleşmeler ve motosiklet harici konu ve ideolojilerin gündeme getirilmesi çabalarından sonra, seninki gibi az sayıda "paylaşım" amaçlı açılan başlıklara bayılıyorum.

Evet ben Yüksek Mühendisim, üstelik uzmanlık alanım da ısı su ve ses yalıtımı.
    Hatta bu konuda çeşitli üniversitelerde ders de veriyorum. yine kendi konumda Türkiyenin en bilinen inşaat firmaları dahi benden danışmanlık hizmeti alıyor.

Emin ol ki benim masamın ayakları çok alçaktır, en azından ben öyle olması için uğraşıyorum. bunu beni çeşitli buluşmalardan tanıyan arkadaşlarımın değerlendirmesi belki daha doğrudur, bilemiyorum.

Yukarıda (hiç istemediğim halde) kendimle ilgili bu kadar bilgi vermemin sebebi, bu konu ile ilgili güvenini kazanmaya çalışmak.

İnan bana ! Bahsettiğin biçimde bir işlem yapmak istiyorsan, benzer katmanları alu folyo haricinde bir malzeme kullanarak çözmelisin. Daha önce de belirttiğim gibi aluminyum ışıma yolu ile geçen ısıyı yansıtırak ısının iç tarafta kalmasına yardımcı olur ancak ısı iletken bir malzeme olup, son derece yüksek buhar difuzyon direncine sahiptir. Öyle ki yalıtım sektöründe buhar bariyeri olarak kullanılır. Vücudun terleme (bildiğimiz manada ıslak olan değil, su buharının tasfiye edilmesi) yaptığı en önemli bölgelerden bazıları da eller ve ayaklardır. bu noktalarda buhar nüfuz etme direnci bu kadar yüksek bir malzeme bulunması son derece zararlı olabilir. ( bu konuda belki bir doktor arkadaşımız bize daha geniş bilgi verebilir)

Zaten senin de bileceğin gibi ne günlük hayatta ne de ekstrem sporlarda ( dağcılık vs.) bu tür malzemelerin kullanıldığı giyim kuşam hiç yoktur. Tam aksine günümüzde hep nefes alan ürünler geliştirilip, piyasaya tanıtılmaktadır.
    abaf11 bunu beğendi.
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Alıntı MrCool
    [COLOR="Red"
    adlı üyeden alıntı
    Ledo: [/COLOR]Alüminyumun yüksek termal iletken olduğunu ben de bilmiyor muyum sanıyorsun? O yüzden termostaki gibi çift kat kullanmaya karar verdim. Termostaki veya çift camlardaki gibi bir boşluk yaratmaya çalışıyorum. Evlerimizdeki çift camlar (termal iletkenliği tabii ki alüminyum kadar yüksek değil) tek başınayken görece yüksek iletkenliğe sahiptir ancak araya bir boşluk konarak hem ses hem de ısıda yalıtkanlık sağlanmaktadır. Tek sorun baskı gören yerlerde devamlı birbirine değmeleri olmasıdır. Tabii ki bu bölgelerde ısı aktarımı olacaktır ancak gene de ısıyı biraz içeride tutacaktır. Alüminyum folyo zaten yapısı itibariyle kırışık durduğundan arada yeterli hava boşlukları oluşabilir ama gene de emin değilim. Onu da çözmeye çalışacağım. Belki arabanın ön camlarında olduğu gibi (2 cam ve arada kırılmamazlık sağlayan bir çeşit plastik bileşeni) gibi araya streç filmi veya duvara fayans yapıştırma işlemlerinde kullanılan fileyi koyarak iki alüminyum tabakayı birbirinden uzakta tutmayı başabilirim. Deneme yanılma yoluyla bulacağım. Ancak ben hem ayağımda hem de elimde bu yöntemi 2 günlük İzmir-Ayvalık gezimde kullandım ve hiç bir rahatsızlık (kalınlık hissi veya nem) duymadım. Bana yanıt verirken kullanmış olduğun masanın yüksekliğinden dolayı senin de mühendis olduğunu zannediyorum. Ancak benim masamın ayakları biraz daha küçük.
    Evinin penceresindeki camlar birbirine hiçbir sekilde değmemektedir bu yüzden bu ikisini karşılaştırma. Dediğin gibi arada hava bırakarak yalıtım sağlamaya calışmak bi derece mantıklı olsada ufak bir temas noktası dahi olsa ısı akışı çok rahat sağlanacaktır. Ki 2 kat folyonun birbirine dokunmamasını sağlamak da mümkün değil gibi. araya strec film değilde Cam Yünü koyarsan belki işe yarar.

İyi çabalamışsın ama olmamış. malesef herşey düşünüldüğü kadar basit olmuyor. daha önce söylendiği gibi işin sağlık yönüde var. Derinin nefes almasını önlememelisiniz..
    Biz ilhamlarimizi gokten ve gaipten degil dogrudan dogruya hayattan almis bulunuyoruz. K.Atatürk

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ahada uzmanlar olayı zaten bilimsel olarak irdelemiş ben sadece sürüş güvenliği için yukardada bazı arkadaşların dile getirdiği gibi dokunma hissini azaltacağından özellikle ön freni gereğinden fazla sıkıp düşmeye sebebiyet verebilir diyecektim ..aliminyum olmasada yansıtıcı özelliği olan bazı materyaller ipotermia vakalarında sıcaklığı çok çabuk toparlayabilmek için kullanılır..

[B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Yaw termoslarda ; 2 yüzey arasında hava boşluğu var.
    Ayaklara birer termos mu geçirsek!

Motosikleti
    Tabii bu arada şunu da söylemeden edemeyeceğim. Motosiklet aksesuarı satan mağazalarda gayet ince ve "nefes alan" malzemelerden üretilmiş, iç eldivenler mevcut. Bu tür bir içlik alıp, gerek yazlık gerekse kışlık (duruma göre) eldivenlerin içinde deneyebilirsiniz.

gittardando - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha APX-5NA , Yamaha YFL-211S
    Yalnız Arkadaşlar, ben Mr.Cool'un çorap yöntemini gördüm, çorap otelde çıkmadı

Koli bandı çoraba yapışmış.

Cool, Bu bahsettiğin iç zırh konusunda ne yapabiliriz hocam? nasıl alabiliriz onu?
    ...Sergerdan...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler