Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hava aşırı soğuksa ve ellerimiz ile ayaklarımız donuyorsa

Motovento
    REKLAM ALANI

Herşeye rağmen samimi paylaşımı için teşekkür ederim. Ama en çok sunum biçimini beyendim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Bu konuda bende fikirlerimi yazmak gereği duydum. Goretex çorap kullanıp üzerine alüminyum folyo sarmanın mantığını anlayamadım ben.Goretex malzemenin özelliği su buharını geçirip suyu geçirmemesidir. Böylece ayakların kuru kalması sağlanır. Kuru olan dokularda soğuğu daha az hissederler. Bu nedenle hava durumu raporlarında sıcaklık ve hissedilen sıcaklık ayrı olarak verilmektedir. Hissedilen sıcaklık hesaplanırken havanın rutubet oranı ve rüzgar hızı hesaba katılmaktadır. Böyle bir malzemenin üzerine ısıyı iletip havayı geçirmeyen bir şey sarmak akıllıca olmaz. Alüminyum folyo yerine 2-3 kat yün çorap giyin daha etkili olacaktır. Önemli olan el ve ayakların mümkün olduğunca kuru kalmasını sağlamaktır. Isıcam öreneği verilmiş ama hatalı bir örnek çünkü alüminyumun tersine cam çok iyi bir yalıtkandır. Ayrıca ısıcamda da iki cam arasında bir miktar vakum vardı ki ısı iletimini azaltmaya yarar. Termoslarda durum çok daha farklı çelik termosların içi çift katlı tüp şeklindedir ve nerdeyse tamamen vakumlanmıştır. Yine de dah fazla yalıtım sağlamak için dışına da izolasyon malzemelsi giydirilir. Cam termosalarda aynı şekilde yapılmışlardır ancak vakum nedeniyle kırılmaları çok kolaydır. Ufak bir darbede kırılabilirler ama çelik termostan daha uzun süre ısıyı muhafaza ederler. Yzalık eldivenin içine yine yün eldiven giymek yardımcı olur diye düşünüyorum.

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Alıntı yucika adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yzalık eldivenin içine yine yün eldiven giymek yardımcı olur diye düşünüyorum.
    Ben de öyle düşünüyordum dondum bir gün
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

mostwanted_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    ilginç bir yöntem

guccam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200F Siyah
    Alıntı MrCool adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hava aşırı soğuk ve sadece bir çift motosiklet eldivenine sahipsiniz. Bu durumda en iyi yöntem gidip de bir tane kışlık eldiven almaktır. Ama ben şu anda bir tane alana kadar şöyle bir yöntem buldum. Bir tane büyük boy normal kullanımlık deri eldiven bulmak lazım. Bu o kadar önemli değil çünkü motosiklet eldivenin 1/10 fiyatındadır.

Geçen kış İzmir içinde yazlık motosiklet eldivenini ve normal eldiveni içice geçirdiğimde, bana yetmişti. Ancak ne zaman İzmir dışına çıkıp Foça'ya gidip gelmiştim, işte o zaman -2 C'nin tadını aldım!!!! Parmaklarım donmasın diye habire motosikletimin tek silindirinin üzerindeki hava soğutma kanallarına dayamak zorunda kalmıştım. Sol el gene kolay oluyor ama sağ el gaz kolu olduğu için o elde tam ısınma sağlayamadım.

Şimdi aklıma bu yöntem yeni geldi ve tabii İzmir'de henüz aşırı soğuk (sıfırın altı) bir havaya rastlayamadığım. Belki iş icabı yakınlarda bir Uşak gezisi yapacağım. Yöntem çalışmıyorsa gidip de parama kıyıp bir kışlık eldiven alacağım.

Yöntem şöyle:
    Yemeklerimizin ısısını korumak için alüminyum folyo kağıdı kullanırız. Aynı yöntem parmaklarımız için de geçerli olabilir diye düşündüm. Fazla kalın olmayan herhangi bir yalıtıcı malzeme arıyordum, o da çift kat alüminyum folyo olabilir dedim.

Gereken malzemeler: yazlık motosiklet eldiveni, büyük boy normal eldiven, alüminyum folyo, makas, koli bandı:

Yazlık motosiklet eldivenimin her bir parmağına çift kat (arada boşluk kalsın diye) alüminyum folyoları sardım. Sağlamlığını korumak için koli bandı ile etrafında tek tur attım:

Ondan sonra da diğer normal eldiveni geçirdim. Kalın olacağını düşünenler varsa Ayvalık gezisine böyle gittim geldim. Gayet rahattı:

Aynı yöntemi ayaklarıma da uyguladım. Goretex malzemeli çorap aldım. Zaten normalde kendisi de soğuk havalarda kullanılır ama ben gerçekten sıcak tutmasını amaçlıyorum:

Yine çift kat alüminyum folyo kağıdını ayakların uç kısmına yerleştirdim.

Sonra koli bandı ile çevirdim:

Normal ince bir çorabı da onun üzerine geçiridim:

Sonuç olarak Ayvalık'tan dönerken biraz soğuk oldu ama el ve ayaklarım soğuğu HİÇ hissetmedi. Gerçek soğukta denemek için ya Manisa'daki Spil Dağı'na tırmanmam gerek ya da havaların soğumasını beklemek zorundayım.
    dostum iyi güzel anlatmışsında,bence bu işi bu kadar ucuza getirmek yerine kışlık bir eldiveni tavsiye ederim
    o kadar kalın bir eldivenle ani durumlarda ne frene uzanabiliirsin ne gaza küçük bir uyarı..
    LOST

Motosikleti
    movistar
    dostum kusura bakma ama gore-tex üzerine alüminyum ve helede resmi görünce beni gülümsetti...

kutluhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    ya bende rev'it marka eldiven var 90 ytl ye aldım.. tek başına hiçbir işe yaramıyor.. içine bir de yün eldiven giyince gaz kolunu bile kavrıyamıyorum çok kalın oluyo.. bu gidişle ya kaza yapıcam ya da romatizma olucam bana bi fikir verebilrmisiniz napmalıyım??

derra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125r repsol
    Yurdumun Insani Yaw çok Yaratici)))))
    :mrgreen:

StormlorD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yaya :( (şimdilik)
    eğer motosikletinin koruma demiri var ise (commuter ya da crusier tarzı) ayaklarına gelen rüzgarı kesmek için koruma demirinin önüne halıfleks gerebilirsin(aşağıya doğru uzatırsan gelen çamuru da keser fakat malum halı olduğu için su çeker )
    benim crusier tarzı motorum var,motorun hava girişini engellemeyecek şekilde halıfleks gerdim ayağımdaki bota daha önce buz gibi hava giriyordu,şu an öyle birşey yok
    Ama unutma ki bu yapacağın uygulama rüzgarı keseceği için aerodinamiğini etkileyecektir motorun.Hızında 5-10km lik bir düşüş olabilir.
    Ayrıca kuryeci arkadaşların kullandığı bacak kapatan brandalar ve elciklere giydirilen yünlü eldivenlerden de alabilirsin.
    ikisini alsan topu topu 50 ytl tutar sağlığın daha önemli.
    Tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim.
    saygılar.

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı kutluhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya bende rev'it marka eldiven var 90 ytl ye aldım.. tek başına hiçbir işe yaramıyor.. içine bir de yün eldiven giyince gaz kolunu bile kavrıyamıyorum çok kalın oluyo.. bu gidişle ya kaza yapıcam ya da romatizma olucam bana bi fikir verebilrmisiniz napmalıyım??
    Ben Richa Nasa marka eldiven aldım , 50€ , su geçirmez ve soğuğu asla geçirmiyor Tavsiye ederim.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    Hyosung GV 250
    ya benim kafama takılan şu benim eldiven de bildiğim kadarıyla iyi bir markanın eldiveni ayrıca 90 ytl de az para diil eldiven için.. hala neden yeterli olmuyo acaba ben mi yanlış yapıyorum diye düşünüyorum da eldiveni yanlış nası kullanabilirim ki

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hahaha ters takıyorsun sen onu ayaana geçirceksin , eline de çorap taktınmı tamamdır
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

StormlorD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yaya :( (şimdilik)
    Alıntı kutluhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya benim kafama takılan şu benim eldiven de bildiğim kadarıyla iyi bir markanın eldiveni ayrıca 90 ytl de az para diil eldiven için.. hala neden yeterli olmuyo acaba ben mi yanlış yapıyorum diye düşünüyorum da eldiveni yanlış nası kullanabilirim ki
    eldivenin ne kadar kaliteli olursa olsun,kar soğuğu varsa (kuru soğuk) bir şekilde dikiş yerlerinden vs. hava alacaktır,parmaklarını dondurmasa da parmak uclarında hafiften bir üşüme hissi yaratacaktır.
    25 ytl ye manetlere takılan rüzgar kesici elciklerden alabilirsin kendine.

cakidi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    as 125t
    @prometheus
    held kışlık eldiveni nereden aldın? kaça aldın? ben de aldım da. 40 euro..(kenarında silecek olan modeli). aldığıma pişman oldum :(( soğukta hiçbir işe yaramadı. ellerim dondu.

Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı StormlorD adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eldivenin ne kadar kaliteli olursa olsun,kar soğuğu varsa (kuru soğuk) bir şekilde dikiş yerlerinden vs. hava alacaktır,parmaklarını dondurmasa da parmak uclarında hafiften bir üşüme hissi yaratacaktır.
    25 ytl ye manetlere takılan rüzgar kesici elciklerden alabilirsin kendine.
    peki nerden satın alabilirim onları?? bildiğin bi yer var mı??

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    350 beyaz cava....hemde stylee...
    allah hepimize akıl fıkır versın ne dıyelımkı
    bende ankya dönunce motoruma bı kavusayımda bende böle acayıp fıkırler bulurum bekleyın sadece acıcık

motor delilerinden korkulur valla seytana papucunutersgiydirirler alim allah baska fıkır ler üretelım mesela motorun etrafına torba cevırelım hec bıyerden soguk gelmez hattaıcıne bıtene elektrıklı soba koyalım akuden bı kablo cekerık yaw

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    on kat keçe ben ondan geçe , bir kat deri ben ondan geri...

uFF LAFA BAK BEA COK TUTTUM BEN BU LAFI
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    350 beyaz cava....hemde stylee...
    giy su ayakkabını yaf kokuyooooo

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    eldivenle ilgili arama yaparken bu konuya rastladım, resimler silinmiş, acaba yeniden yüklemeniz mümkün mü?

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eldivenle ilgili arama yaparken bu konuya rastladım, resimler silinmiş, acaba yeniden yüklemeniz mümkün mü?

Üstünden 8 yıl geçmiş ne imagshack kaldı ne de eski fakir dönemler Artık gidiyorsun 9 liraya boğaz korumalı balaklava 30 liraya bot korumas (rüzgar ve yağmur engelliyor)

Eldiven konusunda bende sıkıntılıyım ama açıkçası araştırmadım da ucuz bi kışlık eldiven kesin oda vardır piyasada artık alternatif mağazalar çok her yerde tek tek açılıyor. En kötü pizzacıların yaptığı gibi gidona takılan koruyuculardan alacağım tak çıkar 35 liraya satılıyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler