Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

YZF R6 İLE FZ 6 FAZER arasındaki fark nedir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    marten1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ 6 Diversion F
    Arkadaşlar ikiside aynı motor hacmine sahip 600cc 4 silindirler biri supersport digeri touring arada niye 28 hp lik bi fark var r-6 da ne gibi teknik üstünlük var fz 6 fazer a karsı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ilnapoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Arıyor
    işte yazmışsın 28 HP diye.. hem ikisi farklı amaçlar için üretilen motosikletler.. niye rakipmiş gibi o bundan daha iyidir diye sorguluyosun ki? Farklı zevkler farklı sürüşler için üretilmiş motosikletler.. ihtiyacına, beğenine vaya isteğine göre seçim yapacaksın.. diğeri ötekinden iyi veya kötü diye değil..

the_cayman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Olsa da gururla R6 diye yazsak :P
    Hahahhaha sen elmayla armudu karşılaştırmışsın

Biri SS diğeri fazer en büyük farkı bu zaten . Ne gibi üstünlükleri olabilir ki birbirlerine karşı
    Yarış kazanmak istiyorsan, ne hızda gitmen gerektiğini bilmeli ve o kadar hızlı gitmelisin; ne eksik ne de fazla...

Forumdan Uzaklaştırıldı giallorosso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung gt250 sarı
    birisi SS diğer race tourer
    en büyük fark bu olsa gerek
    bu yüzden SS olan arkadaş 28beygir daha fazla olmayı haketmiş.

birinde dik oturursun diğerinde yatarsın buda başka bir fark.

mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    arkadasin sorduğu soru sanirim şu: ikisi de 4 silindir ve 600 cc yamaha motor kullanirken neden arada boyle kocaman bi 27 beygir fark var demiş.

işin tekniğini ben o kadar bilmiyorum bu konuda bu farki neyin yaratabilecegini bilgili arkadaşlar yazarlar.

benim aklima tek gelen birinin 14.500 devir/dakika yaparken digerinin 12.000 devir/dakika yapmasindan kaynakli bir beygir artişi olabileceğidir.

mostwanted_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    YZF R6 İLE FZ 6 FAZER arasındaki fark nedir?
    biri ss biri sport touring. yani karşılaştırma yapmak biraz mantıksız

marten1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ 6 Diversion F
    Alıntı the_cayman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hahahhaha sen elmayla armudu karşılaştırmışsın

Biri SS diğeri fazer en büyük farkı bu zaten . Ne gibi üstünlükleri olabilir ki birbirlerine karşı
    motor açısından diyorum??? hangisinin ne tip ne cins oldugunu biliyorum konuyu da karşılaştır bölümüne açmadım zaten teknik bilgi ögrenmek için açtım bakıyorum ti ye alıyorlar bazı arkadaşlar

the_cayman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Olsa da gururla R6 diye yazsak :P
    Alıntı marten1907 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motor açısından diyorum??? hangisinin ne tip ne cins oldugunu biliyorum konuyu da karşılaştır bölümüne açmadım zaten teknik bilgi ögrenmek için açtım bakıyorum ti ye alıyorlar bazı arkadaşlar
    Ti'ye almadım . 28 hp gibi bir güç varsa demek motorları farklı. Aslında görünüşleri aynı ama bazı yönleri değişik. Tam olarak bilmiyorum ama motorlarda ya biraz değişiklik var sanırım tipleri aynı olmasına rağmen. Başlığı motorları arasında fark nedir diye açsan belki böyle yazmazdım

http://www.mcnews.com.au/NewBikeCata...ngine_600p.jpg

http://www.mcnews.com.au/NewBikeCata...ngine_300p.jpg
    Yarış kazanmak istiyorsan, ne hızda gitmen gerektiğini bilmeli ve o kadar hızlı gitmelisin; ne eksik ne de fazla...

Forumdan Uzaklaştırıldı giallorosso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung gt250 sarı
    28beygirlik farkın sebebi R6 nın SS olması.

EgeKnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA FZR 1000 EXUP
    Yapı itibariyle her iki tip motor arasında farklılıklar olması gayet doğal tekrarlamış olucam ama SS ile tourıng tarzı motorlar arasında beygir farkı olması normaldir. Biri sürat amaçlı üretilmiş diğeri gezi ve bunun yanısıra gücü de hissettirmek isteyen bir yapıda süper sportların şanzumanı,piston kol mesafesi sübapları aktarım organları sürate göre ayarlanmıştır beygir farkı buradan geliyor

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Arkadaşlar soruyu yanlış anlamışlar sanırım, marten1907'in sorusu aslında şöyle olmalıydı ;

İkisinde de 600 cc 4 silindir motor var, fakat biri 98 HP iken diğeri nasıl 126 HP oluyor?

Cevabı da bildiğim kadarı ile şöyle vereyim, bu motorların ikisinde de aynı makine (motor) kullanılıyor yanlış hatırlamıyorsam. Fakat amaca göre dizayn edilmediği için fazer ın gücünün kısıtlanması lazım, yada hız için dizayn edilen R6 nın daha fazla güç için daha yüksek devirlere ihtiyacı vardır ve makinenin tüm limitlerini kullanır.

Başda krank olmak üzere bazı parçalar bu devir/güç ilişkisini ayarlar, son vites dişli oranıda büyük bir etken tabi.

Fazer fazla kasmadan 12 bin devir gibi 98 hp verirken R6 14,500 gibi yüksek bir devirde istenilen gücü vermekte.

Bu konu hakkında baya bir araştırma yapmış olan Danger0 gelirse ona sorarız

crato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC idi, calindi.
    Eyong'un da belirttiği gibi iki modelde de kullanılan motorlar aslında aynı kökene sahip. Yalnız, silindir kapakları, dişliler, krank, ateşleme sistemi ve elbetteki beyinde yapılan değişiklikler ile bu fark oluşturulmuş.
    Ben, kimine göre deli, kimine göre keyifli, kimine göre lanet-li, kimine göre pek bi’ dertli, kimine göre efendi, kimine göre sadece biri, kimine göre hiç biriyim.
    Ben, crato’yum.

Alıntı crato adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eyong'un da belirttiği gibi iki modelde de kullanılan motorlar aslında aynı kökene sahip. Yalnız, silindir kapakları, dişliler, krank, ateşleme sistemi ve elbetteki beyinde yapılan değişiklikler ile bu fark oluşturulmuş.
    Di$li beygiri etkilemez ama.

scorpi0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyo' GT650S
    Vakti olan bir arkadas cevirebilirse, su ingilizce syafada FZ6 ve R6 arasindaki farklar mevcut:

http://www.totalmotorcycle.com/photo...Yamaha-FZ6.htm
    Sert cisimlere çarpmayın. Sert cisimlerin size çarpmasına izin vermeyin. Düşmeyin. Lastik kısmı aşağıda, parlak kısmı yukarıda tutun.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Sanırım az çok burdan ne olduğunu çıkarabiliriz.

Engine:

· R6 based, 599cc, liquid-cooled, DOHC, 16-valve, slant block inline four powerplant. Virtually all the internal engine components are R6 spec including crankshaft, con rods, valve sizes, bore & stroke etc.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Bu sitede de yazdığı gibi temel motor geometrisi aynı fakat kam milleri farklı. Bu şekilde R6 subapların açık kalma sürelerini uzatarak daha yüksek devir çevirebiliyor. Tabi buna bağlı olarak motor enjeksiyon ve ateşleme programları da birbirinden farklı olmalı. Siz asıl torklarını karşılaştırın. Ezbere bilmiyorum ama hemen hemen eşit olmalı. Sonuçta tork direk olarak hacim ile ilişkilidir. Başka sorusu olan varsa bilgim yettiğince cevap vermeye çalışırım.

mostwanted_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    bu konu kitlenmemişmiydi yahu

niye tekrar açıldı

crato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC idi, calindi.
    Alıntı death adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Di$li beygiri etkilemez ama.
    zaten sürüş için illa beygiri etkilemesi de gerekmiyor.
    Ben, kimine göre deli, kimine göre keyifli, kimine göre lanet-li, kimine göre pek bi’ dertli, kimine göre efendi, kimine göre sadece biri, kimine göre hiç biriyim.
    Ben, crato’yum.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000
    r6 zaten racer 600 anlamında...Fazer 600 daha çok asvaltif yapıda gezi motoru...Kim dağda bayırda 300 km ile gezmek ister ki?...ona gezi denmez zatem..

Yapan adamlar da ihtiyaca göre yapmışlar....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Benim öğrenebildiğim kadarıyla Motor parcaları tamanen R6 ile aynı. pistonlar piston kolları vs. bu 28HP lik farkı tek yaratan şey eksantrik miliymiş. R6 eksantrik mili alıp takarak fazer da bu güc artışını saglayabilirsiniz. Ancak fazerın aerodinamik yapısı fren sistemleri süspansyon sistemi bu gücü kaldırmaz. aşağıdaki linkte detaylı açıklamalar mevcut.

http://www.motorcycledaily.com/12aug...yamaha_fz6.htm
    Biz ilhamlarimizi gokten ve gaipten degil dogrudan dogruya hayattan almis bulunuyoruz. K.Atatürk

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler