Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

10 yıl önce MZ fiyatları...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB

Bugün, eskileri karıştırırken elime geçti.
    10 yıl önce, Niğde / Bor'da askerken, bir çarşı izninde okuduğum gazeteden kesmiştim. 1-2 hafta hesaplar yaptırıp, hayaller kurdurup, oyalamıştı beni.

o döneme ait hatırımda kalan tek fiyat bilgisi, ailemin gönderdiği 5 milyon tl. harçlık, bir de kantindeki duble çayın 10 bin lira olduğu. (ve bu parayla, kesinlikle motosiklet alınamayacağı )

başka da bir şey hatırlamıyorum.

o yıllarda, tel jantlı kanunui 159 küsur milyon, çelik! jantlı olanı ise, 170 küsur milyonmuş...

hesap-kitap'tan anlayan arkadaşlar, yukarıdaki fiyatlara bakarak, bugün yaklaşık olarak kaç ytl'ye tekabül ettiğini yazarlarmı acep...

bu bilginin, kimseye bir faydası olmaz belki ama, bugünle bir kıyaslama yaparız...
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yasin08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    peugeot satelıs 250
    atıyorum ama 10 yıl önceki 170 milyon bugünün parası her halde 1,700 ytl yapar. ne kadar doğru bende bilmiyorum
    [url]http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=23339[/url] :rendeer: artvin borçka

Motosikleti
    BMW F650FB
    Alıntı yasin08 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    atıyorum ama 10 yıl önceki 170 milyon bugünün parası her halde 1,700 ytl yapar. ne kadar doğru bende bilmiyorum
    o zaman, bilenler yorum yapsın. di mi

atmasyonlarla falan değil, farklı kriterlerle doğruya yakın fiyatı bulalım istiyorum.
    geyik yapalım diye açmadım topiği.

sakın kırılma yasin. sadece biraz anlayış...

yasin08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    peugeot satelıs 250
    muhalefet olmak için kendini yorma
    [url]http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=23339[/url] :rendeer: artvin borçka

uzman***** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125 ESD
    o zamanı da biliyorum, 91 de ki
    alman mz fdiyatlarını da 4000 mark dı yanlış hatırlamıyosam. kanuni ye geçince mz o zaman yarıya yakın bi fiyat indirimi olmuştu herkese iyi bayramlar
    " inandığın gibi yaşar, yasadığın gibi ölürsün!!! "

mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    akbank ın sitesinden aldığım TÜFE oranları doğru ise:
    1996 yılında 1TL olan bir mal/hizmet bugünün fiyatıyla 45,7347TL ye denk geliyor.

yani bu durumda 159.786.000TL olan tel jantlı kanuni, 7.307.764.774,2TL ye yani 7.307,7647742 YTL 'ye denk geliyor. yaklasik 7.300YTL diyelim :D

digerlerini de oranlayip yapabilirsiniz, bu yılın ağustos enflasyonu en son hesaba kattigim degerdir.

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    bende bişi merak ediyom o zaman ki mzler yani 96 dan itibaren olanlar TR de mi üretiliyordu?
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

Motosikleti
    BMW F650FB
    Alıntı uzman***** adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o zamanı da biliyorum, 91 de ki
    alman mz fdiyatlarını da 4000 mark dı yanlış hatırlamıyosam. kanuni ye geçince mz o zaman yarıya yakın bi fiyat indirimi olmuştu herkese iyi bayramlar
    1990 yılında, Çorluda, okul yolundaki motosiklet bayisinin vitrinindeki MZ 251'in fiyatı da, tam 1 milyondu.

Alıntı mithrelios adlı üyeden alıntı
    akbank ın sitesinden aldığım TÜFE oranları doğru ise:
    1996 yılında 1TL olan bir mal/hizmet bugünün fiyatıyla 45,7347TL ye denk geliyor.

yani bu durumda 159.786.000TL olan tel jantlı kanuni, 7.307.764.774,2TL ye yani 7.307,7647742 YTL 'ye denk geliyor. yaklasik 7.300YTL diyelim :D

digerlerini de oranlayip yapabilirsiniz, bu yılın ağustos enflasyonu en son hesaba kattigim degerdir.
    ilgin için teşekkürler mithrelios

o yılki ilanda böyle yazıyor bur-k@

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    ve bu motorlar halen piyasada çok gözdedir...Geçen ofise Düzen labaratuvarlarının kuryesi geldi...Dedi ki abi ne yapsan bu MZ leri perte ayıramazsın anca Kamyon altına girmesi lazım dedi...Masraf sıfırmış...bakma motorun döküldüğüne görebildiğin en sağlam model bu eski MZ ler ...dedi...biraz çok yakıyomuş sadece...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    Mts 950
    çok yakmalari normal sanirim 2 zamanli motor kullaniyorlar ? ben çok yeni motorcu olduğumdan hiç bilmiyorum bunları etrafta bi tane görsem bi gidip incelicem nasil bisey diye.

bi de o zamanki satınalma gücü(kişi başına düşen milli gelir) bugünkünden 2,3 kat kadar düşük çıkıyor, bu durumda gerçekçi bi karsilastirma için bunu da fiyat karsilastirmasi yaparken göz önüne alin.

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    10 yıl önce bugün 1$ =95 363 tl yani doksanbeşbinüçyüzatmışüç tl imiş buradan yola çıkarak 170 000 000 tl = 1783 $ a denk geliyomuş amerikadada %2 -3 civarı bir enflasyon olduğu göz önüne alınırsa 10 yılda bu %30 oranında artışa denk gelir 1783 + 535= 2318 $ bu günkü kurdan hesabı yaparsak 3121 ytl ye denk düşen bir rakam ortaya çıkar ..
    bu kesin bir rakam olamakla birlikte sadece iyi bir tahminden öte geçemeyecek bir hesaplama yöntemidir

kaynak

1- http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/199610/24101996.html
    2- http://finans.mynet.com/doviz.asp
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Motosikleti
    sözün özü bu kalitede bu hacimde artık motor üretilemeyeceği...Titan gibi(Brezilyada üretilenler)...klr 250 gibi kendi çapında bir efsane diyelim...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Akbankın hesabı ile döviz üzerinden hesap arasında nerde ise %100 bi fark var
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı mithrelios adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok yakmalari normal sanirim 2 zamanli motor kullaniyorlar ? ben çok yeni motorcu olduğumdan hiç bilmiyorum bunları etrafta bi tane görsem bi gidip incelicem nasil bisey diye.

bi de o zamanki satınalma gücü(kişi başına düşen milli gelir) bugünkünden 2,3 kat kadar düşük çıkıyor, bu durumda gerçekçi bi karsilastirma için bunu da fiyat karsilastirmasi yaparken göz önüne alin.

Çok yaktığını nerden çıkardın? Eğer bügünkü 250 cc motordan fazla yaksın ben motoru yakarım. Öyle kulaktan dolma sözlerle yazı yazmayın......

1998 yılında solda gördüğünüz motoru 390 milyona aldım 2. el olarak. Yaklaşık 1200 dolara denk geliyordu...biliyorum 100 dolar kapora 1100 dolarda noterde verdim..

Zaten şu anda mz251 ler 4000 ytl civarında.....

Hiç unutmam 1997 yılında 110 milyon ytl ye10 milyon peşin ayda 25 milyon 4 ay taksitle mobylette flipper almıştım hala da duruyor..Sırf fadıla güvenemediğimden yazılmamıştım mz almak için.....

O zaman lar ortalarda bir tek mobilet ve çeşitleri dolanıyordu. Ne havalar yapardık yaaaaaa hey gidi gençlik hey........

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sözün özü bu kalitede bu hacimde artık motor üretilemeyeceği...Titan gibi(Brezilyada üretilenler)...klr 250 gibi kendi çapında bir efsane diyelim...
    kanki bende 2000 japon titan var. şirket nerden bulmuşssa almış...Valla öküz gibi gidiyo....2 yıldır tek anahtar değmedi. o zamanda motoru kendim sıfırlamıştım herşeyi kendim yapmıştım.Benden önceki vatandaş yağsız binmiş kitletmiş........Mükemmel bişey yaaaa.....zaten her şeyin ilk çıkanları kusursuz oluyor......

Birde o zamanın satınalma gücü gerçekten yoktu.... bisiklet almaya gitmiştim aslında. ama dedim o 50 milyon mobylette 110 milyon en azından motor pedal çevirmem. 5 ay taksitlerini ödüycem diye kıçım çıktı her gece kabus gördüm.....
    Şimdi 1 aylık maaşınla git bir çinli al....Şimdiki gençlik çok şanslı vallla...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    tşk ederim gültekin JAWA YA bindim ama MZ e fırsatım olmadı bu mz e istemden aşık oluyorum galiba
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    ve bu motorlar halen piyasada çok gözdedir...Geçen ofise Düzen labaratuvarlarının kuryesi geldi...Dedi ki abi ne yapsan bu MZ leri perte ayıramazsın anca Kamyon altına girmesi lazım dedi...Masraf sıfırmış...bakma motorun döküldüğüne görebildiğin en sağlam model bu eski MZ ler ...dedi...biraz çok yakıyomuş sadece...
    kanki inan az yakıyo. antalyaya 1 depoyla indim. yedeğe geçmeden.110 120 km süratle........ank-ant=540 km......
    Bu günkü şartlarda 110 120 bin ytl yakıyo...... titanda 80 civarı.......
    Millet bilmeden sadece duyduklarını anlatıyo.....Ama şunu unutmamak lazım motor alırken usta alcaksın benim ustadan yana şansım güldü....Az yakmasına uzun süre binmeme o da etken bir ölçüde......

Motosikleti
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kanki inan az yakıyo. antalyaya 1 depoyla indim. yedeğe geçmeden.110 120 km süratle........ank-ant=540 km......
    Bu günkü şartlarda 110 120 bin ytl yakıyo...... titanda 80 civarı.......
    Millet bilmeden sadece duyduklarını anlatıyo.....Ama şunu unutmamak lazım motor alırken usta alcaksın benim ustadan yana şansım güldü....Az yakmasına uzun süre binmeme o da etken bir ölçüde......

Senin motorların piyasada kabul görmüş ve sağlamlığıyla hep tam not almış motorlar...kınetıx nh 100 titan...mz halen buralarda talep görür...toplanır boyanır veya pistan atarlar mis gibi 0 olur...Ve YBR ye beş basar bu motorlar...Piyasada fazla bilinmez bu detaylar...Yani motor toplama yenileme falan artık kalmadı yav...Anadoluda talep görür ama bizim buralarda o heyecanlar vardı ama fiyatlar ucuzlayınca artık 0 almak daha mantıklı geliyor herkese...

Motosikleti
    Mts 950
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akbankın hesabı ile döviz üzerinden hesap arasında nerde ise %100 bi fark var
    abi sen tl/usd kurundaki degismeleri hesaplayarak bulmussun, ben enflasyon üzerinden. tl olarak o günün parasi ile benim hesabım dogru çikacaktir.

senin ki de doğru hatta daha doğru şöyle anlatayim, tl/usd kuru bi anlamda o zamadan bu zamana ne kadar zenginleştiğimizi de içerir(satın alma gücü paritesi ile korrealatiftir). senin bulduğun şu: bugün, 1996 yılına göre 2.3 kat kadar fazla kazandigimiz için o gün bize bügünün fiyatlarıyla 7.300YTL ye gelen motor aslinda zenginleştiğimiz için şu an bunun 2.3 katı az gibi gelecektir. yani yaklasik 3.120YTL

ikinci cevabimda bunu belirtmiştim zaten senin de dolar üzerinden gittigin ve dolar enflasyonunu %2 den biraz fazla hesapladigin gibi ben de zamanlar arasi satin alma gücü paritesini boyle hesapladim, nitekim ayni sonuca varmişiz zaten.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Gültekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1990 yılında, Çorluda, okul yolundaki motosiklet bayisinin vitrinindeki MZ 251'in fiyatı da, tam 1 milyondu.

ilgin için teşekkürler mithrelios

o yılki ilanda böyle yazıyor bur-k@

1990 model renault gts amıştık şirkete. çok iyi hatırlıyorum 26 milyondu......Faturası hala duruyo.....

Senin motorların piyasada kabul görmüş ve sağlamlığıyla hep tam not almış motorlar...kınetıx nh 100 titan...mz halen buralarda talep görür...toplanır boyanır veya pistan atarlar mis gibi 0 olur...Ve YBR ye beş basar bu motorlar...Piyasada fazla bilinmez bu detaylar...Yani motor toplama yenileme falan artık kalmadı yav...Anadoluda talep görür ama bizim buralarda o heyecanlar vardı ama fiyatlar ucuzlayınca artık 0 almak daha mantıklı geliyor herkese...

Bu bende hastalık bilmiyorum..1973 renault vardı fransız orjinal.....Şahane arabaydı.....Tek kusuru yoktu...Hanımın ameliyat parası için satmıştım...
    Sanırım herşeyin ilk üretiminden alıyorum....Şimdide tesadüfki kartal slx aldım .slx ler 94 te çıkmışşş.....Şu anda 5 motor 2 araba var hepside ilkler...

Alıntı bur-k@ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende bişi merak ediyom o zaman ki mzler yani 96 dan itibaren olanlar TR de mi üretiliyordu?
    1989 - 1992 arası alman sonrası kanunidir.....Türkiyede olanlar tabiiki bunlar...

mithrelios

yani zenginiz desene yürü beee kim tutar bizi bi 10 sene daha beklersek bedavaya getirebiliriz motoru

Açıklamaların için sağol valla iyi bir haber oldu bu ..

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler