Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

moto(R)siklet değil ! motosiklet !

Motovento
    REKLAM ALANI
    zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Hayret Biyikli yazmamis bui topige
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Bu yazı Hürriyet Gazetesi Otoyaşam ekinde her hafta yazan ( Transalpci ) bi tanecik Ayşe Şule Bilgiç'in yazısıdır...

Alıntı admin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet nasıl yazılır

Yaa bunu yazarken biraz utanıyorum, yani biraz eğitici ve öğretici kol çalışması tadında olacak ama, gelen maillerde pek çok motor sevdalısının bile hala sevdalandıkları şeyin adını yanlış yazmaları beni bu noktaya itti. Çok küçük bir ayrıntı ama bilmekte fayda var. Yani yazmadan edemeyeceğim... Efendim ağzımda geveleyip durduğum şey şu; hani bizim delisi olduğumuz, yana yakıla sevdalanıp, imkan bulanların sahip olduğu, sahip olamayanların hala ağzından sular akıtan, gözümüz gibi baktığımız, üzerindeyken yüzümüze 10 numaralı gülümsememizin yapıştığı aletin adı MOTORSİKLET değil efenim... Kendilerinin adı MOTOSİKLET. Yani arada R yok. Hatırlatır, gözden kaçırmamanızı temenni ederim.
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

johny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Canım benim.İlk mesajında klavuz demişsin, "ı" yı yutmuşsun...Doğrusu "kılavuz" onun...
    [CENTER][SIZE="2"][B][FONT="Book Antiqua"]Ne kadar çok şey bilirsen bil; anlattığın, karşındakinin anladığı kadardır...[/FONT][/B][/SIZE][/CENTER]

TEK TEKER AGİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hayabusa,zx10R
    motor desende olur

Motosikleti
    Hyosung GT 250 & Honda CBF 150
    Alıntı johny adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Canım benim.İlk mesajında klavuz demişsin, "ı" yı yutmuşsun...Doğrusu "kılavuz" onun...
    Kılavuzu Dishy olanın...
    (hazır metehan da yokken ortalarda, bana da bi ban çaksa şu moderatörler de kendime gelsem )
    [CENTER]Vuuuu diye aşarım dağları, enginlere sığmam taşarım :P[/CENTER]

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    Alıntı dishy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim ruhsatımda da R ile ve sinir oluorum.
    oda bişimi benimkisinde hem R ile yazmışlar bide üzerine tutup motosiklet yamışlar ikisi de var ben böyle işin.............
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı bur-k@ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    oda bişimi benimkisinde hem R ile yazmışlar bide üzerine tutup motosiklet yamışlar ikisi de var ben böyle işin.............

Benimkinde yakıt türü dizel yazıyo naberrrrrrrr.
    Türkiyede tek dizel motor bende
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    ingilizce de motorbike motorcycle diye geçiyor. bisiklet de bike bicycle olarak geçiyor yani bu iki tekerlekli aletlere motor takılınca bu iki kelime birleştirilip yeni bir kelime oluşturuluyor. yani motorbisiklet, motorsiklet, motorlubisiklet de doğru olması lazım bu hususda.

fakat türkler neden bu kadar kafaya takıyor özellikle motosiklet motosiklet diyor anlamadım gitti. tamam sana göre (ve de tdk ya göre) doğrusu motosiklet olabilir fakat bence çok üstüne düşülmesi gereken, yazıldığında yazan kişinin uyarılması gereken ve gıcık kapılacak bir konu olmamalı
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    ruhsat mı o da ne
    motor deyin ne kasıyonuz be

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    İmla kılavuzu demişsin de millet "de"leri ayrı yazmayı beceremiyor, motorpisiklet için mi imla kılavuzuna bakacak .
    May the Force be with McLaren Mercedes

ozkansava - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    JONWAY 150 T-2 YY Furnace
    Tabi ki 'motosiklet' ;ama dishy inan benim ruhsatta bile 'motorsiklet'' yazıyor.
    Gerçi bunlar iyi;Vergi Dairesi Alındısında 'motorlu bisiklet' yazıyordu.
    Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı. Alphonse Karr

turkishflier - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı xxxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ingilizce de motorbike motorcycle diye geçiyor. bisiklet de bike bicycle olarak geçiyor yani bu iki tekerlekli aletlere motor takılınca bu iki kelime birleştirilip yeni bir kelime oluşturuluyor. yani motorbisiklet, motorsiklet, motorlubisiklet de doğru olması lazım bu hususda.

fakat türkler neden bu kadar kafaya takıyor özellikle motosiklet motosiklet diyor anlamadım gitti. tamam sana göre (ve de tdk ya göre) doğrusu motosiklet olabilir fakat bence çok üstüne düşülmesi gereken, yazıldığında yazan kişinin uyarılması gereken ve gıcık kapılacak bir konu olmamalı

Tamamen doğru.Motosiklet adlandırması bizim dil bilimcilerimizin gıcıklığından kaynaklanan bir şey.Rusçadan mı esinlenip ''motosiklet'' demişler bilemiyorum.Aynı ''euro'' ya verilen ''avro'' yakıştırmasına benziyor.Her kelimeyi İngilizceden alırız; ''euro'' yu Almancadan alacağımız tutmuş.
    Dolayısıyla konunun üstüne düşmeye gerek olduğunu sanmıyorum.

Hele bir de bu topiği ''dishy'' nickli bir arkadaşın açması çok vahim bir durum bence

Motosikleti
    speederbike
    Motosiklet kelimesinin kökeni Fransızca. Onlarda arada "r" harfi yok, dikkat ederseniz hem "bicycle", hem "motorcycle"ın sonunda "t" yok, bizde var. Niye? Çünkü kaynak İngilizce değil, Fransızca.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Bir motosiklet kelimesini ne kadar deştiniz ne gereği var yaaaaa.....
    motorsiklet olsa ne motosiklet olsa ne motor desen ne at desen ne makina desen ne.......

Canınız ne diyosa o...
    Burası TÜRK DİL TARİH KURUMU resmi veb sitesi diiilkiii. Motosiklet net. İsmini diiil cismini tartışalım... ne dersiniz????

Motosikleti
    speederbike
    TDK'yı kendi binası içine hapsederseniz, Türkçe'nin ipini çekmişsiniz demektir .
    Gidin İngiliz bir topiğine bir İngilizce kelimeyi yanlış yazın ve tepkiyi görün.

ne önemli ne önemli pehh pehh
    (BU gün herşeye olumsuz bakıyorum yaw allah allah)

StormlorD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yaya :( (şimdilik)
    Bi-cycle = bi-siklet
    motor-cycle=motor-siklet
    motor-bike=motor-siklet

bence türkçe'ye yanlış geçmiş bir kelimedir çünkü "moto" diye birşey yoktur "motor" vardır.
    motosiklet anlamsız bir tanımlama oluyor,ama söylemesi kolay.Motorsiklet dediğiniz zaman insanlar garipsiyor ( :
    saygılar

spormotosiklet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

motosiklet ...

arkadaşlar gerçekten güzel bi mevzu. eski motorcular hep motosiklet derler. ve motorsiklet diyene de kızarlar......imlada da motosiklet geçer....yalnız şu mereti ecnebiler icad ederken : motorcycle : demişler yani aslında o (r ) gerçekten var ama neyse şu an motosiklet doğru türkçeleşmiş çünkü.....
    MOTOSİKLETTE DOĞUNUN YÜKSELEN SESİ:bounce:

Forumdan Uzaklaştırıldı MrCool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki LS 650 Savage / Kawasaki ZX-9R / Yamaha 600 Fazer
    Konuyu açanın Türkçesi sanki çok iyi de bu konuya takmış. Kelime yanlışları ve çeşitli kural ihlalleriyle yazmış. Böyle iddiada bulunan birinin bu konuda hatasız olması lazım, yoksa kime lafı geçebilir ki. Fıkra gibi olmuş. Hani birine bir olaya örnek verirsin, örneğin adam şişmandır ve sana nasıl zayıflayacağını söylüyordur. Önce sen yöntemini kanıtla da sana inanayım.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    TDK'yı kendi binası içine hapsederseniz, Türkçe'nin ipini çekmişsiniz demektir .
    Gidin İngiliz bir topiğine bir İngilizce kelimeyi yanlış yazın ve tepkiyi görün.
    Neden ipini çekelimki.... Hangi binaya isterlerse gitsinler
    Biz ingiliz diilizzki...

Burda yanlış yazılan birsürü ingilizce tabir var. Çoğuda yanlış...
    Ben motor diyom. Banane.... sen ne demek istediğimi anlıyosun dimi.
    o zaman sorun yok. Bırak motorsiklet olsun. Ha orjinalinden farklı bişey olsun diyosan motosiklet de. Ama aslını bildikten sonra 2 tekerli arkadan ittirmeli götürgeç de diyebilirsin.

Korkmayın türkçe bu kadar sahipsiz diiilll.
    Bugün konuştuğumuz türkçe zaten kendi türkçemiz diiilkiiiii?

Alıntı MrCool adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu açanın Türkçesi sanki çok iyi de bu konuya takmış. Kelime yanlışları ve çeşitli kural ihlalleriyle yazmış. Böyle iddiada bulunan birinin bu konuda hatasız olması lazım, yoksa kime lafı geçebilir ki. Fıkra gibi olmuş. Hani birine bir olaya örnek verirsin, örneğin adam şişmandır ve sana nasıl zayıflayacağını söylüyordur. Önce sen yöntemini kanıtla da sana inanayım.
    tencere dibin kara hesabı.....

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler