Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Arka fren kaydı ve ben yerdeyim

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar
    1 yıl önce UM renegate sport 125 cc bir cruiser tipi motor aldım 1000 km de CBS li bir model.
    Geçen günlerde 400 km Ankaradan Adapazarına yolculuk yaptım.Nallıhan Sakarya arası dağ yolları baya bir zorladı ancak zevkliydi.Motordan genel anlamda memnunum 110 km max hızı var ayrıca cbs olması büyük bir konfor diye düşünürken;
    Maydanoz almaya giderken bir kasis çıktı yavaşlayım derken arka frene bastım ve anında yere yapıştım. Nasıl oldu anlamadım.Herşey çok hızlı gelişti.Bu motorlarda arka frene basınca belli oranda (hatta bence fazlaca) ön frenide sıkıyor. Yol asfalt,kasis öncesi fren izleri fazlaca var belliki asfalt çok iyi değil ancak düz yolda bukadar kolay düşmek biraz moral bozdu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı refsak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar
    1 yıl önce UM renegate sport 125 cc bir cruiser tipi motor aldım 1000 km de CBS li bir model.
    Geçen günlerde 400 km Ankaradan Adapazarına yolculuk yaptım.Nallıhan Sakarya arası dağ yolları baya bir zorladı ancak zevkliydi.Motordan genel anlamda memnunum 110 km max hızı var ayrıca cbs olması büyük bir konfor diye düşünürken;
    Maydanoz almaya giderken bir kasis çıktı yavaşlayım derken arka frene bastım ve anında yere yapıştım. Nasıl oldu anlamadım.Herşey çok hızlı gelişti.Bu motorlarda arka frene basınca belli oranda (hatta bence fazlaca) ön frenide sıkıyor. Yol asfalt,kasis öncesi fren izleri fazlaca var belliki asfalt çok iyi değil ancak düz yolda bukadar kolay düşmek biraz moral bozdu.
    Aynı durum cbs li dioda başıma geldi paket taxide çalışırken. Düşmedim ama düşücektim. Ve yokuş aşağıydı küçükçekmece yokuşunu bilen bilir. Bir abimizde aynı yolda cbs den dolayı spontini ile düştü. Cbsli motorlarda arkaya çok abanmak yerine önce ön freni kararınca sıkıp arkayla destekleyip hıza göre freni ayarlamak lazım. Bunlar hep tecrübe. Ama düşeceğine o kasisten hızlı geçersin birdahakine hiçbirşey canından kıymetli değil dostum. Varsın motorun kasisten sert geçsin abs siz motorda ne olursa olsun çok acele fren yapmamak lazım

Zaten kasiste geniş kasislerden.
    Normalde arkaya fren uyguladıktan sonra ani durma ihtiyacım olursa önü sıkıyorum. Dediğim gibi ne ara frene bastım ne ara düştüm anlamadım.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Geçmiş olsun, zeminde yağdı, mazottu bunun gibi bir şey var mıydı?

Yoktu hocam çok fazla fren izi vardı

Lastikler naylon ise onunda etkisi var.

fancydriver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Ns200 - Honda Cb250R - CfMoto Mt650
    Cbs çok güvenerek frene asılabileceğin bir sistem değil. Abs olmayan motorda teker kitlemesi normal, muhtemelen kitlemiştir freni, kitleyince de alet genelde sürücüsünü üstünden atar.

Abs olmayan makinada ani fren, basınçlı fren yapmayın. Daha nazik, yavaş yavaş yapmak lazım durum ne olursa olsun çünkü herhangi olumsuzluğa yol açmayacak bir durumda bile Allah korusun kötü sonuçlar çıkartabiliyor.

Çok geçmiş olsun, umarım üstünde iyi bir abs sistem olan bir motorunuz olur.

doberman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Iron 883
    cbs hiç olmasa daha iyi, sanki benim elim kolum yok kombine fren yapmayı bilmiyorum. abs koymaya bütçe yetmeyince boş durmasın diye konulan bir teknoloji.

Motosikleti
    cb250r
    Ne zaman Abs yi devreye soksam, bu muhtesem sistemi icat edene dua yollarim. Allah buyuk konusturmasin da, Abs siz motora binecegime birdaha motor binmem daha iyi.

Dunyanin en usta surucusu de olsan, milyon km tecruben de olsa, Abs yoksa o teker bir sekilde kitler ve dusersin.

Aramizda abssiz motor kullanip da hic dusmeyen var mi mesela?
    doberman, fancydriver ve TIGERSHARK bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    duruma göre avantajı ve dezavantajı oluyor.düz yolda evet bir avantaj ama viraj yada kaygan bir zeminde arkaya basmanla önede aktardığı için dengesini bozar.bazı modellerde bu fren oranı daha farklı bazıları daha sert müdahale ediyor aksi yöne.sizin motorda bu şekilde olması muhtemel

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne zaman Abs yi devreye soksam, bu muhtesem sistemi icat edene dua yollarim. Allah buyuk konusturmasin da, Abs siz motora binecegime birdaha motor binmem daha iyi.

Dunyanin en usta surucusu de olsan, milyon km tecruben de olsa, Abs yoksa o teker bir sekilde kitler ve dusersin.

Aramizda abssiz motor kullanip da hic dusmeyen var mi mesela?
    Ben senede bir defa fukara sümüğü gibi düşüyorum. Gerçi kazmalık, kazmalıktır. Abs olsa da mutlaka düşerdim.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben senede bir defa fukara sümüğü gibi düşüyorum. Gerçi kazmalık, kazmalıktır. Abs olsa da mutlaka düşerdim.
    En son bilegini sakatlamistin sanirim hatirliyorum. Tommygun Artik senin emektarla vedalasma vaktin geldi gibi sanki. Sen yol hikayesi paylasinca, biz "iyi sag salim arizasiz belasiz tamamladi" diye rahatliyoruz.

Zannediyorum Cbs nin kurbanı olduk çok fazla önü sıkıyor .Aklıma takılan motor arkadan kaydı. Yüksek ihtimal ani fren arkayı kaydırdı önü dengesizleştirdi ve motor altımdan kaydı. İllaki yolun kötülüğü, abs nin olmayışı , lastiğin(nylon ibaresi var üzerinde) etkisi vardır.
    Bundan sonra arkayıda ön gibi sıkcaz anlaşıldı.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende hazır konu açılmışken buraya sorayım. Pulsar 200 ns arka fren pedalı 1-2 cm biraz boşa düştü sanki ama basınca gayette tutuyor. sağına soluna baktım , parmakla kontrol ettim sıvı kaçağı da göremedim. Acaba bu gelmekte olan bir tehlikenin ayak sesleri mi ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)