Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Brandam Çalındı!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ranke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Medley 150
    Dün motorum yaklaşık dört aydır hep park ettiğim yerde duruyordu. Kaldırımda, elektrik direğine bağlı bir şekilde. Gece 2 dolaylarında bir baktım ki branda yok! Ciddi bir rüzgar, fırtına yoktu. Branda etrafta da görünmüyor. Dolayısıyla birisi çaldı diye düşünüyorum. Şükür ki motorda herhangi bir zarar yok. Sadece branda gitmiş.

Üzerinde özel bir logo, yazı vesaire bulunmayan standart bir brandayı çalmaya kim niye yeltenir ki? Bunun neden olduğuna dair benim aklıma gelen iki seçenek oldu; biri brandaya ihtiyaç duyan çevreden yüzsüz biri çalmış olabilir. Diğeri ve daha muhtemel gördüğümse, hırsız geldi, brandayı açtı, zincir kilit ve disk kilidi olduğunu görünce motoru bırakıp gitti. Siz ne dersiniz?

Şimdi maalesef motorum brandasız kaldı. Bulunduğum yerde yarın yoğun yağış bekleniyor. Motorun bu şekilde ıslanması özellikle elektronik aksam açısından sorun yaratır mı? Öyleyse bugün de bir branda alacağım. Ama bu sefer de yine çalınmasın diye brandayı sabitlemek gerekecek. Eski brandanın alt yan taraflarında iki delik vardı. Uzunca bisiklet kilidi tarzı bir şey bulup bu deliklerden geçirerek direğe ya da zincir kilide bağlasam, herhalde brandayı da güvenceye almış olurum, değil mi?

Demek ki artık motoru ve ekipmanı sakladığımız, sakındığımız yetmezmiş gibi brandayı da koruyacağız. Hepimize bol sabırlar diliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Hırsızın branda sökmekle uğraşacağını sanmam. Kilitleri görmesi için brandayı komple çıkarmasına gerek yok.
    Kedi, köpek, çocuk çıkarmış da olabilir.

Alıntı Ranke adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi maalesef motorum brandasız kaldı. Bulunduğum yerde yarın yoğun yağış bekleniyor. Motorun bu şekilde ıslanması özellikle elektronik aksam açısından sorun yaratır mı?
    Yağmurda çamurda, karda kışta kullanılan binek araç bunlar yahu. Ne olacak yağmurdan? Asıl branda nemi içeride tuttuğu için daha tehlikeli olabiliyor.

Kediler yüzünden sele çamur olabilir.
    Selede yırtık varsa toto ıslanabilir.
    Kontak yukarı bakıyor olsaydı hafif paslanma olabilirdi.

Özetle bir şey olmaz. Arada sırada hareketli aksamlara ve anahtarlara WD40, kontak sprey gibi koruyucular sıkın yeterli.
    espresso, iptaluyelik02 ve Ranke bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    uzun vadede yağmur güneş arasında kalmaz ise problem olmaz.
    ancak sonradan eklenen parçalarda paslanma görülebilir, mesela benim tur camının vidaları vs. paslandı.

ben kedi çıkmasın diye sele brandası koymuştum, onu bile çaldılar, artık ne yapacaklarını şaşırdı millet.
    ersinylmzi ve Ranke bunu beğendiler.

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Brandayı da çalmazsınız ya..

Bir yaşıma daha girdim. Kullanmıyorsanız streçleyin. Kedilere çare yok.
    Ranke bunu beğendi.

Tokus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    direğe bağlamak yerine eve yakın bir otoparkı kullanmak yada komşu evin/sitenin bahçesi gibi
    Ranke bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Hocam Medley kullanıyorsun, yağmurdan bir şey olmaz endişelenmeye gerek yok. Yıkanıyor da en nihayetinde bu motorlar.
    Ranke bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    Geçmiş olsun. Benimki de çalındı ama torbasındayken balkondan yürüttüler.
    Ranke ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    haojue 150
    hırsız sana ikinci bir şans vermiş olabilir elde olmayan nedenlerle. acilen motorunu başka bir yere al. kafayı takar işi yarım kaldıysa.
    Ranke ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mondial Drift L CBS
    Başlığı görünce şok oldum. Cidden çok garip.
    Ranke bunu beğendi.

istanbuls34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NS 200 (218,03 TL yıllık vergisi + ek vergiler.)
    Bende 2 ay önce motorun brandasını arabanın altına koymuştum işe giderken (hep koyarım) temizlik işçisi bir abim brandayı çöp sanıp almış :D kameradan gördüm neyse deyip yenisini sipariş etmiştim. Islansın motosikletler buna göre tasarlanıyor şimdiden branda sipariş edin almadan önce satıcının bilgilerinden sizinle aynı şehirde olduğuna dikkat edin daha hızlı ulaşır size.
    Ranke bunu beğendi.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    motora 2 kat branda örtüyorum burda çok fazla kedi var
    brandaya işiyip sıçıyolar kimsenin elini süreceğini sanmam
    Ranke bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Motorlarımız şeker ya da sabun değil. 2-3 gün yağmur altında kalsa da kolay kolay bir şey olmaz merak ermeyin. Hele scooter sürüyorsanız hiç dert etmeyin.
    espresso ve Ranke bunu beğendiler.

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    Benim motosiklet sitenin kapalı otoparkında kış boyu yatar. Havalar ısınınca üzeri iğrenç kirlenmiş oluyor. Yıllardır bir branda alsam derim. Üşenir almam nedense. Branda çalmak çok adi bir hırsızlık örneği olmuş.
    Ranke bunu beğendi.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    ekonomi çok iyi..
    Ranke bunu beğendi.

selsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vstrom 800DE
    Sokakta yaşayan vatandaşalr genelde üstlerine çadır niyetine asıp kullanıyor, muhtemelen öyle bir durum olmuştur diye düşünüyorum. Geçmiş olsun
    Ranke bunu beğendi.

furkantrojka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS200
    Selamlar. Kafanız rahat etsin istiyorsanız yağmurdan önce ve sonra hareketli parçaları yağlayın. Pegler, düğmeler, kontak, gaz kolu vs gibi. Yağmurdan sonra da bir daha yağlayıp emin olabilirsiniz. İki, üç saatlik bir yağmurda bunların hiçbirine gerek yok tabi. Ben Antalya'da 3 gün süren fırtınalar için bu şekilde yapıyorum.

Bir de o bahsettiğiniz deliklerden u kilit geçirip brandayı motora kilitleyebilirsiniz.
    Ranke bunu beğendi.

Ranke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Medley 150
    Yorum ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Mevcut durumda motorda bir hasar/kayıp yok şükür ki. En kısa zamanda yeni bir branda alıp, farklı bir kilitle motora ya da direğe kilitleyeceğim.
    selsa bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Ben de eskiden branda kullanıyordum ama hem zamanla yırtılması hem de fiyatlarının artması sonucu aşağıdaki sisteme geçtim:

Herhangi bir nalburdan ya da yapı marketten kalınca bir muşamba aldım, örtüyorum üzerine, metal kıskaçlarla da gidon, arka çanta ve yolcu tutacaklarından sabitliyorum.
    Yırtıldı mı, pislendi mi, gidip yenisini alıyorum.

Hatta uzun süre kullanmayacaksam, eczanelerin ilaç aldığımızda verdiği ufak naylon poşetleri de aynalara takıyorum.

Benim muşamba motoru üstten örtüyor görüldüğü gibi, ama genişliğini 1,5 metre falan alsam, hafiften yanlara da sarkacaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:54 ----------

Fotoğrafı ekleyemedim bi türlü:

https://blogger.googleusercontent.co...1130134037.jpg
    Ranke bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ilker a. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fotoğrafı ekleyemedim bi türlü:
    Ranke ve ilker a. bunu beğendiler.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Aç tavuk darı ambarını yıkar. Ülkede aç insan kadar müptezel de var. Bunlar ne bulursa satıp uyarıcı madde alıyorlar.
    Ranke bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)