Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Subaplarin kafalarina göre bozulmasi

Motovento
    REKLAM ALANI
    fakebitchess - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60)
    Söyleyeceklerim teknik bilgi/kişisel tecrübe dahilinde değil ancak ne zaman subaplarla kafayı bozan birini gördüysem, o kişinin motosikleti işin sonunda hep sorun çıkartmıştır ve sahibinin başına bela olmuştur.

Performans ya da sesle anlaşılan bariz bir problem olmadıkça, subaplarla oynanmaması belki de daha doğrudur.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı fakebitchess adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Söyleyeceklerim teknik bilgi/kişisel tecrübe dahilinde değil ancak ne zaman subaplarla kafayı bozan birini gördüysem, o kişinin motosikleti işin sonunda hep sorun çıkartmıştır ve sahibinin başına bela olmuştur.

Performans ya da sesle anlaşılan bariz bir problem olmadıkça, subaplarla oynanmaması belki de daha doğrudur.
    Nikkfurie egzoz subaplarının sıkılaşmasının sesle anlaşılmadığı ve motoru az veya uygun olmayan yağla çalıştırmak kadar da zararı olabileceğini söylemişti.

Ben de eski motosikletimde 24.000'de bir kontrol olduğu için 40.000'lerden sonra biraz kafaya takmaya başlamıştım "48.000'e geldiğinde bir kontrol ettirsem mi acaba?" diye. 24.000'de zaten açtırmayı bile düşünmemiştim de 48.000'e yaklaştıkça içime bir kurt düşmüştü. (Motorda da bir sorun yoktu esasen, bende dursaydı büyük ihtimalle 48.000'i de es geçer 72.000'de dert ederdim artık...)
    fakebitchess ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nikkfurie egzoz subaplarının sıkılaşmasının sesle anlaşılmadığı ve motoru az veya uygun olmayan yağla çalıştırmak kadar da zararı olabileceğini söylemişti.
    Çok doğru. Bana da bir servis sohbet esnasında "sen xyz abiyi tanıyorsun, o dinler motoru, söyler gerekip gerekmediğini" demişti. =)
    Açıklık arttıysa evet sesle anlaşılır da sıkışırsa bunu sesle anlamanın yolu yok. Kötü bir tahminleme yöntemi yani. Kabaca bir düstur edinilecekse Japon "normal" motosikletlerinde ilk kontrolden sonra 80bin'e kadar es geçilebilir. Avrupa motosikleti veya Japon da olsa supersport (veya model kategorisi değil de işte zorlanmış bir blok varsa) ise üreticinin belirttiği aralıklarda kontrol etmek iyidir. (Zorlanmıştan kastım sürücünün davranışı değil motorun tasarımı)

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    8bin devir de bu sistemler için yine yüksekçe bir devir olacaktır aslında.
    Honda'nın neden hidrolik valf kullanmadıklarına yanıtı var, sanki başka bir konuda da bu yazılmıştı diye hatırlıyorum. Yüksek devir zaafiyetinin yanında daha kompleks bir yağlama sistemi de daha temiz bir yağ gerekiyor hidrolik iticiler için. Bu yüzden şu an sanırım Harley dışında bunu kullanan yok.

vtec-vanos gibi sistemler doğrudan egzantriğin profilini değiştiriyor. bmw bunu motosikletlerinde de kullanıyor shiftcam adında. Otomobildeki vanos'tan farkı ne bilmiyorum ama hidrolik itici kullanmaya engel olmayacaktır, sadece biri normal biri dereceli :D egzantrik var gibi davranıyor.
    Evet atladığım en büyük konu debriyaj balatası tozu ve şanzıman çapakları. Bu yabancı maddeler lifterlerin baş düşmanı maddeler ve çok kısa sürede lifterleri bozulmaya sürecektir. Sanırsam bu sisteme uyacak Motoguzzi ve Harley Davidson motor blokları mevcut, birde scooterler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:57 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ben de eski motosikletimde 24.000'de bir kontrol olduğu için 40.000'lerden sonra biraz kafaya takmaya başlamıştım "48.000'e geldiğinde bir kontrol ettirsem mi acaba?" diye. 24.000'de zaten açtırmayı bile düşünmemiştim de 48.000'e yaklaştıkça içime bir kurt düşmüştü. (Motorda da bir sorun yoktu esasen, bende dursaydı büyük ihtimalle 48.000'i de es geçer 72.000'de dert ederdim artık...)
    Şim yapısına sahip motosiklet neden subapları sıksınki, aradaki şim zamanla yıpranarak aradaki tölerans artıyor ve kadehler ses yapmaya başlıyor. Subap ayarını yapan usta sıkı ayarlamadığı sürece kolay kolay sıkma gibi bir sorun olacağını sannetmiyorum. Benim en büyük anlam veremediğim konu ise şimli subap nasıl kendini sıkı hale getirir?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    Şim yapısına sahip motosiklet neden subapları sıksınki, aradaki şim zamanla yıpranarak aradaki tölerans artıyor ve kadehler ses yapmaya başlıyor. Subap ayarını yapan usta sıkı ayarlamadığı sürece kolay kolay sıkma gibi bir sorun olacağını sannetmiyorum. Benim en büyük anlam veremediğim konu ise şimli subap nasıl kendini sıkı hale getirir?
    Tam bunu soracaktım , cevapları merakla bekliyorum.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Şimli subaplara sanayide fincanlı subap da deniyormuş. Ufak bir ekleme yapayım dedim.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimli subaplara sanayide fincanlı subap da deniyormuş. Ufak bir ekleme yapayım dedim.
    Aynı zamanda kadehli subapta denir ama lifterli subaplara kadeh diyende var.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Evet atladığım en büyük konu debriyaj balatası tozu ve şanzıman çapakları. Bu yabancı maddeler lifterlerin baş düşmanı maddeler ve çok kısa sürede lifterleri bozulmaya sürecektir. Sanırsam bu sisteme uyacak Motoguzzi ve Harley Davidson motor blokları mevcut, birde scooterler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:57 ----------

Kötü yakıt kalitesi , ateşlemedeki arızalar , zengin yada çok fakir karışım gibi sebeplerden subap ve sit aşırı ısıya maruz kalır , subap tam anlamıyla sitteki yerine oturmaz kompresyon kaçaklarıyla özellikle egzoz subabındaki ısı önce silindir kapak contasını yakar sonra silindir kapağını deforme eder , son safhada piston erimesi, şişmesi yada delinmesi ile motor kilitler..
    Motoseverrr ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kötü yakıt kalitesi , ateşlemedeki arızalar , zengin yada çok fakir karışım gibi sebeplerden subap ve sit aşırı ısıya maruz kalır , subap tam anlamıyla sitteki yerine oturmaz kompresyon kaçaklarıyla özellikle egzoz subabındaki ısı önce silindir kapak contasını yakar sonra silindir kapağını deforme eder , son safhada piston erimesi, şişmesi yada delinmesi ile motor kilitler..
    Anladığım kadarıyla yakıt sistemindeki her düzensizlik subaplarda uzamaya sebeb olur ve subaplar sıkar. Subaplar sıkıncada bahsettiğiniz durumlar gerçekleşir. Ama günümüz motorlarında bakımları düzgün yapıldığı sürece subap sıkmasından ziyade subap gevşekliği karşılaşma oranı çok daha yüksek bir durum.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Anladığım kadarıyla yakıt sistemindeki her düzensizlik subaplarda uzamaya sebeb olur ve subaplar sıkar. Subaplar sıkıncada bahsettiğiniz durumlar gerçekleşir. Ama günümüz motorlarında bakımları düzgün yapıldığı sürece subap sıkmasından ziyade subap gevşekliği karşılaşma oranı çok daha yüksek bir durum.
    Subapta neden boşluk bırakılıyor ? çünkü çalışırken hesaplanan max uzamayı tolere etmek için , hesap dışı anormal ısılar sonucunda subap uzar ve açık kalır , aradan geçen ısı 1000 dereceyi bulabilir , subap ve sit kısa sürede kavrulur , conta yanar , subapların arasından silindir kapağı çatlar , eskiden solventli benzin satılıyordu (80 li 90 lı yıllarda) mazota 10 numara yağ karıştırıp satıyorlardı , ilk önce subaplar bozuluyordu vs vs..bunun bakımları aksatmamakla ilgisi yok yakıt kalitesiz ise yaşanır , elbette uzun kilometreler sonucunda doğal olarak aşınıp boşluk yapan subap daha çok karşılaştığımız bir durum , boşluk yapmış subap ses ve performans kaybı haricinde motora zarar vermez..
    espresso ve Motoseverrr bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)