Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Neden kiloluyuz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Bizim ülkede kilonun en büyük sorumlusu ekmek. Ekmek tüketimini alzatan yada bırakan ne kadar tanıdığım varsa anında kilo vermeye başladılar.

Ha benim kilomla bi sorunum yok o yüzden ekşi mayalı miss gibi köy ekmeğinden şaşmam aga...

Kilo sorunu olan önce ekmeği azaltsın yada tamamen bıraksın. Ekmeği kesmek yetmedi diyen şekerli ve paketli(işlenmiş) gıdaları tüketmeyi de azaltsın hatta bıraksın. Gerisi kendiliğinden gelir. Spor niyetine sadece yürüyüş yapsan bile kilo verirsin.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    50 yaşını geçmişken sınıf arkadaşlarım içinde hala maraton koşanlar var. Her gün en az 5km, 10km koşup yılda bir 42km maraton koşan arkadaşlarım var, onları anlamıyorum, bir insan zorunlu olmadığı halde koşmaktan ne zevk alır anlayamadım, bünye meselesi herhalde.
    Aslında keyif/tercih ayırt etmeksizin spor yapmak beyne dopamin salgılatıyor ve yeme bozukluğundan başka bir çok psikiyatrik duruma da fayda sağlıyor. Ama kültürel gelişimimiz esnasında yerleşen algılar bazı karakteristik özelliklerle de birleşince kimi insanlar spor yapmaktan zevk almıyorum diyebiliyor. Ama almasalar da beyin aslında seviyor bunu. Koşmak özelinde tabi böyle olmayabilir bu ama bir tane fiziksel aktivite seçilebilir. Performans sürüşü de mesela güzel bir aktivite =))) Ayı gibi gazladıktan sonra dopamindir adrenalindir tüy gibi yapıyor insanı =))

Evden çalışan bilişimciler için en güzel spor şekillerinden biri vücut ağırlığı ile yapılabilen kısa idmanlar. Bir tane app vardı 7minutes a day mi neydi adı. Gün içinde bir uyarı veriyor, başlıyorsun, 30 saniye jumping jack, 30 saniye mola, 30 saniye mekik, 30 saniye mola, 30 saniye plank.. falan şeklinde gidiyordu. Öyle bir şey kullanılabilir. Zamanında iki dalda lisanslı sporcuydum, spor salonuna asansörle gidebiliyorum ama xyz sebeplerden gidemiyorum. Gittiğim zaman da iki saat dönmüyorum o ayrı.

Bu tarz durumlar için bu vücut ağırlığı ile yapılan basit yüksek tempolu idmanlar iş görebilir.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amerika neden kilolu? Parası olan şişko fastfood seviciler yüzünden.
    Garip bir şekilde tam tersi geçerli. İstatistiklere göre Amerika'da genelde kazancı düşük kesim daha şişman. Parası olan kimse kolay kolay fastfood yemez zaten. Et Amerika'da ucuz. McDonalds'ın $1-$2-$3'lik menüleri var. Evde kendiniz yemek yapsanız çok daha pahalı.
    espresso bunu beğendi.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Aslında tek başına "neden kiloluyuz" sorusu da bir anlam ifade etmiyor...

Önemli olan bu kilonun vücudunuzda nasıl dağıldığı, vücut kütle indeksiniz, yağ oranınız, kas oranınız, kardiyovasküler durumunuz gibi genel kondüsyonunuzu gösteren temel bileşenler. Yoksa ben de 173 cm 78 kg'mım (sabah aç karına ve çıplak halde). Ama genel yağ oranım %12 civarı. Kollarda ve bacaklarda bu %7'ye kadar düşüyor. Tabii bunda uzun yıllar yol bisikleti kullanmanın da etkisi var ama temel olarak bunu disiplinli spora borçluyum. Öyle çok fazla kalori hesabı yapan, tartarak yiyen, sakınarak içen biri de değilim. Hatta salondan yaşıtım bir arkadaşım sağlam rakıcıdır ama inanılmaz kaslıdır.

Bu biraz metabolizma (hatta çokça) ile ilgili. Aynı eforu sarf eden, aynı yiyecekleri yiyen, aynı yaşta kişilerde sonuç farklı olabiliyor. Dolayısı ile ilk iş kendinizi tanımak, neyin iyi gelip neyin sorun yarattığını analiz etmek ve kesinlikle ama kesinlikle sabırlı ve disiplinli olmak.

Disiplin yoksa hepsi boşuna arkadaşlar. En fazla 3-4 aylık döngülerle aynı şeyleri konuşup durursunuz...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Garip bir şekilde tam tersi geçerli. İstatistiklere göre Amerika'da genelde kazancı düşük kesim daha şişman. Parası olan kimse kolay kolay fastfood yemez zaten. Et Amerika'da ucuz. McDonalds'ın $1-$2-$3'lik menüleri var. Evde kendiniz yemek yapsanız çok daha pahalı.

amerikanın fakirinin bile bizden cok parası oldugu için argümanım hala dogru :D
    hasmet bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    amerikanın fakirinin bile bizden cok parası oldugu için argümanım hala dogru :D
    Öyle değil,
    Amerikanın fakirinin evinde yemek hazırlayacak ocağı, tencere tavası bile olmayabiliyor, haliyle mecburen dışarıda bulduğu en ucuz şeyle doyuyor. Onlarda mcdonalds gibi zincir burgerciler de bizdeki gibi pahalı yerler değil, en fakirlerin yediği en ucuz yerler. 2-3 dolara başka nerede yesin gariban?

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Yetti artık bu McDonald's, Burger King çılgınlığı..

Neden kimse Carl's Jr'den bahsetmiyor?
    espresso ve killingroad bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Fiyatları kol gibi olduğu içidir, eskiden epeyi yerdim, geçenlerde canım çekti Hillside'da oradan yiyeyim dedim menüler 300-350'den başlıyor. O parayı vereceksem güzel bir kebap veya köfte yerim, sonuçta fast food.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fiyatları kol gibi olduğu içidir, eskiden epeyi yerdim, geçenlerde canım çekti Hillside'da oradan yiyeyim dedim menüler 300-350'den başlıyor. O parayı vereceksem güzel bir kebap veya köfte yerim, sonuçta fast food.
    Kebabı köfteyi boşver de kanat yemeye ne zaman Sarıyer yapıyoruz?
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kilonuzu tabutunuzu taşıyacaklar düşünsün. Siz niye düşünüyorsunuz ki?
    espresso ve yaşlıveacemi bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı fakebitchess adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    -------------------------------------

Bu forumun yaş ortalaması herhalde 25 üstüdür. Bu kişiler, 25 yaş ve devamında, belli bir kas kütlesine erişememişlerse, bu adamlar şınav bile çekmemiş olsa gerek. Deadlift sıkıntılı gibi gözükür ancak insan postürü, mantıken yerden bir şey kaldırırken bile o pozisyonda olmalıdır. Hatta kargo şirketlerinin içinde bile "koliyi şu pozisyonda kaldırın" gibi bir görsel vardır. Bu da deadlift/squat formudur. Herkesin o formu adı gibi bilmesi gerekir.

Bir de "bölgesel çalışma" diye de bir şey yoktur. Karın kası mekik çekerek çıkmaz mesela, yağ oranı düşerse ortaya çıkar. Deadlift esprisi de "full body" antrenmana yatkın olduğu için öneridir. Neticede tek bir bölge çalışmıyor. Sadece göğüsleri desteklemek lazım, o konu da şınavla bile çözülebilir ama sonuç olarak insan vücudu "genetik yapısına bağlı olarak" eşit şekilde yağ alır ve verir. Kimi yağlanmaya başladığını suratından anlar, kimisin göbeğinden, kimisi de kalçalarından. Kimi kaslanmaya başladığı zaman göğüs kısmı pump olur, kiminin omzu, kiminin bicepsi. Adam biceps şişireceğim diye curl kasar ama omuzları büyür mesela bu onun seçebileceği bir şey değil, vücut karar verir/vermiştir hatta.

Maksat çok yağ yakmak ve fit olmaksa, benim tek önerim deadlift olabilir. 22 senelik spor hayatımda vücudu daha hızlı ve postür anlamında daha başarılı toplayan, başka bir harekete rastlamadım. Ancak amatör birinin "hafif kilo" ile başlaması tabii ki lazım. Yine de bir insan "beli bir süre sonra" kendi kilosu kadar deadlift yapabilmelidir (en azından sumo deadlift yapmalıdır). Örnek; 70 kilo olan biri 40 kilo ile başlayıp, kademe kademe bunu kendi kilosuna kadar çıkarabilmelidir. Doğru postürü oturttuğu zaman zaten zorlanmayacaktır.

Program, beslenme rutini zaten bu işin pazarlaması. İnsan kendi vücudunu tanıdıktan sonra en uygun programı kendisine seçecektir. Tabii buraya çok detay yazıp iyice kafaları karıştırmak da istemem. "Yağ almayın" denilebilir ama "yağ almazsan, yağ da yakamazsın" diye bir gerçek de vardır. Bu yağ ne o zaman ve kaç gram olmalı? Bunlar tabii işin detayı ama günlük 50-60 gram yağ alınması gereken bir ortamda zaten abur cubur yeme hakkı doğmaz. Zaten yemek yapsan 50-60 gram yağ kullanıyorsun (zeytinyağı olduğunu varsayıyorum) o yemeği yaparken. Belki de kuruyemiş yiyorsun ve bu limiti "sağlıklı" olarak dolduruyorsun. O saatten sonrası zarar, ziyan ve israf. Kek yedim, çikolata yedim, dondurma yedim, bisküvi yedim ... ee tabii ki koca götlü olacaksın almışsın 300 gram yağ ve bunun 200-250 gramı zaten leş yağ. 1 gram yağ = 8,9 kalori zaten.

Tabii bu işin "cycle" dedikleri olayı da çok önemli. Haftada bir gün "cheat day" ya da "cheat meal" yapılabilir. Sürekli aynı sağlıklı beslenmenin de sonucunda tıkanma olur; yani işin komiği, kilo vermek ve sağlıklı olmak için de, bazen saçma sapan ve serbest beslenmek lazım. İnsanlar zannediyor ki "sağlıklı biri olursam güzel şeyler yiyemem" aslında tam tersi. Baklava da yersin, kebap da yersin, çikolata da yersin ama bunları yapabileceğin bir günün ya da bir öğünün olur. Bu da yine disiplin işi, kendine hâkim olma işi, kararlarına saygı işi.

Özet geçersem; yaktığın kalori aldığın kalori kadar olmadıkça bu işlerde bir yere gidilemez. Vücut harika bir mekanizma. Aç kalacak ki enerjisini sağlamak için yağlarını kullanacak. Bir de yetişkin bir erkeğin günde "hiçbir şey yapmasa bile" ortalama 2000 kalori yaktığını düşünürsek. 2000 kalorilik bir diyet ve basit egzersizler ile zaten bir insan kilo alamayacaktır. Tabii bir Waffle 1500 kalori olunca, White Chocolate Mocha 300 kalori olunca, bu tip gereksiz gıdaları vücuda sokarak bir yere varılamıyor. Yoksa kabak, patlıcan, haşlanmış patates hatta makarna ile 2000 kalori bile almak zor ama doymak kolay. Protein işi de aşırı abartılıyor da 10 sayfa yazı yazmışım, oraya hiç girmeyeyim.

Neyse, tembeller bu kadar yazının tamamını okumayacağı için onlara yağlı kıçlı, pelikan gıdıklı, keşkül göbekli hayatlarında tekrar başarılar.
    aga şu gıdık nasıl gider biraz detay verirmisin
    başka hiçbir yerimde fazla yağ yok
    fakebitchess, turkerboss ve espresso bunu beğendiler.
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

kryeck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125
    zayıflamanın en güzel yolu bisiklet turu, şöyle haftada bir 60 km pedal çevireceksin.
    beyaz ekmeği bırakmak şart. onun yerine lavaş, kepekli veya ekşi mayalı köy ekmeği olmalı.
    zeytinyağ ve tereyağ dışında yağ kullanılmamalı, az çok demeden egzersiz yapılmalı.

yerken iyi güzel işte ama durum ortada yediklerimizi yakmak kolay değil. az yemeye bakın.
    espresso bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Hareket etmek (yürüyüş, vs.) vücut ve kalp sağlığı için çok iyi, ama kalori hesabı yapıldığında kilo kaybetmek için çok da etkili olmadığı belli oluyor...

Özellikle belli bir yaştan sonra, ve özellikle de işimiz çok hareketli değilse, eli mahkum ya ağırlık çalışıp, ya da evde barfiks şınav çekip kas oranımızı arttırmak durumundayız. Yoksa yürüyüşle falan kilo kaybetmek zor. Zevkli bisiklet ve hafif koşuyla bile zor.

Ama kazanılan kas kullanılmadığı halde bile enerji harcıyor, uykuda bile. Asıl kalori harcatan faktör bu. Gençken metabolizma, belli bir yaştan sonra kas. Yaşlı insanların fit olması bunun için çok zor. Son filminden sonra Tom Cruiser'a saygı duydum resmen. Hiç kolay değil.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle değil,
    Amerikanın fakirinin evinde yemek hazırlayacak ocağı, tencere tavası bile olmayabiliyor, haliyle mecburen dışarıda bulduğu en ucuz şeyle doyuyor. Onlarda mcdonalds gibi zincir burgerciler de bizdeki gibi pahalı yerler değil, en fakirlerin yediği en ucuz yerler. 2-3 dolara başka nerede yesin gariban?

abi türkiyenin fakiri napıyor? en fazla simit cay ile 20 liraya geçiştiriyor aclıgını. ya da 40 liraya tavuk döner yiyor içinde ne oldugunu bilmediğin.

sosyal sınıf olarak onların fakiri bizim fakirimizden daha üst sonucta.
    espresso bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

deprogadias - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Transalp XL 650V & CBF 600 & ZX6-R
    Yiyoruz ve az buz değil. Birde kendi adıma motora ve tembelliğe öyle alışmışım ki evime 300 metre olan cafeye dahi motorla gidiyorum. Derdim piyasa yapmak falan da değil eşimle gidiyorum. Ama o yolu yürümek zor geliyor.

fakebitchess - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60)
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aga şu gıdık nasıl gider biraz detay verirmisin
    başka hiçbir yerimde fazla yağ yok
    Yer çekimi tersine çalışırsa gider..

"Gıdık nasıl gider, bel simidim var nasıl gider, kalçam var nasıl gider, fitim de sırtım çok yağlı" diye çeşitli sorular/sorunlar yoktur.

Demek ki senin vücudun yağı/suyu o bölgeye toplamayı tercih etmiş. Bu da demektir ki yağ oranını azaltman lazım ki sıkı bir insan olasın. Bence 2 hafta 2000 kalori civarı beslenmeye çalış, suratının dahi kemiklerinin daha belirgin olduğunu göreceksin. 1 adet haşlanmış patates yaklaşık 100 kaloridir, 1 adet haşlanmış yumurta yaklaşık 100 kaloridir, 100 gram pastırma 250 kaloridir vb. illa aç kalmak zorunda değilsin bu süreçte. İşin daha sonra karbonhidrat/yağ/protein dengesi var ama önce bir zayıfladığını gör de, onlar daha sonraki konular.

Demem o ki; "bölgesel zayıflama, bölgesel sıkılaşma" vs. bunlara inanma, bunları iddia edenle de muhatap olma. Sana lazım olan kas kazanıp, yağ azaltmak.

BU FORUMDA OLAN HERKES SOYUNSUN! SOYUNUN!

Aynaya baktığınızda aşağıdakilerden hangisi sizsiniz? %10-%15 arasında değilseniz (ki öyleyseniz vücudunuz aynen resimlerdeki gibi demektir), bayağı yağ yakmanız lazım. %25 üstü olanlar hele hiç konuşmasın "yok ben kilo verdim, yok ben fitim" diye

kryeck, turkerboss ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Valla anlam veremediğim bir durumdur bu. Ara sıra ben de Hilltown'a gittiğimde bakıyorum, orada Burger King ile yanyanalar. BK'da kuyruk oluyor Carl's Jr'da kimse yok. Son 6 aydaki fiyat zıplamalarını kenara bırakırsak tam ülkenin özeti olacak durumdu aslında

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:17 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet makas yine biraz daha açıldı, ama BigMac'in de fiyatı 200TL'yi geçti heralde ya da dayandı. Böyle bakınca tamam elbette fast food ama aradaki devasa kalite farkına değecek bir fiyat farkı var.

Carl's Jr ilk açıldığında Cevahir'de vardı sadece. Arkadaşımla öğle arasında Ataşehir'den çıkıp Carl's yemek için Cevahir'e giderdik. Tamam öğle aramız kronometre ile tutulan durumda değildik ama şu an ne kadar rahat olursak olalım öyle bir vakit yok. Motosiklet falan yok baya arabayla gidip yer dönerdik =) Şimdi öğle arası bitene kadar gidemeyiz bile heralde.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla anlam veremediğim bir durumdur bu. Ara sıra ben de Hilltown'a gittiğimde bakıyorum, orada Burger King ile yanyanalar. BK'da kuyruk oluyor Carl's Jr'da kimse yok. Tam ülkenin özeti

Şu an fiyat olarak biraz daha ürkütücü noktaya geldi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:17 ----------

Evet makas yine biraz daha açıldı, ama BigMac'in de fiyatı 200TL'yi geçti heralde ya da dayandı. Böyle bakınca tamam elbette fast food ama aradaki devasa kalite farkına değecek bir fiyat farkı var.
    Her ne kadar fiyat anlamında gurme burger restoranlarıyla yarışır hale gelse de bence kalitesi McDonalds'tan çok daha iyi. Burger King'de de en son yiyeli 15 sene olmuştur.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kilonuzu tabutunuzu taşıyacaklar düşünsün. Siz niye düşünüyorsunuz ki?
    Son dakika da gider ayak küfür yememek için.
    DickName ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Her ne kadar fiyat anlamında gurme burger restoranlarıyla yarışır hale gelse de bence kalitesi McDonalds'tan çok daha iyi. Burger King'de de en son yiyeli 15 sene olmuştur.
    Kesinlikle BK / Mc ile alakası yok canım Carl's'ın.
    Ha bak en son geçen hafta bir akşam yedik Hilltown'da uzun süre sonra. Etler kurumuştu, zaten patatesi acayip azalttılar. Akşam yorgunluğum olmasa bu ne be diye geri yollardım. Kalıcı bir kalite düşüşü olduysa kepenk kapatırlar zira bu fiyata az olan müşterisi pek affetmez. Zaten Heinz ketçap mayonez vermeyi bıraktılar oradan bir gıcığım =))
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)