Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Alkollü Motosiklet Kullanmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benimde kafa iyi heralde. Başlığı Akülü motosiklet kullanmak diye okudum. Konuyu okuyorum. Burda aküden bahsedilmiyor. Sonra jeton düştü.

Alkollü araç kullanmak çok tehlikeli. Bir bira çok etki etmez. Bu alkol keyif veriyor da sonra acısıda fena çıkıyor. Hiç içmemek daha iyi. Benim bir kazam vardı, sol elimde bir hatıram var. Baş parmağımı serçe tutuşu gibi kavrayamıyorum. Kavramaya çalışınca bir müddet sonra acı veriyor. Boynumuda kırıyordum. Kask bir yere takıldıda öyle kurtuldum. Aylarca boynumun ağrısı geçmedi. Alkol kötü birşey. İnsan yapmayacağı şeyi yapıyor. Ben kendime hakim olurum dersin. Bir gün ip kopar hakim olamayacağın an gelir. Bir gün mutlaka bir şey olur.

Uyuşturucu almış birinin kazasını gördüm. Kurbanlık koyunu kesince verdiği tepki gibiydi adamın beneni. Araç kaldırıma çıktı. Sabah çocukların okula gitme saati. Normalde kalabalık olan bir yolda o an kimse yoktu.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alkol alma özgürlüğü herkesin var. Ama başkasının özgürlüğünün başladığı yer de sınırlandırma gerektiği konusun da herkes hemfikir galiba...Onun için Alkollü araç kullanmanın sadece trafik suçu olarak değerlendirilmesi çok hafif kalıyor. Kazalarda ölüme sebebiyet veren birinci sebep de bu zaten..

Şimdi gelelim içinden çıkılmaz işe. Ben desem ki motosiklet festivallerinde alkol yasak olmalı. kesinlikle taviz verilmemeli. Hep bereber beni taşa tutarsınız. Bunu denetlemenin yolu yok festival çıkış kapısına polis bile koysanız,Arka kapıdan yine de alkollü birinin motoruna binip gitmesine engel olamazsınız.Nitekim bir sürü örneğini de duyuyoruz

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi gelelim içinden çıkılmaz işe. Ben desem ki motosiklet festivallerinde alkol yasak olmalı. kesinlikle taviz verilmemeli. Hep bereber beni taşa tutarsınız. Bunu denetlemenin yolu yok festival çıkış kapısına polis bile koysanız,Arka kapıdan yine de alkollü birinin motoruna binip gitmesine engel olamazsınız.Nitekim bir sürü örneğini de duyuyoruz
    Abi estağfurullah neden taşa tutulasın ki? Burada festivalde alkol satılmasını yasaklamakla normal gündelik hayatta tekel bayilerin alkol satmasını yasaklamak hemen hemen aynı kapıya çıkıyor. Neden dersen, festivalde alkol alma zorunluluğu yok. Festival çıkışında motor sürecek kişi içmemeli, çadırda kalacak kişi içer ve yatar, zıbarır.
    espresso, mavellen ve yaşlıveacemi bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi estağfurullah neden taşa tutulasın ki? Burada festivalde alkol satılmasını yasaklamakla normal gündelik hayatta tekel bayilerin alkol satmasını yasaklamak hemen hemen aynı kapıya çıkıyor. Neden dersen, festivalde alkol alma zorunluluğu yok. Festival çıkışında motor sürecek kişi içmemeli, çadırda kalacak kişi içer ve yatar, zıbarır.
    Festivalde alkol yasaklanırsa çadırda kalacağım nasıl olsa deyip içecekleri de engellenmiş olur.
    Alkol yüzünden kavga çıkıyor vb. söylemlerine katılmıyorum, kavga çıkaracak olanların alkol içmesine gerek yok, kavga meselesi asayiş sorunu, alkol ile ilgili değil, asayiş için zaten kolluk kuvvetlerinin görevlerini düzgün yapması gerek. Mesela gidin Trakya'nın herhangi bir kasabasındaki sıradan bir düğünde bu bahsettiğimiz festvallerdekinin en az 2-3 katı alkol tüketilir ama hiç de olay çıkmaz, kimse kimseyi bıçaklamaz.
    yaşlıveacemi, DickName ve Alman_ bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olayın detaylarını bilmediğim konusunda fikir yürütmüşsünüz. Pek başarılı olmamış Arkadaşım bu kişinin yanına ilk gelen kişiymiş. Ve yardım etmeye çalışmış. Argo tabiriyle adamın kafası güzelmiş. Gece karanlığında orada arkadaşımı görmedim. Olay yerinde polis, ambulans ve kalabalık vardı. Geçtim gittim. Kafası güzel olan ayak parmaklarından yaralanmış. Yine yakın bir zamanda ehliyet sınavına alkollü olarak giren bir manyağın hikayesini dinledim.

Çok canım çekse de ne otomobil, ne de motosiklet kullanacağım zaman zerre alkol almam. Alanlara da zerre saygı duymam.

Not : Kaza iki motosiklet arasında olmuş.
    E bilmiyor gibi yazdıysan ne yapabilirim ki? Arkadaşı ilk mesajımda yazdığım sebepten çağırmayın demiş olabilir, bunu söyledim sadece.
    "Kafası güzelmiş" denecek kadar bir durum varsa salaklık yapmış işte bu kadar basit.
    Bunlar nasıl "yaratık" bulamıyorum dediğin için bilmediğin konuda fikir yürttüğünden başka bir anlam çıkarmam zor.

Alkollü içecek tüketip herhangi bir mekanik beceri gerektiren harekette bulunmak doğru değil. Senin özelinde değil ama başlık genelinde böyle insanlara oh olsun falan diyenlere de, benim değil, tıbbın bir çağrısı var.
    Tedavi olmalısınız. Alkollü araç kullanımını durduramayan kişilerle aynı klinikte olunursa indirim de yaparlar belki :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:58 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tüm motosiklet hayatımda acemiliğim dahil kendimi motosikletten o kadar kopuk hissettiğim bir sürüş daha olmadı. Yani; hiçbir etkisi yokmuş gibi hissetseniz bile aslında en kötü ihtimalle reflekslerinmiz sağlam zayıflıyor. Motosiklette refleks kaybı çok ciddi sonuçlar doğurabilir.
    Sana saygım yok :D
    Çok güzel tanımlamışsın ve farkındalığının yüksek olması da gerekli dersi vermiş. Kopuyorsun ve motosiklet bütünleşilmesi gereken bir alet.
    Hiç bir şey yok gibi hissedilmesinin sebebi de zaten alkolün beyne oynadığı bir oyun. Ayrıca diğer keyif verici maddelere göre alkol refleksleri de karar alma mekanizmasını da çok daha kötü etkiliyor.
    Cyan bunu beğendi.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    işte zıbarıp yatar ama sabah kalkar hala etkisinde olduğu halde motora biner gider . bunu kimse yapmaz deme öyle olduğunu herkes biliyor. Sonuçlarınıda görüyoruz zaman zaman. Yasaklamak çare değil tabii ki sıkı kontrol çare mesela çıkışta herkese üfletilecek olsa faydası olur mu... yok yav hiç faydası olmaz dışarıya arkadaşı çıkarırı yine biner gider
    “Ey îmân edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fâl okları ancak şeytanın işinden bir(er) pisliktir; öyleyse ondan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte zıbarıp yatar ama sabah kalkar hala etkisinde olduğu halde motora biner gider . bunu kimse yapmaz deme öyle olduğunu herkes biliyor. Sonuçlarınıda görüyoruz zaman zaman. Yasaklamak çare değil tabii ki sıkı kontrol çare mesela çıkışta herkese üfletilecek olsa faydası olur mu... yok yav hiç faydası olmaz dışarıya arkadaşı çıkarırı yine biner gider
    Alkollü araç kullanmaya ben de her şekilde karşıyım ama sizin niyetiniz üzüm yemek değil,bağcıyı dövmek.Sadece motosiklet festivallerinde değil bütün festivallerde içkiyi yasaklama peşindesiniz.

İkincisi akşam içtiğiniz içki, sabaha kadar etkisini yitirir.Bilim dünyasında bu tarz bir alkol yok.Alkolü bırak bu tarz herhangi bir uyuşturucu yada kimyasal madde yok.Sarhoşluğu kafası bu kadar uzun süren bir içki varsa lütfen söyleyin bana lazım çünkü.
    The-Rock, tommygun, espresso ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ne yalan söyleyeyim ben de gece vakti kulüp, festival, bar ve türevi müzikli bir ortamdaysam içmeden eğlenemiyorum. Gündüz için konuşmayayım ama gece vakti içemeyeceğim festivaller çok benlik değil. Tabi ki içtikten sonra araç kullanmak yok.
    espresso ve Mr.wind bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    İkincisi akşam içtiğiniz içki, sabaha kadar etkisini yitirir.Bilim dünyasında bu tarz bir alkol yok.Alkolü bırak bu tarz herhangi bir uyuşturucu yada kimyasal madde yok.Sarhoşluğu kafası bu kadar uzun süren bir içki varsa lütfen söyleyin bana lazım çünkü.
    Yunanistan'da satmaya başlamışlar, içinde HHC olan ürünler (sigara, puro, lolipop vs. vs.) var; rivayet odur ki THC'den daha yumuşak fakat çok daha uzun süreli bir kafası varmış. (1-2 saat yerine 12 saat gibi...) Denemedim bilmiyorum, içseydim doğal olanı içerdim büyük ihtimal
    DickName ve espresso bunu beğendiler.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yunanistan'da satmaya başlamışlar, içinde HHC olan ürünler (sigara, puro, lolipop vs. vs.) var; rivayet odur ki THC'den daha yumuşak fakat çok daha uzun süreli bir kafası varmış. (1-2 saat yerine 12 saat gibi...) Denemedim bilmiyorum, içseydim doğal olanı içerdim büyük ihtimal
    Doğal olan iyidir.
    1984 yılına kadar bira kahvehanelerde, çay bahçelerinde satılıp içilebiliyordu. 1984 yılında Targıt Bozal hökümatı ve Kenan Deviren paşa mukaddesatımıza ters diyerekten birayı alkollü içki sınıfına sokarak buralarda satılmasını yasakladı.
    İlginçtir 12 Eylül öncesinin o kaos ortamında bile alkole bağlı suç oranı bugünkü kadar yüksek değildi.
    Bugün gençlerin veya alkol kullananların alkole kolaylıkla erişebilecekleri mekanlar yok. Var olanlar çok pahalı. Bir kenardaki cafede iki bira içip yürüyerek evinee gidebilecek adam mecburen daha uzaklara aracıyla gitmek durumunda kalıyor. Artı alkolden daha ucuza ve daha kolay elde edilebilen sentetik uyuşturucu kullanımı orta okullar seviyesine kadar indi. Bunun sebebi de göz önünde ve kontrollü olarak alınabilek alkolü yer altına itmekten geçiyor.

O dönemde TRT'de yayınlanan bira reklamı + küçük bir mümin latifesi.
    espresso, mertowski, tommygun ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ne yalan söyleyeyim ben de gece vakti kulüp, festival, bar ve türevi müzikli bir ortamdaysam içmeden eğlenemiyorum. Gündüz için konuşmayayım ama gece vakti içemeyeceğim festivaller çok benlik değil. Tabi ki içtikten sonra araç kullanmak yok.

bizim burada kendin pişir kendin ye mekanları var, rakını kap gel tarzında, biraz uzak noktada kalıyorlar bana. yani oradan eve dönmem en az 1.5 saat (evet izmir için cok) ve en az 3 araç aktarması yapmak demek.

motorla gitsem hiçbir problem olmayacak ama icemeyeceğim için sinirlerim bozuluyor. toplu taşıma ile de dönülmez. taksi desen herhalde 700 lira falan tutar. bende arkadaşlar öyle yerlerde bulusursa gitmiyorum bile, cünkü öyleo rtamlarda icmediğimde keyif alamıyorum .
    espresso, mertowski, zaferce ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    2023 dünyasında zil zurna sarhoş olduktan sonra Aspirin gibi bir hapla anında ayılmamızı sağlatamayan bilim, fen yerin dibine batsın. Lanet gitsin. Aya çıkmışlar, Mars'a gitmişler çok da fifi. Halk mekanda içtikten sonra evine dönemiyor efendi!
    Cyan, zaferce, espresso ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alkollü araç kullanmaya ben de her şekilde karşıyım ama sizin niyetiniz üzüm yemek değil,bağcıyı dövmek.Sadece motosiklet festivallerinde değil bütün festivallerde içkiyi yasaklama peşindesiniz.

içki etkisini yitirir evet bu doğru ne kadar içersen iç 5 6 saat uyu birşey kalmıyor
    bu uyuşturucu işleri biraz karışık yanlız japon lar askerlerine birşey içiriyor 48 saat adam iptal mantıklı olarak davranamıyor fakar emirleri ölene kadar yerine getirmeye çalışıyor bir neyi zombi gibi oluyorlar
    (nerden mi biliyorum bi arkadaşım var hap bonzai esrar vs bu adamı kesmiyordu değişik maddeler arayışında idi)
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

DickName bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    2023 dünyasında zil zurna sarhoş olduktan sonra Aspirin gibi bir hapla anında ayılmamızı sağlatamayan bilim, fen yerin dibine batsın. Lanet gitsin. Aya çıkmışlar, Mars'a gitmişler çok da fifi. Halk mekanda içtikten sonra evine dönemiyor efendi!
    O kadar da sert cikmayin. En azindan cekirdeksiz karpuz yaptilar. Cekirdek yere dusunce almak mumkun degildi. Yavas yavas bir gun onu da yaparlar. Ama daha sirada kellik ve gobek hapi var.

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    içki etkisini yitirir evet bu doğru ne kadar içersen iç 5 6 saat uyu birşey kalmıyor
    Basima hic gelmedi ama iyi icerseniz ertesi sabah "hangover" denen hadise oluyormus. Filmi bilem var. Sarhosluk degil ama bas agrisi, bulanti, isiga hassasiyet, konsantrasyon kaybi vs. gibi semptomlari var. Sebebi halen tam bilinmiyormus.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O kadar da sert cikmayin. En azindan cekirdeksiz karpuz yaptilar. Cekirdek yere dusunce almak mumkun degildi. Yavas yavas bir gun onu da yaparlar.
    O yaptıkları işi bile iyi pazarlayamamışlar. 40 küsür yaşında adamım çekirdeksiz karpuz üretmeyi başardığımızı yeni öğreniyorum. Bu güzel haberden sonra ilim adamlarımızı şak şuk şak alkışlamak boynumuzun borcudur.
    espresso bunu beğendi.

Khaira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    İkincisi akşam içtiğiniz içki, sabaha kadar etkisini yitirir.
    Hocam siz hiç “hangover” olmamışsınız herhalde? Alkolün verdiği sarhoşluk sabaha kalmayabilir ancak bedeninde bıraktığı bir sürü semptom bulunuyor, yukarıda özetlemişler zaten.

Bundan 2 sene önce arkadaş tatilimde bir sabah 11’de gözümü bir şişe şarapla açıp gece 2’ye kadar envai çeşit içecekle devam etmiştim. Ertesi günü zerre hatırlamıyorum, videolardan gözüktüğü kadarıyla sarhoşluğum yaklaşık 2.5 gün sürmüş. Uzun lafın kısası haddinden fazla alınan alkol ertesi günü de zehir eder.
    mertowski bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O yaptıkları işi bile iyi pazarlayamamışlar. 40 küsür yaşında adamım çekirdeksiz karpuz üretmeyi başardığımızı yeni öğreniyorum. Bu güzel haberden sonra ilim adamlarımızı şak şuk şak alkışlamak boynumuzun borcudur.
    Bizimkiler değil, "çük kafalı capon askerleri" yabmışlar onu. Hem de dört köşe yapmışlar.

Motosikleti

Alıntıdır
    Bilimsel araştırmalar alkolün hiç bir seviyesinin sürücülük için güvenli olmadığını göstermektedir. Bütün ülkeler yasal alkol limitini belirlerken konuyu tıbbi, psikolojik ve sosyal yönüyle değerlendirerek bir karara varmakta, belli bir riski kabul ederek bu limitleri belirlemektedirler.

Motorlu araç sayısının artmaya başladığı 1900'lü yılların ilk dönemlerinde, hızla oluşan trafik kurallarının yanı sıra, giderek alkollü sürücülük için de önlem alma ihtiyacı hissedilmiştir. Başlangıçta bu sınırın ne olması gerektiği ve nasıl ölçüleceği konusunda sorunlar yaşanmışsa da dünyada özellikle konuyu inceleyen bilimsel çevrelerin görüşü her zaman kan-alkol sınırının daha da aşağıya çekilmesi yönünde olmuştur. Bir başka deyişle yasal limitin altında olmanın sadece trafik cezasını engellediği, ancak can güvenliğini garantilemediği kabul edilmektedir.

Alkolün etkileri açısından yaş, cinsiyet, sürücülük deneyimi gibi bazı faktörlere bağlı olarak bireyler arasında farklılıklar görülmekteyse de, bunlar güvenli sürücülüğü garantileyecek kadar büyük farklar olmadığı gibi, tartışmalı sonuçlar olarak değerlendirilmektedirler. Bununla birlikte genel olarak araştırmalar 0.2 promil düzeyinden itibaren alkol düzeyi arttıkça sürücülük üzerinde olumsuz etkilerinin de arttığı yönünde birleşmektedir. Bu sınır kimi ülkeler tarafından kabul edilmiş bulunmaktadır.

ÜLKEMİZDE YASAL ALKOL SINIRI

Ülkemizde ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasaklanmış, diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 Promil belirlenmiştir. Bu halk arasında yanlış bir biçimde "yüzde elli alkollü olmak" diye ifade edilmekte, hatta bunun mümkün olduğu sanılmaktadır. Bu tümüyle yanlış bir bilgidir. Bu yanlışlık genellikle promil değerinin nasıl hesaplandığının iyi bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.
    Promil hesabında alkolün ağırlığı, kanın ise hacmi dikkate alınarak bir orantı kurulur. Örneğin 0.50 promil 100 mililitre kanda 50 miligram alkol bulunduğunu gösterir ve buradan gidilerek, 50:100=0.50 promil kabul edilir. Ağırlığı hacme oranlamak matematiksel olarak çok mantıklı değilse de, karmaşık ve çok küçük sayılarla uğraşmak zorunda bırakmadığı için tercih edilen bir ifade biçimidir. Eğer hacim oranları dikkate alınacak olursa, 0.50 promilin gerçekte kanda %0.025 oranında alkole eşit olduğu (on binde 2.5 !) görülür. İnsan vücudu yüzde elli alkol oranı bir yana, %0.5 oranında alkole bile (binde 5 ya da bir litre kanda 4 gram alkol bulunması) tolerans göstermekte çok zorlanır, hatta bu düzeydeki kan-alkol oranı pek çok kişide ölüme yol açar.

ALKOL DÜZEYİNİN HESAPLANMASI VE ALKOL-KAN ORANLARI
    ÖLÇÜM DEĞERİ promil hesabı(miligram alkol/mililitre kan) 1 Litre kanda ne kadar alkol var hacim olarak kandaki alkol oranı*
    0.2 Promil 20 mg alkol/100 ml kan (20:100=0.2) 0.2 gram alkol %0.025 (binde 0.25 alkol)
    0.5 Promil 50 mg alkol/100 ml kan (50:100=0.5) 0.5 gram alkol % 0.063 (binde 0.63 alkol)
    0.8 Promil 80 mg alkol/100 ml kan (80:100=0.8) 0.8 gram alkol % 0.1 (binde 1 alkol)
    1 Promil 100 mg alkol/100 ml kan (100:100=1) 1 gram alkol % 0.13 (binde 1.3 alkol)
    1.5 Promil 150 mg alkol/100 ml kan (150:100=1.5) 1.5 gram alkol % 0.19 (binde 1.9 alkol)
    2 Promil 200 mg alkol/100 ml kan (200:100=2) 2 gram alkol % 0.25 (binde 2.5 alkol)
    3 Promil 300 mg alkol/100 ml kan (300:100=3) 3 gram alkol % 0.38 (binde 3.8 alkol)
    4 Promil 400 mg alkol/100 ml kan (400:100=4) 4 gram alkol % 0.5 (binde 5 alkol)
    5 Promil 500 mg alkol/100 ml kan (500:100=5) 5 gram alkol % 0.6 (binde 6 alkol)
    * 1 mililitre alkolün ağırlığı 0.789 gram, 1 gram alkolün hacmi 1.268 mililitredir
    ALKOLÜN VÜCUT VE DAVRANIŞLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
    ÖLÇÜM DEĞERİ VÜCUT VE DAVRANIŞ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
    0.2 Promil ruh halinin değişmesi, vücut ısısında hafif bir yükselme, davranışlar üzerindeki kontrolün azalması
    0.5 Promil belirgin bir gevşeme, dikkatin azalması, koordinasyon ve muhakeme bozukluğunun başlaması. YASAL SINIR
    0.8 Promil koordinasyon, algı ve muhakemede belirgin bozulma, tepki zamanının, kendini kontrol etme becerisinin zarar görmesi
    1 Promil sarhoşluk belirtileri, muhtemel mahcup edici davranışlar, bir an neşeli bir an üzgün olmak gibi ruh halinde gidip gelmeler
    1.5 Promil ayakta durma, yürüme ve konuşmada güçlük çekme, denge ve koordinasyonun kaybedilmesi, belirgin olarak sarhoşluk hali
    2 Promil ağrı ve diğer fiziksel duyumların azalması, ağlama ve gülme arasında gidip gelmek gibi belirgin duygusal tutarsızlıklar
    3 Promil reflekslerin azalması, bilinçte bulanıklık, pek çok kişide bilinç kaybı

ALKOL İÇEREN İÇKİLER

Bir çok içkide bulunan alkol oranı (içkinin alkol derecesi) çok farklıdır ve bu nedenle ne kadar alkol alındığının belirlenmesi çok güç olabilir. Ayrıca alkolün vücutta yakılması zaman isteyen bir iştir ve bu da kişinin vücut ağırlığı, karaciğerinin büyüklüğü, genel sağlık durumu başta olmak üzere pek çok faktöre göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle bir çok kişi aldığı alkol miktarı konusunda yanılgıya düşmektedir.

Vücudunda 6 litre kan bulunduğunu varsaydığımız bir yetişkinin kan dolaşımına 3 gram alkol karışması halinde yasal sınıra ya çok yaklaştığı ya da aştığı düşünülebilir. Aşağıda, içinde yaklaşık olarak 12 gram alkol bulunan içki miktarları belirtilmiştir Bu içkilerin içerdiği alkol miktarı göz önünde bulundurulduğunda bir yetişkinin tehlikeli bir sürücü haline gelmesinin çok zor olmadığı görülür. Özellikle "hafif" içki olduğu düşünülerek bira ve şarabın çok fazla içilmesinin sürücüleri çok zor durumda bırakabileceğine dikkat edilmelidir.

ALKOLÜN VÜCUTTAN ATILMASI

Pek çok kişi alkol aldıktan sonra kahve içerek, egzersiz yaparak ya da biraz kestirerek alkolün vücuttan atılmasını hızlandırabileceğini düşünür. Oysa bunların alkolün yakılması üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bunun için karaciğerin çalışmasına ve zamana ihtiyaç vardır.

Alkol alındıktan sonra muhakeme yeteneği, algılayış giderek bozulurken bunun sonucunda sürücülük becerileri azalmakta, buna karşılık yine bozulan muhakeme yeteneği ve azalan duygusal kontrol nedeniyle kendine güvende yersiz bir artış meydana gelmektedir. İşte bu çelişkili değişim sürücülük için daha da tehlikeli bir duruma yol açmaktadır. Bu nedenle alkol aldıktan sonra ne yapacağını düşünmek yerine içmeye başlamadan önce bazı kararlar almak daha yararlı olabilir. Bunlar eğer araç kullanılacaksa hiç içmemek, eğer içilecekse araç kullanacak bir kişi bulmak olabilir. Özellikle eğlenmek için çıkılan akşamlarda özel araç kullanmak yerine taksi ya da toplu taşım araçlarını tercih etmek uygun olacaktır. Hiç şüphe yok ki alkolün etkileri konusunda doğru bilgilenen ve bu tür kararları alkol almadan önce vermeye çalışan sürücüler bu konuda en doğru davranışı da yine kendileri seçebilirler.

ALKOL DENETİMLERİ

Alkol denetimlerinde yapılan iş, kanda ne kadar alkol bulunduğunun belirlenmesi ve bu miktarın sürücülük için tehlike yaratacak düzeyde olup olmadığına karar verilmesidir.

Bu denetimin hangi hallerde, nasıl yapılacağı ve neye göre karar verileceği yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Buna göre sürücünün alkollü olabileceğinden şüphe duyulduğunda ya da rutin alkol kontrolleri sırasında alkolmetreyle ölçüm yapılabileceği gibi, alkolmetrenin bulunmadığı hallerde görevliler tarafından sürücünün durumuyla ilgili gözlemlerin kaydedildiği bir alkol test raporu da düzenlenebilir. Ölçüm ya da gözlem sonucunda sürücünün, 0.50 promil düzeyinin üzerinde alkollü olduğu ve araç kullanamayacak durumda olduğu belirlenirse gerekli cezai işlemler yapılır (Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği).

Sürücünün itirazı halinde ise, öncelikle bu konuda eğitilmiş ve kan almaya yetkili kılınmış personel tarafından kanı alınarak, tahlil için polis kriminal laboratuarına gönderilir. Polis kriminal laboratuarlarında tahlilin mümkün olmaması halinde, sürücü kanındaki alkol miktarının tespiti için adli tıp merkezlerine ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı tahlil yapabilecek teknik ve tıbbi imkanlara sahip olan en yakın sağlık kuruluşlarına gönderilir. Tahlil imkanının bulunmadığı sağlık kuruluşlarında hekim tarafından yapılan muayene sonucuna göre düzenlenen rapor esas alınır (Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği).

EGM
    SUÇLA MÜCADELE
    İŞLEMLER
    HIZLI ERİŞİM
    İLETİŞİM

© 2019 T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Khaira adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bundan 2 sene önce arkadaş tatilimde bir sabah 11’de gözümü bir şişe şarapla açıp gece 2’ye kadar envai çeşit içecekle devam etmiştim. Ertesi günü zerre hatırlamıyorum, videolardan gözüktüğü kadarıyla sarhoşluğum yaklaşık 2.5 gün sürmüş. Uzun lafın kısası haddinden fazla alınan alkol ertesi günü de zehir eder.
    İyi de o içki içmek değil, alkolü kanla sulandırmak Sen alkol zehirlenmesi yaşamışsın muhtemelen

Tabii ki bokunu çıkarınca ertesi günü de zehir eder de..
    Ağrı kesici aldıktan sonra motora binmeyeyim diyen var mı aranızda?

Alkolün tüketilme hızıdır önemli olan, karaciğerin parçalayabileceğinin üzerinde bir alkol geldiğinde karaciğerin yetişemediği kısım kana karışır. Yoksa hız belli ise sabahtan akşama kadar içip uçak da uçurabilirsiniz. Bunu sana cevap/karşıt olarak değil genel olarak yazdım.
    DickName, mertowski, espresso ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler