Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

10 bin kilometrede ilk kaza

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kymco AK550
    birkaç gün önce kendi kendime dedim ki 10 bin kilometre oldu ciddi bir kaza yaşamadım çok şükür.

-dün

öğleden sonra uyumuşum. telefon geldi uyandım. bir işim vardı ona geç kalmışım. uyku sersemi yola çıktım. yola çıkarken de içimden diyorum ki hem tam kendimde değilim, hem de acelem var. eldivenleri giymeyi unutmayayım ne olur ne olmaz.

sahilde ciddi bir trafik vardı. önümde iett otobüsü durdu. tüm şeridi de kaplıyor. ben de biraz karşı şeride de taşarak otobüsü sollamaya niyetlendim. tam sollamaya başladım otobüsün önünden bir doblo sola dönmek üzere yola daldı. arabayı farkedince durdum ama karşıdan da arabalar gelmeye başladı. karşı şeride girmiş bir şekilde beklediğim için bir an evvel otobüsü sollayıp kendi şeridime girmeye odaklandım. doblo biraz da beni sıkıştırarak sola dönüşünü tamamladı, ben de otobüsü sollamak için tekrar hareketlendim. biraz da hızlı kalktım. derken doblo'nun çıktığı yerden bir araba daha yola daldı. ben de frenlere asılmış bir şekilde arabanın tampona yandan 90 derece açıyla daldım.

sanırım freni kontrollü yapabildim çünkü arabaya çarptım, ben biraz havalandım, motorun da arkası biraz havalandı ama ne ben ne de motor yere düşmedik. arabanın tamponu içe göçtü, cam yıkama sıvısı tekerin oradan boşalmaya başladı vs. ilk ciddi denebilecek kazam olduğu için biraz korktum yalan yok. ama biraz sarsıntı dışında bir problemim olmadı. motorda da herhangi bir sıkıntı yok, sadece teker temas etti.

adamın da acelesi vardı o yüzden trafiğin ortasında beklemedik. biraz ödeme yaptım adama, numaramı verdim ve olay yerinden ayrıldım.

iki büyük ders
    1-kafan hazır değilse motora binme
    2-otobüs gibi arkasını göremediğin araçların yanından çıkacak araç ve yayaları şansa bırakma. çünkü bu örnekte olduğu gibi araba çıkmaz dediğin yerden bir değil iki araba bile çıkabiliyor peş peşe.
    espresso, abyasar, haluk23 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Geçmiş olsun, sizi korkutmuş ama bu ciddi bir kaza değil.

Daha ciddilerinden Allah korusun.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun, sizi korkutmuş ama bu ciddi bir kaza değil.

Daha ciddilerinden Allah korusun.
    amin abi. çok sağol. inşallah en "ciddi" kazam olarak kalmaya devam eder
    espresso, tommygun ve abyasar bunu beğendiler.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Geçmiş olsun, Allah beterinden korusun. Araç kullanıcağımız zaman ne olursa olsun ayıkken binmek en doğrusu.
    freasy bunu beğendi.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    yapılabilecek en büyük salaklıktır uykusuz ya da uyku sersemi şekilde motora binmek.
    freasy bunu beğendi.

zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motoru yatırmamışsın bile.
    Allah başka ve daha ciddi kazalardan korusun.
    Cümlemizi.
    freasy bunu beğendi.
    A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

Motosikleti
    Kymco AK550
    çok teşekkürler herkese. uyku sersemi derken aşırı bir sersemlik de değil ama %100 hazır olmak lazım. %80-90 bile riski çok artırıyor.
    espresso bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı freasy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok teşekkürler herkese. uyku sersemi derken aşırı bir sersemlik de değil ama %100 hazır olmak lazım. %80-90 bile riski çok artırıyor.
    Bugün işten çıkarken şekerim mi düştü bişeler oldu eve nasıl gideceğim diye düşünmedim değil ama vücut rüzgarı yer yemez (ekipmanlarım tam tabiki) kendime geldim sorunsuz eve geldim.
    abyasar, espresso, Mr.wind ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Geçmiş olsun. Kaza bile sayılmaz ama iyi ders olmuş. Ne kafar verdin adama?

.....

Yazın sıcakta şeker düşmesi tehlikeli olabiliyor. Ben tüp çokokrem taşıyorum cebimde. Bir fırt şekeri hemen yükseltiveriyor.
    espresso ve Motoseverrr bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. Kaza bile sayılmaz ama iyi ders olmuş. Ne kafar verdin adama?

.....

Yazın sıcakta şeker düşmesi tehlikeli olabiliyor. Ben tüp çokokrem taşıyorum cebimde. Bir fırt şekeri hemen yükseltiveriyor.
    teşekkürler. güzel bir uyarı oldu gerçekten. arabası eski bir arabaydı. 2500 lira verdim. bugün de arayan olmadı artık.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Geçmiş olsun.
    10bin km'ye yaklaşınca artık öğrendim iyi sürüyorum diye bir güven gelmeye başladığında kaza geliyor. Bu orku ile 5-6bin km dikkatli sürersiniz sonra yeniden korkum geçti demeye başladığınızda bu kazayı hatırlayın ve dikkat etmeye devam edin.
    freasy bunu beğendi.

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.
    10bin km'ye yaklaşınca artık öğrendim iyi sürüyorum diye bir güven gelmeye başladığında kaza geliyor. Bu orku ile 5-6bin km dikkatli sürersiniz sonra yeniden korkum geçti demeye başladığınızda bu kazayı hatırlayın ve dikkat etmeye devam edin.
    Sürekli tetikte olmak lazım gerçekten. Motora alışıyorsun ama trafikteki sürprizlere alışmanın bir yolu yok.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    Geçmiş olsun.
    freasy bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 UG - Hero xPulse
    Geçmiş olsun, herhangi bir ciddi zarar görmeden atlatmanıza sevindim ilk kazanızı. Cana gelmesin mala gelsin, gerisi önemli değil. İstanbul trafiğinde motosiklet sürmek her zaman büyük riskler içeriyor, bizim yapabileceğimiz en iyi şey bu riskleri minimuma indirmek. Motor üzerinde tüm dikkatinizi yola vermezseniz er ya da geç bir kaza kaçınılmaz oluyor malesef.
    freasy bunu beğendi.

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Geçmiş olsun.
    İnşallah son kazanız olur.
    freasy bunu beğendi.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Kazanın etkisi büyük değil belki ama nedeni çok önemli.

Senin de bildiğin üzere, temel kurallardan biridir.
    Acelen varsa motosiklete binilmez. Sinirliyken motosiklete binilmez. Örnekler çoğaltılabilir. Seni o sırada motosiklet sürmeye odaklanmaktan uzaklaştırabilecek her durumda/ruh halinde, kenarda 5dk. sadece motosiklet sürmeye odaklanıp yola o şekilde çıkmak/devam etmek lâzım.

Güzel tarafı, nedenlerin farkında olman ve bir daha unutmayacak olman. Geçmiş olsun.
    freasy bunu beğendi.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kazanın etkisi büyük değil belki ama nedeni çok önemli.

Senin de bildiğin üzere, temel kurallardan biridir.
    Acelen varsa motosiklete binilmez. Sinirliyken motosiklete binilmez. Örnekler çoğaltılabilir. Seni o sırada motosiklet sürmeye odaklanmaktan uzaklaştırabilecek her durumda/ruh halinde, kenarda 5dk. sadece motosiklet sürmeye odaklanıp yola o şekilde çıkmak/devam etmek lâzım.

Güzel tarafı, nedenlerin farkında olman ve bir daha unutmayacak olman. Geçmiş olsun.
    kesinlikle öyle. dediğin gibi 5dk bile yeterli olabilir o moda girmek için. kesinlikle daha dikkatli olacağım.

Alıntı Guven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.
    İnşallah son kazanız olur.
    inşallah hocam çok teşekkürler

Alıntı OsaK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun, herhangi bir ciddi zarar görmeden atlatmanıza sevindim ilk kazanızı. Cana gelmesin mala gelsin, gerisi önemli değil. İstanbul trafiğinde motosiklet sürmek her zaman büyük riskler içeriyor, bizim yapabileceğimiz en iyi şey bu riskleri minimuma indirmek. Motor üzerinde tüm dikkatinizi yola vermezseniz er ya da geç bir kaza kaçınılmaz oluyor malesef.
    çok teşekkür ederim. aynen öyle.

Alıntı arican adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.
    çok teşekkür ederim.
    Guven bunu beğendi.

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.
    Gerçekten böyle bir şey var galiba. Yaklaşık 1.5 sene önce ben de 10 bin kilometreye yaklaşırken "oldum artık ya iyi sürüyorum" havalarına girmiştim. Evin önünden çıkıp her zaman döndüğüm yokuş aşağı sokağa girerken dikkatsiz davrandım (yolların kralıyım ya artık), karşıdan gelen arabayı dibimde görünce manevra yaptım ve arka fren değil ön frene abandım. motor durdu ama o açıyla ağırlığı tutamadım devirdim. Ne bende ne de motorda bir şey vardı ama içim cız etti, sonra aylarca (belki hala) sürecek olan bir korku geldi. Aslında o an eğitim almaya karar vermiştim ama bir türlü uyduramadım. Geçen ağustos başında Honda'dan eğitim aldım ve daha önce almadığım için kendime çok kızdım. Herkes eğitim alsın arkadaşlar. Geçmiş olsun freazy.
    espresso ve freasy bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı JK5F adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında o an eğitim almaya karar vermiştim ama bir türlü uyduramadım. Geçen ağustos başında Honda'dan eğitim aldım ve daha önce almadığım için kendime çok kızdım. Herkes eğitim alsın arkadaşlar. Geçmiş olsun freazy.
    ben de honda'dan eğitim almaya kesin karar vermiştim ama açıkçası aşırı sıcakların bitmesini bekliyorum biraz. çok teşekkürler.
    espresso bunu beğendi.

Bence hiç erteleme, ben İstanbul 36 derecede kavrulurken aldım, amele yanığı dışında hiçbir zararı olmadı. Ne kadar erken o kadar iyi.
    freasy bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)