Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

"Münferit Olayları Genelleme Hastalığı" - Acaba Bu Hastalığın Bir Çaresi Var mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Bundan daha kötü durumlar da var. Mesela Bajaj NS200 göstergelerinde sorun var diye adam alakası olmayan Dominar'da da aynısı olacak sanıyor. Regal Raptor'da şanzıman arızası çıkınca adam son çıkan ve eskisiyle alakası olmayan V motor 250 cc modellerde de çıkacak diye düşünüyor. Olmaz demiyorum, olabilir ancak bir öncekiyle ilgisi yok. Biz tembel ve araştırmayı sevmeyen bir millet olduğumuz için üç tane olayla karşılaşınca hayatın anlamını çözmüş gibi herkese o bilgiyi satarız. Herkes sıfır sen bir olunca bu da kolay oluyor tabi ki...

Bizim dışımızda hiç kimse yerinde saymıyor merak etmeyin. Firmalar kronik olarak addedilen sorunların çoğunu çözüyorlar. Bir çok sorun da aslında kronik değil. On binlerce satılmış bir motorun üç beş tanesinde çıkan sorun kronik sayılmaz. Biz kronik ne demek onu da bilmiyoruz.

Bilgisine güvenmediğiniz kimsenin söylediği şehir efsanelerine inanmayın.
    zileliorhan bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı maximusti, adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sene 2005ler, araba alacağım, fiat tipolar çok hoşuma gidiyor,
    ama herkezin söylediği şey, sakın dijital ekran alma, bozulunca bir araba parası masraf çıkarıyor diyorlardı.
    tüm çevremdekiler vazgeçirmeye çalışıyor filan, en son gittim bilerek göstergesi bozuk bir tane tipo aldım.
    piyasası 5000 tl civarıydı, ben 3000 tl ye aldım. (tahmini rakamlar) alır almaz göstergeyi söktüm ne var ne yok diye, kararmış bir yer gördüm,
    tanıdık televizyon tamircisine gittim, bir iki tane diyot değiştirdik problemsiz şekilde çalıştı. gözünü sevdiğimiz cahiliyesi ne kadar güzel birşey dedim. öyle bir genelleme olmuştu ki, tempra, tipolarda dijital gösterge olan arabalar çok daha ucuza gidiyordu. ekranın tek problemi 2 tane diyot değişimi. nasıl birşey olduğunu bilmeyen yeni nesil içinde bir fotoğraf ekleyim, o zamanın uzay mekiği bunlardı.

https://arabam-blog.mncdn.com/wp-con...efault-7-2.jpg
    Sevenler tapıyordu bu "digital" ekrana, nedense bende hep tiksinti uyandırıyordu. Karbüratörlü Tipo'm vardı, onların ekranı klasik Magneti Marelli analog göstergeliydi.
    espresso ve maximusti, bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevenler tapıyordu bu "digital" ekrana, nedense bende hep tiksinti uyandırıyordu. Bende karbüratörlü Tipo vardı, onların ekranı klasik Magneti Marelli analog göstergeliydi.
    Sende kesin Fiat Bravo Hgt de vardı. Düz Bravo değil, Hgt
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sende kesin Fiat Bravo Hgt de vardı. Düz Bravo değil, Hgt
    Yok be ya, düz Fiat Bravo vardı. En sevdiğim ikinci arabam. Beyazdı, beyaz Oz Racing jant taktırmıştım, kuğu gibiydi vallahi. Çok seviyordum.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tempra ve Tipo'lar çıktığında o zamanlar meşhur Kara Şimşek dizisinde arabaya benzetirdik bunlardaki göstergeleri. Babama ısrar etmiştim Tempra alsın diye ama o bagajına mangal ve oğlak çevirme ekipmanı sığmaz bunun deyip SW toros almıştı. O zamanlar pek anlamamıştım ama mantıklı iş yapmış aslında.
    baba tam adammış he siteşın toros hayalimde ki araba bu güne kada nasip olmadı temiz bulursam alacağım
    espresso bunu beğendi.
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    baba tam adammış he siteşın toros hayalimde ki araba bu güne kada nasip olmadı temiz bulursam alacağım
    O SW Toros ile Kırklareli Demirköy taraflarında ne pikniklere, ne oğlak çevirmelere gittik. Üzerinden 40 yıldan fazla zaman geçmiş ama hala dereye soğusun diye konan bira kasalarını (tombul efes) hatırlarım.
    tommygun ve F54 bunu beğendiler.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevenler tapıyordu bu "digital" ekrana, nedense bende hep tiksinti uyandırıyordu. Karbüratörlü Tipo'm vardı, onların ekranı klasik Magneti Marelli analog göstergeliydi.
    ben ilerleyen dönemlerde tempra göstergesini Doğan slx e de takmıştım
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    2009 yılında 2006 model Toyota Yaris araba almıştım, bu minicik arabanın göstergesi ortada, güzel bir digital gösterge, ama direksiyonun önü boş, orada da içine gözlük, vb. ıvır zıvır konabilecek torpido gözü yapmışlar. Bu ortada gösterge tasarımı çoğu kişi sevmiyordu, toyota sonraki modellerde klasik direksiyon önünde gösterge şekline geçti ama ben sevmiştim o göstergeyi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    O SW Toros ile Kırklareli Demirköy taraflarında ne pikniklere, ne oğlak çevirmelere gittik. Üzerinden 40 yıldan fazla zaman geçmiş ama hala dereye soğusun diye konan bira kasalarını (tombul efes) hatırlarım.
    Abi Toros ile seni düşününce aklıma derin devlet geliyor.

espresso, F54 ve maximusti, bunu beğendiler.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Abi Toros ile seni düşününce aklıma derin devlet geliyor.

https://i.hizliresim.com/p64x7w7.jpg
    Yok yaa, ben devlet sevmem, olacaksa derin değil sığ devlet olsun bari.
    DickName bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konuda sıkça bahsi geçen Toros'un ultra sorunsuz bir araç olduğu pek te doğru olmayan bir genellemedir.Yaklaşık 15 yıl babamın Toros ile uğraştıktan sonra bunu tecrübe edidim.

-Toros sayesinde sadece tek bir tornavida ile kısa kontak yapmasını öğrendim.Bir gün ailecek pikniğine gittik.Anahtar durduk yere kırıldı.Torpido gözündeki tornavida ile kontağı söküp 5 dakikada arabayı çalıştırdım.

-Bakımları tam olmasına rağmen defalarca su kaynattı ve conta yaktı.

-Bir akşam babamın Toros'u kardeşim almıştı.Vites koluna asılıp vites kolunu şanzımandan ayırmayı becermiş.2.vites ile 10 km yol geldi.Zifiri karanlıkta sadece biraz elektrik teli ile vites kolunu şanzımana tekrar tutturdum.Babam tamirciye götürdüğünde orjinalinden daha sağlam olmuş böyle kullanın dedi.

-Ne tarz bir alaşımdan yapıldıysa deli gibi çürüyor araç.Satmadan önce her tarafı çürük doluydu.Ne kadar temizlesek de boyatsak da çürümeyi önlemeyedik.

-Cam fitilleri suda çözünen özel bir malzemeden yapılmıştı.Her yıkadığımızda zift gibi su salıyordu,her taraf simsiyah oluyordu.

-Araçta fren sistemi vardı ama sadece tekerlekleri kitlemeye yarıyordu.Genelde keyfi gelirse arabayı durduruyordu.

-Bu araç,yol tutuşunun icadından önce tasarlandığından,yol tutuşu konusunda pek bir beklentiniz olmasın.Hatta hiç beklentiniz olmasın.

-Random kilit sistemi sadece bu arabada vardı.Ön kapı kilidini açmak ve kitlemek için özel bir eğitim,tecrübe ve bolca şans gerektiriyordu.

-Çoğu kişi bilmez bu aracın kilit ve anahtar tasarımını yapanlar büyük ihitmal tembel insanlarmış.Toplasan 10 yada 20 çeşit anahtar var sanırım.Bir gece yine babamın Toros ile çıkıcaktım.Kapıyı açtım,arabaya bindim.Koltukta minder var.Babam minder kullanmaz.Yeni koymuş herhalde dedim.Saçma sapan bir ayna süsü var.Babam bu tarz süsler kullanmaz.Herhalde yeni koymuş dedim.Torpido falan sanki kendi kendine iyileşmiş yenileşmiş güzelleşmiş dikkatimi çekti.Derken ön camdan bir baktım bizim Toros karşıdan bana el sallıyor.Yanlışlıka komşunun Toros'a binmişim.Anahtar birebir uyumlu sıkıntısız açıyor.

Bu arabanın hiç iyi yönü yok.Tabii ki var.İşte hiç bir araçta olmayan güzel özellikler.

-Araçta hiç bir çekiş sistemi yada 4 çeker olmamasına rağmen kar üstünde deli gibi gidiyor.Bir kere babam ile kışın Demirköy'e giderken kara yakalandık.Zinciri kar lastiğini boş verin,araba da 10 yıllık,100.000 km de kabak lastikler var.Ama araç efsunlu mudur?Sihirli midir?O bayırları virajları kaymadan çıkıyor.Kar lastikli,elektronik sistemli BMWler Mersolar kenarda pinekliyordu biz yolumuza devam ederken.Bu olay bilimin hiç bir dalı ile açıklanamaz.Açıklayabilen bilim adamı nobel ödülünü alır.

-Toros'u yerden oldukça yüksek bir araba zannediyorsunuz.Ama değil.Yerden çok çok daha yüksek.Traktör yüksekliğinde.Bir kere arabayı çıkartıken arka tekeri 40 cm yerden düşürdüm.Düşmüşken bari ordan çıkayım dedim.Hiç bir yeri sürtmeden 40 cm yükseklikten indi.İnanmamanız normal.Çünkü arabayı kullan olarak ben bile inanamadım.Hummer H1 olsa orada asılı kalmıştı.

-Tamiri,bakımı aşırı kolay.Yukarıda da yazdığım gibi bir kaç basit alet ile her türlü tamirini yapabiliyorsunuz.Parçası abartı derecede ucuz ve bakkallarda bile satılıyor.Sanayiide işim olduğunda babam bakkaldan ekmek söyler gibi,"gelirken bir arka stop camı,benzin kapağı,sinyal kolu kap gel" diye sipariş verebiliyordu.

-Yine efsunlu ve ilginç bir şekilde polisler içinde genç adam görünce bu arabayı durdurmuyorlardı.Kaç kere aynı şey başımıza geldi,polis durduruyor daha tam arabayı durdurmadan içine bakıyor beni ve arkadaşımı görüyor "Tamam abi siz devam edin." diyor salıyor.

-Kullanımı zevkli.Bütün beden ve zihin gücünüzü çalıştırıyorsunuz,araba ile cebelleşiyorsunuz.Aynen motosiklet kullanır gibi bütün vücudunuz ile kullanıyorsunuz.Kullanırken kol kası yapıyorsunuz.Bu arabayı kullanan yer yüzündeki bütün arabaları rahatlıkla kullanır.Özellikle 5 vitesli olanlarında 5.vitese takmak her yiğidin harcı değildir.
    hasmet, DickName, espresso ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    -Çoğu kişi bilmez bu aracın kilit ve anahtar tasarımını yapanlar büyük ihitmal tembel insanlarmış.Toplasan 10 yada 20 çeşit anahtar var sanırım.Bir gece yine babamın Toros ile çıkıcaktım.Kapıyı açtım,arabaya bindim.Koltukta minder var.Babam minder kullanmaz.Yeni koymuş herhalde dedim.Saçma sapan bir ayna süsü var.Babam bu tarz süsler kullanmaz.Herhalde yeni koymuş dedim.Torpido falan sanki kendi kendine iyileşmiş yenileşmiş güzelleşmiş dikkatimi çekti.Derken ön camdan bir baktım bizim Toros karşıdan bana el sallıyor.Yanlışlıka komşunun Toros'a binmişim.Anahtar birebir uyumlu sıkıntısız açıyor.
    Haykırarak güldüm Benim de rahmetli anneannemde yeşil renkli iğrenç bir Renault 12 Tx vardı, nefret ederdim o arabadan. Satıp o arabayı 1991 yılında Renault 9 Broadway almıştı.
    espresso ve Thracian bunu beğendiler.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Haykırarak güldüm Benim de rahmetli anneannemde yeşil renkli iğrenç bir Renault 12 Tx vardı, nefret ederdim o arabadan. Satıp o arabayı 1991 yılında Renault 9 Broadway almıştı.
    Ön camları da elektrikliymiştir onun...

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet elektrikli, anneannem rahmetli oldu ama arabasını hala saklıyoruz.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    -Araçta hiç bir çekiş sistemi yada 4 çeker olmamasına rağmen kar üstünde deli gibi gidiyor.Bir kere babam ile kışın Demirköy'e giderken kara yakalandık.Zinciri kar lastiğini boş verin,araba da 10 yıllık,100.000 km de kabak lastikler var.Ama araç efsunlu mudur?Sihirli midir?O bayırları virajları kaymadan çıkıyor.Kar lastikli,elektronik sistemli BMWler Mersolar kenarda pinekliyordu biz yolumuza devam ederken.Bu olay bilimin hiç bir dalı ile açıklanamaz.Açıklayabilen bilim adamı nobel ödülünü alır.
    Teorim o ki BMW, Merso da keçi gibi çıkar o yolu ama o arabalar içindekilere güzel ve mutlu bir hayatları olduğunu teklinliyor bilinç altlarına, haliyle sürücüleri çok riske girmek istemiyor.

Buna karşın Toros ise içindeki garibanların bilinç altlarına kaza geçirseler de hayat kalitelerinin Toros kullanıyor olmaya göre çok değişmeyeceğini, hatta bir miktar heyecan ve renk katacağını telkinliyor. Haliyle mevla görelim neyler deyip vuruyorlar kendilerini yola kar kış demeden. Ne olacak yani?

Netice olarak, yukarıdaki paragraflarda açıklandığı üzere merak uyandiran bu paradoksun kaynağı, görülen tezatın altında yatan nedenin fiziksel değil, psikolojik olmasında yatmaktadır.

Nobelimi isterem.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yok yaa, ben devlet sevmem, olacaksa derin değil sığ devlet olsun bari.
    Serin devlet de iyidir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:12 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Camları pilli olanı GTS.

Hatta kliması olduğuna dair bir rivayet bile var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:13 ----------

Bonus: Doğalgazlı orcinal aksesuar Çorumspor.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)