Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Satacağım motorun sigortası bitmek üzere, ne yapmalıyım?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kymco AK550
    merhaba, ikinci el al sat konularında pek tecrübem yok. bir müddettir ikinci motor olarak kullandığım freccia 150'yi satmaya karar verdim çünkü ekmek almaya bile nc'yle gittiğimi farkettim. yatacağına satayım işe yarasın bari.

yalnız motorun sigortasının bitmesine birkaç gün kalmış. sigortayı yenilemesem satışta sorun olur mu? sigortayı yenilesem yeni alacak adama faydası olur mu? çünkü bildiğim kadarıyla sigorta isme yapılıyor. şimdi sigorta yaptırıp iki hafta sonra satsam para iadesi alabilir miyim sigortadan?

gördüğünüz üzere bilmediğim çok şey var, bilenlerden destek rica ediyorum.

(başlıkta yanlışlıkla "satçağım" yazmışım. tüm türkçe sevdalılarından özür dilerim)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, Tracer 9 GT, Triumph Tiger 1200 GT Pro
    Sigortayı yaptırıp satarsın. Sattıktan sonra iptal edip geri paranı alırsın.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Sigorta yaptırıp satınca kalan süre kadar iade alabiliyorsun diye biliyorum.
    sigorta acentesine bir danış istersen. Detayı onlar bilir. iki yıl önce arabamı değiştirdiğimde sigortamın kalan süresi kadar iade alıp yeni arabaya sigorta yaptırmıştım.

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigorta yaptırıp satınca kalan süre kadar iade alabiliyorsun diye biliyorum.
    sigorta acentesine bir danış istersen. Detayı onlar bilir. iki yıl önce arabamı değiştirdiğimde sigortamın kalan süresi kadar iade alıp yeni arabaya sigorta yaptırmıştım.
    Alıntı Alpbatur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigortayı yaptırıp satarsın. Sattıktan sonra iptal edip geri paranı alırsın.
    çok teşekkürler. öyle yapayım o zaman mantıklı.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Muayenesi ve sigortası yoksa , vergi borcu ve trafik cezası varsa satış yapamazsın , sigortayı yaptır bir gün sonra satar isen kalan 350 gün sana iade edilir , satın alan 15 gün içinde yeni trafik sigortası başlatmak zorunda..
    freasy bunu beğendi.

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muayenesi ve sigortası yoksa , vergi borcu ve trafik cezası varsa satış yapamazsın , sigortayı yaptır bir gün sonra satar isen kalan 350 gün sana iade edilir , satın alan 15 gün içinde yeni trafik sigortası başlatmak zorunda..
    eyvallah hocam çok teşekkürler

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    satmadan hemen evvel sigorta yaptırıp, satınca iptal ettirince, gecikmeden kaynaklı faiz kısmını iade ediyorlar mı?

Motosikleti
    250r
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    satmadan hemen evvel sigorta yaptırıp, satınca iptal ettirince, gecikmeden kaynaklı faiz kısmını iade ediyorlar mı?
    Trafik sigortası zorunlu olduğu için ve zamanında yaptırmamak ceza sebebi olduğundan, hayır.

İade konusunda bir miktar kesinti oluyor. Verdiğiniz paranın hepsini almıyorsunuz. Hatta bitmesine 1-2 ay falan varsa vermiyorlar bile.

Dxsec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200
    Alıntı freasy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba, ikinci el al sat konularında pek tecrübem yok. bir müddettir ikinci motor olarak kullandığım freccia 150'yi satmaya karar verdim çünkü ekmek almaya bile nc'yle gittiğimi farkettim. yatacağına satayım işe yarasın bari.

yalnız motorun sigortasının bitmesine birkaç gün kalmış. sigortayı yenilemesem satışta sorun olur mu? sigortayı yenilesem yeni alacak adama faydası olur mu? çünkü bildiğim kadarıyla sigorta isme yapılıyor. şimdi sigorta yaptırıp iki hafta sonra satsam para iadesi alabilir miyim sigortadan?

gördüğünüz üzere bilmediğim çok şey var, bilenlerden destek rica ediyorum.

(başlıkta yanlışlıkla "satçağım" yazmışım. tüm türkçe sevdalılarından özür dilerim)
    Geçici sigorta da yaptıraiblirsiniz satacağınız gün 1 günlük sigorta yapıyor firmalar, hatta bazı noterler işleri olmamasına rağmen bildiği sigortacılar ile ilgili destek oluyorlar.
    freasy bunu beğendi.

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı Dxsec adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçici sigorta da yaptıraiblirsiniz satacağınız gün 1 günlük sigorta yapıyor firmalar, hatta bazı noterler işleri olmamasına rağmen bildiği sigortacılar ile ilgili destek oluyorlar.
    bunu ilk kez duydum, çok teşekkürler

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Satılacağı gün yap boz sigorta yaptırın her sigorta acentesi yapmaz yalnız

Maalesef ek mtv’ler ödenmeden satış yapamıyoruz, noterde süpriz olmasın

Motosikleti
    Kymco AK550
    mtv'lerini ödedim, sigorta için sormuştum ama yaptırıp sattıktan sonra iptal edeceğiz belli ki.

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    araç alıp satarken aracın satılmaması durumunda olası açacağı masrafları da düşünerek satılma zamanına karar veriyorum. aracı 5 fazlaya satacağım derken dediğiniz gibi sigortası da gelecek, yahut lastik almanız gerekecek ya da vize yaptıracaksınız ,bir bakım periyodu araya girecek. onlara daha fazla para harcayacaksam aracın satış fiyatında bunu da göz önüne alarak kendimce bir maliyet-etkinlik hesabı yaparım. Duruma göre de fiyatı biraz aşağı çekerek biran önce satmaya çalışırım.
    Aracı satmaya karar verdim mi işi uzatmam. Araç alış satışından kar etme endişesi yaşamamaya çalışarak aracın gideri bir fiyat belirlerim. Aracı kullandığımı kar bilirim. zaten onu sattığımda bir başkasını da ben alacağım. Hem pahalı satıp hem ucuz alma işinin kazancımın bereketini kaçıracağına inanırım. Aracı almaya gelen adamın durumunu analiz edip bazen işini biraz daha kolaylaştırdığım da olur.
    'sizin için belirlene rızkı yemeden ölmezsiniz' diye bir hadis okumuştum. Bu yüzden alırken biraz fazla vermenin satarken biraz az almanın bana birşey kaybettirmeyeceğini düşünürüm.
    Sizin durumda sigorta bitmeden satabilmek için yapılması gereken yapılmalı. ya da diğer koşullarda sigorta süresi bitmişse aracı satabilmek için yenisini yaptırmaktan başka yol yok zaten.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Turkiye'de Türkçe sevdalısı mı varmış yahu ? Sıradışı O olsa olsa Türkçe dilbilgisi sevdalısı olur.

Cevap veriyorum : Sigorta suresi dolduysa , satmadan evvel yenilemeniz gerekir. dedikleri gibi, 1 gun sonra bile satsanız kesinti olur. Ben 2000 TL ye yaptırmıstım, 2 gun sonra sattım, 300 TL kadar eksik almıstım hatırladığım.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı jonvolkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    araç alıp satarken aracın satılmaması durumunda olası açacağı masrafları da düşünerek satılma zamanına karar veriyorum. aracı 5 fazlaya satacağım derken dediğiniz gibi sigortası da gelecek, yahut lastik almanız gerekecek ya da vize yaptıracaksınız ,bir bakım periyodu araya girecek. onlara daha fazla para harcayacaksam aracın satış fiyatında bunu da göz önüne alarak kendimce bir maliyet-etkinlik hesabı yaparım. Duruma göre de fiyatı biraz aşağı çekerek biran önce satmaya çalışırım.
    Aracı satmaya karar verdim mi işi uzatmam. Araç alış satışından kar etme endişesi yaşamamaya çalışarak aracın gideri bir fiyat belirlerim. Aracı kullandığımı kar bilirim. zaten onu sattığımda bir başkasını da ben alacağım. Hem pahalı satıp hem ucuz alma işinin kazancımın bereketini kaçıracağına inanırım. Aracı almaya gelen adamın durumunu analiz edip bazen işini biraz daha kolaylaştırdığım da olur.
    'sizin için belirlene rızkı yemeden ölmezsiniz' diye bir hadis okumuştum. Bu yüzden alırken biraz fazla vermenin satarken biraz az almanın bana birşey kaybettirmeyeceğini düşünürüm.
    Sizin durumda sigorta bitmeden satabilmek için yapılması gereken yapılmalı. ya da diğer koşullarda sigorta süresi bitmişse aracı satabilmek için yenisini yaptırmaktan başka yol yok zaten.
    valla hocam ben bakımını da yaptırıp öyle satacağım. dediğiniz gibi 3te 5te gözüm yok da durduk yere sigorta şirketine ekstra para yedirmemek için sordum.

Alıntı xtrafrozen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Turkiye'de Türkçe sevdalısı mı varmış yahu ? Sıradışı O olsa olsa Türkçe dilbilgisi sevdalısı olur.
    doğru

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)