Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Emekli oldum. NS220, RS200, N250, F250'den 2'sini yatırımlık alacağım. Ltfn tavsiye.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Khaira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Fiyatların yükselmesi ve serbest piyasadaki güncel ahlaktan hepimiz şikayetçiyiz, özellikle bayiiden liste fiyatına alıp üzerine 50 bin lira koyup anında satmaya çalışan galerici veya al-satçılardan… Ancak bence bu olaylarla yatırım mevzusu başka şeyler. Tam olarak desteklediğim söylenemez ama fikir belirtme açısından yazıyorum, yatırım için Hintli çok sağlıklı tercih olmayabilir. Onun yerine dolardan bu kadar eminseniz paranızın tamamını dolara basabilirsiniz, ki bence de daha mantıklı.

Yatırım amaçlı hisse alıp, o hissenin yükselmesini bekleyip zamanı geldiğinde satmaktan bir farkı yok gibi bu olayın. Bir problem yok bence.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fancydriver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Ns200 - Honda Cb250R - CfMoto Mt650
    Alıntı Pulsar 400CS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fancydriver dan itibaren mesajların kalitesi yerlerde sürünüyor.
    Mesajların kalitesi, kişilerin de kalitesini gösteriyor.
    çerkezbiker ciddi ciddi bir konu açmış. Fikir soruyor. Ama gel gör ki verilen cevaplara bak!...

Hali pür melalimiz bu işte.

Yazık be...
    Fikir sorulan konu insanların hassas noktası, günde üç bin tane konu açılıp orada insanlar veryansın ediyorlar stokçulara, ülkenin ahlaki olarak çöküyor oluşuna. Bakın bu durumu ahlaki çöküş olarak görmemek de büyük bir ahlaki çöküş örneğidir.

Önemli bir hipotez: Ekonomi olarak batan toplumlarda ilk önce ahlak çöker. ;)
    iptaluyelik02 ve espresso bunu beğendiler.

Pulsar VS400 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar VS400
    Alıntı cerkezbiker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Enflasyonun şahlanışa geçmesi yakındır. Bu yıl çıkmadan % 100'ü geçeceğine ve doların 35 TL2yi bulacağına inanıyorum. Aklı başında ekonomistlerin ve yorumcuların kanaatleri de bu yönde. Paramı TL'de tutamayacağıma göre, dolar, altın vs. gibi bir yatırım yapmam gerekecek. Bu yatırım yollarından birisi de taşıt almak. Motoru şimdi farz edelim 120.000 TL'ye alsam, yılbaşında motorun fiyatı 200.000 TL olsa, ben plakalı 0 km motoru 190.000 TL'ye satsam, bundan ben de, alan da, bayi de kazanmış olur. Haksız mıyım?
    Bir konu hakkında yorum yapmak ve karar vermek için asgari beyin ve zeka kapasitesi olması gerekiyor.

Buradaki bazı yorumcular konuyu yanlış anlamış. Anlama noksanlığı var gibi.

Çerkezbiker, motosiklet alıp, piyasa fiyatının üstünde satmaktan bahsetmiyor.

Motoru 120'ye alsam, motor yılbaşında 200'e çıksa, ben 190'a satsam diyor.

Yani piyasayı yükseltmekten değil, düşürmekten bahsediyor.

Bunu anlayan anlamış.

IQ kapasitesi düşük olanlar, hala hedefe kilitlenmiş füze gibi piyasayı yükseltmekten bahsediyor.

Yılbaşında bayii fiyatı 200 bin olsa da çerkezbiker motorunu 200 binin üstüne bir rakama satmaktan bahsetse, ne ala.

Ama dediğim gibi beyin+zeka+kapasite meselesi.

İnsanımızın anlama kapasitesi bu olunca, "Bu pilav daha çok su kaldırır"

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Pulsar VS400 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir konu hakkında yorum yapmak ve karar vermek için asgari beyin ve zeka kapasitesi olması gerekiyor.

Buradaki bazı yorumcular konuyu yanlış anlamış. Anlama noksanlığı var gibi.

Çerkezbiker, motosiklet alıp, piyasa fiyatının üstünde satmaktan bahsetmiyor.

Motoru 120'ye alsam, motor yılbaşında 200'e çıksa, ben 190'a satsam diyor.

Yani piyasayı yükseltmekten değil, düşürmekten bahsediyor.

Bunu anlayan anlamış.

IQ kapasitesi düşük olanlar, hala hedefe kilitlenmiş füze gibi piyasayı yükseltmekten bahsediyor.

Yılbaşında bayii fiyatı 200 bin olsa da çerkezbiker motorunu 200 binin üstüne bir rakama satmaktan bahsetse, ne ala.

Ama dediğim gibi beyin+zeka+kapasite meselesi.

İnsanımızın anlama kapasitesi bu olunca, "Bu pilav daha çok su kaldırır"
    Cerkes kardesimiz aklimi kullandi ve almasi gerek en iyi motor olan crf250l yi liste fiyatundan aldi diyelim.

181700/ 27 = 6730 usd

2024 basinda bu motor en az kac para olur biliyo musunuz ???
    En az 6700 usd en an fazla 6800 usd olur. Manyak bir kar!!

Gercek amaci kar yapmak olan biri boyle bir amatorluk yapmaz.

Bu motoru bugun alabiliyosan yarin uzerine 50 bin ekleyerek ilana koyman lazim
    Belki enayinin biri alir.acikcasi ben karsi degilim bu duruma, enayiler her daim bafilenmeli.

Ee zaten emekte var..bayi arastir,yalvar yakar ihtiyacim var abi diye acindir.
    Motosiklet.net e gir bir dunya laf isit.

Motoru al depoya kaldir.ilana koy,bekle falan.

Cerkes kardes, son derece ciddiyim. Bana 15.000 tl verirsen sana liste fiyatindan crf250l almani saglayacagim.
    Mart ayinda siraya yazildim,burda da soylemistim bilenler bilir.

Motor 10 gun once geldi 181.700 e verelim diye aradilar.
    15.000 tl verirsen beraber gidelim bayiye isi biterelim.

Var misin ?

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Tüm sosyal değerleri bir tarafa bırakarak olaya bakarsak,

Lira her gün deli gibi değer kaybediyor.
    Yapmaya çalıştığımız ne,
    Elimizdeki lirayı başka bir birim olarak muhafaza etmek.
    Böyle bakınca, dolar, euro, altın, bakır, kavun, soğan, motor, araba...
    Hepsi aynı yere çıkıyor.

Çerkez, elindeki lira cinsinden birikim pul olmasın diye motor alıp kenara koyuyor.

Ben motor, araba, ev neyse işte bu tür mal satışından anlamam. O yüzden elimdeki 3-5 kuruş bari değerini yitirmesin deyip, dolar, euro, altın, gümüş gibi şeylere bağlayıp, ihtiyacım olunca bozduruyorum.

Temel olarak hepsi aynı.
    Bu ülke ölçeğinde bakarsak hepsi kısıtlı.

Çerkez bey emekli oldunuz ve tazminatla yatırım yapmak istiyorsunuz, güzel.
    Eğer motorlu araç alacaksanız bu alanda durgunluk başlıyor gibi yani sizin istediğiniz değerleme olur ama istediğiniz anda hemen satılmayabilir. Eğer paraya ihtiyaç olduğunda hemen satılsın istiyorsanız bankadan altın alabilirsiniz.
    Yok Eğer kısa vadede paraya ihtiyaç olmayacaksa yatırımınızı mutlaka arsaya yapın.
    Saygılar.

Motosikleti
    Kısmetse Medley
    Şu yatırım işini bir türlü çözemedim. 10 sene önce Ankara'dan bir kilo altın bozdurup arsa almıştım. Geçen satmak istedim teklif 1 milyon 400 oldu. Yatırım diye arsa almasaydım daha iyiydi. Ya da kısmet meselesi işte.
    iptaluyelik02 bunu beğendi.

Motosikleti
    250r
    Ben de benzer ikilemdeyim aslında. Motoru yenileme niyetim var, motor yok. Satıp KKM vs. yapsam enflasyona yetişebilir miyim acaba diye düşünüyorum.
    Ama bunun başka bir tarafı daha var. Enflasyon o derece artarsa aldığınız makineyi satabilecek misiniz ? Alan olacak mı ?
    Özgür hocanın dediği gibi "Cash is the king" durumuna gelirsek satıcı çok alıcı az olur.
    Hoş şahsi kanaatim yerel seçimlere kadar böyle birşey olmayacağı yönünde ama..
    espresso bunu beğendi.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Alıntı Motorumu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu yatırım işini bir türlü çözemedim. 10 sene önce Ankara'dan bir kilo altın bozdurup arsa almıştım. Geçen satmak istedim teklif 1 milyon 400 oldu. Yatırım diye arsa almasaydım daha iyiydi. Ya da kısmet meselesi işte.
    Aynen kısmet meselesi,
    adam pandemide 2,5 kilo altına yazlık aldı, yarım kiloda masraf yaptı yaklaşık.
    Şu an 5 kiloya çok rahat gidiyor.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Motor bir yatırım aracı değildir. Sizi a noktasından b noktasına götüren bir vasıtadır. Emekliliğin keyfini cıkarın.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sabah akşam hepimiz fiyatların yükselmesinden, alsatçılardan, sıfırından pahalıya satış yapan galericilerden şikayet ediyoruz. Bari biz bu işlere girmeyelim hocam. Bari bizim bu çarpık düzende bir katkımız olmasın.
    Seninle aynı fikirdeyim ama sebebi bu başlığı açan vatandaş değil. Para dağdan aşağı akan su gibidir.oÖnünü kapatırsan başka yöne gider. Gerçek enflasyon %110 iken faiz %45 , döviz % 55 getiri getirmiş ülkemizde. Her ikisi de baskılanmış. Faize, dövize veya yatırıma gidemeyen para mala gidiyor. Daha çok taşıt ve konuta. Sebebi NAS.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Amaç parayı korumaksa Fiziki altın ve dolar alıp kasaya falan atmak daha mantıklı şu an. Millet karnını zor doyururken Yakın zamanda bu motorları alabilen kalmayacak gibi gözüküyor gidişat hiç iyi değil.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Kimsenin parasına puluna karışmak haddime değil. Konuyu açan emekli büyüğümüz de beni yanlış anlayıp bana gönül koymuşsa o da kusuruma bakmasın. Ben sadece bu tip konulara yatırımcı değil de motosiklet sürücüsü gözüyle bakıyorum ve kim benim motor almamı engelliyorsa ya da daha pahalı almama vesile oluyorsa ona çemkiriyorum. Tabi ki burada sıkıntının kaynağının %99'u "Nas" diye inat edip ülkeyi bu duruma sokan hükümette. Bizim sözümüz de ancak nazımızın geçtiği %1'e.
    harun27, Thracian, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    basligi acan eyt liymis bi de.Simdi iyice sinirlendim bak ;)

Neyse,

Hep diyorlar,"turkiye de orta sinif bitti abi"
    Ya fakirsin ya da zengin.

Bu nedenle nc,tracer,mt7,hornet gibi orta sinifin binecegi motorlari almamali.

Fakire veya zengine hitap etmek lazim.

Ben olsam moto guzzi alirdim.

Elde kalmasi imkansiz.Borsa her gun yuzde 2 artiyor,illaki cikip mal alacak bunlar.
    İste bu zengin adama moto guzzi gider.

Ben boyle dusunuyorum.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hakikaten de profile baktım 1977 doğumlu olup benim jenerasyondanmış. Ben de ilk mesajda "emeklilik" deyince koca amca sandım.
    espresso ve maximusti, bunu beğendiler.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Neyse,

Hep diyorlar,"turkiye de orta sinif bitti abi"
    Ya fakirsin ya da zengin.

Bu nedenle nc,tracer,mt7,hornet gibi orta sinifin binecegi motorlari almamali.

Fakire veya zengine hitap etmek lazim.

Ben olsam moto guzzi alirdim.

Elde kalmasi imkansiz.Borsa her gun yuzde 2 artiyor,illaki cikip mal alacak bunlar.
    İste bu zengin adama moto guzzi gider.

Ben boyle dusunuyorum.
    V100 Mandello alınabilir güzel motor.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    V100 Mandello alınabilir güzel motor.
    Cyan ve espresso bilir Mandello'ya ben de hastayım.
    tecrube0, Cyan ve espresso bunu beğendiler.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cyan ve espresso bilir Mandello'ya ben de hastayım.
    Potansiyel bir müşteri daha
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kymco AK550
    hocam hadi tamamen kar amaçlı düşünelim, diğer her şeyi stokçuluğu vs bir kenara bırakalım. liste fiyatından alınabilen bir motoru alıp kenara koymakla altın alıp kenara koymak arasında bir fark olmaz getiri açısından. motorun derdiyle uğraşırsınız, altının zahmeti olmaz.

araç alıp satayım kar edeyim üç durumda mantıklı olur.

-bulunamayan aracı liste fiyatından bulabilirseniz
    -önümüzdeki dönemde üretimde sıkıntılar artacaksa
    -nakit kullanmadan, kredi kartı vs ile faizsiz alıp sonraki ilk fiyat artışında nakit satabiliyorsanız.

ilkini yapamıyorsanız, yani liste fiyatından japon bulamıyorsanız, ikincinin de olmayacağını ben söyleyeyim. üçüncü de size uymaz, anladığım kadarıyla nakit kullanacaksınız. o yüzden borsadan vs anlamıyorsanız gidip altın alın. kafanız da rahat olsun.
    Mr.wind ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    cb250r
    Hayirli olsun emekliliginiz.

Etik konulardan bagimsiz olarak konusmak gerekirse, ki etik sadece fakire işler zengine işlemez, eldeki hazir nakit ile yatirim icin motor almak bana pek mantikli gelmiyor.

enflasyonun oldugu yerde, hayvan gibi para basiliyordur. Ekonomik dongunun devam edebilmesi icin, basilan paranin piyasaya girmesi gerekir. Bunun en basit yolu ise tabiki bankalarin verdigi kredi.

Bu konuda da devletin para politikasi, bankalara uyguladigi kisitlama, bankalarin kendi para politikasi ivir zivir borsuru denge var tabi.

Yalniz konu cok dagilmasin sadede gelelim, bankaya odeyeceginiz kredi faizi her halukarda reel enflasyondan az olacaktir.

Son kez sadede geliyorum, paranizin uzerine bir miktar kredi kullanarak alacaginiz mal size kar ettirir.

Eldeki nakiti direk motora yatirmak yerine, altin almak bence daha mantikli. ytd
    espresso ve iptaluyelik02 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)