Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

130 mm fren diski

Motovento
    REKLAM ALANI
    0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba, 130 - 140 mm civarı ön fren diski arıyorum hangi modellerde bu ölçülerde bulunur acaba? Dış çap ölçüsü dışındaki ölçülerin önemli yok.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı 0M42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, 130 - 140 mm civarı ön fren diski arıyorum hangi modellerde bu ölçülerde bulunur acaba? Dış çap ölçüsü dışındaki ölçülerin önemli yok.
    Yerli üreticilerimizden istediğiniz diski ürettirebilirsiniz, forumdan öğrendiğim ve insanların memnun kaldığı üretici Arman Dişli var, ona istediğiniz diski ürettirebilirsiniz. Motosikletinizin modelini bizlerle paylaşırsanız belki uyumlu olan modeli sizlere söyleyebiliriz.
    ALp_Bayram, 0M42 ve tommygun bunu beğendiler.

Elektrikli bisikletim var scooter dan çıkma fren sistemini adapte edeceğim üst merkez ve kaliper tamam sadece disk kaldı. Diski yaptırmak pahalıya gelir çıkma bir disk işimi görür diye düşünüyorum.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Elektrikli bisikletim var scooter dan çıkma fren sistemini adapte edeceğim üst merkez ve kaliper tamam sadece disk kaldı. Diski yaptırmak pahalıya gelir çıkma bir disk işimi görür diye düşünüyorum.
    Disk olarak 50cc scooter modellerinin disklerine bakabilirsiniz, özellikle Mondial Revival'in ön diskine bakmanızı öneririm.
    0M42 bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık yok
    Elektrikli scooter mi bisiklet mi? Normal bisiklet tekerleğine motosiklet için yapılmış bir disk takmak, güvenlik sorunu yaratmaz mı? Sıkı fren, az yol tutuşu ve kayma gibi... Normal bisiklet diskleri yetersiz mi kalıyor?
    0M42 bunu beğendi.

Elektrikli bisiklete takacağım motosiklet fren sistemini tercih etmemin nedeni ikinci el parçaların çok uyguna bulunabilmesi. Mesela üst merkez ve kaliper için 200 tl ödedim. Bisiklet için yapılmış sistemlerden iyi bir şey alsam 1000 tl ve üzeri rakamlara çıkıyor. Ayrıca kaliperin takılacağı kısmı özel olarak yapacağım yani kadroda kaliper montaj yeri yok. Bisiklet için olan sistemlerden de alsam o aparatı mecburen yapacağım. Ben de madem öyle motosiklet sistemini kullanayım hem uyguna mal ederim hemde güçlü bir fren sistemi olur diye düşündüm.

Bahsettiğim aparatı yapmak kolay olacak gerekli düzenlemeleri ve fizibilitesini yaptım tek problem disk kaldı. Motosiklet grubunda genelde 200 mm. disk kullanılıyor sanırım. Bu ölçüde disk bisikletim için oldukça büyük oluyor montaj olur aslında ama dediğiniz gibi çok güçlü frenleme olabilir buda sürekli tekerin kilitlemesine sebebiyet verir tehlike teşkil eder.

Elektrikli scooter larda istediğim ölçülerde diskler var ama kalınlık olarak inceler 1.5 mm. gibi motosiklet kaliperi bu diskte çalışır mı bilmiyorum sizce sorun olur mu?

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Elektrikli bisiklete takacağım motosiklet fren sistemini tercih etmemin nedeni ikinci el parçaların çok uyguna bulunabilmesi. Mesela üst merkez ve kaliper için 200 tl ödedim. Bisiklet için yapılmış sistemlerden iyi bir şey alsam 1000 tl ve üzeri rakamlara çıkıyor. Ayrıca kaliperin takılacağı kısmı özel olarak yapacağım yani kadroda kaliper montaj yeri yok. Bisiklet için olan sistemlerden de alsam o aparatı mecburen yapacağım. Ben de madem öyle motosiklet sistemini kullanayım hem uyguna mal ederim hemde güçlü bir fren sistemi olur diye düşündüm.

Bahsettiğim aparatı yapmak kolay olacak gerekli düzenlemeleri ve fizibilitesini yaptım tek problem disk kaldı. Motosiklet grubunda genelde 200 mm. disk kullanılıyor sanırım. Bu ölçüde disk bisikletim için oldukça büyük oluyor montaj olur aslında ama dediğiniz gibi çok güçlü frenleme olabilir buda sürekli tekerin kilitlemesine sebebiyet verir tehlike teşkil eder.

Elektrikli scooter larda istediğim ölçülerde diskler var ama kalınlık olarak inceler 1.5 mm. gibi motosiklet kaliperi bu diskte çalışır mı bilmiyorum sizce sorun olur mu?
    Balataları kalınlaştırmanın yolunu bulursanız neden olmasın, sebebi ise kaliper sınır noktasında olursa frenlemede kaliper pistonu çıkabilir ve freni komple boşalmasına sebep verir. Güçlü frene sahip olursunuz ama bunun en büyük dezavantajı güvenlik ve ağırlık.
    0M42 bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık yok
    Fiyat konusunda evet tartışmasız bir fark var. Ancak, güvenlik söz konusu olunca ,kendi adıma, optimum malzemeyi seçmeyi tercih ederim. Hem dengeli bir yol tutuş açısından hem de ağırlık bakımından bariz fark yaratır. 1000 tl bir açıdan bakınca çok büyük para, diğer açıdan bakınca da 10 günlük mutfak alışverişi değil. Tedirginlikle frenleri sıkmak istemem bisiklette. Disk frenli bisiklet kullanana kadar lastik çok önemsizdi benim için... Disk frenli bir bisiklet sahibi olup bir iki heyecandan sonra iyi bir lastik aradım buldum aldım.
    0M42 bunu beğendi.

Arkadaşlar ilgi ve alakanız için teşekkür ederim ancak @Gouranga nın dediği gibi işin oluru neyse onun yapılması gerektiğini bir kez daha görmüş oldum ve motosiklet fren sisteminden vazgeçip Shimano mt201 hidrolik disk fren satın aldım. Çünkü motosiklet keliperi bisiklet üzerinde çok kaba saba durdu ve bayağı ağır. Aklın yolu bir değil mi
    espresso ve Gouranga bunu beğendiler.

Motosikleti
    Artık yok
    Hayırlısı olsun, kazasız belasız sürüşler dilerim.
    0M42 bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Arkadaşlar ilgi ve alakanız için teşekkür ederim ancak @Gouranga nın dediği gibi işin oluru neyse onun yapılması gerektiğini bir kez daha görmüş oldum ve motosiklet fren sisteminden vazgeçip Shimano mt201 hidrolik disk fren satın aldım. Çünkü motosiklet keliperi bisiklet üzerinde çok kaba saba durdu ve bayağı ağır. Aklın yolu bir değil mi
    Bisiklet malzemesinin pahalı olması biraz da oradan kaynaklanıyor; hafif olması gerektiği için daha pahalı alaşımlar vs kullanılıyor.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)