Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

125 CC Scooter Rodajı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    hero dash 125
    Selamlar,

hero dash 125 siparişi verdim. sorun olmazsa ay sonu,haziran başı motor gelicek.
    benim ilk motorum olacak ve rodaj konusunda bir bilgim yok.
    artçı ile kullanım çoğunlukta olur benim. bu rodajı etkiler mi?
    sadece motoru boğmadan farklı hızlarda yükselerek/alçalarak sürülmesi gerektiğini biliyorum.
    ilk etapta alışana kadar pek kullanamayacağım için rodaj süresi biraz uzun sürebilir. bu bir sorun mudur acaba? yoksa 100 km bir uzun yola çıkıp motoru açayım mı ?

bu arada ehliyetim a sınıfı. mt7 ile sınava girmiştim. viteslilerde sorun yok, motor hakimiyetim iyidir. ancak bütçeden dolayı scooter ile başladık. zamanla yükseltiriz diye umuyorum.
    tecrübesizliğime verin, tavsiye/tecrübelerinizi dinlemeye açığım.

teşekkürler.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mondial Drift alabilirdiniz aslında o paraya. Siyah olanlarının şekli gerçekten çok güzel.Blogu değiştirmediyse gerçekten motor blogu saglam idi. Ama tabi tercihi scooterdan yana kullanmışsınız

Rodajda artçı konusu ise göreceli. Motorun belli bir taşıma kapasitesi vardır, siz 100 kilo artçı 70 kilo ise motoru zorlar.

Total agırlık gereğinden fazla değil ise ve motoru zorlamayacaksanız bir problem olacagını sanmıyorum.

tabi yeni başlama tecrübesi ve artçı konusu ayrı bir konu. Ben ilk 1000 km artçı alınmaması, sonraki 3 bin km'de kısa mesafe hariç alınmaması taraftarıyım. Motora artçı ile alışırsanız ilerde sürüş şeklinizi cok etkiliyor. kendim bu hatayı yaptım; ögrenirken artcı aldım ve bu alışkanlıgı atarken baya zorlandım.

Hayırlısı olsun diyelim.
    noumania bunu beğendi.

Motosikleti
    hero dash 125
    Mecbur scooter seçmek durumunda kaldım. Çünkü hanımda ileri de kullanıcak. şu an zaten eletkrikli bisikleti var. level atlamış olacağız

Kılavuzuna baktım 130 kg diyor tüm yükler dahil. artçı ile aşıyoruz tabii ki bunu. o kadar da hafif değiliz en iyisi çok yüklenmeden, kısa mesafelerde rodajını tamamlamak gibi görünüyor.

benim çoğunluk artçı ile olacağından sorun olacağını düşünmüyorum. tek işe gidip-gelirken kullanırım. onun harici çoğunluk artçılı olur.

teşekkür ediyorum, hayırlısı bakalım
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı noumania adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mecbur scooter seçmek durumunda kaldım. Çünkü hanımda ileri de kullanıcak. şu an zaten eletkrikli bisikleti var. level atlamış olacağız

Kılavuzuna baktım 130 kg diyor tüm yükler dahil. artçı ile aşıyoruz tabii ki bunu. o kadar da hafif değiliz en iyisi çok yüklenmeden, kısa mesafelerde rodajını tamamlamak gibi görünüyor.

benim çoğunluk artçı ile olacağından sorun olacağını düşünmüyorum. tek işe gidip-gelirken kullanırım. onun harici çoğunluk artçılı olur.

teşekkür ediyorum, hayırlısı bakalım
    Tatil günü tek başınıza nispeten uzak mesafelerdeki 50km falan köftecilere bir kaç kez gidip gelseniz rodaj kısa sürede artçısız tamamlanır.
    Tabi laınan fazla kilolardan ben sorumluluk kabul etmem.
    noumania bunu beğendi.

Motosikleti
    hero dash 125
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tatil günü tek başınıza nispeten uzak mesafelerdeki 50km falan köftecilere bir kaç kez gidip gelseniz rodaj kısa sürede artçısız tamamlanır.
    Tabi laınan fazla kilolardan ben sorumluluk kabul etmem.
    Zaten zayıflamaya çalışıyorum bu planla iyice motor hantallaşacak benim yüzümden
    bir şekil ayarlıcaz artık bakalım, teşekkürler
    espresso bunu beğendi.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    zamanında 0 scooter aldığımda (kanuni ronny 150) aynı marka model ve zamanda arkadaşımda almıştı o hep servisin dediği şu kadar km hızı geçme şu kadardan fazla sıkıştırma yokuş çıkma demişler birebir uymuştu bende sürekli değişken sürdüm ilk 100 km motora alışana kadar sakin sonra ışıklarda kalkınca 90 100 e kadar arada tapa gaz arada yarım gaz boş yolda giderken yarım gazdan full e sonra kademeli olarak tamamen gazı bırakarak vs sürmüştüm sonuç olarak kalkışlarda ve top speed olarak hep öndeydim , yağımı da ilk 500 sonra 1000 sonra de 1500 de castrol sccotter serisi ile değişmiştim en ufak sorun vs yaşamadım tercih meselesi tabi ama yine scooter alsam yine aynı şekilde kullanırdım
    noumania bunu beğendi.

Motosikleti
    hero dash 125
    Alıntı berk_cglr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zamanında 0 scooter aldığımda (kanuni ronny 150) aynı marka model ve zamanda arkadaşımda almıştı o hep servisin dediği şu kadar km hızı geçme şu kadardan fazla sıkıştırma yokuş çıkma demişler birebir uymuştu bende sürekli değişken sürdüm ilk 100 km motora alışana kadar sakin sonra ışıklarda kalkınca 90 100 e kadar arada tapa gaz arada yarım gaz boş yolda giderken yarım gazdan full e sonra kademeli olarak tamamen gazı bırakarak vs sürmüştüm sonuç olarak kalkışlarda ve top speed olarak hep öndeydim , yağımı da ilk 500 sonra 1000 sonra de 1500 de castrol sccotter serisi ile değişmiştim en ufak sorun vs yaşamadım tercih meselesi tabi ama yine scooter alsam yine aynı şekilde kullanırdım
    Biraz bende ara ara zorlamayı düşünüyorum açıkcası motorun açılması adına. hep düşük olursa top speed düşük kalır. gerçi benim pek hızla işim olmaz. 100-105 aralığına çıksın yeter benim için. genel sürüşüm 80-90 aralığında olur. uzun yolda biraz basmak lazım malum
    teşekkür ediyorum. bende sizin gibi düşünüyorum. çok zorlamadan motoru açarım zamanla
    berk_cglr bunu beğendi.

Motosikleti
    Hero Dash 125
    hayırlı olsun hocam, bakıma kadar tam gaz yapma ve ani frenden uzak dur
    arka ve ön fren limon sıkar gibi yavaş yavaş, kız gibi, incitmeden
    çok hız yapmadan, ben maks 70 73 yapmıştım birkaç kez, fazla zorlamadım.
    500 km de bakıma soktum, sonra 80 90100 ü gördüm, istediğim gibi ani hızlanma vs tabi dikkat ediyorum ama bakımdan önceki gibi değil, daha rahat kullanıyorum
    güle güle kullan
    noumania bunu beğendi.

berkeusta01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Vulture 125i
    Ben de 4 gün önce ilk motorumu aldım ve şu an rodajını yapıyorum. (Mondial Vulture 125i). 125cc motosiklet olduğundan dolayı bazen gerçekten yol bitmek bilmiyor. Kullanım kılavuzunda 5.000 devri geçmemesini söylüyorlar. Şu ana kadar (250km) uydum lakin gerçekten şehirler arası yolda hızı çok az kalıyor. Bilen abilerime de bu vesileyle sormuş olayım. Arada sırada abartmadan hızımı 80-90; devri 7000-8000'e çıkartmamda sorun var mı?
    noumania bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Rodaj hakkında o kadar abuk subuk şeyler yazılıyor ki , bunları okuyanlarda başka abuk subuk şeyler ekleyip kendince birşeyler daha ekliyor birde rodajı şöyle yaptım motorum uçuyor kaçıyor bilmem kaç basıyor yazanlar var , bir kişide rodaj sonrası kompresyonu ölçtüm fabrika verisi ile birebir çıktı yazmamış , motorun yağ hararetini ve basıncını ölçtüm gayet normal yazmamış , halbuki bunlar çok basit işlemler , motoru sökde silindiri pistonu ölç demiyorum..... arkadaşlar rodajda sürekli gaz aç kapa , aynı hızda gitme , aman 40 ı geçme gibi abuk subuk şeylerle kendinizi yormayın , rodajın bitip bitmediğini anlamak için motorunuzun egzoz çıkışına parmağınızı sokun , içeride kadifemsi bir kurum oluşmuşsa rodaj tamamdır , bu sürede uzun süre 5-6bin devirleri geçmeyin yeterli , egzozda gördüğünüz o kurum piston silindir içindede vardır ve çok faydalıdır , bu faydalı kurum oluşmadan motoru yüksek devirlerde uzun süre sürmek iyi bir şey değildir..
    noumania ve espresso bunu beğendiler.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rodaj hakkında o kadar abuk subuk şeyler yazılıyor ki , bunları okuyanlarda başka abuk subuk şeyler ekleyip kendince birşeyler daha ekliyor birde rodajı şöyle yaptım motorum uçuyor kaçıyor bilmem kaç basıyor yazanlar var , bir kişide rodaj sonrası kompresyonu ölçtüm fabrika verisi ile birebir çıktı yazmamış , motorun yağ hararetini ve basıncını ölçtüm gayet normal yazmamış , halbuki bunlar çok basit işlemler , motoru sökde silindiri pistonu ölç demiyorum..... arkadaşlar rodajda sürekli gaz aç kapa , aynı hızda gitme , aman 40 ı geçme gibi abuk subuk şeylerle kendinizi yormayın , rodajın bitip bitmediğini anlamak için motorunuzun egzoz çıkışına parmağınızı sokun , içeride kadifemsi bir kurum oluşmuşsa rodaj tamamdır , bu sürede uzun süre 5-6bin devirleri geçmeyin yeterli , egzozda gördüğünüz o kurum piston silindir içindede vardır ve çok faydalıdır , bu faydalı kurum oluşmadan motoru yüksek devirlerde uzun süre sürmek iyi bir şey değildir..
    bizim ülkede ölçüm işi çok zor be üstad daha fabrikadaki veriler bile düzgün değil 125 200 cc sınıfı için diyorum ki biz rodajdan sonra ölçelim o ,yüzden abuk sabuk bilgilere devam etmek daha doğru oluyor ki siz de genel bilgi olan 5 6 bin deviri geçme diye sonda bilgi vermişsiniz
    noumania bunu beğendi.
    welcome to my world https://www.youtube.com/channel/UCPUpGYw2EcPIq_hQLSHGctw/

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı berk_cglr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bizim ülkede ölçüm işi çok zor be üstad daha fabrikadaki veriler bile düzgün değil 125 200 cc sınıfı için diyorum ki biz rodajdan sonra ölçelim o ,yüzden abuk sabuk bilgilere devam etmek daha doğru oluyor ki siz de genel bilgi olan 5 6 bin deviri geçme diye sonda bilgi vermişsiniz
    Yazdığım işlemleri herkes yapsın demedimde şu rodaj hakkında atıp tutanlara sözüm bir başlıkta devamlı gaz aç kapa aman ha sabit hızla gitme 80 ne çık 40 düş diyen gördüm , yahu millete kaza yaptıracaklar birde , ortalama bir motorda 1000 km 5-6bin devri geçmemek yeterli başka atraksiyona gerek yok ;)
    berk_cglr ve noumania bunu beğendiler.

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    Şimdiye dek iki kez motosiklet rodajı yaptım. Gerçekten sabır zorlayıcı bir durum. Bana devir söylemişlerdi. Ben de o devirlere uygun olarak zorlamadan kullandım. Arada sabredemeyip söylenen devirleri kısa süreli geçtiğim de oldu. Ama kırmızı bölgeye hiç geçmedim. Rodaj bitince ne motor sağır kaldı, ne de yüksek yakıt yakma gibi sorun yaşadım. Rodajda bir sebepten gerekli oldu 50 cc motosiklete toplam 190 kiloluk ağırlıkla da bindim. Sorun olmadı. Rodaj için verilen devir aralığına riayet edilirse bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Artçı ile de kullanırken sakin sakin gazı yedire yedire 2 kişi ile de bir sorun olacağını zannetmiyorum. Benim 50 cc lik ile problem olmadıysa 125 cc lik bence hiç sorun yapmayacaktır.
    Fitwawi bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)