Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Debriyaj telini ne ile yağlıyorsunuz?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar debriyaj telini hangi yağ ile yağlıyorsunuz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ben bir keresinde tel içine enjektörle ince yağ zerk etmiştim.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    endüstriyel sıvı yağların hepsi olur, yeterki şırıngaya koyulcak kıvamda olsun. İsterseniz motor yağı ilede yağlayabilirsiniz. Ben Cg motosiklette debriyaj sertliği yüzünden bu yola başvurdum pamuk gibi debriyajım olmuştu, aynı sorunu arabadada yaşamıştım çözümü yine buydu.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    wd 40 ( on karakter)
    AzÇok bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    WD-40 tavsiye ederim. Motosikleti olan kişilerin mutlaka garajında bulunması gereken bir ürün. Fren sisteminden uzak tutmak şartıyla (fren diskleri, balatalar vb) motorun yağlamak istediğiniz her kısmında kullanabilirsiniz.

Fren sistemine gelirse frenleriniz düzgün tutmaz, çok etkili bir yağlayıcıdır, aman dikkat !!

En büyük özelliği hem iyi bir yağlama yapıyor hem pas oluşumunu engelliyor. Koruyucu özelliği de baya yüksek.
    AzÇok ve espresso bunu beğendiler.

salih dalkıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 250
    Sıvı gres kullanıyorum memnunum çok güzel verimli

Motosikleti
    düldül(z-one)
    gres toz tutuyor wd40 tavsiye ederim

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    wd40 veya ince makine yağı olur, yağlamasanızda olur.
    SuleymanE bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    WD-40'a +1
    SuleymanE ve espresso bunu beğendiler.

Alıntı salih dalkıl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıvı gres kullanıyorum memnunum çok güzel verimli
    Wd 40 nasıl iç kısmına sıkıyorsunuz şırınga ile bi şekilde olurda onla nasıl olur bilemedim

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Wd40 ile yaglarim. 3 5 ay idare ediyor, kapali sistem oldugundan.

Motosikleti
    Alıntı Frodo01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Wd 40 nasıl iç kısmına sıkıyorsunuz şırınga ile bi şekilde olurda onla nasıl olur bilemedim
    Tarifi veriyorum kalemi kağıdı hazırlayın

Önce debriyaj kolunu tam çekili halde bir parça iple elciğe bağla. Debriyaj çekiliyken kabloyu ve girdiği kısmı göreceksin.

Wd40 şişesi yanında gelen kırmızı ufak pipeti fıskiye ağzına tak. Yeni tip şişeler kendinden pipetli olur. Örnek fotolar aşağıda:

Şişeyi güzelce çalkalayıp pipet ucunu kablo giriş noktasına dayayacaksın. Arkasından bir parça bez tut sıkarken sağa sola veya üstüne sıçramasın. 4-5 fıs yapsan yeter. O dar aralıktan yağ basınçla rahatça kablo kanalına giriyor. Wd40 metal üzerine iyi tutunuyor kablo kanalı boyunca aşağı kadar akacaktır.

Ardından debriyaj manetindeki ipi söküp 5-6 kez çek bırak yapsan o tel kablo içinde komple yağlanır.
    espresso, mavellen ve Frodo01 bunu beğendiler.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Önce debriyaj kolunu tam çekili halde bir parça iple elciğe bağla. Debriyaj çekiliyken kabloyu ve girdiği kısmı göreceksin.

Wd40 şişesi yanında gelen kırmızı ufak pipeti fıskiye ağzına tak. Yeni tip şişeler kendinden pipetli olur. Örnek fotolar aşağıda:

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...BeyWg&usqp=CAU
    https://st3.myideasoft.com/idea/gl/5...ion=1629363380

Şişeyi güzelce çalkalayıp pipet ucunu kablo giriş noktasına dayayacaksın. Arkasından bir parça bez tut sıkarken sağa sola veya üstüne sıçramasın. 4-5 fıs yapsan yeter. O dar aralıktan yağ basınçla rahatça kablo kanalına giriyor. Wd40 metal üzerine iyi tutunuyor kablo kanalı boyunca aşağı kadar akacaktır.

Ardından debriyaj manetindeki ipi söküp 5-6 kez çek bırak yapsan o tel kablo içinde komple yağlanır.
    Güzel bilgi için teşekkürler. Şırıngadan daha pratik ama kısa sürede etkisini kaybeder muhtemelen. Malum çözücü etkisi de var wd nin. Sonra teli elimize almayalım?

ergunerbaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 Z Tenere
    Wd40 önermem ,ben her motorumu bu şekilde yagladim,daha kopan tel olmadı.https://www.hizliresim.com/1c5t2v4

Motosikleti
    Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bilgi için teşekkürler. Şırıngadan daha pratik ama kısa sürede etkisini kaybeder muhtemelen. Malum çözücü etkisi de var wd nin. Sonra teli elimize almayalım?
    Hocam ağır yük altında çalışan hareketli yataklarda veya rulmanlarda kullanılmasını bende önermem, gres yağı gibi kalın yağları çözeceğinden böyle yerlerde faydadan çok zararlı olabilir. wd-40 ın çözücü özelliği pas için de geçerli, doğrudur, ancak unutmayın ki wd-40 aynı zamanda çok iyi bir yağlayıcıdır. Debriyaj telinde kullanılmasında da hiçbir zararı yoktur.

Debriyaj teli koruyucu bir boru içerisinde hareket ediyor ve yüksek basınca ve yüksek sürtünme kuvvetlerine maruz kalmıyor. Burada asıl amaç o telin paslanmasını engellemek ve boru içerisindeki sürekli tekrarlanan küçük çaptaki sürtünme kuvvetini de en aza indirerek telde oluşan aşınmayı engellemek.

Yani özetle amacımız o tel boru içerisinde paslanmasın, boru iç yüzeyine hafif sürtünmelere maruz kalırken de aşınmasın.

Ha ince makine yağı kullansak olmaz mı? olur tabi. Abartı olacak ama ayçiçek yağı bile dökseniz işe yarar, yeter ki yağsız bırakmayın. Organik yağ olduğundan ömrü daha kısa olur ama olsun, hiç yoktan iyidir.

Debriyaj teli aşırı sağlam bir tel. Paslanmadığı sürece kolay kolay kopmasına imkan yok. Bizim amacımız da teli yağsız bırakmamak.
    espresso ve Frodo01 bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben hiç yağlamadım hatta ilk kez yağlamam gerektiğini duydum :D

yıllar oldu hala bilgi eksikliğim var yav..

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    10 40 motor yağı ile şırıngayla iğnesiyle aradan içeri sokarak iğne yapar gibi yağlıyorum.

Bazende tel topunuza ve teli sıvı sprey gres ile yağlıyorum fakat sıvı gres kablo içinde ilerlemez çok.

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...BeyWg&usqp=CAU
    https://st3.myideasoft.com/idea/gl/5...ion=1629363380

Detaylı bilgin için teşekkürler bir sonraki bakımda yapıcam.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaklaşık 40.000 km cbf sürdüm, hiç ihtiyaç göstermedi.

Gereksiz bir iş.

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık 40.000 km cbf sürdüm, hiç ihtiyaç göstermedi.

Gereksiz bir iş.
    Valla bakımsız olanlarını gördükten sonra yağlanması çok daha iyimiş diye düşündüm farkı anlamanız için karşılaştırmanız lazım

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)