Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bir hata yaptım sanki ? (Yardım)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kawasaki Z 250
    Geçen gün motora bakım yaptırdıktan sonra motoru güzelce yıkadım
    Bakım yaptırdığım yerde bir de motul marka zincir yağı aldım
    Zinciri wd-40 ile temizleyip ondan sonra yağladım
    Aynı şekilde fren ve disklerede biraz wd-40 sıkıp temizleyip zincir yağı sıktım biraz frenlerde açık ara bi gevşeme var napıcaz şimdi bilen bi arkadaşım yardımcı olabilir mi ?
    Motor abs li Kawasaki

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Şaka yazmış olmalı
    şaka değilse hemen bir kaç tane balata disk temizlik spreyi al sık , zincir temizlik spreyide olur , belli bir süre sonra yavaş yavaş kullandıkça normale döner ama 1000 km de sürebilir 5000 de , en güzeli söküp temizlemek yada balataları yenilemek..
    espresso, killingroad, Zazobey ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Sorun fren disklerine yeteri kadar wd 40 sıkmadığın için olmuş. Gres yağı sür bir dahakine. Yan keski ile fren hortumunu ve kablosunu da kesersen brembo gibi fren sistemin olur.
    DickName, Dxsec, rider_oz ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorun fren disklerine yeteri kadar wd 40 sıkmadığın için olmuş. Gres yağı sür bir dahakine. Yan keski ile fren hortumunu ve kablosunu da kesersen brembo gibi fren sistemin olur.
    😆😂🤣
    Ya da yüksek bir mevkiden atsın motoru, hiç olmazsa kendine bir şey olmaz..

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:27 ----------

Şaka bir yana, eğer böyle birşey geldiyse başınıza Nikkfurie hocamın dediğini yapmadan binmeyin...
    Ama şaka sanki..🙂

Hocam bilgim yok ama arabada bile ben fren balatalarına wd40 sıktım fren tutmuyordu bence düzeldiginden emin olmadan motora binmeyin

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    zamanında bende motosikletimi bol bol yıkar güzelce parlatırdım ve disklere de wd40 sıktığım olmuştu.

abs yok benim motorda ve yarım saatlik kullanım içerisinde freni sert kullanmıştım ve düzelmişti diye hatırlıyorum. ve bu bir kez olmamıştı yani defalarca diske wd40 bulaştırmıştım.

şimdi disklere yine wd40 bulaşsa aynı şeyi yaparım, bir süre sert fren kullanınca düzeliyor.
    edit: motorlarımı neredeyse yıkamıyorum artık.

Motosikleti
    sym jet x 125,altai pro max 50
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zamanında bende motosikletimi bol bol yıkar güzelce parlatırdım ve disklere de wd40 sıktığım olmuştu.

abs yok benim motorda ve yarım saatlik kullanım içerisinde freni sert kullanmıştım ve düzelmişti diye hatırlıyorum. ve bu bir kez olmamıştı yani defalarca diske wd40 bulaştırmıştım.

şimdi disklere yine wd40 bulaşsa aynı şeyi yaparım, bir süre sert fren kullanınca düzeliyor.
    edit: motorlarımı neredeyse yıkamıyorum artık.
    Motoru kış vakti aldım yıkıyordu yağmur çamur oluyordu. Artık hava durumuna bakıyorum hep yağmurlu gösteriyor diye motoru yıkamaktan vazgeçiyorum sonra güneşli gösteriyor bugun yıkarım diyorum ertesi zaman yine yağmurlu bir yıkayamadım motoru mayıs ortasına kadar yıkamayacam galiba

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şaka yazmış olmalı
    şaka değilse hemen bir kaç tane balata disk temizlik spreyi al sık , zincir temizlik spreyide olur , belli bir süre sonra yavaş yavaş kullandıkça normale döner ama 1000 km de sürebilir 5000 de , en güzeli söküp temizlemek yada balataları yenilemek..
    Toparlanmayacağını ve balata yenilemeye gerek kalacağını sanmıyorum ama yine de düzgünce temizlemek ve kontrollü şekilde tekrar fren rodajı yapılmalı.

Fren sisteminize durduk yere el sürmenize gerek yok. Lastikleri ve frenleri sadece değiştirerek hayatınızı idame edebilirsiniz, gereksiz riskler almayın gençler..
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    cb250r
    wd40 Turkiyeye ozel "balatalara disklere sıkmayin" yazacak yakinda

Zamanla normale donecektir ama frensiz bir arac kullaniyor gibi dikkat etmeniz lazim. Yada balatalar zaten omrunu doldurduysa direk degistirin gitsin. Bahar geldi motosiklet zevki kabus olmasin

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Alıntı Zazobey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen gün motora bakım yaptırdıktan sonra motoru güzelce yıkadım
    Bakım yaptırdığım yerde bir de motul marka zincir yağı aldım
    Zinciri wd-40 ile temizleyip ondan sonra yağladım
    Aynı şekilde fren ve disklerede biraz wd-40 sıkıp temizleyip zincir yağı sıktım biraz frenlerde açık ara bi gevşeme var napıcaz şimdi bilen bi arkadaşım yardımcı olabilir mi ?
    Motor abs li Kawasaki
    Yok be ne hatası Hiç AEA da mı izlemedin .Adam kontağa bile wd40 sıkıp balatalara sıkmayın diye otuz kere söylüyordu

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Olay sadece WD40 değil, zincir yağı da sıkmış. Yani sprey gres, eğer C4 türü yapışkan bir yağsa önce gazyağıyla sonra su ve sabunla iyice temizlemeli. Yoksa içerde kalan sağa sola bulaşmış yağ, ısının da etkisiyle en olmadık zamanda diske ya da balataya tekrar bulaşabilir.
    ABS okuyucusuna kimyasal uygularken çok dikkatli olun, basınçlı su tutmaktan kaçının ve hatta iyi kurulayın.
    espresso bunu beğendi.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Alıntı hakan1969 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olay sadece WD40 değil, zincir yağı da sıkmış. Yani sprey gres, eğer C4 türü yapışkan bir yağsa önce gazyağıyla sonra su ve sabunla iyice temizlemeli. Yoksa içerde kalan sağa sola bulaşmış yağ, ısının da etkisiyle en olmadık zamanda diske ya da balataya tekrar bulaşabilir.
    ABS okuyucusuna kimyasal uygularken çok dikkatli olun, basınçlı su tutmaktan kaçının ve hatta iyi kurulayın.
    Hepsini geçtim.WD40 sıktıktan sonra neden ek olarak bir yağ sıkmaya ihtiyaç duyarki insan .Frene neden yağ sıkar ya da balataya :/ Normal motor yağı zor çıkıyor bi yere döküldüğünde bile , zincir yağlarının yapışma özelliği var bir de bence yapmamıştır .
    espresso bunu beğendi.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    fren ve disklerede biraz wd-40 sıkıp'dan sonrasını okumadım.
    tecrube0, espresso ve ozanturk bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    fren balataları ve disklere wd40 ve yağ sıkacak kadar sağduyudan yoksun birine ne desek boş. Bu yaşa kadar nasıl hayatta kalabilmiş belli değil.
    Motosiklet ehliyeti alırken diploma soruyorlar yani en azından temel eğitim almış olanlara ehliyet veriyorlar, demek ki olay cahillik de değil, asgari bir eğitim almış kişi bu hatayı yapıyorsa bu tamamen sağduyusuzluk.

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hepsini geçtim.WD40 sıktıktan sonra neden ek olarak bir yağ sıkmaya ihtiyaç duyarki insan .Frene neden yağ sıkar ya da balataya :/ Normal motor yağı zor çıkıyor bi yere döküldüğünde bile , zincir yağlarının yapışma özelliği var bir de bence yapmamıştır .
    Pejo mopedin tekeri daha rahat dönsün diye arka kampanaya aralıktan dikiş makinesi yağı boca edip sonra da freni tutmuyor diye motorcuya götürdüğümde yediğim fırçayı hatırlattı bana...Yaş 12 filandı sanırım..🙂...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:40 ----------

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fren balataları ve disklere wd40 ve yağ sıkacak kadar sağduyudan yoksun birine ne desek boş. Bu yaşa kadar nasıl hayatta kalabilmiş belli değil.
    Motosiklet ehliyeti alırken diploma soruyorlar yani en azından temel eğitim almış olanlara ehliyet veriyorlar, demek ki olay cahillik de değil, asgari bir eğitim almış kişi bu hatayı yapıyorsa bu tamamen sağduyusuzluk.
    Arkadaş şaka yapmıyorsa durum artık beynine kazınmıştır. Yazması iyi oldu...
    espresso ve ozanturk bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Z 250
    Düzgün bir dil ile anlatan arkadaşlara teşekkür ederim kimisi yorum yapacağım diye edepsizlik yaptığının farkında değil

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Alıntı Zazobey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düzgün bir dil ile anlatan arkadaşlara teşekkür ederim kimisi yorum yapacağım diye edepsizlik yaptığının farkında değil
    Şaka olmadığına göre disklere zincir spreyi sıkmanızın amacını cidden merak ettim. Paslanmaya karşı filan olabilir mi? Kışlatmak denir hani, greslenir jant tellerine kadar. Öyle bir niyetmi vardı?

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Kaliperi ve balataları komple söküp diski balata spreyi ile iyice yıkayın ardından balataları düz zeminde 80 kum zımpara ile iyice zımparalayın ve onlarıda balata spreyi ile iyice yıkayın büyük ihtimal frenleriniz eski haline dönecektir. Frenler yağlanırmı? Evet yağlanır ama sabit kaliperlerde balata değişiminde pistonlar itilirken pistonlara çok az Wd-40 sıkılır ve pistonlar daha rahat içeri girerler, hareketli yani yüzer kaliperlerde ise yine aynı pistonlara Wd-40 sıkılır ardında itilir ve hareket etmesini sağlayan pimlerde fren için özel üretilmiş kaliper gresleri ile yağlanır.
    Zazobey bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aynı şekilde fren ve disklere de biraz wd-40 sıkıp temizleyip zincir yağı sürdükten sonra ön ve arka lastiğinde gres yağı hatta tereyağı ile yağlanması gerekirdi. Frenlerdeki sıkıntı bu yüzdendir.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Z 250
    Geçen gün iş yerindeyken motorum yağmur altında kaldı bağzı yerlerinde ufak tefek paslanma olmuştu bu yüzden wd-40 sıkıp zincir yağı sıktım….. bilmiyordum yani hiç motorcu bi arkadaşım olmadığından dolayı soracak kimsede yoktu o yüzden böyle bi yanlış yaptım
    ozanturk ve sey_47 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)