Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Park Sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,

Yeni aldığım motorum için bir otopark bulamıyorum. Motorumu nereye koymalıyım ve nasıl koruyabilirim diye düşünüyorum. Ayrıca hangi disk ve zincir kilidiyle koruyabilirim bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Merhaba
    Öncelikle hayırlı olsun.
    Benimde kapalı otoparkım yok bu yüzden bina önüne koyuyorum.
    Aşağıdaki ürünü aldım biraz pahalı ama iş görüyor, incelemelere bakabilirsin forklift kaldıramıyor ama düzgün bir bağlantı şart, benzer bir sistemi belki daha uygunada mal edebilirsin.

https://www.hepsiburada.com/abus-anc...m-HB0000030EZV

Zincir yine abus aldım granit 59seri olması gerekiyor.
    Disk kiliti auvray 10mm tercih ettim alarmlı ve sra sertifikalı, abusun yarı fiyatına geliyor.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Yukarıdaki arkadaş tarif etmiş, Abus Granit Extreme zincir en sağlam zincir kilitlerden. googleda aratınca ilk çıkan linki ekliyorum buraya: https://www.n11.com/urun/abus-59-12-...plussirinevler

bununla evin önünde kaldırımda arka tekerden direğe zincirliyorum. önde de alarmlı disk kilidi var, abus kadar pahalı bir şey değil ama kurcalayan olursa ses çıkarsın biraz da uğraştırsın diye kullanıyorum.

Bunlara ek olarak takip cihazı var onun alarm modulunu de ekletmiştim, biri motora dokununca hareket algılayınca alarm çalıyor ve telefonuma anında arama geliyor, hemen haberim olup çıkıp kontrol edebiliyorum.

Bunlar da yetmedi, kasko yaptırmayı ihmal etmiyorum. Hem kaza yapınca işe yarıyor kasko hem çalınırsa başka çaresi yok, alarm da bağırsa motorları kafaya koydu mu çalıyorlar. zinciri demir makası ile kesemeseler bile şarjlı taşlama aleti ile kesebilirler yine çok ısrarcılarsa.

Etraftaki diğer motorlara bakın, burada amaç hırsızın sizin motordaki kilitleri görüp onlarla uğraşmamak için etrafta daha zayıf kiltleri olan motorlara gitmesini sağlamak olmalı. Yani hırsız en az uğraşacağı motoru çalar.

Olay şu fıkradaki gibi: Afrikada iki arkadaş yürüyormuş, uzaktan koşa koşa üstlerine gelen bir aslan görmüşler, biri hemen ayakkabı bağlarını düzeltmeye başlamış diğeri de aslandan koşarak kaçabileceğini mi sanıyorsun demiş. Ayakkabılarını düzelten de "ama senden hızlı koşabilsem yeterli" demiş. Hırsız konusunda da malesef bu durumdayız.

Bir de motoru çok göz önünde olmayan yere koymamak lazım ki hırsızlar uğraşırken etraftan görünsün. yoksa çok daha kolay rahat rahat kimse rahatsız etmeden uğraşırlar. Kapalı otoparktan kameralara gülümseye gülmüseye çalışan motorlar gördük.

Yazdıklarım korkutucu ama korun, uykunuz kaçsın, paranoyak olun, başka çare yok. korkmayanın, çalınmayı aklına getirmeyenlerin motorları çalınıyor.

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    Hayırlı uğurlu olsun.

Kilitlere güvenmeyin. Ben Onguard zincir + 2 Abus disk kilidi ile iki sene hiçbir sorun yaşamamıştım. Sonra bu forumda konusunu açtığım üzere bir gün aşağı indiğimde göstergenin yerinde olmadığını gördüm. Kasko olmasaydı boku yemiştim. Nerede oturuyorsunuz? Bence bu forumda sabit bir kapalı otopark veritabanı başlığı oluşturmalıyız.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı JK5F adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kilitlere güvenmeyin. Ben Onguard zincir + 2 Abus disk kilidi ile iki sene hiçbir sorun yaşamamıştım. Sonra bu forumda konusunu açtığım üzere bir gün aşağı indiğimde göstergenin yerinde olmadığını gördüm. Kasko olmasaydı boku yemiştim. Nerede oturuyorsunuz? Bence bu forumda sabit bir kapalı otopark veritabanı başlığı oluşturmalıyız.
    Bence de otopark en mantıklısı hırsız rahatsız edilmeden rahat rahat çalışabilmeli. Taş mı yesin adamlar? Veritabanı olayına da sen başla biz yetişiriz.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence de otopark en mantıklısı hırsız rahatsız edilmeden rahat rahat çalışabilmeli. Taş mı yesin adamlar? Veritabanı olayına da sen başla biz yetişiriz.
    Apartman veya AVM otoparkından bahsetmiyorum, güvenlikli ve sorun yaşanması durumunda yasal sorumluluğu olan abonelikli otoparklardan bahsediyorum. Misal Bakırköy'de Ekil Lojistik'in otoparkı var, adamlar motosikletler için kafes gibi bir bölme yapmışlar, kapısı zincirli, anahtarı sadece kapıdaki görevlide var. Gireceğiniz zaman adam size eşlik edip o kapıyı açıyor, başınızda bekliyor, siz motorunuzu alıp çıkarıyorsunuz ve arkanızdan kilitliyor. Sokak mı daha güvenli bu mu? Issız olmayan sokağımdan herifler alarmlı disk kilidinin hangi tekerde olduğunu öğrenecek kadar keşif yapabilmişler zamanında, brandanın o klipsini açmamışlar, ince ince çalışıp götürmüşler göstergeyi diyorum.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Alıntı JK5F adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Apartman veya AVM otoparkından bahsetmiyorum, güvenlikli ve sorun yaşanması durumunda yasal sorumluluğu olan abonelikli otoparklardan bahsediyorum. Misal Bakırköy'de Ekil Lojistik'in otoparkı var, adamlar motosikletler için kafes gibi bir bölme yapmışlar, kapısı zincirli, anahtarı sadece kapıdaki görevlide var. Gireceğiniz zaman adam size eşlik edip o kapıyı açıyor, başınızda bekliyor, siz motorunuzu alıp çıkarıyorsunuz ve arkanızdan kilitliyor. Sokak mı daha güvenli bu mu? Issız olmayan sokağımdan herifler alarmlı disk kilidinin hangi tekerde olduğunu öğrenecek kadar keşif yapabilmişler zamanında, brandanın o klipsini açmamışlar, ince ince çalışıp götürmüşler göstergeyi diyorum.
    Aylık abone ücreti ne kadar acaba biliyormusunuz motosiklet için?
    Aprilia RS 250 GP Nº1

Beyoğlunda oturuyorum otopark var ama abonman olarak dolu izin vermiyorlar maalesef

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:22 ----------

Arkadaşlar cevaplarınızın hepsi çok değerli mecbur kilit ve disk kilidi alacağım bir şekilde motorumu muhafaza edeceğim. Teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:26 ----------

Alıntı arican adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı uğurlu olsun.
    Teşekkür ederim

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Çalınmaya çözüm değil; ama en azından telafi olarak kasko en sağlamı. Hem kaza falan yaparsan da işe yarar, tamiri, parça değişimi, çekicisi hepsi içinde nasılsa.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aylık abone ücreti ne kadar acaba biliyormusunuz motosiklet için?

800 oldu bu sene
    bassturbin bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler