Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Motoru Hakkında Eğitim

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Merhabalar herkese,

Motosikletlerin motorları ve genel tertibatı (lastikler, yağ, zincir vs.) hakkında eğitim veren bir kurum/kuruluş var mıdır?

Sürüş eğitimi, yol eğitimi, sürüşe dair teorik eğitim, defansif sürüş gibi birçok konuda her yerde mantar gibi eğitim kurumu var.
    Benim derdim motosikletin motoruyla ilgili temel seviyede eğitim almak.
    Motorun hangi parçası ne işe yarar, nasıl sökülür/takılır/değiştirilir/temizlenir, bu işlemleri yapmak için nasıl bir alet/edevat takımı lazımdır gibi konularda sıfırım.
    En ufak problemde ustaya gitmek istemiyorum, çözebildiğim şeyleri kendim halletmek istiyorum.
    Ustaya gitmek zorunda kaldığımda da nokta atışı yapıp "şurasına bak, bu parçadan ses geliyor" diyebilmek istiyorum.

- Sanayiye git, bilmem ne usta var, onun yanında takıl.
    - 2 yıllık meslek okulu oku.
    - Motoru dağıtıp toplayarak kendi kendine öğrenirsin.
    - Youtube'dan video izle vs. gibi çözümler benim için maalesef uygulanabilir değiller.
    Çıraklık yapacak halim yok (zaten 40 yaşındaki adamı çırak almazlar), 2 yıllık okula gidecek liseli değilim, işten güçten pek vaktim yok, motoru dağıtırım ama ya toplayamazsam korkusu vs.

Sanki İngilizce kursuna gider gibi, atıyorum her salı ve perşembe akşamı 19:00 - 22.00 arası, ya da her cumartesi pazar şu saatler arası diyecekler, belli bir ders programı olacak, bu şekilde "motor"u öğrenebileceğim bir eğitim var mı?
    freasy bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    CRF 250
    YouTube dan izleyip motorunuzu tamir edebilirsiniz. Bunun çıraklık yapmakla ne alakası var! İş bilmez bir ustaya denk gelince sabaha kadar YouTube izlersiniz.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Alıntı Kasım38 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    YouTube dan izleyip motorunuzu tamir edebilirsiniz. Bunun çıraklık yapmakla ne alakası var! İş bilmez bir ustaya denk gelince sabaha kadar YouTube izlersiniz.
    "- Youtube'dan video izle vs. gibi çözümler benim için maalesef uygulanabilir değiller." demiştim.
    Sıfırdayım çünkü.
    Youtube videoları izlemeden önce, ben bu işi öğrenmek istiyorum.

Diyelim motoru söktüm, toplayamazsam ne olacak?
    Hallederiz bir şekilde kafasında değilim, ciddi ciddi eğitimini alıp temel seviyede öğrenmek istiyorum.
    Bu yüzden de ciddi bir çözüm arıyorum.

Edit = yanlış yazım

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Youtube bir nevi okul. Doğru sonuçları bulup izlemek yeterli. Daha sonra ufak ufak işe başlarsın. Öğrendiklerini paylaşarak başkalarına da yardım edebilirsin. Korkmana gerek yok. Yanlış yöne çevirdiğim için motor bloğu üzerinde 2 kere cıvata kırmışlığım var. Yine de vazgeçmedim. Cesaretim olmasaydı hiç bir şey öğrenemezdim. Bir tanıdığım var. "Ben teknisyenim. Ama hayatta motor yağı değiştirmem. Bu usta işi." diyor. Böyle düşünmezsen bir şeyler öğrenebilirsin.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Yahu Youtube'dan video izlemek istemiyorum

Bir usta/eğitmen/hocanın önderliğinde, bu eğitim için hazırlanmış (sökülüp takılacak motor, alet/edevat vs.) bir eğitim ortamında bu işi öğrenmek istiyorum.

Cevap yazacak arkadaşlara tekrar tekrar hatırlatayım, Youtube maalesef seçeneklerim arasında yok.

İngilizce kursu, pastacılık kursu vs. gibi düşünün.
    Yüz yüze bir şekilde, öğretmen/ustayla karşılıklı olarak konuşarak bu işi öğrenmek istiyorum.
    O anlatacak, ben uygulayacağım, olmadığı yerde de soru soracağım.
    espresso bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ilker a. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu Youtube'dan video izlemek istemiyorum

Bir usta/eğitmen/hocanın önderliğinde, bu eğitim için hazırlanmış (sökülüp takılacak motor, alet/edevat vs.) bir eğitim ortamında bu işi öğrenmek istiyorum.

Cevap yazacak arkadaşlara tekrar tekrar hatırlatayım, Youtube maalesef seçeneklerim arasında yok.

İngilizce kursu, pastacılık kursu vs. gibi düşünün.
    Yüz yüze bir şekilde, öğretmen/ustayla karşılıklı olarak konuşarak bu işi öğrenmek istiyorum.
    O anlatacak, ben uygulayacağım, olmadığı yerde de soru soracağım.

forum olarka iyi niyetli olsak da sorulan soru harici cevap vermeye bayılıyoruz.

dediğin şeyi bende araştırdım, kurs olarak hiç göremedim. tanıdık tamirci olması lazım.
    ilker a. ve espresso bunu beğendiler.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    @amdiol,

Hislerime tercüman olmuşsun

Evet, kurs mantığında işleyen bir eğitim kurumu arıyorum.
    Ama ben de henüz bulamadım, bulamadığım için de, belki bilen vardır diye düşünerek buraya yazayım dedim.

Galiba böyle bir kurs/kurum yok maalesef ama araştırmaya devam edeceğim.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Sanayi sitelerinde çıraklık eğitim merkezi var , oradan başlayabilirsin şaka bir yana bu iş için profesyonel eğitim veren bir yer yok , markalar kendi bünyesinde calisanlara düzenli eğitim yada yeni motor tanıtımı yapar , birseyleri tamir bakım yapmak istiyorsan öncelikle gerekli aletleri almalısın , sonra bu işlerden anlayan samimi bir arkadaşın varsa onunla beraber takılırsın yada yutup ta izleyerek birsekilde başlarsın , video izlemeyi hafife alma , unutma önce gözün pişecek sonra elin , bunu sanayide çıraklara söylerler , gel izle nasıl sökülüyor derler yavaş yavaş o da söküp takmaya başlar , tecrübelendikçe arıza teşhisi yapar usta olur vs..
    ilker a. ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    @Nikkfurie;

Evet, yıllardır araştırmama rağmen profesyonel şekilde eğitim veren bir kurum bulamadım maalesef.
    Hiç kimsenin de böyle bir iş kurmak aklına gelmiyor heralde.

Geniş ailede ehliyeti olan 1-2 kişiden biriyim, dolayısıyla aileden hiç kimsenin (özellikle de erkeklerin) araba, motosiklet, motor, sanayi, usta gibi kavramlarla uzaktan yakından alakası yok. Arabayı görseler bomba diye karakola götürürler durumunda bütün geniş aile.

Arkadaş çevremdeyse, otomobil kullanan çok ama mekanikten anlayan yok, hepsi (aynen benim gibi) en ufak şey için bile servise/tamirciye gidiyorlar.

Sanayiye gidip ustalarla kanka olup işlemleri izlemek benim de aklıma geldi ama 40 küsur yaşında adam olarak, pek uygun olmaz gibi
    Sürekli sanayiye gidecek zamanım da yok.
    Kırk yılda bir gidince de ne kanka olabilirsin ne de gördüğün şeyler bir işe yarar.

Bütün bu olumsuzluklar yüzünden kurs gibi bir yer arıyorum zaten.
    Parası neyse vereyim, oradaki usta/eğitmen/öğretmen içinde bulunduğum öğrenci grubu için orada olsun, gerekli aletleri de onlar ayarlasın istiyorum.
    Bütün bu süreç boyunca arkadaş da edinilir, gerekli aletler de satın alınır, eğitim sonrasında da "eğitim + arkadaş + aletler"le ufak ufak yaparım bakımımı, tamiratımı.

Ama yok işte böyle bir kurs

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Benim reçetem şu;

- Gidip en ucuzundan hurdaya yakın ama belgeli 4 zamanlı karbüratörlü bir CG alıyorsun. CC önemli değil ama senin için en azı en güzeli.
    - Anahtar takımı düzüyorsun, yıldız, alyan vs. Ama bunu direk yapmıyorsun, nereyi sökmek istiyorsan ona göre anahtar alıyorsun, bu sana ekipmanı öğrenmeni de sağlayacak aynı zamanda.
    - Çıkış noktan hurdayı çalıştırmak ve yola gitmek aslında, tamirat öğrenmek değil.
    - Haftalık belli bir saati bu alete ayırıyorsun, sıkılmaman gerek.
    Balkonda bile olur motorun büyüklüğüne göre...

Bunun maliyeti sana alacağın herhangi bir kurstan daha az olur ve zevki, tatmin duygusu da cabası..Motoru yapınca satarsın bile..👍

1990 lı yıllar, şehir Ankara ve 1. katta bir öğrenci evi. Odanın birinde dağılmış vaziyette bir 1956 BMW R27. Şase boyaya hazır..🙂
    ilker a., mertowski, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Reçete güzel, en azından bir yol haritası, bir mantığı var.

Günün birinde bahçeli bir evde oturursam, maddi olarak da rahat olursam, deneyebilirim bu reçeteyi.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Youtube bana da bir şey öğrenilebilecek ortam gibi gelmiyor. "Bakmakla öğrenilseydi kediler kasap olurdu" mantığında biriyim. Bir şeyi öğrenebilmem için ya canlı canlı göreceğim, anında arada soru sorabileceğim ya da okumam gerek, mekanik işler okumakla da pek olmaz.

Yurtdışında her türlü hobi için kurs, okul falan oluyormuş. Bizde olsa acaba kaç kişi eğitime para verirdi ki?
    Mesela iyi bir motosiklet tamircisi kendi dükkanında haftada 2 saat kurs var ücreti şu dese yeterince öğrenci bulur mu? yumurta-tavuk mevzusuna geliyor olay, öğrenmek isteyenler eğitim alacak yer bulamıyor, eğitim vereceklerin de aklına belki gelse bile kim para verir ki eğitime diye düşünüp eğitim işine girmiyor.
    ilker a. bunu beğendi.

Tam da merak edip araştırdığım bir konu. Hakan1969'un önerisi çok mantıklı. Teşekkürler.
    ilker a. bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Var kurs, aşağıda sen de bahsetmişsin.

Alıntı ilker a. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diyelim motoru söktüm, toplayamazsam ne olacak?
    Böyle öğreneceksin işte. Öyle eğitim alayım sonra ustaya burasına bak derim maalesef mümkün değil.
    Kaldı ki asıl zor iş bu tespiti yapmak değil, ustayı bu tespite ikna edip yapması gereken işi yaptırmak.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)