Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hava soğutmalı 125cc scooter ile uzun yol yapılır mı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Hero Dash 125
    Merhaba, rodaj bittikten sonrası için soruyorum. Yani sürekli 70-100km (75 i gördüm daha çıkmadım ama 90a ulaşır gibi) hızlarla
    300-350km lik yol gitsem sorun olur mu?

Kimisi hava soğutmalı motor şişer vs diyor ama şu soruda okuduğum kadarıyla hiçbir sorun olmaz diyen de var.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/168741-hava-sogutmasi-ve-uzun-yol.html#:~:text=da%20izle%20istersen.-,Hava%20sogutmali%20motorlar%20sen%20gittik%C3%A7e %20%C5%9Fi%C5%9Fmez%20durursan%20surekli%20dur%20k alk,cok%20minik%20miniminnak%20bi%20ihtimal.&text= Hava%20so%C4%9Futmal%C4%B1%20motorun%20uzun%20yold a%20%C5%9Fi%C5%9Fmesi%20i%C3%A7in%20bir%20sebep%20 yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:05 ----------

https://www.youtube.com/watch?v=5ay6zFxvoIE bu videoda yapılır deniyor

hatta hava soğutmalı su soğutmalıdan daha iyi uzun yolda ve Doğru hızda , viteste gittiğin sürece her motorla uzun yol yapılır, mesele senin sıkılıp sıkılmaman demiş

katılıyor musunuz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    125cc motosikletim ile Gelibolu/İstanbul arası yolculuk yaptım ve bir sorun yaşamadım.
    Benden önceki sahibi motosikleti Fethiye'den satın almış İstanbul'a sürerek getirmiş.
    Forumumuzda İsmet abimiz var. 100cc ve 150cc motosikletleri ile Türkiye/Avrupa gezileri yapıyor.
    Şöyle bir gerçek varki hafif ve güçsüz motosiklet ile uzun yol senin sabrına kalmış bir konu.
    Bolca mola vermeli ve motoru asla zorlamamalısın.
    Rockstar91 ve espresso bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Scooter demeyelim de 150 cc, hava soğutmalı, Çinli commuter ile İstanbul-Çanakkale, İstanbul-Bursa ve İstanbul-Bodrum seyahatlerim olmuştu. Yapılır mı? Yapılır. Konforlu bir yolculuk olur mu? Olmaz.
    Rockstar91, birbilent ve espresso bunu beğendiler.

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Cc den bağımsız bir durum aslında, yani pcx 12.5 bg 12 tork. 125 lik cg ler keza 7-8 bg sanırım bilm. Su soğutma yokuşlarda motor yavaşken çok ama çok önemli. Motor ısınıp blok genişleyince performans düşer, yağ çok incelir hararet yapabilir. Düz yolda hiç sorun olmaz ama yokuşları hesaba katmalı. 250 lik daha güçlü bir motor olsa mesela yokuşlarda çok yavaşlamayacağı için karşıdan gelen hava yinede yeterli olur soğutma için.
    Ben 200 lük lifanla denemiştim, bir şekilde gidiyorsun ama kamyonlar bile solluyor. Çok eskiden MZ 301 vardı 2 zamanlı (hava sog) güçlüydü ve km sınırı yoktu...
    Rockstar91 bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    Düşük cc geziyorum. Scooterdeki gibi fan da yok bende, hiçbir sorun olmuyor.
    espresso ve Rockstar91 bunu beğendiler.

bugun 50 cc ile 150 km yaptım.

çin malı 3 beygirlik motorla.

125 cc ile 350 km çerez.
    Rockstar91 ve espresso bunu beğendiler.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    yapılır, sorun olmaz
    Rockstar91 bunu beğendi.

Motosikleti
    CRF 250
    Geçen sene 4000 km yaptım 10 gün içerisinde. Cok konforlu değildi, rüzgar olsun , yokuşlar olsun ama sonuç yapılır. Geriye çok güzel anılar kaldı. Sen iste bisikletle bile gidilir.
    espresso, Rockstar91 ve tommygun bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    Adı üstünde hava soğutmalı gittiğin sürece sorun olmaz. Trafikte dur kalk sıcak havada sorun yaratabilir ama oda olmaz çünkü 125cc aşırı ötesi zorlanması lazım bilerek isteyerek.
    Rockstar91 bunu beğendi.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Yazın feribot iskelesinde rks 125cc scooter kullanan bir arkadaşla sohbet ettik.
    Turgutlu'dan dönüyordu.
    Motorlarınız kağıt üzerindeki özelliklere göre çok benzer.
    Murat'ın 460 kmlik İstanbul-Turgutlu videosu aşağıda.
    .

Motosikleti
    Hero Dash 125
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazın feribot iskelesinde rks 125cc scooter kullanan bir arkadaşla sohbet ettik.
    Turgutlu'dan dönüyordu.
    Motorlarınız kağıt üzerindeki özelliklere göre çok benzer.
    Murat'ın 460 kmlik İstanbul-Turgutlu videosu aşağıda.
    .
    http://youtu.be/s0UMFC6_3EM
    Şuan şehir içinde kullanıyorum, 120km oldu. Rodaj bitmeden şehir dışına çıkılmaz mı? genelde rodaj dur kalk vs şehir içinde yapılır deniyor.
    Normalde aklımda kurban bayramına memlekete gitmek var ama eğer uzun yola çıkmak sorun olmaz ise belki ramazan bayramına da gidilebilir. Ama benim araştırmalarıma göre rodaj şehir içinde yapılır deniyor.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Rockstar91 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuan şehir içinde kullanıyorum, 120km oldu. Rodaj bitmeden şehir dışına çıkılmaz mı? genelde rodaj dur kalk vs şehir içinde yapılır deniyor.
    Normalde aklımda kurban bayramına memlekete gitmek var ama eğer uzun yola çıkmak sorun olmaz ise belki ramazan bayramına da gidilebilir. Ama benim araştırmalarıma göre rodaj şehir içinde yapılır deniyor.
    Rodajda aslolan her devirde motoru kullanmak. Bunuda en iyi şehir içinde yapma şansı var.

Tabi birde bu rodaj süresinin esprisi, eğer varsa bir fabrikasyon hata yüksek devirlere çıkmadan ortaya çıkması.

Sanırım bu ilk motorunuzdu.

Ben olsam şu 3 günlük bayram tatilinde aceleye getirip motorla yola çıkmazdım.
    Tatil çok kısa. Yollarda çok yığılma olacak ve çok kasap dolaşacak.
    2 ay sonra kurban bayramı daha uygun değil mi?
    Rockstar91, espresso ve zihnigonen bunu beğendiler.

Motosikleti
    Hero Dash 125
    Rodajda aslolan her devirde motoru kullanmak. Bunuda en iyi şehir içinde yapma şansı var.

Tabi birde bu rodaj süresinin esprisi, eğer varsa bir fabrikasyon hata yüksek devirlere çıkmadan ortaya çıkması.

Sanırım bu ilk motorunuzdu.

Ben olsam şu 3 günlük bayram tatilinde aceleye getirip motorla yola çıkmazdım.
    Tatil çok kısa. Yollarda çok yığılma olacak ve çok kasap dolaşacak.
    2 ay sonra kurban bayramı daha uygun değil mi?
    haklısınız hocam, hem motora daha çok alışırım hem de rodaj süresi tamamlanmış ve ilk bakımı yaptırmış olurum, daha mantıklı
    evet ilk motorum,
    espresso bunu beğendi.

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Rodajın özü motorun sürtünen parçalarını yerlerine daha sakin alıştırmak aslında. Bu bağlamda şehir içi (özellikle vitesliler için) elzem olsada şart değil. Yani uzun yola çıkıp 100 km yapman motora zarar vermez, yeterki devri yükseltme. 500 km boyunca kademeli olarak devri arttırabilirsin redline yapmadan.
    Memlekete gideceğin yol çok yokuşlu değilse gidebilirsin. Yokuş varsa taşıdığın yüke göre motor ısınabilir, zaten muhtemelen şişer ve istemsiz mola vermek zorunda kalabilirsin...
    Rockstar91 ve zihnigonen bunu beğendiler.

Motosikleti
    Hero Dash 125
    Alıntı hakan1969 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rodajın özü motorun sürtünen parçalarını yerlerine daha sakin alıştırmak aslında. Bu bağlamda şehir içi (özellikle vitesliler için) elzem olsada şart değil. Yani uzun yola çıkıp 100 km yapman motora zarar vermez, yeterki devri yükseltme. 500 km boyunca kademeli olarak devri arttırabilirsin redline yapmadan.
    Memlekete gideceğin yol çok yokuşlu değilse gidebilirsin. Yokuş varsa taşıdığın yüke göre motor ısınabilir, zaten muhtemelen şişer ve istemsiz mola vermek zorunda kalabilirsin...
    kayseriden tokatın ilçesi hocam, yokuş var özellikle sivas yıldızeli çamlıbel tarafı. En iyisi ya kurban bayramında motorla gitmek yada cc yükseltmeden motorla uzun yola çıkmamak
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    kayseriden tokatın ilçesi hocam, yokuş var özellikle sivas yıldızeli çamlıbel tarafı. En iyisi ya kurban bayramında motorla gitmek yada cc yükseltmeden motorla uzun yola çıkmamak
    Motosiklet kullanmak, trafik okumak tecrübeniz az. Riske girmeyin derim.
    300-350 km yoldan bahsediyorsunuz.
    Gerçekten tecrübesi olmayan için az buz bir yol değil.

Yoksa 125cc de, 50cc de gider.
    Yeterki trafiği okuma ve kullandığın motora hakim olma tecrübesi olsun.
    Rockstar91, espresso, tommygun ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Hero Dash 125
    Motosiklet kullanmak, trafik okumak tecrübeniz az. Riske girmeyin derim.
    300-350 km yoldan bahsediyorsunuz.
    Gerçekten tecrübesi olmayan için az buz bir yol değil.

Yoksa 125cc de, 50cc de gider.
    Yeterki trafiği okuma ve kullandığın motora hakim olma tecrübesi olsun.
    teşekkürler hocam yardımcı olduğunuz için. Tecrübeyi artırayım ben süre süre, 5 günde 120km yaptım, dün sürmemiştim hiç.
    Şimdilik iyi gidiyor. Ama çok aşırı dikkatli olmam gerekiyor bunu farkettim. Ben yolumda gitsem de adam önüme kırabiliyor

Motosikleti
    Xpulse 200t
    teşekkürler hocam yardımcı olduğunuz için. Tecrübeyi artırayım ben süre süre, 5 günde 120km yaptım, dün sürmemiştim hiç.
    Şimdilik iyi gidiyor. Ama çok aşırı dikkatli olmam gerekiyor bunu farkettim. Ben yolumda gitsem de adam önüme kırabiliyor
    Çok isabetli bir karar.
    Şimdi daha motorada, trafiği okumayada alışkın olmadığından büyük ihtimalle kasılıyorsundur.
    Yine büyük ihtimalle 15-20 km sürdükten sonra uyuşma oluyordur.
    Birde 350 km yi düşün.
    Üstelik bayram trafiği olacak ve soğuk + muhtemel yağmurda cabası.

2 ay sonra kurban bayramı var. Üstelik galiba 10 gün tatil olacak.
    Tecrübe kazandığına emin olursan, bir gün geç çıkıp, bir gün erken dönersim bayram trafiğine girmezsin en azından.

Rodajdan bağımsız olarak, erteleme kararı son derece akıllıca...

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    İzmirden istanbula spontini ile geldim. Sele yumuşaktı hız yoktu yokuş çıkarken arada damperli kamyon gibi hızım düşüyordu.Çok yüklüydü koltuk altı , arka çanta bacaklarımın arasında eşyalar vardı
    Rockstar91 bunu beğendi.

Motosikleti
    Hero Dash 125
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İzmirden istanbula spontini ile geldim. Sele yumuşaktı hız yoktu yokuş çıkarken arada damperli kamyon gibi hızım düşüyordu.Çok yüklüydü koltuk altı , arka çanta bacaklarımın arasında eşyalar vardı
    helal olsun o kadar eşyaya iyi yolculuk etmişsiniz

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:28 ----------

Çok isabetli bir karar.
    Şimdi daha motorada, trafiği okumayada alışkın olmadığından büyük ihtimalle kasılıyorsundur.
    Yine büyük ihtimalle 15-20 km sürdükten sonra uyuşma oluyordur.
    Birde 350 km yi düşün.
    Üstelik bayram trafiği olacak ve soğuk + muhtemel yağmurda cabası.

2 ay sonra kurban bayramı var. Üstelik galiba 10 gün tatil olacak.
    Tecrübe kazandığına emin olursan, bir gün geç çıkıp, bir gün erken dönersim bayram trafiğine girmezsin en azından.

Rodajdan bağımsız olarak, erteleme kararı son derece akıllıca...
    haklısınız hocam, tekrar teşekkürler bu arada lastikler sağlam mı değiştirmeli miyim nasıl bilebilirim.

Yağmurlu havada sürmediğimden, yolda bir kayma vs yaşamadım şimdilik bana güzel geldi lastikler, ama tecrübeli olmadığımdan yanılabilirim

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)