Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Jant mı yamuk ? Disk mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Dostlar selamlar,Apache 150 kullanıyorum
    Motosikletim düzlükte seyir halindeyken kafada çok hafif bi sallama hissi oluyor. Birde ön frene sabit kuvvetle bastığım zaman fren etkisi anlık fazla-az,fazla-az şeklinde değişiyor.
    Anlamadığım nokta bu olay jant yamuk olduğu için mi yapıyor yoksa fren diski yamuk olduğu için mi yoksa her ikisi birden mi mevcut.
    Net şekilde nasıl ayırt edebiliriz bu olayı ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Çok basit, orta sehpası varsa orta sehpaya alın yoksa birisi yan ayaklıktayken iyice sola doğru eğsin motoru ön lastik havada kalsın.Bir tornavida tahta parçası veya karton parçasını ön amortisöre sabit, sabit tuttuğunuz yerin karşılığı cantın yanı olmalı.Tekerleği çok hafif çevirin birkaç tur, cant yamuksa hafifte olsa 8 çizecektir tahta parçasına veya neyle deniyorsanız değip geri gelecektir.

Aynısını diskede yapın.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Disk kilidi takılı hareket ettiysen disk eğrilmiş olabilir , çukura kaldırıma sert girdiysen jant eğilmiş olabilir , jantın yanakları eğilmiş ise sadece yolda giderken yalpalama yapar , göbekten eğilmiş ise bahsettiğin gibi fren yapıyorken bi tutuyor bi bırakıyormuş gibi hissettirir..

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Benzer durum benim arka frende oldu.
    Servise gittim. İlk intiba diskte yamukluk olduğu şeklindeydi.

Fren balatasını sökünce sorunun balatadan kaynaklandığı ortaya çıktı.

Fren balatası değişti.
    Sorun tamamen ortadan kalktı.

_recoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    mesnet göbeği gevşediğinde de yapar, furş takımı diye de tabir edilir. jantınız ve diskiniz ne kadar düz olursa olsun orada gevşeklik varsa sarsıntı hissettirir. öncelikle gevşek olmadığından emin olun.

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok basit, orta sehpası varsa orta sehpaya alın yoksa birisi yan ayaklıktayken iyice sola doğru eğsin motoru ön lastik havada kalsın.Bir tornavida tahta parçası veya karton parçasını ön amortisöre sabit, sabit tuttuğunuz yerin karşılığı cantın yanı olmalı.Tekerleği çok hafif çevirin birkaç tur, cant yamuksa hafifte olsa 8 çizecektir tahta parçasına veya neyle deniyorsanız değip geri gelecektir.

Aynısını diskede yapın.
    Nedense bu aklıma gelmemişti janta baktım pek bir şey yok. Diske de bakacağım

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:18 ----------

Alıntı _recoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mesnet göbeği gevşediğinde de yapar, furş takımı diye de tabir edilir. jantınız ve diskiniz ne kadar düz olursa olsun orada gevşeklik varsa sarsıntı hissettirir. öncelikle gevşek olmadığından emin olun.
    Boşluk var mı nasıl kontrol edilir bilmiyorum ama ön tekeri havaya alıp gidonu sağa sola çevirdiğimde orta konumdan sağa sola döneceği sırada hafif bi takılma oluyor bu bi sorun mu ?

_recoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    Alıntı 4till4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Boşluk var mı nasıl kontrol edilir bilmiyorum ama ön tekeri havaya alıp gidonu sağa sola çevirdiğimde orta konumdan sağa sola döneceği sırada hafif bi takılma oluyor bu bi sorun mu ?
    olabilir hocam, göbekteki vidayı gevşetip altındaki çemberi bir keski ve çekiç yardımıyla sıkmak gerekiyor. bir ustaya danışmanız şart

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Alıntı 4till4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nedense bu aklıma gelmemişti janta baktım pek bir şey yok. Diske de bakacağım

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:18 ----------

Sorun, rulman ya da bilyelerde sıkıntı var ( pis ya da paslı da olabilir) demek. İpek gibi dönmeli normalde. Ama bu frendeki tutup bırakma hissini yaratmaz...O ya disk ya balatadan...Jantta olsa giderken kafanı öne uzatsan anlarsın.

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benzer durum benim arka frende oldu.
    Servise gittim. İlk intiba diskte yamukluk olduğu şeklindeydi.

Fren balatasını sökünce sorunun balatadan kaynaklandığı ortaya çıktı.

Fren balatası değişti.
    Sorun tamamen ortadan kalktı.
    Teşekkürler aklıma gelmişti ona da baktıracağım sökünce

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)