Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Fırça ile Sürülecek Zincir Yağının Karışımı Nasıldı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Selamlar,

En son zincir yağlarının boşa para olduğunu düşünüp, sürüş sonrası motosikleti garaja koymadan önce (motosiklet sıcakken) çıkma yağ sürer, öyle zinciri yağlar ve motosikleti sabaha hazırlardım.

Sonrasında bir arkadaş bir karışım önermişti, dişli yağı mı? 90 numara yağ mı? şanzıman yağı mı? bilemiyorum ancak ATP ağabey muhtemelen bu karışımı biliyordur; ben de bunu soracaktım.

Şimdi diyelim ki biz eski usul, elimizde bir fırça alacak ve zincir yağlayacağız. Tam olarak nasıl bir karışım gerekiyor?

%20 çıkma yağ, %60 90 numara dişli yağı, %20 Asperox vs. bunun formülü neydi?
    espresso bunu beğendi.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Atp Ahmet Abi kızak yağından bahsetmişti diye hatırlıyorum. Gerçi ben otomatik yağlamada 90 numara şanzıman yağı kullanıyorum.
    Gökhan_Aygün ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    CF Moto CL-X 250 / TVS Jupiter 125
    90 numara dişli yağı kullanıyorum asansör yağı diye geçer 3litre aldım ömür boyu kullanırım sanırım.
    Gökhan_Aygün bunu beğendi.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Ben değişimde biriktirdiğim eski motor yağını sürer sonra üstüpü ile silerdim. Zaten zincir bir şekilde suya maruz kaldıktan sonra korozyona uğramasın diye hafif yağlanır. Bunun dışında çok özel formüller filan bence gerekli değil. Önemli olan zincir baklalarının kilitlenmeyecek şekilde hareket etmesi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    bende motordan çıkma yağı kullanıyordum ama olmuyor, zincir dönme esnasında yağı atıyor üzerinden, geçen ay zincir yağı aldım sprey şeklinde ve çok kalıcı bir yağ, hatta iş yerinde duvar delicinin ucuna da sıktım 3 gündür kullanıyoruz ve normalde yarım gün bile dayanmayan yağ 3 gündür makinenin ucunda.

motosikletin zincirine sürmek içn özel bir karışım varsa bende öğrenmek isterim, ne kadar paradan kısabilirsek o kadar iyi, öbür türlü motordan çıkan atık yağlar gidiyor zincirin üzerinden.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı UmutK37 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    90 numara dişli yağı kullanıyorum asansör yağı diye geçer 3litre aldım ömür boyu kullanırım sanırım.
    Düz 90 numara dişli yağı değil mi? Bir karışım falan yok yani %100 "asansör/90 numara dişli" yağı.

lordmayros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG 2023
    ben Motul C4 aldım beyaz bir yag ve zincire yapışıyor geçen hava güzelken bi çıktım motorla zincirde beyaz bir tabaka var

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    90 numara yağ aldıysan karşıma gerek yok sür gitsin
    hiç yağ yoksa çıkma yağ ile yağlasan da olur ben afrikaya çıkma yağ sürüyorum gayet güzel iş görüyor
    Gökhan_Aygün ve killingroad bunu beğendiler.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    220 Kızak yağı metale tutunma özelliği olan bir yağ. Kötü tarafı teneke ile satılıyor. Eğer torna işi yapan tanıdığın var ise bir litre seni bir sene idare eder.
    Sıvı yağ olsun d karışıma falan gerek yok
    espresso ve Gökhan_Aygün bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    zincire zarar verirsiniz.motul c4 devam.minumum 400 km gidiyor

Motosikleti
    cb250r
    motosikletimde Atp otomatik zincir yaglayigi var. Bilmeyenler icin forumdan Ahmet Turan Peker abimizin urunu.

Gercekten harika birsey. 90 numara yag koyuyorsun. Yaglama isini unutuyorsun. Tavsiye ederim. Zincir hep yagli, hep temiz

140 numara dişli yağı kullananlar da var. Merak ettiğim jant temizliği noktasında dişli yağının olumsuz tarafları var mıdır?

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı denizlilignc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    140 numara dişli yağı kullananlar da var. Merak ettiğim jant temizliği noktasında dişli yağının olumsuz tarafları var mıdır?
    Janta sıçrıyor, temizlemek gerekiyor. Bendeki yağlama sisteminin ayarı çok açıktı ve uzun bir gezi sonrası janta yağ sıçramış oluyordu, gazyağı ile jantı temizliyordum. Ayarı kısınca jantın yağ içinde kalması olayı en aza indi. 140 numara yağı geçmişte kullanıyordum ama kış vakti akışkanlığını beğenmedim. 90 numaradan memnunum.
    Gökhan_Aygün ve denizlilignc bunu beğendiler.

volkanmet86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200 MCX / CG Cafe Racer / Pulsar 200 NS
    bence bu zindir yağı işi fazla abartılıyor bu forumda. yok otomatik sistemler yok özel yağlayıcılar filan. herhangi bir yağ değişiminde doldur çıkan yağı 500ml su şişesine 2-3 haftada bir bi fırçayla hafif islat zinciri gitsin. bu kadar üstüne düşünülecek kafa yoracak bişey değil bu mesele.
    Gökhan_Aygün ve yamtareroglu bunu beğendiler.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    https://www.trendyol.com/petro-time/...m_source=share

https://www.pttavm.com/lubex-mitras-...-karsilastirma

Bunlardan herhangi birini alacağım o halde ve sürüp geçeceğim. Aslında biri yazmıştı da bulamıyorum bir türlü, şöyle bir şeydi; "%10 gress %10 çıkma yağ %80 asansör yağı karıştır" gibi tuhaf bir formüldü ancak anlaşılan çok da gerek yok.

ATP ağabey okursan sana sormuş olayım çünkü bu "kızak yağı" meselesini de duymuştum, belki de o arkadaş "%50 kızak yağı %50 90 numara yağ" falan da demiş olabilir, beynim şu an beni yanıltıyor muhtemelen ama böyle bir karışım hakkında bir tecrüben olmuş muydu?

Kafamdaki fanteziye göre 220 numara yağ ile 90 numara yağı karıştırmış oluyoruz.

En kötüsü hem 90 numara yağ, hem de kızak yağı alıp kendim tecrübe edeceğim çünkü 30.000 km boyunca birçok sprey ve çıkma yağ denemiştim; çıkma yağ hepsinden iyi çıkmıştı diyebilirim. Bu tecrübede sadece "yağlama sıklığı" fazla olmak zorundaydı ancak zincirim tertemiz kalıyordu. Sonra da zaten "çıkma yağa ne gerek var 90 numara sürseydin" meselesi başladı.

Not; Spreyleri çok da aşağılamayayım Ipone Road Chain 750ml gayet güzeldi.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.trendyol.com/petro-time/...m_source=share

https://www.pttavm.com/lubex-mitras-...-karsilastirma

Bunlardan herhangi birini alacağım o halde ve sürüp geçeceğim. Aslında biri yazmıştı da bulamıyorum bir türlü, şöyle bir şeydi; "%10 gress %10 çıkma yağ %80 asansör yağı karıştır" gibi tuhaf bir formüldü ancak anlaşılan çok da gerek yok.

ATP ağabey okursan sana sormuş olayım çünkü bu "kızak yağı" meselesini de duymuştum, belki de o arkadaş "%50 kızak yağı %50 90 numara yağ" falan da demiş olabilir, beynim şu an beni yanıltıyor muhtemelen ama böyle bir karışım hakkında bir tecrüben olmuş muydu?

Kafamdaki fanteziye göre 220 numara yağ ile 90 numara yağı karıştırmış oluyoruz.

En kötüsü hem 90 numara yağ, hem de kızak yağı alıp kendim tecrübe edeceğim çünkü 30.000 km boyunca birçok sprey ve çıkma yağ denemiştim; çıkma yağ hepsinden iyi çıkmıştı diyebilirim. Bu tecrübede sadece "yağlama sıklığı" fazla olmak zorundaydı ancak zincirim tertemiz kalıyordu. Sonra da zaten "çıkma yağa ne gerek var 90 numara sürseydin" meselesi başladı.

Not; Spreyleri çok da aşağılamayayım Ipone Road Chain 750ml gayet güzeldi.

Bulabilirsen 220 kızak yağı manuel yağlama için en ideal olanıdır (f/p).140 yada 90 da olur.. farketmez

Zincir yağlı olsun devamlı ne ile olduğu nu cok dert etme. Gerisi pratik kullanımla alakalı.

Asıl sorun temizlik işi. Yağ çözücü herhangi bir şey kullanmayın. Yine yağ ile temizleyin. Yada silin bir bez ile
    denizlilignc ve Gökhan_Aygün bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanki Levend84 yazmıştı diye hatırlıyorum.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    levend84 hocamın karışımıydı, dediği üzere "90 numero ile sabunlu gresi kariştirmiştim iyice pekmez kivamina gelinceye kadar,o karisimida kullanmiştim ama bakla aralarini biraz tikamisti.".

http://www.motosiklet.net/forum/moto...i-tavsiye.html

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    O halde bu deney riskli. Anlaşılan en mantıklısı 90 numara sürüp devam etmek gibi gözüküyor.

Motosikleti
    Aprilia Caponord 1200 add & Benelli Tnt 249 S
    atp zincir yağlama kullanıyorum. online alışveriş sitelerinden her sene 1 lt 220 numara kızak yağı getirtiyorum bana yetiyor.
    Helal Haram ver ALLAHIM,
    Menzilciler yer ALLAHIM...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)