Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motordayken hgs okutma sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ncanpolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BAJAJ PULSAR NS 200 ABS
    Merhaba arkadaşlar,
    Hgs temin ettim, doldurdum ama seyir halinde iken çıkarıp göstereceksin diyenler var. Köprüden şimdiye kadar 6 kere geçtim. Mahmutbey gişelerden de öyle. Ama çıkarıp Hgs'yi kameraya gösterecek kadar profesyonelleşemedim. Hgs uygulamasından girdiğimde plakayı okuyup birkaç kere ücret kesmiş ama gerisi yok. 6 kere köprü kullanımından 2 tanesi yer alıyor. Ceza kısmına bakıyorum orası da temiz. Siz nasıl yapıyorsunuz hgs okuma olayını?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Alıntı Ncanpolat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,
    Hgs temin ettim, doldurdum ama seyir halinde iken çıkarıp göstereceksin diyenler var. Köprüden şimdiye kadar 6 kere geçtim. Mahmutbey gişelerden de öyle. Ama çıkarıp Hgs'yi kameraya gösterecek kadar profesyonelleşemedim. Hgs uygulamasından girdiğimde plakayı okuyup birkaç kere ücret kesmiş ama gerisi yok. 6 kere köprü kullanımından 2 tanesi yer alıyor. Ceza kısmına bakıyorum orası da temiz. Siz nasıl yapıyorsunuz hgs okuma olayını?
    Gerek yok istersen yanında bile taşıma okursa otomatikman çekiyor okumaz ise sıkıntı yaratmıyor zaten.
    espresso bunu beğendi.

oquz55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    Plakadan çekiyor parayı kartla uğraşmadım hiç.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Bende HGS bile yok. Geçiş yaptıktan bir müddet sonra e devletten kontrol edip ödüyorum.
    tecrube0 bunu beğendi.

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    plakayı okuduğu sürece sorun yaratmaz. arada geçişlerinizi kontrol edin, girişi okumayıp çıkışı okursa, giriş için rastgele biryer yazabiliyorlar.

çatalca - mahmutbey çok kullanıyorum. bazen giriş altınşehir görünüyor. çatalcada okumayıp mahmutbey de okursa. girişe ya silivri ya da hadımköy yazıyorlar
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Benim hgs kartı ruhsatın arasında duruyor. Ruhsat da çantamın içinde xmax'ın sele altı bagajında olur hep.
    Köprüler-otoyollar plakadan okuyorlar, kartı göstersen de okuyacaklarını sanmıyorum.

Köprü geçişleriniz falan az görünüyorsa fazla dillendirmeyin yine de.

Ben istanbul içinde TEM otoyolunu da çok kullanıyorum, mahmutbey gişelerinden geçip avcılardan çıkıyorum. bazen ndiren de olsa birinde okuyup ötekinde okumamış oluyor, telefondaki uygulamadan bakınca Edirne'den çıkmışım gibi göründüğü olup en uzak mesafe kesilmiş oluyor. destek telefon numarasını arayıp geçtiğim yaklaşık saatleri söyleyince düzeltiyorlar. Ama köprüden geçmiştim okumamış görünmüyor diye aramadım hiç.
    birbilent ve BatuhanK. bunu beğendiler.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    kartı okutmanıza gerek yok, plakadan okuyup düşüyor okuyamazsa düşmüyor ve cezada gelmiyor dolayısıyla, motosikletler için güzel bir şey sistemin yetersiz olması

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Kim bu kafasına göre bişey uyduranlar, amaçları nedir
    Özel otoyollarda sorun çıkartıyorlardı bir ara, 1 seneden fazla oldu onu da hallettiler. Bazen bir tanesi çıkıp ruhsat görmek isteyebiliyor ama o da kalmadı. Devlet otoyolları zaten yıllardır otomatik plakadan çalışıyor.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende HGS bile yok. Geçiş yaptıktan bir müddet sonra e devletten kontrol edip ödüyorum.
    Ben de oyle yapiyorum hatta gecen edirneye gittim geldim.gidis icin para odemedim donustede avcilar giris ispartakule cikis gorunuyordu sadece 2 lira odedim .2 lira icin 100 kusur lira etiket parasi vermek sacma geldi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de oyle yapiyorum hatta gecen edirneye gittim geldim.gidis icin para odemedim donustede avcilar giris ispartakule cikis gorunuyordu sadece 2 lira odedim .2 lira icin 100 kusur lira etiket parasi vermek sacma geldi.
    Motorlarda etiket yok zaten 6. sınıf diye geçen bir kart var. Sanırım bu 6. sınıf HGS kartlarını yalnızca PTT satıyor, benimki pttden alınmıştı zamanında. 100 lira mıdır şimdiki fiyatını bilmiyorum.
    Etiket şeklinde olanlar otomobiller için, onlardan alınc ahaliyle daha çok ücret ödeniyor.

Ncanpolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BAJAJ PULSAR NS 200 ABS
    Artık takmam o zaman kafaya. Çekerse ne ala.

rider_oz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    21' Honda NC750X DCT
    Kuzey çevreyolunda ben de merak ediyordum, etiket de yanımda değildi ama belli mesafeye gelince sanırım arka plakayı okudu ve açtı. diğer otoyollarda plaka bazen okuyor bazen hiç çekmiyor. arabada da motorda da etiketi üstünde taşımıyorum.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Ncanpolat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,
    Ben gişelere yaklaşırken cebimden çıkarıyorum.
    Gişelerden geçerken elimle 45° açıda kaldırıyorum.

Çünkü okumazsa şöyle birşey oluyor.
    Bazen elle okuma çok geç yapılıyor.
    Diyelimki o an bakiyeniz 10 lira.
    Sizinde birikmiş 35 lira geçiniz var.
    Sistem 35 lirayı almaya çalışıyor.
    Bakiye 10 lira olduğundan alamıyor.
    Bu sefer cezaya düşme tehlikesi doğuyor.
    Şirket arabasının birisinde çok ceza ödedik bu sebepten dolayı.

Çözümü,
    Ya bakiyeniz 50 liraya düşünce 100 lira gibi yükleme ayarı yapacaksınız
    Ya hergün weihlalden kontrol yapacaksınız
    Yada benim gibi kart elde, el havada geçeceksiniz gişeden. Ama buda arkadan hızlı gelen sebebiyle hem herzaman olamıyor, hemde tek el havada tehlike arzediyor.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorlarda etiket yok zaten 6. sınıf diye geçen bir kart var. Sanırım bu 6. sınıf HGS kartlarını yalnızca PTT satıyor, benimki pttden alınmıştı zamanında. 100 lira mıdır şimdiki fiyatını bilmiyorum.
    Etiket şeklinde olanlar otomobiller için, onlardan alınc ahaliyle daha çok ücret ödeniyor.
    Etiketten kastım kart her yerde bulunmuyor ilk yüklemesi kart parası düzenli yüklemesi vs dünya para .Bazı bankalarda kart var ama şubeye gidip başvurmak gerekiyor.Garanti bankası etiketi 135 kartı 275 liraya satıyor örneğin. PTTden alınca daha ucuz tabi .
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Etiketten kastım kart her yerde bulunmuyor ilk yüklemesi kart parası düzenli yüklemesi vs dünya para .Bazı bankalarda kart var ama şubeye gidip başvurmak gerekiyor.Garanti bankası etiketi 135 kartı 275 liraya satıyor örneğin. PTTden alınca daha ucuz tabi .
    Eskiden baklarda kart yoktu, demek garanti bankasına gelmiş. ama pahalanmış yaa. Ben 2017'de PTT'den almıştım, hatta ben uğraşamamıştım, kardeşim gidip almıştı kendi motoruna alırken, çok bir para değilmiş ki abi şu kadar tuttu dememişti bile. Ben de önemsiz bir miktar herhalde diye düşünmüştüm. Yine de ptt'ye sormak lazım, daha ucuzsa banka ile uğraşmaya gerek yok.

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    6. Sınıgf hgs kartı her yerde olmaz merkezi ptt / banka şubelerinde olur. Bankalarda ptt den temin ediyor 6. sınıf hgs leri pahalıya satma nedenleri kar yapmak istemeleri. Ptt den almak daha mantıklı. Sonuçta aynı kart fazla ödemek saçma. Ptt den çalıştığım bankanın kredi kartına otomatik ödeme talimatı verdim. Çekti mi çekmedi mi derdi yok. Anadolu yakasında oturuyorum. Avrupa yakasında çalışıyorum. Büyükçekmece, beylikdüzü, sabiha gökçene ve uzun yola giderken okudu okumadı mı şüphesi kalmıyor. Hatta bitince 400 tl tanımladım. 1 sene ya da daha fazla idare ediyor o beni.
    espresso bunu beğendi.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Yıl olmuş 2023 hala plastik bir kart için dünya para bedeli.... Zaten üründen para kazanıyorsun, ürünün kullanım mecburiyeti olan kartını bari bedava ver, ayıptır.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yıl olmuş 2023 hala plastik bir kart için dünya para bedeli.... Zaten üründen para kazanıyorsun, ürünün kullanım mecburiyeti olan kartını bari bedava ver, ayıptır.

İlk OGS çıktığında $100 "cihaz ücreti" alındığını hatırlayan var mı?
    Guven, espresso, BOO_74 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk OGS çıktığında $100 "cihaz ücreti" alındığını hatırlayan var mı?
    OGS'ler aktif RFID cihazlardı. Bu kartların içindeki chipler pasif RFID türünden. Yani kartın içindeki chipe enerji sağlayan bir şey yok, normal halde devre çalışmıyor, okuyucunun yakınından geçerken okuyucunun yaydığı radyo dalgalarının enerjisi ile chip çalışıyor ve kendi kodunu o aldığı enerji ile gönderiyor. OGS cihazlarında ise içinde batarya var, chip sürekli düşük enerji modunda çalışıyor, etraftan okuyucu sinyali alınca devre çalışıp kendi kodunu gönderiyor, içinde kendi bataryası da olduğu için daha yüksek güçte sinyal gönderebiliyor, okudu-okumadı sorunları çok daha az oluyor.
    Arabaya aldığım IGS cihazı 12 yıl falan dayanmıştı. Bataryası bitince 180 lira mı ne verip yenisini aldım çünkü batarya değişmiyordu. Ama devlet yine bir kazık attı, ben yeni cihaz aldıktan 2 ay sonra mı ne bir karar çıktı OGS cihazları kullanımdan kaldırıldı, hepsi HGS oldu, OGS cihazı olanlara ücretsiz HGS gönderildi ama yeni cihaz parası ödemiş oldum. OGS gibi daha güçlü sinyalli ve daha az hata ile çalışan sistem dururken niye etiket içindeki dandik pasif RFID'li sistemi öne çıkardılar, herhalde OGS sisteminin okuyusuları vb. altyapısı daha maliyetli, özel otoyollar açılınca yandaşlar iki cihaz türüne ayrı ayrı okuyucu masrafı yapmasınlar diye OGS'yi kurban ettiler. Yoksa ben 10 yılda bir 180 lira vermeye razıydım, en azından geçerken diit diye sesi duyuluyor, okudu okumadı derdi yok çünkü okunuyor, daha sorunsuz bir cihaz. Hatta keşke motorlara monte edilecek modelleri de çıksaydı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:28 ----------

Bu arada OGS-HGS cihazları hakkında konuşunca mevzu hep "padişahım köprüye ikinci bir zenci daha koysanız" fıkrasındakine dönüyor. Niye biz yollara köprülere para ödüyoruz ki? Hani verdiğimiz vergiler bize yol-su-elektrik olarak dönerdi? ilkokulda bizim kuşağa böyle öğretilmişti, şimdi hepsine para ödüyoruz ayrıca niye vergi veriyoruz o zaman.
    tommygun, killingroad ve Alman_ bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Arkadaşlar zaten plakadan okuduğu mevzusunu söylemişler.Ama illa ben okutacam diyorsanız plastik kart kılıfları var onu camın bir yerine yapıştırıp kartı oraya koyabilirsiniz.Yada bazı montların kol uzerinde şeffaf bir yer oluyor hgs kartı oraya koyulabilir.Tabi bu iki yöntemde bence çok kullanışlı değil ama alternatif diyelim.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler