Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Triumph Markası Hakkında Soru İşaretleri?

Motovento
    REKLAM ALANI

Alıntı panic adak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konu çok başka yerlere dağılmış. ancak türkiye gibi gelişmemiş ve gelişmemekte ısrarcı ülkelerde insanlar özgürce kendi kararlarını alamazlar. sürekli bir onaylanma ve onaylatma ihtiyacı hissederler. genel eğilimi, doğru ve vazgeçilmez kabul etmek gibi bir hastalığa müpteladır bu insanlar. kendi keyifleri, tercihleri ve kişisel isteklerini henüz keşfetmemişlerdir. ev, araba, motosiklet, karavan gibi kişiye göre değişen ve tercihler ile şekillenen ürünleri bir standarta bağlayıp başkalarının genel eğilimlerini doğru kabul ederek alışveriş yaparlar.
    örneğin sürekli orta devirlerde sakin seyahat eden bir birey gidip sırf o marka tutuluyor diye üst devirlerde torku veren kendi yaşamına ve gezi profiline uymayan motoru satın alabilir. ve ülke genelinde bu çok normal bir tercih görülür. hatta o markanın fanları en iyi tercihi yaptığına dair o arkadaşı alkışlayabilirler.
    evet servis ve parça fiyatları dünyanın heryerinde belirleyici bir etkendir, ancak insanların bireysel ihtiyaç ve kullanım şekillleri daha önemlidir. arıza dışında bir motosiklet servisine bağımlı olmak ise affedilir bir kusur değildir. dünyanın heryerinde tüm forumlar motosiklerinizi temelde nasıl idame ettireceğinize dair bilgiler ile doludur. eğer ki conta yakmak veya krank kırmak gibi sorunlar yaşamadıysanız servis denen olgu sizi pek ilgilendirmemeli.
    triumph, aprilia, ducati, mv agusta, moto guzzi, gibi markaları herhangi bir japon vb.marka ile kıyaslayamazınız.
    eğer kıyaslarım diyoranız muhtemelen rafine zevkleri, tercihleri olmayan sadece ulaşım aracı arayan birisiniz demektir.

konuyu daha çok dağıttım. özetle triumph gerçekten üst seviye bir motordur. türkiye ve ingiltere arasında ki gümrük anlaşması nimetini kullanarak bu markaya sahip olmak ayrıca bir avantajdır.
    Selamlar yapıcı eleştirin için teşekkür ederim. Aslında benim bundan önceki motorumda KTM idi. Japon vs takıntım yok olmadı da hiçbir zaman sadece bu kadar kaliteli motorun kanıtlarını şimdiye kadar hiç görememiştim ama çoğu arkadaş yönlendirdi bu koda teşekkür ederim.
    panic adak bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben şimdi gördüm burada bir detay var.
    €150 üstü siparişler ticari kategoride ele alınıyor Gümrük tarafıdan, Triumph'ın vergisini önden alıp yapacağı bir sistem olması zor. Kendileri önden tahsil edecek de senin bir gümrükçü vasıtasıyla gidip ticari beyanname açtırman lazım, bunu onlar yapamaz ki.
    DHL ile anlaşmaları varsa, DHL müşteriden onay alıp falan ticari beyannamede de hizmet veriyor mu bilmiyorum ama.. Bak ne zamandır da aklımda, iyi oldu, ben DHL'e sorayım bunu.
    Konuştum DHL ile.
    €150 üstü ithalatlarda bir anlaşmalı gümrükçüleri var, onunla çalışılabiliyor ama yine gidip vekaletname vermek vs gibi süreçleirn tamamı var. Herhangi bir zaman kazandırıcı vb. avantajı bulunmuyor, hatta kendi gümrükçünüz varsa daha uyguna gelir diye de net şekilde belirttiler.
    Tabi bu yola girince işin rengi şöyle değişiyor, ticari ithalar kategorisine girdiği için normalde bireysel gönderilerde olmayan ardiye ücretleri devreye giriyor, aşina olanların gözleri büyümüştür hava kargoda ardiye ücretleri feci.

İşin özeti, alınacak ürün €150 ile €300 arasındaysa, müşavirlik bedeli, ardiye vs eklenince minimum 9700TL masraf çıkıyor. Üstüne alınan ürünün bedeli ve türüne göre çıkabilecek ek vergiler ıvırlar zıvırlar da mevcut.

Ben yakın zamanda lan bi deneyeyim diye Carpimoto'dan €180-200 civarında bir sipariş vermeyi düşünüyordum. Tertemiz vazgeçtim.

tldr;
    Yurtdışından €150 üstü alış veriş yapmayın.
    espresso, pea, Cyan ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Yapiliyor ancak satici atiyorum 130 euro yazabiliyor etikete ancak goze batmanasi lazim.kask bot falan olur ama 130 eurodan cok cok fazla edecek bisey siparis verilmez.gumruk kontrolunde anlarlar.ben 200 dolarlik urunu faturada 100 dolar gostermesini istedim saticidan sorun olmadi

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Atincozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yapiliyor ancak satici atiyorum 130 euro yazabiliyor etikete ancak goze batmanasi lazim.kask bot falan olur ama 130 eurodan cok cok fazla edecek bisey siparis verilmez.gumruk kontrolunde anlarlar.ben 200 dolarlik urunu faturada 100 dolar gostermesini istedim saticidan sorun olmadi
    Ürünün ne kadar kolay erişilebilri ve sorgulanabilir olduğuna bağlı biraz da.
    Ben şimdi dün İtalya'dan iki tane ön balata ve bir ön dişli aldım, kargo dahil €109 etti zaten.
    Arka dişli ve zincir de alacağım, onlar da bir €120 civarı edecek. Carpimoto zaten uğraşmaz faturayı düşük göstermekle ama tahmin yürütüyorum olursa da zincirden dişliden falan çok anlamaz gibi gümrük memuru. Ama Champion gibi koca kaska €50 yazarlarsa anlarlar.

Ben de riske girmedim balatlar ile ön dişliyi söyledim. Zincirle arka dişliye bakıcaz artık ama işin kötüsü o ikisi kargo ekleyince €150'yi geçebilir gibi duruyor. Zinciri Türkiye'den mi alsam dedim ama DID ZXVM 520'ye Türkiye'de 3.000-4.000 arası fiyat çekiyorlar, €82 gibi bir şey carpi'de fiyatı.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ama üç ile çarpıyorsun işte bir kabul var, ama dayanağı ne. Danışman olduğunu tahmin ediyorum, belki de okudum hatırlayamadım. Danışmanların en çok anlaması gerekir ki böyle bir hesap yapılmaz, genelde danışmana para ödeyenler yapmaya kalkar hatta. =) O yüzden prensip olarak ona girmeyelim demek istedim.
    ...
    Mutlaka bir kabul olacak; sonuçta parayı veren böyle hesaplar yaptığı için madalyonun diğer tarafında da (karşıya bir şekilde açıklayabilmek için) benzer şekilde bir hesap yapıyorsun. Yoksa ben de biliyorum bir çekiç darbesine 10.000$ alan ustanın hikâyesini: 10.000$ o çekiç darbesini nereye ve hangi şiddette vuracağının know-how'unu elde etmek için geçen 20 yılın bedeli, sadece çekiç darbesinin değil...

Yazik o kadar hesap yapmis )
    herseyin bir bedeli var.sen yetkili servise guven icinde gidiyorsun.bu guvenin bedeli ucrete yansiyor.yetkili servisin itibari var.bu itibar ucrete yansiyor.yetkili servis en son teknolojiyi kullaniyor en iyi alet takimini kullaniyor bu ucrete yansiyor.yetkili servis cok buyuk alan kiralayor bu ucrete yansiyor.
    Sen herseyi asgari ucretle yaptiramassin.birine git yarim saat araba yika de 100 lira vercem de.300 istiyorum derse vermeye mecbursun.o adamda vaktine deger biciyor yada kendi itibarina falan filan.
    Sen ayrica kendinde bakim yaparsin ama kendin bakim yaparken internetten filtrw bulcan zaman kaybi.dukkandan alsan yol parasi.servisin 30 dakkada yapicagi bakimi sen 3 saatte bitirebilcen.sen bu kendin yapacagin 3 saatlik islem icin onlara para veriyorsun.
    Sen belki yag degistitirken bir somunu kircan.servis kirsa aninda degistir.
    Yukarda arkadasin dedigi gibi maliyeti bu kadar isciligi boyle olmali denen dusunce en son sanayi devrinde vardi insanlar makineydi
    Sevgili motosikletçi kardeşim,

Paramı niye ve nasıl harcadığımı / harcamam gerektiğini bana öğretmezen sevinirim; sonuçta o parayı vermişim değil mi? Demek ki vermem gerektiğine bir şekilde ikna olmuşum, ama onu sebebi senin yukarıda yazdıkların değil, yukarıda yaptığına psikolojide "rasyonalizasyon (ussallaştırma) mekanizması" deniyor. Yağ ve yağ filtresi değişimine 800₺ işçilik vermenin rasyonalizasyonu senin yazdığın şekilde yetersiz kalıyor. (Şeytanın avukatlığını da yapmaya gerek yok hani...) Kendi rasyonalizasyonum daha bana daha makul geliyor: Motosikleti satarken bakımlarının zamanında ve yetkili servise yaptırıldığının ıspatı olarak bakım defterine damgaların basılması ve dahi işlemin Suzuki'nin kayıtlarına girmesi için verdiğim bir ekstra bedel bu. Bunun gayet farkındayım, sadece mızmızlanıyorum. (Para vermeyip de mızmızlanmaktan yeğdir..)

İdealde bu işlemlerin fiyatları daha makul tutulsa emin ol servislere çok daha fazla sürücü gelir, o zaman da bir şekilde dönerler. Ama memleket fakir olduğu için iş böyle yürümüyor, sabit maliyetler gelen / gelebilen az sayıda kişiye dağılıyor. (Dağılıyor yerine giriyor diye okunabilir...) Keşke ülkece daha refahlı / zengin olsaymışız...

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:25 ----------

Konuştum DHL ile.
    €150 üstü ithalatlarda bir anlaşmalı gümrükçüleri var, onunla çalışılabiliyor ama yine gidip vekaletname vermek vs gibi süreçleirn tamamı var. Herhangi bir zaman kazandırıcı vb. avantajı bulunmuyor, hatta kendi gümrükçünüz varsa daha uyguna gelir diye de net şekilde belirttiler.
    Tabi bu yola girince işin rengi şöyle değişiyor, ticari ithalar kategorisine girdiği için normalde bireysel gönderilerde olmayan ardiye ücretleri devreye giriyor, aşina olanların gözleri büyümüştür hava kargoda ardiye ücretleri feci.

İşin özeti, alınacak ürün €150 ile €300 arasındaysa, müşavirlik bedeli, ardiye vs eklenince minimum 9700TL masraf çıkıyor. Üstüne alınan ürünün bedeli ve türüne göre çıkabilecek ek vergiler ıvırlar zıvırlar da mevcut.

Ben yakın zamanda lan bi deneyeyim diye Carpimoto'dan €180-200 civarında bir sipariş vermeyi düşünüyordum. Tertemiz vazgeçtim.

tldr;
    Yurtdışından €150 üstü alış veriş yapmayın.
    Nalet olsun böyle işe... Neyse 14 Mayıs'tan sonra değişektir inşallah diyelim. (Gerçi IMF gelirse daha da kısıtlayıcı tedbirler gelecektir o ayrı. Acı çekeceksek en azından işlerin düzelmesi için çekeriz, başkalarının cebi dolsun veya ülkeye zararı olan siyasi ajandaları / misyonları yerine getirilsin diye değil...)
    espresso ve rotalar bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nalet olsun böyle işe... Neyse 14 Mayıs'tan sonra değişektir inşallah diyelim. (Gerçi IMF gelirse daha da kısıtlayıcı tedbirler gelecektir o ayrı. Acı çekeceksek en azından işlerin düzelmesi için çekeriz, başkalarının cebi dolsun veya ülkeye zararı olan siyasi ajandaları / misyonları yerine getirilsin diye değil...)
    IMF gelsin de başımın üstünde yerleri var. IMF kamu harcamalarını sıkılaştırır, global ekonomide kabul görecek bir gümrük mevzuatı değil bu açıkçası, böyle aptal saptal şeyleri bırakacaklarını sanmıyorum..

Gerçi.. eskiden saldım çayıra durumu vardı, onu düzeltelim derken bokunu çıkardılar. GDPR'ı taklit edelim derken kebapçıyı aradığımızda KVKK dinliyoruz. Bu topraklarda salaklık görünce şaşıramaz olduk, delirirsin ya döner söyleyecem, KVKK dinliyorum..
    espresso ve Beto87 bunu beğendiler.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Yazik o kadar hesap yapmis )
    herseyin bir bedeli var.sen yetkili servise guven icinde gidiyorsun.bu guvenin bedeli ucrete yansiyor.yetkili servisin itibari var.bu itibar ucrete yansiyor.yetkili servis en son teknolojiyi kullaniyor en iyi alet takimini kullaniyor bu ucrete yansiyor.yetkili servis cok buyuk alan kiralayor bu ucrete yansiyor.
    Sen herseyi asgari ucretle yaptiramassin.birine git yarim saat araba yika de 100 lira vercem de.300 istiyorum derse vermeye mecbursun.o adamda vaktine deger biciyor yada kendi itibarina falan filan.
    Sen ayrica kendinde bakim yaparsin ama kendin bakim yaparken internetten filtrw bulcan zaman kaybi.dukkandan alsan yol parasi.servisin 30 dakkada yapicagi bakimi sen 3 saatte bitirebilcen.sen bu kendin yapacagin 3 saatlik islem icin onlara para veriyorsun.
    Sen belki yag degistitirken bir somunu kircan.servis kirsa aninda degistir.
    Yukarda arkadasin dedigi gibi maliyeti bu kadar isciligi boyle olmali denen dusunce en son sanayi devrinde vardi insanlar makineydi
    Ahahahahahahhahahaha

Gözlerinden lazer ışığı falan da çıkıyor mu yetkili servis ustalarının. Bizim burada sanayici muharrem abi var, şasi kaynağını gözünden çıkardığı lazer ile yapıyor.

İtibar, son teknoloji, en iyi alet takımı, çok büyük alan vs. Hangi serviste var bunlar? İstinye borusan hariç bir tane bile firma yok şu ayarda. Yamaha premium en iyi yamaha servisi teknoloji vs konusunda. Sanayideki herhangi bir dükkandan farkı yok.

Yağ değişimini yarım saatten uzun sürede yapan herhangi bir insan mekanik özürlüdür, götünü silmekte zorlanması yüksek ihtimaldir. Filtre için zaman kaybı yok, yazıyorsun sipariş ediyorsun ertesi gün geliyor, yağı orijinal distrübütörden alıyorsun servisten %25 ucuza geliyor. Bir tane 200 liralık lokma seti ve kol ile de yağ değişimini yapıyorsun. Çıkan yağı da bir Pet şişeye koyup kenara koyuyorsun bitiyor.

Servis dediğimiz garanti bozulmasın diye her seferinde hak edilen işin ortalama 3 katı domaldığımız bir yer. Her serviste taş çatlasın 1, büyüklüğüne göre 2 tane işten anlayan usta var. Teknik danışmanlık veriyor onlar da resmen elini sürmüyor pis işe. 25 yaşında, endüstri meslek çıkması çocuklara 2 saat eğitim verip ''sertifikalı'' diye çalıştırıyorlar. Zincir ayarı yapmayı, manetten debriyaj ayarlamayı bilmiyor elemanlar.

Serviste gidilecek işler belli, özel ustada yaptırılacak işler belli, eli olan herkesin kendi yapabileceği işler belli. Eli olan herkesin 30 dakikada yapabileceği iş için 800 lira işçilik almanın etik hiçbir yanı yok. Yok statüymüş, yok isimmiş. Çok statü işi yapmak istiyorlarsa rolls royce servisi olsunlar
    espresso, Cyan, blueway2 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ahahahahahahhahahaha

Gözlerinden lazer ışığı falan da çıkıyor mu yetkili servis ustalarının. Bizim burada sanayici muharrem abi var, şasi kaynağını gözünden çıkardığı lazer ile yapıyor.

İtibar, son teknoloji, en iyi alet takımı, çok büyük alan vs. Hangi serviste var bunlar? İstinye borusan hariç bir tane bile firma yok şu ayarda. Yamaha premium en iyi yamaha servisi teknoloji vs konusunda. Sanayideki herhangi bir dükkandan farkı yok.

Yağ değişimini yarım saatten uzun sürede yapan herhangi bir insan mekanik özürlüdür, götünü silmekte zorlanması yüksek ihtimaldir. Filtre için zaman kaybı yok, yazıyorsun sipariş ediyorsun ertesi gün geliyor, yağı orijinal distrübütörden alıyorsun servisten %25 ucuza geliyor. Bir tane 200 liralık lokma seti ve kol ile de yağ değişimini yapıyorsun. Çıkan yağı da bir Pet şişeye koyup kenara koyuyorsun bitiyor.

Servis dediğimiz garanti bozulmasın diye her seferinde hak edilen işin ortalama 3 katı domaldığımız bir yer. Her serviste taş çatlasın 1, büyüklüğüne göre 2 tane işten anlayan usta var. Teknik danışmanlık veriyor onlar da resmen elini sürmüyor pis işe. 25 yaşında, endüstri meslek çıkması çocuklara 2 saat eğitim verip ''sertifikalı'' diye çalıştırıyorlar. Zincir ayarı yapmayı, manetten debriyaj ayarlamayı bilmiyor elemanlar.

Serviste gidilecek işler belli, özel ustada yaptırılacak işler belli, eli olan herkesin kendi yapabileceği işler belli. Eli olan herkesin 30 dakikada yapabileceği iş için 800 lira işçilik almanın etik hiçbir yanı yok. Yok statüymüş, yok isimmiş. Çok statü işi yapmak istiyorlarsa rolls royce servisi olsunlar
    Bire-bir aynı olmasa da benzer şeyler yazacaktım Kerem de üşendim, suya sabuna çok dokunmadan geçtim...

USC razı olsun senden!
    espresso ve Kerem34_ bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Toplama bilgisayar almak varken DELL alan gerizekalıdır aşamasına geldik mi?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Toplama bilgisayar almak varken DELL alan gerizekalıdır aşamasına geldik mi?
    İlgisi nedir, benzetmenin özünü kaçırdım?

Bu arada en son baktığımda gerizekalılar bile bilgisayar toplayabiliyordu. (Bu işten 90'larda iyi ekmek yemiş arkadaşlarım var, o ayrı. Hatta şalvarlı takkeli sünnet sakallı abiler çalıştıran bir firma hatırlıyorum Mecidiyeköy'de, şimdi çoook büyüdüler dev gibi oldular, keşke o zamanlar o işe girseymişim ama yeterli kapital yoktu...)

Sizleri bilmem de ben servise sadece o damga ve servis kaydı için gidiyorum. (Yağ, yağ filtresi, bujiler, hava filtresi ve soğutma sıvısı işleri...) Geri kalan işlemler her biri uzman olan farklı farklı ustalarda halloluyor. (Fren sistemi işleri bir ustada - fren sıvısı değişimi öneren bir servis bilmiyorum / duymadım, amortisör işleri başka bir ustada - amortisör patlamadan işlem yapan / tavsiye eden bir yetkili servis bilmiyorum duymadım, genel diğer konular - zincir dişli veya diğer ayarlar kontroller / gerekirse diğer işler - başka bir ustada vs. vs.)
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    İlgisi nedir, benzetmenin özünü kaçırdım?

Bu arada en son baktığımda gerizekalılar bile bilgisayar toplayabiliyordu. (Bu işten 90'larda iyi ekmek yemiş arkadaşlarım var, o ayrı. Hatta şalvarlı takkeli sünnet sakallı abiler çalıştıran bir firma hatırlıyorum Mecidiyeköy'de, şimdi çoook büyüdüler dev gibi oldular, keşke o zamanlar o işe girseymişim ama yeterli kapital yoktu...)

Sizleri bilmem de ben servise sadece o damga ve servis kaydı için gidiyorum. (Yağ, yağ filtresi, bujiler, hava filtresi ve soğutma sıvısı işleri...) Geri kalan işlemler her biri uzman olan farklı farklı ustalarda halloluyor. (Fren sistemi işleri bir ustada - fren sıvısı değişimi öneren bir servis bilmiyorum / duymadım, amortisör işleri başka bir ustada - amortisör patlamadan işlem yapan / tavsiye eden bir yetkili servis bilmiyorum duymadım, genel diğer konular - zincir dişli veya diğer ayarlar kontroller / gerekirse diğer işler - başka bir ustada vs. vs.)
    İlgisini bir alttaki paragrafta söylemişsin ya işte. Herkes bilgisayar toplayabiliyor. Bu durumda DELL'den aynı makinayı iki katı paraya alan gerizekalıdır diyorum işte, o noktaya geldik mi diye sordum. Neden bağlantısız göründü anlamadım.

Yetkili servise gitme sebebini de zaten ben de aynı amaçla kullandım farklı bir şey söylemiyorum. "Suzuki Yetkili Servisi Bakımlı" titri kazandırmak için yapıyorsun, bu da normal yani garip bir şey de yok. Benim de yetkili servise gitme amacım biraz bu, daha fazla da garanti süresince kanuni hakkımı aramaya üşenmem. Ama mesela XJ6'da garantinin bitmesini beklemeyip kendim girişmiştim motora. Esas amacım düzgün bakım görmesiydi motorun, 5bin km'de sonra kaza dışında yetkili servislerin elini sürdürtmedim. Kaza yapınca yetkiliyi gitti de noldu, bok ettiler Yağ, yağ filtresi, buji, radyatör sıvısı falan kendim değiştirdim hep, zincir dişli, fren hidroliği falan için de ZB Aladdin abiye gittim. Yaklaşımımız benzer yani. Hele hele amortisör için asla gidilmez yetkili servise (Çünkü ucuz adam çalıştırıyolaaaar :D) bir de müşteri talep etmiyor bu nedeni de atlamamak lazım. Sen ediyorsun da sen Honda kullanıcıları arasında %5 etmezdin, takmıyorlardı seni.
    Yani yetkili servisin itibarı zaten bu titrden gelir. Başka bir itibar gereksinimi yok, itibar demek iyi demek değil ki. 6 paragraf yazıp sonra silip tek cümle bıraktığım için havada kalmış o kısım haliyle.

Yetkili servislerin canı cehenneme bak.
    Ama kötü iş yaptıkları için. Yoksa o koca Tuna Plaza'nın elektriği doğalgazı neyle ödenecek abi? Koşuyolu'na gittiysen gördün Doğan Trend'i, o dev yerin masrafları tabii ki fiyatı artıracak. Bunda garip veya etik dışı olan bişey yok ki. Misal Mengerler'e gittik araba bakmaya, takasa araç almalarını da konuştuk.. E adam takasta tabii ki indirecek fiyatı, Mengerler plazanın elektriği o ikinci el satış takasa alma kısmındaki adamın maaşı neyle ödeniyor? Ben freelance fatura kestiğinde bir güne $750 yazabiliyorken bir firma bünyesinde aynı işi yaptığımda firma niye $1250-1500 fiyat çekiyor? Üstelik Mengerler bunu caddedeki galeriden de fazla düşürecek, onun masrafı ile tek dükkan kendi galeri olan adamın masrafı aynı mı? E tabii ki yapabiliyorsam aracımı kendim satıp öyle giderim, ama x sebepten yapmıyorsam yapamıyorsam üşeniyorsam vs, Mengerler ekstra kesecek. Bu onları ahlaksız yapmaz.

Kapitalizmle kavga edelim.
    "Ama servisin işçiliği çok kazık" değil konu. Sen danışmansın nasıl böyle baktın diye biraz haddimi aşarak yaklaşma sebebim de bu. Borusan bokum gibi servis olabilir, kötü olması her sene bir sürü adamı Almanya'ya gönderdiği, bir sürü makinasını yenilemek zorunda kaldığı gerçeğini değiştirmiyor. Bunun üstüne bir de tabii BMW servisi olduğu için girdiği ekstra maliyetler var, ayrı konu. Ama BMW'de işçilik Yamaha'dan yüksek dediğinde "parası olanı skiyolla tabi" der insanlar. Yaw Koşuyolu Suzuki'de filtre kahve makinası var. Bunun gönülden gelen bir ikram olmadığının farkındayız di mi? Motoplex'te espresso makinası vardı yaw. (Piaggio satan kısım) Bi espresso makinasının parasıyla kimse batmıyor çıkmıyor da, anlatabildim sanırım ne demek istediğimi.

Yoksa dünyanın her yerinde dealerın diğer adı stealer'dır
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    İlgisini bir alttaki paragrafta söylemişsin ya işte. Herkes bilgisayar toplayabiliyor. Bu durumda DELL'den aynı makinayı iki katı paraya alan gerizekalıdır diyorum işte, o noktaya geldik mi diye sordum. Neden bağlantısız göründü anlamadım.

Yetkili servise gitme sebebini de zaten ben de aynı amaçla kullandım farklı bir şey söylemiyorum. "Suzuki Yetkili Servisi Bakımlı" titri kazandırmak için yapıyorsun, bu da normal yani garip bir şey de yok. Benim de yetkili servise gitme amacım biraz bu, daha fazla da garanti süresince kanuni hakkımı aramaya üşenmem. Ama mesela XJ6'da garantinin bitmesini beklemeyip kendim girişmiştim motora. Esas amacım düzgün bakım görmesiydi motorun.
    Toplama yerine DELL almanın avantajları var ama; birbiri ile uyumlu çalışacağı garanti olan bileşenler (yani, bazen tersi oluyor da neyse...), versiyonları birbirine uyumlu sürücü güncellemeleri, (özellikle kurumsal anlaşmalarda) garantiden şak diye bileşen değiştirme vs. vs. Biraz duruma göre. Bir işi kim iyi düzgün yapacak ise ona götürmek lazım. Pek çok durumda bu yetkili servis de olabilir. Yetkili servisin iyi yapamayacağı da pek çok iş olabilir.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Toplama yerine DELL almanın avantajları var ama; birbiri ile uyumlu çalışacağı garanti olan bileşenler (yani, bazen tersi oluyor da neyse...), versiyonları birbirine uyumlu sürücü güncellemeleri, (özellikle kurumsal anlaşmalarda) garantiden şak diye bileşen değiştirme vs. vs. Biraz duruma göre. Bir işi kim iyi düzgün yapacak ise ona götürmek lazım. Pek çok durumda bu yetkili servis de olabilir. Yetkili servisin iyi yapamayacağı da pek çok iş olabilir.
    Ustaya gitmek yerine yetkili servise gitmenin de avantajları var. Var ki gidiyorsun

Değer mi? bu avantajları daha iyi sunabilirler mi? Bambaşka bir kalite konusu. Demek istediğim, konunun pahalı olmaları değil, kalitesiz olmaları konusu olduğu. Çok uzun yoldan konuşmuş oldum. Bence rodaj bakımı için 800TL yüksek bir fiyat değil. Ama doğru düzgün rodaj bakımı yapılmaması sorun. Senin yağ filtreni torkladılar mı? Torkladılarsa beni Angola milli takımı kovalasın, torklamadılar. Gidon sıkılırken tork anahtarı kullanılmasını istedi diye yetkili servisten "kovulan" arkadaşım var benim. Ama bu denyolukları masraflarını pek azaltmıyor.
    Cyan, espresso ve pea bunu beğendiler.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ustaya gitmek yerine yetkili servise gitmenin de avantajları var. Var ki gidiyorsun

Değer mi? bu avantajları daha iyi sunabilirler mi? Bambaşka bir kalite konusu. Demek istediğim, konunun pahalı olmaları değil, kalitesiz olmaları konusu olduğu. Çok uzun yoldan konuşmuş oldum. Bence rodaj bakımı için 800TL yüksek bir fiyat değil. Ama doğru düzgün rodaj bakımı yapılmaması sorun. Senin yağ filtreni torkladılar mı? Torkladılarsa beni Angola milli takımı kovalasın, torklamadılar. Gidon sıkılırken tork anahtarı kullanılmasını istedi diye yetkili servisten "kovulan" arkadaşım var benim. Ama bu denyolukları masraflarını pek azaltmıyor.
    Sonradan uzatmışsın mesajı. Tabi ki yatırım maliyetleri ve sabit giderler bir şekilde karşılanacak, oraya itiraz yok. Ancak gittiğin yetkili servis 15m2, yine aynı sanayide gittiğin başka bir ustanın dükkanının yarısı kadar bir yer olup da hava filtresi değişiminin periyodunu da yanlış söyleyince batıyor vallahi

Neyse ya, vazgeçtim mızmızlanmayacağım. Yetkili servislerimiz de olsun yaşasınlar tabi. Yetkili servissiz kalmayalım, hiç o "iç rahatlığı" olsun.
    killingroad ve espresso bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Linc etmenize gerek yok.ben genelleme yaptim.ben ktm de iscilik ucreti cok pahali diye cok iyi ozel bir servise gidiyorum hep.2 kere ucret almadan bakim tamirat yaptilar.geri kalan islerde hep 100 lira iscilik aliyorlar.
    Ama bu ozel servis benden 300 istese ben gene veririm.500 de veririm.sen o servisten cikip yola koyulunca icin rahat oluyor.yolda gidrrken arka tekerlegim firlamaz diyorsun..bunlar parayla olculemiyor.dunyada belli meslekler heryerde iscilik olarak yuksektir.ameliyat,oto tamiri,sihhi tesisat.
    Baska ayri durum var.tamirhaneye gidince adam senin yag degisiminden 100 lira alacagi icin sira var sonra gel diyor.krank degisiminden 1000 lira kazanacagi musteriyle ilgileniyor.
    Beni elestirin problem yok ama oto tamiri,sihhi tesistat bunlar ezelden beridir yuksek isciliktir.
    800 yuksek ben az demedim.bende ayni seyi yapiyorum zaten.ktm isciligi yuksek diye ozel servise gidiyorum.ama garanti surem dolmamis olsa gene ktm servisine gitmek zorundayim

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Arkadaşlar konunun başlama noktası ve özüne dönüyorum, yağ değişimi güvenliğimiz ile ilgili, güven veren, hayat kurtaran bir iş değildir. Yağ değişimi eli tutan herkesin yarım saatte yapabileceği bir iştir. Yağ değişimi için parçadan yağdan geçirdikleri para ile birlikte 1000 liraya yakın para kazanmak etik bir iş değildir. Ben ekonomistim diyorum, bana hala liberalizm hala işçilik hala patron anlatıyorsunuz.

Cyan'ın motor bakımdan sonra 20 psi hava ile çıktı servisten neyin güvenliği, neyin özeninden bahsediyoruz. Benim radyatör hortumunun kelepçesini sıkmamış adamlar. Giderken açıldı, su boşalttı önceki motorda.

Ben 1000 lira hava parasını sırf bir tane imza için mi veriyorum? Yamaha'nın sitesinde rodaj bakımında 30 küsür noktanın kontrol edilmesi için bir işçilik ücreti yazılıyor. Aküye kadar her şeyi kontrol etmeleri lazım, kaç kişinin yağ filtrsinden başka bir yere dokunuldu motorunda?
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Yağı kendi evinde değiştiren arkadaşların da motordan çıkan yağı lavaboya, klozete, toprağa, oraya buraya atmamaları doğayı korumak adına çok iyi bir davranış olacaktır. Birçok yerde belediyenin atık yağ toplama kutuları var, oraya atmak daha sağlıklı olacaktır.
    killingroad, espresso, Cyan ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    Cyan'ın motor bakımdan sonra 20 psi hava ile çıktı servisten neyin güvenliği, neyin özeninden bahsediyoruz.
    ...
    Aman düzelteyim; motorum o şekilde bayiden teslim edildi, serviste lastik havalarını kontrol ettiler sağ olsunlar (bunu yapmayan servis de biliyorum...), serviste yaptıkları işe hiçbir şey demem, her şeyi düzgün yaptılar.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler