Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Arka fren hava sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Merhaba arkadaşlar. Benim Rx3 ün arka freninde hava sorunu var ne yaptıysam çözemedim. arka fren merkezi değiştirdim sıfır yağ koydum internetten onlarca video izledim arka frenin havasını alıyorum arka fren çok güzel tutuyor fren pedalı olması gerektiği konumda tutuyor aradak 5/10 gün geçiyor yola çıkıyorum fren bazen üstte tutmaya başlıyor bazen aşağıda bu hava alma konusunun bilmediğim bir püf noktası mı var ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Eğer fren konumdan bağımsız tutmada başarılıysa sorun hava değildir. Yani konum değişiyor ama pedal sert ve hisli kalıyorsa hava yoktur. Hava olunca yağ balatayı itemez pedal yumuşak kalır.
    Eğer yumuşaksa ( pedala basınca yaylanıyor gibi gelir) havasını almak gerek. Bu biraz tecrübe de istiyor, ustaya götürün bence, hem hidrolik malum boyaya cilde filan da zararlı.
    Koyduğunuz hidrolik nemlenmiş olabilir, havası olmasa da icine nem çekmiş hidrolik yağı yine iş görmez.
    Hazneyi çok doldurmuş olabilirsiniz, yağ ısınıp genleşince hem pedal hem kaliper tarafında sıkışır, haznenin üst seviye çizgisine dikkat etmeli.

Motosikleti
    Cevap için teşekkür ederim. Fren Yağı dot4 olduğu için boyaya zarar vermiyor. İlk havayı aldığım zaman fren pedalı 2 cm aşağıda fren tutuyorsa belli bir süre sonra 5 cm aşağıda fren tutmaya başlıyor bu aradaki mesafe boş kalıyor. Fren yağını daha 1 ay önce satın aldım ve yenisi ile değiştirdim. 1 aydır 3 kes fren havası alıyorum yine aynısı oluyor. Fakat hiç dokunmazsam bazen yine yukarıda olması gerektiği yerde tutmaya başlıyor

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Hidrolik değişiminde çok çok az bile hava kalmışsa asla etkili bir frenin olmaz , yani öyle bir normale dönüp bir anormalleşmez , eğer uzun yokuşları sürekli frenle iniyorsan veya motosiklet botunun tabanı sen farkında olmadan frene hafifçe dokunuyorsa kaliperin içindeki yağ kaynayabilir , yağ soğuyup sıvı hale gelene kadar fren hissiyatı hava varmış gibi hissettirir..

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Bu tarz fren tepkileri değişimi yaşıyorsanız balatanız veya merkez hareket ediyor demektir şöyleki; sıkma görevini yapmadan önce piston geri ittiriliyorsa buda size fren boşluk hissi verir. Yani sorununuz büyük ihtimal bağlantı sorunları var gibi, balataların ve kaliperin oturduğu ve arka tekerleğin milinin sıkılığından emin olun. Hazır böyle konudan arabalar içinde bilgi vereyim. Eğer yolda giderken frene bastığınızda fren yumuşuyor ve bir daha bastığınızda normal olması gerektiği gibi oluyorsa tekerlek rulman gevşeklik mevcut olabilir sebebiyse boşluk olan rulman tekerleğin ileri geri (yandan bakınca) oynamasına sebebiyet vererek fren pistonlarını iter ve frende yumuşaklık hissi verir, frene bir daha bastığınızdada düzelir.

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Dot4 hidroliğin boyaya zarar vermemesi ilginç bir bilgi, doğruysa çok teşekkürler, ancak ben zarar verdiğine şahit oldum kendi motorumda. İnternette az önce baktım bulamadım keşke kaynak verseniz açıp okusam. Belki benim kullandığım kalitesizdi...

Motosikleti
    Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Şehirdışındayken ayağımı frende tutmamaya çalışıyorum. Isıdan kaynaklı olacağını çok sanmıyorum. Benim frenlerde abs mevcut pompadan abs oradan kalipere gidiyor. Acaba abs ünitesi yukarıda olduğu için mi tam havasını alamıyorum anlamıyorum gerçekten

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:15 ----------

Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Arka fren kaliperini geçen gün yağ alırken yoklamıştım ve sıkılıydı. Motoru ikiz ayaklığa alıp rulmanları kontrol edeceğim

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:17 ----------

Dot3 bildiğiniz boyayı söküyor fakat fren havası alırken bir çok kez jant ve kalipere dot4 damlattım ne boya atması oldu ne soyulması.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Alıntı hakan1969 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dot4 hidroliğin boyaya zarar vermemesi ilginç bir bilgi, doğruysa çok teşekkürler, ancak ben zarar verdiğine şahit oldum kendi motorumda. İnternette az önce baktım bulamadım keşke kaynak verseniz açıp okusam. Belki benim kullandığım kalitesizdi...
    bosch dot 4 fren hidrolik sıvısını kullandım değişim yaparken ertesi gün fark ettim grenaja dökülmüş yani 1 gün beklemiş sildim iz filan kalmadı

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Motorum yamaha vmax1200 dü, 1997 model. Debriyajı hidrolikti dot4 kullanıyor. Haznesi sol alt tarafta, yağ değişiminde taştı, ve güzelim motorun şasesi o bölgede mahvoldu. Yani miktarla alakalı olabilir ama "dot4 boyaya zarar vermiyor" demesek mi acaba, güvenen bir arkadaş dener depoya sürer zarar görür. Ben dot 4 olduğuna eminim zira yağ haznesini boyamıştım...Yazıyı hatırlıyorum...
    Yabancı kaynaktan araştırıp yazayım, hoş topik farklı ama bilgi bilgidir...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:37 ----------

Zararlı der ayırmadan....Yani olay zerre kadar damlayınca birşey olmamasıysa ona birşey diyemem, ama benden tavsiye eğer kaportaya grenaja dökülürse mutlaka su ile yıkanmalı, riske girmemeli...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:02 ----------

Farklı forum...Ancak her yerde bilgi bu yönde..Dot 3-4-5 boyaya zararlı ve korozyonal...tek fark dot5 suyu emmiyormuş diğerleri emerken...

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Mertcan telimden bana ulaş Biz evocular , RX3 ün arka freni için 800 liralık EVO arka freni yerine 300 liralık Extreem 200 arka fren merkeziyle çok daha güzel fren randımanı yakaladık. bulduğum zaman montaj şeklini sana atacağım.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Arka fren pedalı ayarını fazla açmışsın bir süre sonra şişirir merkezi.En boş ve orta konumda olmalı hatta yarım cm gibi boşluk olmalı...

81.5 yazan yerde somun var ayarlı orayı sıkıştırmayın normal orta konumda kalmalı.Resim örnek amaçlı:

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:39 ----------

Yani dot 3 dot 4 hidrolikle vs alakası yok.tabiki fren kaliper merkezleri düzgün çalışıyorsa.ordada sıkışma varsa oringlerle alakalı kirle alakalı veya parça kalitesi vs yine bir süre çalışır bir süre sonra sıkıştırır diski...Elle parmakla merkez pistonları rakat gidip gelmeli.oringle merkez pistonu arasına hidrolik yağı kullanın gres yağı vs değil...

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Ben olsam kaliperi söker balataların hareketine bakardım. Birde pedal en üstteyken tuttuğu durumlarda diske sürtünme var mı? Tekerin doğal olarak takılarak değil çok rahat dönmesi lazım. Fren merkezini yeni değiştirdim demişsin, merkezden kasıt kaliper mi pompa mı? İkisininde içinde birden fazla keçe ve oring var. Şişmiş-aşınmış olabilirler. Kaliper piston iç çeperlerinde dairesel hat oluşmuş olabilir, bazen o hattın içinde bazen dışında kalıyor olabilir yağın sıcaklık ve hacmine bağlı olarak.
    bassturbin bunu beğendi.

Motosikleti
    Merhaba hocam. Eski motorum mondial drift ti. Dot3 fren yağı kullanılırdı ön çamurluğa dökmüştüm yanlışlıkla komple boyayı söktüğünü kendi gözümle gördüm. fakat kendi tecrübem olarak bir çok kez dot4 yağı arka kalipere maşaya jant a dökmeme rağmen ne bir boyayı söktü ne bir iz bıraktı. dediğim gibi kendi tecrübem.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:06 ----------

Ali abi Ben de o fren pompasını taktım ilk 1 ay hiç hava yapmadan çok güzel bir şekilde kullandım fakat yine aynı sorun baş gösterdi maalesef. Eski telefonumun üstüne traktör kaputu düştüğü için çoğu numaraları kaybettim. senin ki dahil özelden numara atabilirsen video gönderebilirim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:07 ----------

müsait bir zamanda pedaldan söküp boşluğuna bakacağım çok teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:08 ----------

Pompayı değiştirdim hocam. kaliper aynı kaliper. müsait bir zamanda arka tekeri havaya alıp boşluk var mı diye kontrol edeceğim o zaman kaliper ilede ilgilenirim
    bassturbin bunu beğendi.
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)