Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

ANTİ STOKÇU HAREKATI

Motovento
    REKLAM ALANI
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Fahiş fiyat ne ya? Kriter ne?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Honda Yamaha muhteşem ürünler çıkarıyor ama bu markaların fan ve kölesi olmaya da gerek yok diye düşünüyorum. Karaborsa yapıyorlarsa almayın alnına koyayım.
    BOO_74 bunu beğendi.

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Ben pek yasa bilmem, cahilim bu konuda, biri aydınlatırsa sevinirim.
    Hangi maddesinde "Araçlar alındıkları fiyatın üstünde satılamaz, en az %20(mesela) altında satılmalıdır" gibi bir ibare var. Bildigim kadarıyla otomobilde bir sahiplik süresi kondu ve 6000 km sınırı getirildi stokçular için. E onu da deldiler, adam elemanına 6000 km yaptırıyor. Benzin ve eleman masrafını da alıcıya yansıtıyordur illaki.

Lafın özü hem Honda almak için deli olmak, hem bayide yok diye hayıflanmak, hem de stokçular türedi pahalıya satıyor diye cimere şikayet etmek. 😁. Triumph al Ktm al Motoguzzi al, Aprilia al. Pahalı geliyorsa Bajaj al. Yeni Cfmotolar harika, ondan al. Sen ondan al ki Honda "hmmm bu işte biz yanlışız" desin, hintlisi çinliside büyüsün servisini daha kaliteli yapsın.
    Asıl Japona tapmak budur işte, Honda stokçularını cimere şikayet etmek. Deli olmayın beyler.😂

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:49 ----------

Ya da daha iyisi yasa önergesi verilsin. "Honda ve Yamaha ülkemiz dahilinde motosiklet stoğunu her modelde 1000 in üzerinde tutmalı ve her isteyene 3 gün içinde sevkedebilmelidir"
    Şeklinde...😁😂🤣
    Veya, sallandır Vatan haini Honda Yamaha stokçularının üç beşini bak bi daha "Hon" diyen çıkıyor mu..🤣🤣
    BOO_74 ve Metehan07-70 bunu beğendiler.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Urfa'dan bahsediyorum... insanlar düzelmedikçe hiç bir şey düzelmez.
    Urfa. Peygamberler şehri.
    Sık sık yoldan çıktıkları için mi çok peygamber gönderilmiş, üçkâğıtçı çok olduğu için mi çok peygamber çıkmış bilemedim.
    Cyan, espresso, fatih.met ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

BOO_74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400UG tour ‘22, Xmax 250 '19
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aziz NESİN bu milletin yüzde 60 aptaldır dedi.

Aptal sözlükte; Zekası pek gelişmemiş olan, alık, bön, budala, ahmak kimse olarak geçer.

Şimdi birileri çıkmış falanca markaların motosikleti liste fiyatı şu kadarken millet üzerine daha fazla verip almaya razı diğer markalar ise motosiklet satamıyor yada yeterli talep yok acep neden diye sormaz.

Peki örneğin millet Honda'nın kapısında bekleşirken Çinli, Hintli sinek avlar nedir bunun kerameti?

Adam 125 cc motosiklet yapmış tam 166 sayfada kullanım kılavuzu yazmış. Kılavuzda jantları bile nasıl yıkayacağını yazmış. Yıkayacağın sudan bile bahsetmiş.

Hintlinin, Çinlinin kullanım kılavuzu bile yok.

Sen onu bunu şikayet edeceğine Çinliye, Hintliye desene sen de bunun gibi yap diye.

Benim çözüm önerim bu.

Diğer cimere mi şikayet etsek? Bayinin önünde ateş mi yaksak? Sorularına verilebilecek cevap bu.
    Çinli ve hintlinin sinek avladığını hiç sanmıyorum, doldur boşalt parti parti motor satıyorlar. Jantın hangi su ile yıkandığını yazan kağıt için de bu kaprisi ben çekmem.
    fatih.met bunu beğendi.
    B00_74
    Önce denge, hayatınızı dengeleyin !!!

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Aziz NESİN bu milletin yüzde 60 aptaldır dedi.

Aptal sözlükte; Zekası pek gelişmemiş olan, alık, bön, budala, ahmak kimse olarak geçer.

Şimdi birileri çıkmış falanca markaların motosikleti liste fiyatı şu kadarken millet üzerine daha fazla verip almaya razı diğer markalar ise motosiklet satamıyor yada yeterli talep yok acep neden diye sormaz.

Peki örneğin millet Honda'nın kapısında bekleşirken Çinli, Hintli sinek avlar nedir bunun kerameti?

Adam 125 cc motosiklet yapmış tam 166 sayfada kullanım kılavuzu yazmış. Kılavuzda jantları bile nasıl yıkayacağını yazmış. Yıkayacağın sudan bile bahsetmiş.

Hintlinin, Çinlinin kullanım kılavuzu bile yok.

Sen onu bunu şikayet edeceğine Çinliye, Hintliye desene sen de bunun gibi yap diye.

Benim çözüm önerim bu.

Diğer cimere mi şikayet etsek? Bayinin önünde ateş mi yaksak? Sorularına verilebilecek cevap bu.
    benim hintli 93 bin km oldu daha karbüratör bile orjinal... ama kullanmasını bilmeyen adama cbf 150 ver 15 binde motor kitlesin...

yani fazla düşünmeye gerek yok, mevzu insanımızın aptal olması, milletin aptallığı da bana yarıyor, piyasada satılmayan yada tutulmayan şeyler bana kalıyor ucuza.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya bu liste fiyatı üzeri karaborsa işi bajaj'da neden yok mesela? Ben almaya karar verdim, gittim bayiye şaaaak diye liste fiyatından aldım, bindim ve uzaklaştım oradan..
    Yamaha Honda bayiinde kuyruk olanlara sormak lazım..

Bir arkadaşım RS660 almak istedi, ertesi gün aldık, sonraki gün çıkarttık motoru.
    Ondan sonra bir arkadaşım daha RS660 almak istedi, onunkini 3 günde aldık.
    İki üç hafta önce arkadaşım KTM 390 Adv'ye niyetlendi, 1 hafta kendisi karar süreci geçirdi, aldık 5 günde teslim ettiler.
    Başka bi arkadaşım Street Triple'a hallendi, gitti aldı. Şimdi başka bir arkadaşım Trident alacak, hiç kafasında garip garip sorular yok. Gidip paşa paşa alacak motorunu.

Kimseyi tercihinden ötürü yargılayacak halim yok.
    Ama 300bin bütçem var diyen MT07 bakıyorsa, olacağı da budur kimse farklı bir şey beklemesin.
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bayilerde motosiklet yok japon olarak hiçbir markada hiçbir model yok japon gurubunda sadece nc t7 vstorm 650 var scooter yok 250 cc yok
    elinde nc 750x dct olan bayii var mı biliyor musunuz? ben birkaç yeri aradım ama bulamadım.
    F54 bunu beğendi.

Bende o iki markayada baktım ama tamamen scooter satıyo adamalar. Keşke vitesli motosikletre üretseler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:57 ----------

Açıkçası ben avrupalı diye brixton kovalıyorum. 1 yıldır gelecek modelleri bekliyorum. En son ocak ayında mallar gümrükte şubat başı gelcek demişlerdi. Ama ne gelen var ne giden. Çinli mağazalara bakıyorum adamlar grala motor getirip satıyo anlamadım ben bu işi kıtlık varsa çip sıkıntısı vs.. varsa omlarda neden yok. Birde Onların fiyatları bile artık çokta uygun değil. Japonlar ve diğerleri aşırı yüksek tuttukları için çinlilerin fiyatları göze batmıyo.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:10 ----------

Aynı soruyu bende soruyorum herkese. Kendi içimden geçen cevap bir katakulli var bu işte.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:27 ----------

canmuhabbet bey size de tekrar açıklayım. Evet o dediğiniz ben yaptım. Tamda gerekli yerlere şikayet ettim. Hiç bir şey yapmadılar. Adamlar geçen süre içerisinde fiyatlarını daha da yükseltip sattılar. Sayın yetkililerin bana verdiği cevaba gelince. Örneğin siz fırına gidip ekmek almak istediğinizde iki ekmek dediğinizde beklediğiniz şu olur ya size iki ekmek verirler yada kalmadı şu saatte çıkacak derler ama fırına gidip iki ekmek istediğinizde size ekmek tarifi verip veya ekmeğin tarihçesini yada o fırının ne zaman kurulduğunu anlatmazlar bir çözüm üretirler. Ama bana böyle saçma bir cevap geldi ki ne yapsam bilemedim." Ne sen haklısın adamlara ceza kesecez" dendi ne de "adamlar haklı kardeşim " dendi. Bir yerden kopyala yapıştır yapılmışçasına eee sonuç? diyeceğiniz bir yazı geldi. Yani yetkilerin pekde umrunda olduğumuzu sanmıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:45 ----------

İster inanın ister inanmayın ben o dediğinizi bile yaptım. Çinli motor gönderen bir firmaya iki kez mail attım. He he dediler geçtiler. Yılmadım. Telefonla ulaşmaya çalıştım bir süre ısrarla denedim ulaşamadım.

Bir çok kez de yineledim. Tekrar yineliyorum içimizde sadece motorcu olan değil iş adamı mühendis vs.. olan insanlarda vardır yerli türk motosiklet firması kurulsa. Japondan kaliteli çinli ise fiyatta yarışan bir firma. Mesela modelleri kendimiz tasarlasak. Bu fikri yaymak lazım mutkala bu güze sahip birileri vardır.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yamaha Honda bayiinde kuyruk olanlara sormak lazım..

Bir arkadaşım RS660 almak istedi, ertesi gün aldık, sonraki gün çıkarttık motoru.
    Ondan sonra bir arkadaşım daha RS660 almak istedi, onunkini 3 günde aldık.
    İki üç hafta önce arkadaşım KTM 390 Adv'ye niyetlendi, 1 hafta kendisi karar süreci geçirdi, aldık 5 günde teslim ettiler.
    Başka bi arkadaşım Street Triple'a hallendi, gitti aldı. Şimdi başka bir arkadaşım Trident alacak, hiç kafasında garip garip sorular yok. Gidip paşa paşa alacak motorunu.

Kimseyi tercihinden ötürü yargılayacak halim yok.
    Ama 300bin bütçem var diyen MT07 bakıyorsa, olacağı da budur kimse farklı bir şey beklemesin.
    Haklısın, marka fanı olmaya lüzum yok.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    paçaları dar kot,katlanmış yan aynalar,500 liralık kask,katlanır plakalık ve kabak olmuş lastiklerle ışıklarda tofaşlarla yarışan r25 dolu napcan.
    30bin kmde 2 kere motor yaptıran cbr 250 kullananlar var.
    bisiklet yada araba kullanmadan motosiklet kulllananlar var
    var da var yani

ben bunu merak ediorum çift silindir 13 beygir

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...84681333/detay

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:02 ----------

eghzoz sesi çok güzelmiş.ben alırdım valla

https://www.youtube.com/watch?v=hgAAWNu72Ek

furkantrojka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS200
    Alıntı hakan1969 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben pek yasa bilmem, cahilim bu konuda, biri aydınlatırsa sevinirim.
    Hangi maddesinde "Araçlar alındıkları fiyatın üstünde satılamaz, en az %20(mesela) altında satılmalıdır" gibi bir ibare var. Bildigim kadarıyla otomobilde bir sahiplik süresi kondu ve 6000 km sınırı getirildi stokçular için. E onu da deldiler, adam elemanına 6000 km yaptırıyor. Benzin ve eleman masrafını da alıcıya yansıtıyordur illaki.

Lafın özü hem Honda almak için deli olmak, hem bayide yok diye hayıflanmak, hem de stokçular türedi pahalıya satıyor diye cimere şikayet etmek. 😁. Triumph al Ktm al Motoguzzi al, Aprilia al. Pahalı geliyorsa Bajaj al. Yeni Cfmotolar harika, ondan al. Sen ondan al ki Honda "hmmm bu işte biz yanlışız" desin, hintlisi çinliside büyüsün servisini daha kaliteli yapsın.
    Asıl Japona tapmak budur işte, Honda stokçularını cimere şikayet etmek. Deli olmayın beyler.😂

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:49 ----------

Ya da daha iyisi yasa önergesi verilsin. "Honda ve Yamaha ülkemiz dahilinde motosiklet stoğunu her modelde 1000 in üzerinde tutmalı ve her isteyene 3 gün içinde sevkedebilmelidir"
    Şeklinde...😁😂🤣
    Veya, sallandır Vatan haini Honda Yamaha stokçularının üç beşini bak bi daha "Hon" diyen çıkıyor mu..🤣🤣
    Bu şekilde kanun maddesi ararsanız bulamazsınız ama perakende satmak üzere ithal ettiğiniz ürünü satışa çıkarmadan piyasayı manipüle ederek el altından dağıtmak ticaret kanununa aykırı. Veyahut Yamaha'nın yaptığı gibi konfor seleye 3 bin, çanta setine 25 bin yazıp aksesuarları almayı zorunlu tutmak yine aynı kanunda belirtilen malı satmaktan kaçınmak, bir malın satışını başka bir malın satışına bağlamak gibi bir çok maddeye aykırı aslında. Gerçek bir devlette yaşasaydık, bu firmalar öyle cezalar alırdı ki değil motosiklet satmak, yoldan geçen motosiklet görünce korkudan saklanırlardı. Ama gerçek bir devlet için gerçek vatandaşlar lazım, bizde asıl olmayan da o.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:39 ----------

Alıntı freasy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    elinde nc 750x dct olan bayii var mı biliyor musunuz? ben birkaç yeri aradım ama bulamadım.
    Arkadaş yanlış yazdı diye tahmin ediyorum. Millet 5 yaşındaki NC'ye liste fiyatından fazla fiyat çekiyor. 😃

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:45 ----------

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fahiş fiyat ne ya? Kriter ne?
    Bir malın arz talep dengesini kontrollü şekilde bozarak yükseltilen fiyat, fahiş fiyattır.
    kitarokitaro bunu beğendi.

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    @furkantrojka
    "belirtilen malı satmaktan kaçınmak, bir malın satışını başka bir malın satışına bağlamak"
    Nette buna karşılıkta "Madde gerekçesine göre; madde metninde, belli bir mal veya hizmeti satmaktan kaçınmak fiili suç olarak tanımlanmıştır. Ancak, bu suçtan dolayı failin cezalandırılabilmesi için, belli bir mal veya hizmeti satmaktan kaçınmak suretiyle kamu için acil bir ihtiyacın ortaya çıkması gerekir." der. Sağlıkla ilgili vs. ACİL ihtiyaç diyor.

Ahmet efendi, eşi, oğlu, kızı, amcaoğlu hep motorcu, Yamahacılar üstelik. Ahmet abi ailesi çok yoğun olduğu için vekalet almış, üçer motor istiyor her biri (ikinci elde yılda 3 satış hakkı var tesadüfen). Ahmet abi peşin alıyor diyor ki benim aile zengin, sorun yok. Basıyor parayı 5 kişi adına 15 motor alıyor sıradan. Yamahanın liste fiyatı belli, peşin parayı görünce 15 motor aldığı için iskonto da yapıyor Ahmet'e.lakin gelin görün ki 2 ay sonra Ahmet ve ailesinden kimi paraya sıkışıyor, kimi motordan sıkılıyor. Çare yok satılacaklar. Ahmet abi yine "ben yaparım" deyip veriyor sarı siteye ilanları. E Ahmet Abi bu, zararına niye satsın, bayideki tüm motorlarda bitmiş onlar gibi motorcu başka ailelerin alımlarıyla. Bakıyor güzelde talep var, 250 ye aldığına yazıyor 300. Kimine sahipleri! aksesuar takmış "oricinal" . Onlara 350-400 fiyat çekiyor. İşin ilginci 1-2 aya fiyatları güncelleye güncelleye hepsini de satıyor.

- Yıl içinde 3 vasıta alıp satmak yasal
    vergisiz-belgesiz
    - Vekaletle başkası adına mal-araç almak satmak para ödemek vs yasal
    - bir firmadan 3 adet motor almak yasal ( farklı kişiler alıyor ruhsatları)
    - Yamahanın dilediği adedi bulundurma ve dilediğine isterse filo olarak bile satma hakkı zaten var.
    - Ahmet Abi işinde gücünde bir esnaf, galerici bile değil, belki geçerken uğramış (galeri sahibi olsa bile satışlar şahıslar üzerinden)

Yani birileri minareyi çalmaya karar verdikten sonra kılıf hazırlamak teferruattan ibaret, yasa ne yapsın...Helede ülkemde iktidar sahiplerinin bile adları politik cinayetlere karışmış haldeyken...

Motosikleti
    VFR CT
    Muğla Yamaha yetkili servisin sahibinden profili, 2017-2022 model 0 motorlar ile dolu. Adamlar YBR bile stoklamış. Şuanda yapılan da bu muhtemelen bunu serbest piyasa diyerek geçiştiremeyiz.

satoyama, espresso ve Thracian bunu beğendiler.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    geçen paket taxi 1 kamyon sıfır honda dio indirdi. özel hazırlamışlar, çantası vs. adam sana 1 tane satıp napacak, onun kaplamasından çantasından demirinden kazanıyor.. şimdi git bakalım mötü moklu dio var mı?
    espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı furkantrojka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu şekilde kanun maddesi ararsanız bulamazsınız ama perakende satmak üzere ithal ettiğiniz ürünü satışa çıkarmadan piyasayı manipüle ederek el altından dağıtmak ticaret kanununa aykırı. Veyahut Yamaha'nın yaptığı gibi konfor seleye 3 bin, çanta setine 25 bin yazıp aksesuarları almayı zorunlu tutmak yine aynı kanunda belirtilen malı satmaktan kaçınmak, bir malın satışını başka bir malın satışına bağlamak gibi bir çok maddeye aykırı aslında. Gerçek bir devlette yaşasaydık, bu firmalar öyle cezalar alırdı ki değil motosiklet satmak, yoldan geçen motosiklet görünce korkudan saklanırlardı. Ama gerçek bir devlet için gerçek vatandaşlar lazım, bizde asıl olmayan da o.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:39 ----------

Arkadaş yanlış yazdı diye tahmin ediyorum. Millet 5 yaşındaki NC'ye liste fiyatından fazla fiyat çekiyor. ��

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:45 ----------

Bir malın arz talep dengesini kontrollü şekilde bozarak yükseltilen fiyat, fahiş fiyattır.
    İşte o denge bozma işi ancak tekel veya kartel ile olur. O da suç zaten. Onun dışında?

Yukarıda bahsedilen Ahmet Emmi risk alıyor. O 15 motorun elinde patlama, talep olmazsa zararına satma riski var. Ama işte, acil olmayan bir ürün için halktan talep varsa adam da satar. Talep düşsün, millet o parayı vermesin, bakın nasıl patlıyor elinde.

Ticari bayiler için denilen doğru. Elinde varsa bir fiyat belirler (fiyatını yüksek tutar, o ayrı) ve satışa koyar. Fiyatına kimse karışamaz ama satışa koymamasına karışılır.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Firmalar olaya model hacim gözüyle bakmaz..
    ikinci eldede parasal değerde hacim üstünden bakmaz motora o yüzden pek çok düşük hacim yüksek hacimlerden pahalıya yada kafa kafaya satılıyor ikinci elde..

Firmalar sattıkları araçlara birim üstünden bakar adam ayda 5 bin tane dio satıyorsa bunun yanında ayda 10 tane ancak litrelik makine satıyorsa tabiki satış odağını dio ya ayırır diğer ayda üç beş on tane sattığı model adama zarardır vitrin olsun broşürlerde afişlerde fuar larda zengin görünsün diye getirirler beş on tane listeye koyarlar o modellerden..

Firmalar kısaca sattıkları araçalara birim üstünden bakarlar ceplerine giren paraya bakarlar olaya hacim model merkezli yanaşmazlar .. millet litrelik makine alırsa ayda 5 bin 10 bin tane..
    o zaman emin olun her ay on binlerce litrelik makineler getirirler hemde çeşit çeşit yollamadıkları modelleri bile yollarlar ..

Şu seçim falan geçsin sanırım şu 125cc yasası geçicek gibi yüksek ihtimal .. zaten görünen o ki şu anda firmalar özellikle çinili menşei ili firmalar buna hazırlıklarını yapıyorlar piyasaya bir sürü yeni 125cc lik makineler girmeye başladı çift silindirlisini bile getirmeye başladılar .. Japon’lar da büyük ihtimal yasa çıkarsa bu segmentte satış odaklı hareket ediceklerdir ..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı freasy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sakarya honda da var pazartesi günü baya inceledik kırmızı rengi
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    falcon flash 100
    Dünya da başka bir ülkede var mıdır böyle bir olay?

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Dünya da başka bir ülkede var mıdır böyle bir olay?
    Tabii ki vardır, bize has değil bugün yaşananlar. Bizim kendimizi denk gördüğümüz ülkelerde olur mu ayrı mesele, zira bizim cehalet seviyemiz sandığımızdan çok yukarıda; ama problemlerden biri de bu cahil çoğunluğun kendisini değil "makarnacı" dediklerini cahil zannetmesi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)