Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

"Durduğu yerde düşen" motor efsanesi (fotoğraflı)

Motovento
    REKLAM ALANI

Evet, ikinci el motosiklet almaya gittiğimizde sıkça duyulan bir laftır bu "durduğu yerde düştü". Hep duyardım bunu. Geçen gün motorum gerçekten de durduğu yerde düştü ve destanlara konu olup dilden dile, yürekten yüreğe dolaşmış bu efsaneyle bizzat tanıştım. Kullanılmış motosiklet almak için piyasaya çıkacak körpe dimağlara, gelecek nesillere bir referans olması için fotoğrafları paylaşma kararı aldım.

Öncelikle motorum nasıl durduğu yerde düştü? Hiç motosiklet bilmeyen bir arkadaşım beni motorla görünce "aaaa çok acayiippp" diye çok heyecanlandı, ben de bu heyecana anlam veremeyip "e hadi bin madem üstüne, bi çalıştır ehe ehe" diyerek anahtarı verdim. Dostumuz oturdu motosikletin üstüne. Anlattım nasıl çalıştırılır, vites, fren nedir falan. Ben hayatında hiç motosiklete oturmamış bu insanın vitese alıp yürüyecek kadar pervasız ve bilinçsiz olabileceğini düşünmezdim ama öyleymiş Benim hayır, dur dememe kalmadan -ilginç bir şekilde düşmeden- şöyle bir tur attı, geldi önümde durdu, ve durduktan sonra motorla birlikte sağ tarafa düştü. Ben bir insanın durduğu yerde, ayakları yere basarken motoru nasıl düşürebileceğini düşünsem bilemezdim ama oluyormuş demek ki. Motorumu sıfır aldığım ve daha bırakın yere düşürmeyi, bir yerini bile sürtmediğim için canım yandı tabii ama ses etmedim artık

Uzun lafın kısası, düştükten sonra motorda gördüğüm çizikler, ezikler vs. aşağıdaki gibidir. Bunlar dışında bir şey yok motorda. Siz de eğer ilerde biri "ha o mu? durduğu yerde düştü de ondan oldu ya, önemsiz bişey" derse hasarları kıyaslayabilirsiniz

Koruma demiri

Artçı ayak padi

Bagaj

Sağ ayna

Arka fren

Ön fren
    espresso, Metehan48 ve freasy bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Demek 20 takla atmış gibi olmuyormuş motor.
    Metehan48 bunu beğendi.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hayatında selesine oturmamış birine motor vermek, iyi cesaret.
    redbullah ve espresso bunu beğendiler.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Rüzgarda devrilen motosikletim.

[IMG][/IMG]
    dundanbiri, M.balibey, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Alıntı mavellen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayatında selesine oturmamış birine motor vermek, iyi cesaret.
    Cesaret değil de cehalet diyelim ona. Deneyimleyerek ders almış olduk.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:06 ----------

Alıntı Ercument adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlla devireceksek toprağa devirelim
    espresso ve mavellen bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motosikler durdugu yerde düşebilir. mesela yan ayaklıgı tam acmadan bırakmısım gecen gun yana devrildi motor :D
    dundanbiri bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Geçmiş olsun, Bir zamanlar yakınımın Cg motosikletini kullanırken kendiliğinden 2-3 kez yeri öpmüşlüğü var ama sebebi ise orta sehpaya oturdukları için şaseyi yamultmuşlar, eğim olunca 2 tekerde oturuyor rüzgar veya farketmediğim eğim olunca yere öpüyor ama gördüğü zararda elcik ve manet zedeleniyordu veya kırılıyordu.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Geçmiş olsun.

xmax ya da forza gibi bir scooter olsaydı çok daha büyük hasar olurdu. Yine az hasar olmuş sizde.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.

xmax ya da forza gibi bir scooter olsaydı çok daha büyük hasar olurdu. Yine az hasar olmuş sizde.
    Tanıdığımın X-max'i sola düştü 25.000 tl bedel çıkardı servis, 4-5 ay önce olan bir olay şuan olsa aynı olay en az 30-35.000 tl çıkartır.
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Arkadaşınıza eminim çok küfretmişsinizdir.
    espresso ve Metehan48 bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    kas hafızası.aynı motoru sürdükçe agırlık ve dengesine alışıyor kasların.durunca da düşürmüyorsun.ben dukeyi aldıgım ilk hafta 2 kez aynı şekilde ayaklarım yerde iken dururken elimden saga sola yatırdım.sonrasında vücut alışıyor.
    motora alışık olmayan kişi elinden dusurebilir .alışma surecinden sonra dusurmesi zor.

Motosikleti
    Kymco AK550
    ben de scooter'ı aldığım ilk hafta daha bakmaya kıyamazken birisi park halinde devirmişti. sonra kaldırıp yerine koymuşlar yine. arka fren elciginin topuzu kırılmıştı oradan anlamıştım. sonra kontrol ettiğimde sol yanda da iki küçük çizik oluşmuştu. acı verici...
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Nazarlık olsun diyeceksin, yapacak başka hiç bir şey yok. Ne zaman sıfır bir motosiklet alsam, daha rodaj bitmeden kesin başına bir şey gelir. O yüzden varsa her zaman orta ayağa alırım motosikleti. Yoksa yan ayak için alan genişleten universal parçalar var, onları kullanıyorum.

Gratisten bir oje de koltuğun altında daimi olarak var bende, ufak kusurları 10 saniye de çözüyor, bir süre sonra da unutuyorum düştüğünü görmeyince.
    freasy bunu beğendi.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Benim motorlarım da yıllar boyu park halinde defalarca düştü. Fırtına oldu düştü, yokuşta bırakmıştım düştü, deniz kıyısında yan ayaklık toprağa gömülmüş geldiğimde yerde buldum vs. vs. Yani efsane değil bu fakat durduğu yerde düşen motorla sürüklenen motor arasındaki farkı sıradan bir motor kullanıcısı bile anlayabilir herhalde.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    kuryecilik yapıyorum çanta inanılmaz ağır 3 kişinin ayrı ayrı market alışverişi var yol aşağı doğru eğimli kaldırımın yanına park ettim. motordan tam inicem bacağımı atmamla motorun üzerime devrilmesi bir oldu. motorun deposu kaldırıma geldi ve ezildi. yani hayvan gibi koruma var hiçbir şekil motor zarar görmez ama geliyorum durduğu yerde deviriyorum ve benzin deposunu kaldırıma denk getiriyorum. şanssızlık.

trendyol çantaları yumuşak bir şey. tüm poşetler motorun ayaklığını açırıp sola yatırmamla birlikte sola yatıyor ve ayaklığa rağmen üstüme düşüyor. bir ayağım da motorun üstünden geçerken havada olduğu için tutabilmem de imkansız. çok ters ve saçma bir olaydı
    freasy ve espresso bunu beğendiler.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Bende toprak zeminde orta ayakta bırakmıştım motoru. Bikaç gün sonra yanına gittiğimde yana devrilmiş bulmuştum. Zemin gevşekmiş ayaklığın bi tarafı içine gömülmüş. Zeminde önemli yani.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Şu hayatta en büyük hayal kırıklıklarından biri de ayağını attığın an zeminin olması gereken yerde boşluk olmasıdır. O boşluğu fark ettiğinde ve motorun Titanic gibi yana yatmaya başladığını fark ettiğinde "Laaannn" diye bağırırsın, küfredersin ama sonuç çoğunlukla değişmez, yere yapışırsın.

Bundan sonrası itibar toparlama, başak oğlanı olmama çabasıdır. Millet "abi geçmiş olsun, çok şükür iyisin değil mi?" diye sorarken kafa içlerindeki "eki eki eki mala bak, nasıl düştü" cümlesini sezersin. Burada topu "Off kilo vereceğiz ayağına aç kalıp şekerimiz düşmüş, gözümüz kararmış" diye sallayıp beceriksizliğimize geçerli bir kılıf bulmak en muteber çözüm bence.
    espresso, Metehan48, redbullah ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Düşer ben üzerindeyken dururken düştüm, yolun sağ tarafı banketmiş, sola kafamı çevirdim durdum, arkadaşa bir şey diyecektim, ayağımı sağa bir attım sağ taraf yok, zonk yere :D
    Metehan48 bunu beğendi.

Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motorlarım da yıllar boyu park halinde defalarca düştü. Fırtına oldu düştü, yokuşta bırakmıştım düştü, deniz kıyısında yan ayaklık toprağa gömülmüş geldiğimde yerde buldum vs. vs. Yani efsane değil bu fakat durduğu yerde düşen motorla sürüklenen motor arasındaki farkı sıradan bir motor kullanıcısı bile anlayabilir herhalde.
    Bir motor kullanıcısı elbette anlayabilir. Ancak ben şahsen ilk motosikletimi alacağım zaman ikinci el motor bakarken bu lafı çok duydum ve o güne kadar hiç durduğu yerde motor düşürmediğim/düşmüş motor görmediğim için söylenen hasarlara inanmıştım. Şimdi biliyorum tabii ki hangilerinin yalan dolan olduğunu, ancak benim yıllar önceki halim gibi ilk kez motor alacak saf temiz arkadaşlara faydalı bir örnek olur diye düşünüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:44 ----------

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşınıza eminim çok küfretmişsinizdir.
    Normalde malı çok kıymetli biriyimdir, biri en ufak bir hasar verse içim gider, kafayı takarım. Ancak ilginç bir şekilde o kadar da sinirlenip üzülmedim. Sanırım yaş aldıkça cana geleceğine mala gelsin kafası oluşmaya başladı. Son bir kaç ayda arabama iki kere arkadan vurdular, inip baktım, hadi selametle deyip devam ettim. Şimdi konuyu siyasete veya ülkenin durumuna bağlamak istemiyorum ama, onca yıldır yaşadığım hayata, çektiğim çileye dönüp bakıyorum da, motorum düşmüş, telefonum kırılmış, başıma binlerce lira masraf açılmış, üzülecek yaşam sevinci bulamıyorum galiba içimde.
    bursalıali ve espresso bunu beğendiler.

dundanbiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS 200
    Geçmiş olsun, geçen ay bende aynı durumu yaşadım, branda ile kapalıydı aşırı rüzgardan yan yatmış satışa çıkarırsam bende öyle yazıcam :D Allahtan sadece sol arka sinyal kırılmış

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu hayatta en büyük hayal kırıklıklarından biri de ayağını attığın an zeminin olması gereken yerde boşluk olmasıdır. O boşluğu fark ettiğinde ve motorun Titanic gibi yana yatmaya başladığını fark ettiğinde "Laaannn" diye bağırırsın, küfredersin ama sonuç çoğunlukla değişmez, yere yapışırsın.

Bundan sonrası itibar toparlama, başak oğlanı olmama çabasıdır. Millet "abi geçmiş olsun, çok şükür iyisin değil mi?" diye sorarken kafa içlerindeki "eki eki eki mala bak, nasıl düştü" cümlesini sezersin. Burada topu "Off kilo vereceğiz ayağına aç kalıp şekerimiz düşmüş, gözümüz kararmış" diye sallayıp beceriksizliğimize geçerli bir kılıf bulmak en muteber çözüm bence.
    @tommygun

Çanakkale gezisinde yaşamıştım aynısını, yol kenarı durduk, etraf kalabalık, motor kuba black cat, arkasın çanta dolu, motorun üzerindeyken ayaklığı açtım, sola yaslandım, ayağımı sola attım ama o da ne , ayağım asfalta ulaşmıyor ve yavaşça yatıyorum asfaltı denk getirememişim, sedde'den aşağı çok güzel yuvarlanmıştım Kulakları çınlasın, Yücel ve Cem ile gitmiştik )

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)