Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Kuryelerin ögretmenlerden fazla para kazanmasi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Şükrü Çelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 250/ Honda Dio 110
    Alıntı Strangelove adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Net kemiksiz 18-22 bin arasinda para kazaniyormusunuz,Ekşi de oyle yaziyolar.

Olm napiyonuz ya,ogretmenler kazanmiyor lan o paralari.
    Hele hele ozel sektor ogretmeninin iki kati para ediyor nerdeyse bu.

Hic bana serbest piyasa,sen de yap yapraaam seni tutan mi var falan demeyin.
    Ulkenin sartlari belli,bu resmen fais bir fiyat.Son tuketici olarak bu paralari aslinda biz oduyoruz.

Motorculuk zaten bir eglence,butun gun gazla bir de 18 - 22 bin para al.Bu isin ederi 10 bin,maxx.

Devlet acilen bu piyasaya el atmali,bir basibosluk var cunku..
    Oturduğun yerden güzel sallamışsın. Sen sıcak yatağında veya ofisinde zaman geçirirken ben birazdan 6-7 kat giyinip pakete çıkıcam bide öyle düşün. Ayrıca dediğin ücretleri kazanan kişiler normal maaşlı biri gibi 8 saat çalışıp evine gitmiyor. 12-14 saat çalışıyor çoğu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ogretmenlik, kuryelik, muhendislik doktorluk butun mesleklerin artilari eksileri, kolayliklari zorluklari var.

Bu konu da, her konu gibi alim gucune, paraya ciktigi icin bence ortada konusulcak tartisilcak kayda deger bir konu yok.

Ulkede 100 bin dolardan asagi duzgun ev yok. Kari koca ogretmen bu ulkede full ekders kurs ivir zivir toplam 2 bin dolar kazaniyor. Ev alamiyorsun ev. En temel hak olan barinma hakki, hayatimin en buyuk kabusu.

Ev kirasi, mutfak parasi, faturalar, ulasim, kiyafet, hastane, kirtasiye ve diger butun zorunlu masraflardan arta kalan 700-800 dolari( en iyi ihtimal ile) 5 sene biriktircen pesinat yapican da, 15 yillik kredi cekip kafana sokacak en ucuz evi alican.

15 sene de kredi oderken minimum sartlarda yasamaya calisican. Ona da tabi yasamak denirse.Hayatta kalmak cunku bu yasamak degil.

Biliyorum daha zorlu kosullarda yasamaya calisanlar var, lutfen bana kizmayin. "Allahtan belani mi istiyorsun yeter o para. Asgari ucretle calisan ne yapsin?" demeyin.

Ben burda mesleklerden bagimsiz hepimizin ortak noktasini konusuyorum cunku. Kosullarimiz gercekten cok zor.

Birde su sartlarda TL ile verecegimiz herturlu ornek 3-5 ay sonra gecerlililigini yitiriyor. O yuzden dolar dedim.
    Sorun milletin düşünce şeklinde.
    Birincisi, birisi sadece zor şartlar altında çalışıyor diye fazla para almak zorunda değil. O mantıkla bakarsanız Soma'daki maden işçisinin müdürden fazla para alması lazım. İşin ücretini, o işin sorumluluğu ve başka kaç kişinin yapabileceği belirler. Amele "milletvekilinden maaş almam lazım" diyor mu mesela? Demiyor. Ama iş doktora öğretmene gelince "Biz onlardan çok yoruluyoruz, oturduğu yerden tetkik istiyor." diyor. Onun için o kısmı geçiniz.

İkincisi, asgari ücretli ne diyor? "Benim canım çıkıyor akşama kadar, öğretmen oturduğu yerden şu kadar para alıyor" diyor. Yanlış. Oysa demesi gereken, "Asgari ücretin en az bin dolar olması lazım (veya asgari ücretli çalışanın çok az sayıda olması, diğer kalanlar için minimum ücretin 1000 dolar olması lazım)". Diyor mu? Demiyor. Bu adam insanca yaşayacak, ay sonunu düşünmeden yaşayacak bir maaş alsa kimin ne aldığı umrunda bile olmaz.

Devletten yardım alan ne diyor? "Bunlar giderse yardımım kesilir" diyor. Yanlış. "Yahu ben niye devletten yardım alacak durumdayım? Devlet işsizliği çözse, ben iş bulsam ve insanca bir para alsam, dilenci gibi devletten yardım almasam daha iyi olur. Başka birisi gelse belki yardımımı keser ama bana insanca yaşamam için yeterli para kazanabileceğim istihdam alanı sağlar." diyor mu? Demiyor.
    espresso bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Son dönemin modası şu bu kadar alıyor bu bu kadar alıyor.

Doktorlar hemşireler her grevde asgari ücretliyi yorumluyor.

Öğretmenler asgari ücretliyi yorumluyor.

Son dönemde de "kurye maaşları" üzerinden bahsediliyor.

2023 yılınsa Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 28.874,55 TL'ye, Bekâr bir çalışanın 'yaşama maliyeti' ise aylık 11.556,56 TL'ye yükseldi.

Yorum yapılacaksa bunun üzerinden konusulsun. İnsanların aldıgı maaş kurye ya da asgari ücret üzerinden yorumlanamaz. bir önceki sayfada da yazdım, cok istiyorlarsa cok kolaysa "g.tleri yiyorsa" kurye olsunlar tutan yok.

Burada denmesi gereken su; yoksulluk sınırı 28bin lira ben neden 15 bin lira alıyorum.

ama yok illa şu bu kadar alıyor ben niye bu kadar alıyorum.
    ufoz bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesleklere getirdikleri gelir açısından bakmak çarpık bir bakış açısıdır. Bir insan sadece kendisine uygun işte çalışırsa mutlu ve huzurlu olur. Kendisine uygun olmayan bir işte çalışan insan daha fazla para kazansa bile mutlu olamaz. Her işin kendisine özgü zorlukları vardır. İnsan çalıştığı işe uygunsa bu zorlukları aşabilir. Yaptığı işten keyif alır. Birbirinden çok farklı işlerde çalıştım. Fakat, sevmediğim bir işte asla çalışmadım. İşe başladıktan bir kaç saat sonra istifa ettiğim işyeri oldu. İnsan ömrü kısa. Para için harcanmaz.

Not: Yaşım ve sağlığım uygun olsa kuryelik yapardım. Çünkü, motosiklet üstünde olmayı çok seviyorum.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Gevşek arakdaşı banlamışlar ama okuyordur muhtemelen.. 2 gün istanbul trafiğinde kuryelik yap göreyim o kaseni.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Sayın yönetim şu arkadaşı banlamayın lütfen.

Bunu rutin huy edindi.

Bırakın kalsın. Banlanmadığını görünce zaten bir müddet sonra kendi rahatsız olacak.
    ufoz bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 UG - Hero xPulse
    Seçimlere üç ay kaldı arkadaşlar, inşallah kuryesinden öğretmenine bakkalından mühendisine ev hanımına herkes için yarınlarımız bugünlerden daha güzel ve daha adil olacak.
    tommygun, ufoz ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)