Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 456

Yamaha İstanbul'un Karaborsacılık Yapması

Motovento
    REKLAM ALANI
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ticaret ahlâklı bir şey mi ki? Tartışmanın gidip dayanacağı temel nokta orası aslında...

Bakış açısına ve siyasi duruşa göre ticaret pekâlâ ahlâksız bir uğraş olarak nitelendirilebilir.

Ben o kadar ileri gitmem, bununla birlikte benim nazarımda diğer uğraşlardan daha aşağıda bir uğraştır yani.

Dolayısıyla benim hükmüm gayet net, kararsızlara başarılar!
    Kapitalizm, serbest piyasa vb. deince aslında yasal ama felsefi açıdan ahlaki değil. "Mülkiyet hırsızlıktır" derken bu denmiş oluyor.
    Konut konusu örnek verilmiş, bir sürü satın alınmış ama boş duran konut varken halkın büyük bir kısmı kiralık konut bulmakta bile zorluk çekiyor nedeni de serbest piyasa yüzündne istanbul gibi şehirlerde kiraların artmış olması. Bir kişinn kendi kullandığı ihtiyaç dışında yatırım amaçlı mülk sahib olması hırsızlıktır, ahlaksızlıktır. Şu anki sisteme göre bu gayet yasal ama bu sistemin ahlaklı olduğu anlamına gelmiyor. sistemin işimize gelen yerlerini kabul edip işimize gelemdiğinde eleştiriyoruz ama toptan eleştirmek gerek.
    Cyan bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bunu söylemek istiyorum ben de.

Bence ikisi de ahlaksızlık değil. Ama birine ahlaksızlık diyorsak diğerine de demeliyiz diyorum.

Önem açısından bakacak olursak motosiklet önemsiz.
    Tutar açısından bakacak olursak motosiklet küçük.
    Bu durumda ev için ahlaksızlık denilip motosiklet için değildir dense yine katılmam ama anlarım. Ama tam tersi olunca bence anlamsız oluyor. Konut piyasası ile motosiklet piyasasının birbirine benzemesine gerek yok, elbette benzemiyorlar. Ama piyasa türüne göre belli olmamalı "ahlak" onu söylemek istiyorum.

Sevgiler selamlar hayırlı işler bol kazançlar.
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu söylemek istiyorum ben de.

Bence ikisi de ahlaksızlık değil. Ama birine ahlaksızlık diyorsak diğerine de demeliyiz diyorum.

Önem açısından bakacak olursak motosiklet önemsiz.
    Tutar açısından bakacak olursak motosiklet küçük.
    Bu durumda ev için ahlaksızlık denilip motosiklet için değildir dense yine katılmam ama anlarım. Ama tam tersi olunca bence anlamsız oluyor. Konut piyasası ile motosiklet piyasasının birbirine benzemesine gerek yok, elbette benzemiyorlar. Ama piyasa türüne göre belli olmamalı "ahlak" onu söylemek istiyorum.

Sevgiler selamlar hayırlı işler bol kazançlar.
    Seviyeler var, temel ihtiyaçlarla ilgili bu şekilde stokçuluk tekelcilik piyasa bozucu hareketler yapmak net ahlaksızlık bence. Keşke milletimiz betona arsaya yatırdığı parayı borsada değerlendirseymiş de şirketlerimiz arge yapıp katma değer üreterek ülkemize döviz getirseymiş. Kısır zihniyet ne hak ediyorsa onu yaşıyoruz. Voltaren'in dediği gibi: "Kolay girsin."
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kapitalizm, serbest piyasa vb. deince aslında yasal ama felsefi açıdan ahlaki değil. "Mülkiyet hırsızlıktır" derken bu denmiş oluyor.
    Konut konusu örnek verilmiş, bir sürü satın alınmış ama boş duran konut varken halkın büyük bir kısmı kiralık konut bulmakta bile zorluk çekiyor nedeni de serbest piyasa yüzündne istanbul gibi şehirlerde kiraların artmış olması. Bir kişinn kendi kullandığı ihtiyaç dışında yatırım amaçlı mülk sahib olması hırsızlıktır, ahlaksızlıktır. Şu anki sisteme göre bu gayet yasal ama bu sistemin ahlaklı olduğu anlamına gelmiyor. sistemin işimize gelen yerlerini kabul edip işimize gelemdiğinde eleştiriyoruz ama toptan eleştirmek gerek.
    "İhtiyac disinda yatirim amacli mulk" neyin ihtiyac olup olmadigini kim belirliyor ?
    Komunist parti politburo mu ?

Yazlik ihtiyac mi ? İkinci arac ? Benim 3 aracim var.Hepsinin yeri ayri.Ama 3. aracimi alirken
    istedigim zaman satabilirim,zarar etmem diyerek aldim.

Ahlaksiz miyim acaba ?

Emeğimle,vergisini vererek kazandigim parayi,ister kariya kiza yediririm,ister şaraba kumara gömerim,istersem de mal,mulk,3. araba,2.motor,altin,platin,bitcoin alirim.

"Mulk hirsizliktir" = zırva

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pandemi biteli çok oldu, ne tedarik zinciri sıkıntısıymış arkadaş, bir türlü bitmedi, çözemediler. Ben eski kafalı adamım. Alacak olsam da bu zihniyette bayiden bir mok almam. Devlet dümbük gibi yönetiliyor, benim maaşımdan kol gibi vergi kesiliyor. Ülkede kriz var, sigara içkiye zam. Bayiler kar edemiyor, hadi tommygun sübvanse et.
    Mesele eski kafalı olmak değil de konuyu enine boyuna bilmemekten kaynaklı.

Asıl sorun pandemi değil, pandemi üzerine gelen Ukrayna savaşı.

Amerika'dan örnek vereyim, pandemi sürecinde araba azdı ama vardı. Ukrayna savaşı sonrası araba kalmadı, bitti. Kocaman mağazalar bomboş kaldı. Fark muazzam...

Sebep ise dünyadaki neon gazının yarısının Ukrayna'dan gelmesi, ve neon'un yarı iletken (çip) üretiminde kullanılması...

Sıradan bir arabada bile çok fazla çip kullanılıyormuş. Firmalar abuk subuk çözümlere gitmek zorunda kaldılar. Mesela Ford bazı modellerini eksik özelliklerde sattı. Toyota hibrit araç üretimini durdurdu, çünkü daha fazla çip kullanılıyormuş onlarda... Araç üretimi daha yeni yeni eski haline geliyor tüm dünyada... Hâlâ düzelmedi ama.

Sanırım tüm olumsuzluklar üst üste geldiği için bu konu bardağı taşıran son damla olduğu için tepki çekiyor... "E bunu da mı biz sübvanse edeceğiz" modunda giriyoruz.

Cevap ise evet tabii ki. 17/25 yolsuzlukları bir kırılma noktasıydı. O ayakkabı kutularının n'olduğu bariz belliydi, kimin neyi sıfırladığı apaçık ortadaydı, batıda her türlü iktidarın kellesini alırdı. Biz ciddiye almadık. Çok büyük ve kritik bir hata yaptık... iktidar kendini aklamak için önce emniyetin, sonra da adaletin kellesini aldı. Sonrasında ver elini tek adam düzeni. Refah içinde tek adam düzeni yok dünyada malesef.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Strangelove adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "İhtiyac disinda yatirim amacli mulk" neyin ihtiyac olup olmadigini kim belirliyor ?
    Komunist parti politburo mu ?

Yazlik ihtiyac mi ? İkinci arac ? Benim 3 aracim var.Hepsinin yeri ayri.Ama 3. aracimi alirken
    istedigim zaman satabilirim,zarar etmem diyerek aldim.

Ahlaksiz miyim acaba ?

Emeğimle,vergisini vererek kazandigim parayi,ister kariya kiza yediririm,ister şaraba kumara gömerim,istersem de mal,mulk,3. araba,2.motor,altin,platin,bitcoin alirim.

"Mulk hirsizliktir" = zırva
    Emeğinizle kazandığınız helâl-i hoş olsun, rantçılıkla kazandığınız için aynı temennim olamayacak maalesef.

Bu ülkenin sorunu dünkü serflerin bugün kapitalistçilik (evcilik gibi bir şey) oynaması. Ortaçağdaki derebeylik sistemini hepimiz yererken kendimiz 3-5 mülkümüzle mini-derebeycilik (bu da yukarıdaki oyun gibi) yapmaya soyunuyoruz.

Kapitalizm nere biz nere, derebeylik nere biz nere.

Yanlış anlayın sizin mesaj üzerinden ortaya yazıyorum, size özel değil bu.

Mülkiyet hırsızlıktır aslen bir reklâm sloganıdır. Alışılmış kalıpların dışında düşünme çağrısıdır ve orada kastedilen sizin üç aracınız değildir esasen.
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Emeğinizle kazandığınız helâl-i hoş olsun, rantçılıkla kazandığınız için aynı temennim olamayacak maalesef.

Bu ülkenin sorunu dünkü serflerin bugün kapitalistçilik (evcilik gibi bir şey) oynaması. Ortaçağdaki derebeylik sistemini hepimiz yererken kendimiz 3-5 mülkümüzle mini-derebeycilik (bu da yukarıdaki oyun gibi) yapmaya soyunuyoruz.

Kapitalizm nere biz nere, derebeylik nere biz nere.

Yanlış anlayın sizin mesaj üzerinden ortaya yazıyorum, size özel değil bu.

Mülkiyet hırsızlıktır aslen bir reklâm sloganıdır. Alışılmış kalıpların dışında düşünme çağrısıdır ve orada kastedilen sizin üç aracınız değildir esasen.
    Rantcilik derken paradan para kazanmayi ima ediyorsunuz sanirim.
    Birikim yaptigim parayla bir daire alip kiraya vermem hos karsilanmiyor, peki ama neden ?

mesela 10.000 usd den kripto para biri,100.000 dolardan sattiginda paradan para kazanmis olmuyor mu ?
    Veya hisse senedi alip 5 kat kazanan biri icin ne demeliyiz ?

Ben dairemi kiraya vererek bir ihtiyaci karsilamis oluyorum.Ayni zamanda gelir elde edip bunun da vergisini veriyorum.
    Yukardaki espresso bey,işte serbest piyasa yuzunden İstanbul da ev kiralari cok artti demis.

Yani ?

Burada gercekten beklenti nedir ben merak ediyorum.
    Devlet tarafindan kira fiyatlari mi belirlenmeli ? Gerci bu cok sacma soru oldu,belli ki beklentiler bu yonde.
    Daireler boş deniyor Daireler dolu olsa kira fiyatlari daha cok yukselmez mi ? İyi ki arz fazla.

Espresso yu biraz irite edecegim ama sunu soylemek zorundayim : kimse piyasadan buyuk degildir ve iyiki serbest piyasa ve teşebbus var..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Paranı üretim yapmak / katma değer üretmek veya bunlara dolaylı olarak da olsa anlamlı bir katkıda bulunmak için kullanmıyorsan, aksine paradan direkt para kazanmak için kullanıyorsan beklentiye aykırı ve hatta bir nevi asalak bir konum almış oluyorsun Hırbo'cum.

Bir parantez olarak: Kira geliri ile geçinenlerden bayağı bayağı tiksiniyorum şahsen; ben çocukken 5-6 milyon, ben doğmadan daha 20-25 yıl önce ise sadece 1 milyon olan İstanbul bugün 18-19 milyon nasıl oldu? Devletin (dolayısıyla benim) topraklarının üstüne konan hırsızlar ve dahi bunlara müsamaha gösteren ve hatta teşvik eden hırsızlar yüzünden. Bu hırsızların zihniyeti de belli; 14 Mayıs 1950'den beri aynı zihniyet. (Konuyu da siyasete gene çekerim yani...) O zihniyetten hiç hoşlanmıyorum, o zihniyetin ekonomi algısından da alenen tiksiniyorum.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Falzdan 10 tane evi olup kira geliriyle geçinen tam da "mulkiyet hırsızlıktır" sözündekidir benim gözümde. Parayı pavyonda yiyen köylü dayının ekonomiye katkısı daha fazladır inşaata gömülen para tüm ülke ekonomisi düşünülürse üretime değil rata yol açar. ama pavyonda yenen para payvoncu esnafının harcamaları ile ekonomiye katılır. Kapitalizm tam da budur, sermayecilik, sermayeden para kazanma. Gelişmiş kapitalist ülkelerde kazı bağırtmadan yolmak için bu gibi şeylere de engel olunmaya çalışılır, oturduğu evden fazlasına 2. 3. eve fazladan vergi gibi engeller getirilir ki para üretim yatırımlarına aksın.

Dünya genelinde kapitalizm yüzündne gıda fiyatları da artıyor, buğday vb. gibi temel gıda maddeleri dünya borsalarında fiyatlanır, büyük zengin tüccarlar gemiler dolusu gıdayı satın alır fiyatlar şişer sonra şişmiş fiyatlardan satıp büyük karler elde ederler ama Afrika gibi çok tahıl yetiştirilemeyen ülkelerde kıtlık olur açlık olur bunlara paraları yetmediği için. Şu an varolan sistemin sonucu budur, kimse bu sistem iyidir demesin. Bir ikişinin geçimini sağlayacağından fazlasına sahip olması, emeğiyle değil kapital ile kazanması hırsızlıktır.
    Cyan bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Paranı üretim yapmak / katma değer üretmek veya bunlara dolaylı olarak da olsa anlamlı bir katkıda bulunmak için kullanmıyorsan, aksine paradan direkt para kazanmak için kullanıyorsan beklentiye aykırı ve hatta bir nevi asalak bir konum almış oluyorsun Hırbo'cum.

Bir parantez olarak: Kira geliri ile geçinenlerden bayağı bayağı tiksiniyorum şahsen; ben çocukken 5-6 milyon, ben doğmadan daha 20-25 yıl önce ise sadece 1 milyon olan İstanbul bugün 18-19 milyon nasıl oldu? Devletin (dolayısıyla benim) topraklarının üstüne konan hırsızlar ve dahi bunlara müsamaha gösteren ve hatta teşvik eden hırsızlar yüzünden. Bu hırsızların zihniyeti de belli; 14 Mayıs 1950'den beri aynı zihniyet. (Konuyu da siyasete gene çekerim yani...) O zihniyetten hiç hoşlanmıyorum, o zihniyetin ekonomi algısından da alenen tiksiniyorum.
    Actigin parantez ayri bir konu,orda haklisin.İstanbul un yagmalamasinda Nurettin Sozen gibilerin de parmagi oldu.
    Solcu ya,garibanin hakkini koruyor! Simdi bu yagmacilarin hepsi milyoner.

Neyse,

Urerim,katma deger diyosun da,hizmet sektorunu nereye koyacaksin ?
    Ben malimi kiraya vererek hizmet sunuyorum.

Arac kiralama şirketlerine de karsimiyiz ?

Kripto paradan para kazananlar ahlaksiz oldugu konusunu es gecme lutfen.Ustelik onlar vergi de vermiyor.
    Bu gidisle faiz haramdir diyeceksiniz diye korkuyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:00 ----------

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Falzdan 10 tane evi olup kira geliriyle geçinen tam da "mulkiyet hırsızlıktır" sözündekidir benim gözümde. Parayı pavyonda yiyen köylü dayının ekonomiye katkısı daha fazladır inşaata gömülen para tüm ülke ekonomisi düşünülürse üretime değil rata yol açar. ama pavyonda yenen para payvoncu esnafının harcamaları ile ekonomiye katılır. Kapitalizm tam da budur, sermayecilik, sermayeden para kazanma. Gelişmiş kapitalist ülkelerde kazı bağırtmadan yolmak için bu gibi şeylere de engel olunmaya çalışılır, oturduğu evden fazlasına 2. 3. eve fazladan vergi gibi engeller getirilir ki para üretim yatırımlarına aksın.

Dünya genelinde kapitalizm yüzündne gıda fiyatları da artıyor, buğday vb. gibi temel gıda maddeleri dünya borsalarında fiyatlanır, büyük zengin tüccarlar gemiler dolusu gıdayı satın alır fiyatlar şişer sonra şişmiş fiyatlardan satıp büyük karler elde ederler ama Afrika gibi çok tahıl yetiştirilemeyen ülkelerde kıtlık olur açlık olur bunlara paraları yetmediği için. Şu an varolan sistemin sonucu budur, kimse bu sistem iyidir demesin. Bir ikişinin geçimini sağlayacağından fazlasına sahip olması, emeğiyle değil kapital ile kazanması hırsızlıktır.
    5 tane evi olsa ? Nerede basliyor mulkiyet hirsizligi ?

"Dünya genelinde kapitalizm yüzünden gıda fiyatları da artıyor" = zırva

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Actigin parantez ayri bir konu,orda haklisin.İstanbul un yagmalamasinda Nurettin Sozen gibilerin de parmagi oldu.
    Solcu ya,garibanin hakkini koruyor! Simdi bu yagmacilarin hepsi milyoner.

Neyse,

Urerim,katma deger diyosun da,hizmet sektorunu nereye koyacaksin ?
    Ben malimi kiraya vererek hizmet sunuyorum.

Arac kiralama şirketlerine de karsimiyiz ?

Kripto paradan para kazananlar ahlaksiz oldugu konusunu es gecme lutfen.Ustelik onlar vergi de vermiyor.
    Bu gidisle faiz haramdir diyeceksiniz diye korkuyorum.
    Konut / iş yeri / arazi kiralama "hizmet" diye geçiyor da bence tırnak içinde bir hizmet... Bu saydıklarım hizmet ise Ortaçağ'da topraklarını köylülere işletmeleri(!) için ikamet ve ekim "izni" veren derebeyleri de hizmet sektörü erbabıydı bu durumda! Demagoji ve dansözlük yapmayalım yani.

Neyi nasıl kiraladığın çok mühim; araç kiralama hizmettir bence de, arka tarafta kayda değer bir organizasyon ve süreç var. (Bakımlar, ofisler, teslim alma / teslim etmeler vs. vs., istihdam sağlar vs. vs. yani bir katma değer üretimi mevcuttur.)

Kripto paradan para kazananlar kumarbazdır, piyasa işleten dolandırıcıdır veya kumarhane işleticisidir başka bir şey değil. Zararlı faaliyetler... (Helal ve haram diye kavramlarım yok benim bu arada...) Mevduat faizi de aslen paradan para kazanmak değildir çünkü reel bir getirisi olmaz. Tefecilik ve rompercilik yapıyorsan o başka, köküne kibrit suyu...
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Seviyeler var, temel ihtiyaçlarla ilgili bu şekilde stokçuluk tekelcilik piyasa bozucu hareketler yapmak net ahlaksızlık bence. Keşke milletimiz betona arsaya yatırdığı parayı borsada değerlendirseymiş de şirketlerimiz arge yapıp katma değer üreterek ülkemize döviz getirseymiş. Kısır zihniyet ne hak ediyorsa onu yaşıyoruz. Voltaren'in dediği gibi: "Kolay girsin."
    Tekelcilik Dünya'nın her yerinde suç zaten.
    Yarın artar diye benim gidip bir tane NC almam 6 ay sonra satmam gibi bireysel bir konu üzerinden vermiştim hep örnekleri.
    Stokçuluğa gelince onun da bir net tanımı lazım bence, zira konu içerisinde bir çok farklı şey aynı şekilde ele alınıyor.

Bir de şöyle bir şey var, millet parayı arsaya eve yatırmasa diyorsun ki katılıyorum buna, ama bunun yapılmamasının yolu da insanlara paralarıyla farklı rantlar sağlanıyor olması. Benim SASA'ya yeni nesil polimerler geliştirsin diye verdiğim para da neticede benim için bir rant, üstelik vergisiz (ki öyle olmalı, sembolik belli rakamlar uygulanabilir belki ama neyse kimsenin aklına düşürmeyelim :D) yani üretime destek vermek de benim için rant. Evet garanti değil patlarsa falan filan da, bu enstrümanın risk getiri profili ile ilgili bişey, benzeri evde de var kii şu sıralar bence zaten ev almak Dünyanın en riskli işlerinden biri.

En nihayetinde insanların ellerindeki nakdi arsaya betona gömmemesini sağlamak da devlet adı verilen organizasyonun görevi. Finlandiya'ya taşınma durumum varken biraz araştırdım, ilk etapta "oralarda sürünüp bir de kirayla uğraşmayalım, burada araba falan satılır oradan bir ev alınır" diye planlıyordum, azıcık araştırınca "sevsinler ev alanı" diyor insan zira sistem öyle güzel oturtulmuş ki ev alayım da para değerlensin yok efendim kira ile geçinirim falan filan çalışmıyor. 1000-1100 EUR kirayla geçineceğim evi satın alsam ayda 400-500EUR bana gideri var, ne alıcam manyak mıyım demiştim. Sonra Orta Doğu'da kaldım =)
    Cyan bunu beğendi.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    canım ülkemin canım insanları.

al-satcıların ya da bayilerin kendini düdüklemesini bile savunuyyor

Forumdan Uzaklaştırıldı
    O zaman oylar Erkan Abi ye

https://www.gazeteduvar.com.tr/erkan...galeri-1593662

Ahh cocuklar ah. Liselere ekonomi dersi konmali.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    O zaman oylar Erkan Abi ye

https://www.gazeteduvar.com.tr/erkan...galeri-1593662

Ahh cocuklar ah. Liselere ekonomi dersi konmali.
    Haberi okumadım, ev sahibi olmakla ilgilenmiyorum çünkü bu memlekette şu anki koşullarda ev sahibi olmak çok manalı değil. Ev alacak (en az) 250k USD varsa gider Selanik'ten ev alırım, hatta daha iyisi Cape Town'dan ev alıdım. (1ZAR -> 1,1TRY, tek derdi oldukça uzak...) Bu fiyata İstanbul'da kalbur üstü bir semtte ancak *50 yıllık* apartmanda bahçe katını alırsınız. Oturduğum daire bu fiyata satıldı oradan biliyorum. Alanlar kentsel dönüşüm yatırımı yapıyorlar, haklarını yemeyeyim çok makul bir artışla kontratı yenilediler, Allah bin kere razı olsun. Kentsel dönüşüm sonrası 4. Levent'te 1m USD gibi tutarlar speküle ediliyor, yani buradan 1m USD ev alan hıyardır benim gözümde. Çok pis patlayacak bu işler de fazla kalmadı...

Motosikleti
    falcon flash 100
    Gençler Yamaha'nın yaptığı tekerlik yüzünden yormayın kendinizi.

Şimdi bu Yamaha R25 in fabrika çıkış fiyatına 75 / 100 k arasında bir geçirme öhö öhö güncelleme yapsa ortalık nispeten biraz sakinleşir.

Olmadı bir 50 k daha ortalık mis mis.

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 456

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)