Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Yamahanın Fiyat Politikası

Motovento
    REKLAM ALANI

Motora yeni başlayacağım olmuşken Yamaha olsun dedim. Fakat Yamaha motorlarını Çıplak hali ile satmıyor. Liste fiyatına ek aksesuar paketi adı altınca ciddi bir ücret daha talep ediyor. Normal de bu aksesuarlar tercihe göre değişir ister tercih eder ister etmezsiniz. Ben bunla mücadele etmeye çalıştığım süre içerisinde kısa sürede üstüne zam geldi. Daha kimbilir kaç para zam gelir.

Yamaha türkiyeye yazdım.Bana gönderdikleri cevap : Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanuna göre, her bayi tavsiye edilen ürün bedelinde kampanya, aksesuarlı satış ve indirim ya da artırım yapma veya yapmama, yaparsa da ne kadar yapacağını kendi inisiyatifinde belirleme yetkisine sahiptir.

Şikayet var sitesine yazmak için girdiğimde ise bir çok insanın yamaha maduru olduğunu gördüm. Ayrıca garanti ve servisbakım vs.. gibi aşamalarda da sorun yaşamış ve şilayetçi olmuş insaların yazılarını okudm. En son Cimere yazdım ama bu adamları devletin kanınları koruyor ise vatandaşı kim koruyacak şaşırdım kaldım.

Japon firmasıdır sağlam firma dedik meğer kazın ayağı öyle değilmiş. Siz siz olun Yamaha dan uzak durun.
    fazil ve cozturk bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Pandemiden sonra bir çok firma at hırsızı oldu. Yamaha da bunlardan biri. Bir taraflarına montelesinler o aksesuarları.

elessartt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir arkadaşıma işe git gel kullanması için scooter bakmak için Ankarada Baydar ve Honda bayisine gittik. Baydar'daki arkadaş al satçıları önlemek için aksesuarsız satış olmadığını belirtti. Bende dedim al-satçı gene alır ne faydası olacak o zaman diyince cevap veremedi. Şark kurnazları ya...

Honda'ya geçtik ordaki arkadaşlar daha fazla yardımcı ve ilgili oldular/davrandılar. Elimizde aksesuarlı var şu fiyat, eğer boş paket isterseniz listeye alıyoruz motorunuz ne zaman gelirse ve o anki ne fiyat olursa ondan alırsınız diye söylendi. Bizde aksesuarsız almak istediğimizden, listeye adımızı yazdırdık. Gayet basit ve olması gereken bir ticaret oldu.
    espresso, kitarokitaro ve MR.BERK bunu beğendiler.

Ben Yamaha Bayrampaşa Premium Motor bayisinde yaşadım bu sorunu. Önceden adını yazdırmış scooter almaya gelmiş bir ikişi ile aynı konuda tartıştılar. Siz bana ekstra aksesuar parası dayatamazsınız demişti. Ama damlar onu da eli boş çevirdiler. O sırada sizin dediğiniz gibi al satçılardan bahsettiler.
    O müşteri gittikten sonra ben Bana motoru çıplak fiyatı ile satmaları karşılığında onlara motosikleti en az iki yıl satmayacağıma dair noter imzalı yazı getirebilirim diye teklifte bulundum. Adamlar tınlamadı bile. Maksatları başka.
    BatuhanK., MR.BERK ve espresso bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bu ülkede yolunda giden hiçbir şey yok. Her yer çürümüş, her kurum bitik vaziyette. Alsatçısı ayrı, bayisi ayrı, distribütörü ayrı.

İçimizde bile bu karakterde sürücüler var. Kullanmayacağı motor için bile "Yatırım amaçlı ne alayım?" diye soruyor. Forum yönetiminden ban yemeyeceğimi bilsem ne alması gerektiğini evelemeden gevelemeden söyleyeceğim ama mecburen yazarken kibar oluyoruz.
    mgokhan57, huega, pea ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ortalama olarak aksesuar ne kadar fiyat koyuyor ve aksesuardan kast edilenler neler?

fiyat sabitleme garantisi veriyor ise aslında gayet güzel bir şey.

elessartt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ortalama olarak aksesuar ne kadar fiyat koyuyor ve aksesuardan kast edilenler neler?

GP kompozit'in mallarını(orijinal değil) 2 katı hatta fazlasına sayıp satmaya çalışıyorlar. Yaklaşık 15-20bin lira gibi fiyat farkı mevcut. Cam,koruma,çanta vs. kendin almak istersen direk GP kompozitten 7 bin lira gibi bir fiyat tutuyor.

MR.BERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUCATI MULTISTRADA 950S
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ben bunun oturup bayideki bir motor üzerinde hesabını yaptım, örn: x max 250 tach max, liste fiyatı: 159.000 - üzerindeki aksesuarlar: 16.000, toplam: 174.000 olması gerekirken satış fiyatı: 190.000, e dedim nasıl oluyor tamam aksesuarlı alalım ama sen bayi karı üstüne bir 16.000 daha ekliyorsun hala al-satcı diyor, elimdeki 2020 x maxi de satıp üstelik yok parasına gittim forza 250 aldım, bunlar iyice çakal takımı oldu göya kurumsal firmalar.
    elessartt, tommygun ve espresso bunu beğendiler.
    4 teker bedenimi 2 teker ruhumu taşır.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Motoru satmayı düşünüyordum. Yazılanları okuduktan sonra kesinlikle satmamaya karar verdim. Yenisini liste fiyatından alamayacağım ki !
    fazil ve espresso bunu beğendiler.

Şöyle söyleyim size fiyat sabitleme gibi bir durum yok. iki gün önceye kadar motorun çıplak fiyatı 117 bin tl idi. Artı 25 bin tl aksesuar için toplamta 142 bin tl istiyorlardı. Haftalardır uğraşıyordum. Dün itibari ile çıplak fiyat 119 bin 4oo tl ve aksesuarlı fiyat ise 155 bin tl ye yükseldi. Ben motoru almak için kapora verecektim. Verseniz bile iki gün den fazla beklemiyorlar ayrıca zam gelir ise yine zamlı fiyattan satıyorlar. Sizce neresi iyi?

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Al-satcıların önüne geçmek yalanıyla yaptıkları bu iş yüzünden kazanıyor al-sat'cılar esas.

bu durumu gören adam ikinci el motor için "git al alabiliyorsan bayiden" diyor.

Al satçı olmadığımı ispat için eğer motoru bana çıplak fiyatı ile satarsanız size noterden hemen gidip en az iki yıl satmayacağıma dair noter imzalı yazı getireyim diye teklif ettim. Tınlamadırlar. Niyetleri başka bence. Zaten hemen haftası olan bu hafta zam geldi.

Motosikleti
    cb250r
    Bu durum Yamahaya ozel bir problem degil. Aynisini Honda da yapiyor. Yada soyle diyelim motosiklet firmalarina ozel bir durum degil.

Araba piyasasinda isler daha vahim. 0 arabada aksesuari gectim artik liste fiyati bile uygulanmiyor. Gecen sene sifir sifirdir diye honda city ye yazilalim dedik.

Honda bayisi aradi 1 hafta sonra arac bayide olacak dedi. Liste fiyati 540 idi, adam 630 fiyat cekti.

Aradaki farkin sebebini arabanin full aksesuarli olmasi seklinde acikladi.

Ote yandan motorlarini severiz sevmeyiz, kuralkani hic sevmeyiz ayri bir konu ama Suan sifir motosiklet icin en karakterli satis politakasini Bajaj yapiyor.

Siteye giriyorsun, odemeyi yapiyor fiyati sabitliyorsun. Teslim tarihide yaziyor. Tebrikler Kuralkan.
    Yunus Özbek, maktama ve espresso bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru satmayı düşünüyordum. Yazılanları okuduktan sonra kesinlikle satmamaya karar verdim. Yenisini liste fiyatından alamayacağım ki !
    Eskisi gibi bayilerde motorlar bollaşıp da herhangi bir bayiye gidip rengini de seçerek üstüne 3-5 pazarlık da yapabilir duruma gelmedikçe piyasa motorumu değiştiremem demiştim ben de. 2016 model xmax kullanıyorum, yeni modeller gözüme güzel görünüyor diye değiştirsem mi dediğim olmuştu ama piyasanın bu halini görünce vazgeçtim, şimdi elimdeki motora yine her zamanki bakımların dışında ek aksesuarlar da eklemeye başladım, nasıl olsa en az 3 yıl binerim ben buna diye.
    Mr.wind ve tommygun bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Neyle mücadele ediyorsun veya neye kızgınsın ben bunu anlamadım. Forumda aylar önce bir arkadaşla yazıştık bunu, inatla okumayı reddetti yazdıklarımı, fiyat listesi belirleyici bir şey değildir, hiç kimse bir malın kaç paraya satılacağını belirleyemez. (Belirli ürünlerde devlet politikası olabilir orası ayrı) Sen niyetini belli etmek için zorlayıp noterden yazı falan demişsin de, öyle bir yazının da bir bağlayıcılığı yok, noter parasna bakıp OK der hazırlar ama öyle bir sözleşme yapılamaz.

Bugün 100TL'ye alınan şey senin de kötü şekilde tecrübe ettiğin üzere iki hafta içinde 110TL oluyor, 105TL oluyor.
    Liste fiyatından çıplak satsalar, alsatçıların eline düşüyor kızıyorsunuz.
    Mercedes bir ara takasa araba getirmeyene araba satmıyorum dedi, ortalık karıştı ona da kızıldı.

Konu bayiler ile satıcılar ile Yamaha Türkiye ile alakalı değil. Motosiklet tüm elektronik aksamı olan ürünler gibi talep sıkıntısı yaşanan bir ürün bu global olarak geçerli bir problem. Bunun yanında Türkiye 150% enflasyon olan ancak bu enflasyon rakamı devlet tarafından resmi olarak kabul edilmediğinden ve akıl almaz bir finans yönetimi uygulanarak bankacılık sisteminde de yok sayıldığından insanlar paralarını korumak için her yere saldırır oldular.

Fırsatçı alsatçı o bu diye ona buna değil, Beştepe'ye ileteceksiniz meramınızı.
    30 yaşına gelmiş bu yaşına kadar güç bela biriktirebildiği 150bin TL'yi kaybetmemek isteyen bir genç var. Vadeli hesap açsa parası bul, KKM'ye koysa döviz kaybı yaşayacak o da tatava. Napsın? Olaya acıtasyon gözüyle bakacaksak insanlar hayat birikimlerini "kaybetmemeye" çalışıyorlar, kim takar sizin motosiklet zevkinizden mahrum kalmanızı?

Yamaha Türkiye sütten çıkmış ak kaşık falan değil elbette, kalkıp onları savunacak halim yok. Ancak yaşanan problemin sebebi de onlar değil.
    Ha bunun yanında cayır cayır liste fiyatından satış yapan markalar da var. Gidin onlardan alın motoru o zaman.
    maktama, fancydriver, xtrafrozen ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Üstteki arkadaşa +1 ..

Kimseye "Yahu motosiklet gelmiyor bayilere, bak bineceksen al" diyemeyiz. Herkesin motivasyonu farklı. Motosiklet kullanan kişinin model yükseltmesinin amacı da para biriktirmek, degerini korumaya calısmak degil mi , dürüst olalım hepimiz. (15+ yaştaki motosikletler hariç)

Konu alım gücü.. Evet, kabul etmekten korktugumuz o kavram ..

Peşin edit : "Yeni kasaya tcs gelmiş"çiler, sözüm size de degil, en iyi siz takip ediyorsunuz teknolojiyi
    Mr.wind bunu beğendi.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçen gün Ekşi Sözlük'te 20 Euroluk kahve makinasının Türkiye'de 1100 TL gibi bir fiyata satıldığını gördüm.Millet "eee ama gümrük vergisi cart curt" diye yorum yapmış.Başka birisi yurtdışında aldığı kablosuz kulaklığın gümrük vergisi,kargo hepsi dahil toplam maliyeti,Türkiye'dekinin 4 te 1 fiyatına geliyor diye kanıtları ile göstermiş.

Zaten bir ekonomik kriz var bir de üstüne ahlaki bir kriz var.Her türlü yüksek fiyatlandırmayı,üç kağıtçılığın "Eeee ama ticaret bu,serbest piyasa istediği fiyatı çeker,mal onun isterse satar" diye normalleştirildiği,devletin de hiç bir denetleme yapmadığı,vatandaşın da bu yüksek fiyatlardan hala inatla ürün almaya devam ettiği bu ülkede gayet normal bir durum.

Bir de bu firmaların bahanesi al-satçılar almasın diye yapıyorlarmışmış.Bunun Türkçe tercümesi "alıcıyı birisi s...cek kurtuluşu yok bari al-satçılar değil biz s...lim."
    Mr.wind, tommygun, Italian ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    20 EURO nasıl 410TL yapar diye isyan etmek yerine
    20EUR'a Avrupa'da bulunan bir ürünü 1000TL'ye satan esnafa küfrederseniz... Daha çok küfredersiniz.

Üç tane kütüpiyoz entry dışında bir şey yok yanlış başlığa gitmediysem de..
    20 EUR 410 TL. Muhtemelen Türkiye'den bakıldığı için VAT göstermiyor site; sürekli dolu dolu getirdiği hayaline kapılı parça başına 5EUR nakliye koysak 25EUR etti. O fiyatta bir kahve makinasının EU üretimi olma ihtimali SIFIR. En iyimser yaklaşımla 20% Gümrük Vergisi geldi, oldu 24 EUR. Nakliye ekledik oldu 30 EUR. Başka bir vergi çıkmadığını hayal edersek KDV ile oldu ürün €35. Oldu mu gümrükten çıkması 716 TL.

716TL'ye ürün alan adam anca online satış yaparak 1000TL'ye satış yapabilir, fiziki mağazası falan varsa zarar ediyor zaten. Üstüne üstlük bu adamın yarın EURO 25 TL olursa tekrar mal alabilmesi için de bir marj bırakması lazım, elbette bu marjı tüketici çekecek, adam niye çeksin? Adamın ofisi varsa elektriğini de elbette müşteri çekiyor. Bunu da açıklayayım ki yarın döviz kuruna karşı oluşturması gereken marjı niye ben çekiyom yaa diyen olursa azıcık düşünsün.

Türk insanına acilen finansal okur yazarlık öğretilmesi ve maaşların da brüt olarak ödenmesi lazım. Acil.
    Yoksa Beştepe'ye saydıramayıp birbirine sayıyor millet, nasılsa çok daha kolay. Ondan sonra seçim günü makarna şakaları bilmem ne.

Evet serbest piyasa adı üstünde, serbest, isteyen istediği fiyatı çeker.
    Çok çok yüksek bir kar marjı mı var firmanın? Değmez mi?

A. Gir o işe, demek ki yüksek karlılık var. Hem senin rekabetin fiyatı düşürür.
    B. Alma. O satıcıdan alışveriş yapma. Adı üstünde bak, serbest. Olmayacak (kime göreyse...) bir kar mı elde ediyor? Ettirme?
    Mr.wind, espresso ve xtrafrozen bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    İlgili kanunun son cümlesine eklenecek "Firmalar motosikleti müşterinin isteği doğrultusunda giydirilmiş aksesuarlar ile satmak zorundadırlar. Aksesuarsız satış yapılamaması gibi durumlarda cezai işlem uygulanır" ibaresi ile sorun çözülecektir. Hatta daha da iyisi "Firmalar tüm ticaret işlemlerinde etik değerleri korumakla yükümlüdür. Buna uymayan durumlar nitelikli dolandırıcılık kapsamındadır" da diyebilirler.

İnsana saygı olan ülkelerde bir şeyleri serbest bırakmak toplumun yararına sonuçlanır, bizim gibi şark kurnazlarının ülkelerinde ise herkes birbirini kazıklamaya çalışır.

Alışkanlıklar değişene kadar tek çözüm serbestliğin kısıtlanması olacaktır. Bu çivisi çıkan fiyatları önlemenin başka yolu yok.
    DickName bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20 EURO nasıl 410TL yapar diye isyan etmek yerine
    20EUR'a Avrupa'da bulunan bir ürünü 1000TL'ye satan esnafa küfrederseniz... Daha çok küfredersiniz.

Üç tane kütüpiyoz entry dışında bir şey yok yanlış başlığa gitmediysem de..
    20 EUR 410 TL. Muhtemelen Türkiye'den bakıldığı için VAT göstermiyor site; sürekli dolu dolu getirdiği hayaline kapılı parça başına 5EUR nakliye koysak 25EUR etti. O fiyatta bir kahve makinasının EU üretimi olma ihtimali SIFIR. En iyimser yaklaşımla 20% Gümrük Vergisi geldi, oldu 24 EUR. Nakliye ekledik oldu 30 EUR. Başka bir vergi çıkmadığını hayal edersek KDV ile oldu ürün €35. Oldu mu gümrükten çıkması 716 TL.

716TL'ye ürün alan adam anca online satış yaparak 1000TL'ye satış yapabilir, fiziki mağazası falan varsa zarar ediyor zaten. Üstüne üstlük bu adamın yarın EURO 25 TL olursa tekrar mal alabilmesi için de bir marj bırakması lazım, elbette bu marjı tüketici çekecek, adam niye çeksin? Adamın ofisi varsa elektriğini de elbette müşteri çekiyor. Bunu da açıklayayım ki yarın döviz kuruna karşı oluşturması gereken marjı niye ben çekiyom yaa diyen olursa azıcık düşünsün.

Türk insanına acilen finansal okur yazarlık öğretilmesi ve maaşların da brüt olarak ödenmesi lazım. Acil.
    Yoksa Beştepe'ye saydıramayıp birbirine sayıyor millet, nasılsa çok daha kolay. Ondan sonra seçim günü makarna şakaları bilmem ne.

Evet serbest piyasa adı üstünde, serbest, isteyen istediği fiyatı çeker.
    Çok çok yüksek bir kar marjı mı var firmanın? Değmez mi?

A. Gir o işe, demek ki yüksek karlılık var. Hem senin rekabetin fiyatı düşürür.
    B. Alma. O satıcıdan alışveriş yapma. Adı üstünde bak, serbest. Olmayacak (kime göreyse...) bir kar mı elde ediyor? Ettirme?
    Aynı başlık altında bir çok ürünün yurtdışı ve yurtiçi satış fiyatı gösterilmiş.Bu da başka bir örnek;
    Arada 12.000 TL fark var?Bu mont ülkemize,kendi özel jeti ile uçarak mı geliyor?Spor lüks araba mı bu %200 vergisi olsun?Bir de üstüne internetten satılıyor.

Bunu da geçtik bizzat kendi başıma gelen bir olaydan örnek vereyim.Ekim ayında kendime yeni telefon aldım.Yeni telefonların yanında şarj cihazı olmadığında ve orjinal Samsung şarj cihazı da 300 TL olduğundan iyi bir markanın şarj cihazını 180 TL ye aldım.Geçen hafta kayınvalideye yeni telefon baktık ona da aynı şarj cihazından alalım dedik ama benim 180'e aldığım şarj cihazı 380 olmuş.Samsung'un kendi sitesinde sattığı şarj cihazı 400 TL olmuş.Samsung %30 zam yapmış diğer firma %100 zam yapmış.Şimdi benim anlamadığım bu Samsung Türkiye'de çalışanları mal mı?Gerizekalı mı?Finansal okur yazarlığı yok mu bunların?Samsung Türkiye bedava mı işçi çalıştırıyor?Bunlara bedava mı elektrik veriyorlar?Bunların depoları yok mu?Bunlar gümrük vergisi ödemiyor mu?

Nakliye masraflarına gelirsek.Bir ürünü tek başına 20 Euro olan nakliyesi aynı ürünü toptan nakliyesinde ürün başına 1-2 Euro hatta çok daha ucuza denk geliyor.Vergilendirme olayına hiç girmeyelim.Büyük firmaların ne kadar gümrük vergisi ödediğini yada ödemediğini,ne kadar vergilerinin silindiğini bu forumda bilen insan yoktur.Bu ülkede sadece vatadandaştan düzenli vergi toplanır.

En büyük sorunumuz AKP gidince herşey güllük gülistanlık olacak zannediyoruz.Bu forumda ve diğer her yerde sürekli AKPye laf sokan eleştiren biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim en azından ekonomik anlamda değişen pek bir şey olmayacak.İktidar değişecek ama firmalar,satıcılar ve müşteriler değişmeyecek.Ticari ahlakımız değişmeyecek,normalleşmiş kanıksanmış dolandırıcılıklara,şerefsizliklere yine halk tepki göstermeyecek.Parası olan yine gidecek yabancının asgari ücretinin yarısı ile aldığı telefonu burada 4 maaşını verip kazık yiyecek ve bu yediği kazık ile "Bak ne kadar pahalı telefon aldım" diye övünerek herkese anlatacak.Millet gene her türlü ticari ahlaksızlığa,stokçuluğa,yüksek fiyatlandırmaya "Ama serbest piyasa var,istediği fiyata satar isterse stok yapar" diyip geçecek.
    espresso ve DickName bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)