Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Apple airtag hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    CAGRRI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-09
    İyi günler arkadaşlar,
    Bugün rastgele motorcu kardeşlerimle tanışmam sonrası, haberim olan apple airtag hakkında bilgi almak istiyorum. Böyle dediğime bakmayın hemen sipariş verdim
    Neyse ilk önce bunu motorunda kullanan varmı?
    120 m bluetooth menzili olduğu yazıyor fakat bluetooth dışında da çevredeki iPhone lardan aldığı sinyallerle konumunu gösteriyor muş ne kadar doğru tecrübe eden yazarsa sevinirim.diğer takip cihazları gibi anlık pozisyon alınamıyor sanırım ama apple olduğu için güvenim tam pil değişimide yapabiliyormuşuz daha ne olsun .apple airtag hakkında bilgi ve tecrübelerinizi yazarsanız sevinirim .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motorda kullanmadım ancak başka eşyalarda kullandım düşününce de motorda kullanılabilir tam olarak santimi santimine göstermiyor ama öyle yüzlerce metre de şaşmıyor taş çatlasın bir kaç metre diğer tarafı oluyor o da yaklaşınca düzeliyor
    Yine söylediğiniz gibi çevredeki diğer apple cihazlardan etkileşimle size konumunu söylüyor pil değişimi de fazlasıyla basit https://support.apple.com/tr-tr/HT211670
    Gösterildiği gibi değişim yapılıyor ama yine de kullanıma göre 1 yıl gidiyor (e her gün kaybetmeyiz heralde 😄) söylediğim gibi motorda kullanmadım ama oldu ya kullandım ve çalındı hele bir de hırsız iPhone kullanıyorsa hiç sorun çekmezsiniz o kullanmıyorsa çevredekilerden etkileşimi olur denemek lazım
    CAGRRI bunu beğendi.

sedattemiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT249-S
    Merhaba,

Aynı ürünü ben de inceledim ve çok mantıklı geldi. Fakat kolluk kuvvetlerinden tanıdıklarınız veya pis bir çevreniz yoksa "motorumu bırak ver motorumu" gibi diyaloglarla sorunu çözemeyiz gibi geliyor.

Evet konumu bulmak için faydalı fakat geri almak için bir takım çevreye ihtiyaç olabilir.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Peugeot / Django
    ben motosikletimde kullanıyorum. gizli bir yerine koydum. çok faydalı bir ürün. sapma payı 8-10 metre civarında.
    CAGRRI bunu beğendi.

Motosikleti
    Mt-09
    Alıntı sedattemiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Aynı ürünü ben de inceledim ve çok mantıklı geldi. Fakat kolluk kuvvetlerinden tanıdıklarınız veya pis bir çevreniz yoksa "motorumu bırak ver motorumu" gibi diyaloglarla sorunu çözemeyiz gibi geliyor.

Evet konumu bulmak için faydalı fakat geri almak için bir takım çevreye ihtiyaç olabilir.
    Merhaba,

Daha önce motoru çalınmış biri olarak kolluk kuvvetlerine bu konuda çok güvenilmeyeceğini yaşayarak öğrendim , o yüzden bana motorun yerini göstersin yeter ,her türlü gider alırım. Şuanda oturduğum yer
    istanbul' a göre çok daha güvenli fakat oluşan motorum çalınır mı hissi yüzünden motorla bir yere gidip rahat rahat uzaklaşamıyorum kilitte taktığım halde, sadece motoru görebileceğim şekilde uzaklaşabiliyorum.

Arkadaşlar birde aynı mesajda herkese alıntı yaparak cevap vermeyi nasıl yapıyoruz biri açıklayabilir mi? 2008 den beri üyeyiz ama bu forumu kullanmayı tam öğrenemedik.
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ürünü kullanmadığım için çok fikir sahibi değilim, bu nedenle yanılıyorsam da kusura bakmayın. Karar tabi ki sizin ama ben yerinizde olsam daha özellikli, daha profesyonel bir takip cihazı kullanırdım. Bu ürün sanki yakın mesafede gezen evcil hayvanımızın nerede olduğunu öğrenmek için tasarlanmış gibi.
    CAGRRI ve espresso bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Iphone versiyonu olan "Airtag" ı kullandım. Memnun kalmadım. (Sadece Iphone'la çalışır)
    6 aydır Android versiyonu olan Smarttag'ı kullanıyorum. (Sadece Androidle çalışır)

Öncelikle bilmeniz gereken şey şu :

Bu cihazlar GPS takip cihazı değil.
    O nedenle GPS takip cihazı olarak kullanamazsınız

Nedenine gelince;

İçlerinde mini bir bluetooth ve wifi var.
    Çevrede bluetoothu veya wifisi açık bir telefon varmı diye bakıyor.
    Bulduğu anda kodunu gönderiyor.
    Telefon eğer konum bilgisi açıksa bu konum bilgisi ile birlikte TAG kodunu ilgili üreticiye gönderiyor.
    Siz telefonunuzda TAG nerede diye yazılımı açtığınızda, ilgili telefonun dünyada herneredeyse o serverına bağlanıp
    ilgili TAG için gelen bir bilgi varmı diye bakıp size iletiyor.

Yani bu TAG ların konum bilgisini öğrenebilmeniz için, TAG ın yakınlarında (ki bu mesafe en fazla 20 metredir)
    wifi, bluetooth, Mobil internet ve GPS'i açık bir telefon olması gerekli.

Diyelimki motorunuza koydunuz. Motorunuzda çalındı.
    Motoru tuttular ve boş bir arsaya bıraktılar.
    Eğer o bölgeden geçen bahsettiğim özellikleri açık bir telefon yoksa konum bilgisi alamazsınız.

Bu aletlerin asli amacı, anahtar, çanta gibi kullandığınız nesneleri bıraktığınız yeri bulmak.
    Diyelim anahtarınızı evde nereye koyduğunuzu bulamıyorsunuz.
    Telefondan düğmeye basıyorsunuz, TAG size sesli uyarı veriyor. Anahtarları buluyorsunuz.

Herşeye rağmen belli amaçlarla belli koşullarda işe yaradığını söyleyebiliriz.
    Örneğin çocuğunuzun nerede olduğunu öğrenmek amacındaysanız ve toplu taşıma kullanıyporsa,
    inanılmaz işe yarıyor.
    Çünkü illaki otobüste, metrobüste wifi, bluetooth ve gPS i açık birilerinin telefonu oluyor.
    Çok güzel konum bilgisi alabiliyorsunuz.
    Hatta GPS'i açık bir telefonda, whats ap üzerinden 8 saat konum paylaşılmış olsa bile,
    eğer telefon çanta içerisindeyse toplu ulaşımda adam gibi konum bilgisi gönderemezken,
    aynı çantadaki TAG ile çok güzel konum bilgisi alınabiliyor.

Gelelim Android - Iphone farkına.

Avrupa yakası E5 Metrobüs güzergahında, Android versiyon olan Samsungun SmartTAG'ı çok iyi çalışıyor.
    Buna karşın Iphonun AirTAG'ı o kadar iyi çalışamıyor.
    Bunun nedeni sanırım Metrobüs güzergahında Samsung kullanıp aynı zamanda GPS, wifi ve bluetoothu açık olan
    telefon sayısı Iphonedan daha fazla olmasından kaynaklı.

İşin tekniği bu.

Sadede gelirsek...
    Bu aletlerin konum bilgisini alabilmeniz için etrafında aynı markadan GPS, wifi, bluetooth ve mobil interneti açık telefon olması gerekli.

İşin enteresan tarafına gelirsek.
    Diyelimki cebinizdeki telefonun mobil internet, gps, bluetooth ve wifisi açık.
    Sizin bilginiz dışında telefonunuz adamın birinin TAG ı ile haberleşiyor.
    Telefonunuz bulunduğu konum bilgisini mobil internetten telefon markasının serverına gönderiyor.
    Pilinizi harcıyor. Mobil internetinizi kullanıyor.
    Ve sizin bunların hiçbirinden haberiniz yok.

Mutlaka o okuyamadan kabul ettiğimiz sayfalarca kullanım sözleşmesinde bununla ilgili bir izin vermişizdir.
    Ama ne kadar etik tartışılır.
    espresso, CAGRRI, Emreerol ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Mt-09
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Iphone versiyonu olan "Airtag" ı kullandım. Memnun kalmadım. (Sadece Iphone'la çalışır)
    6 aydır Android versiyonu olan Smarttag'ı kullanıyorum. (Sadece Androidle çalışır)

Öncelikle bilmeniz gereken şey şu :

Bu cihazlar GPS takip cihazı değil.
    O nedenle GPS takip cihazı olarak kullanamazsınız

Nedenine gelince;

İçlerinde mini bir bluetooth ve wifi var.
    Çevrede bluetoothu veya wifisi açık bir telefon varmı diye bakıyor.
    Bulduğu anda kodunu gönderiyor.
    Telefon eğer konum bilgisi açıksa bu konum bilgisi ile birlikte TAG kodunu ilgili üreticiye gönderiyor.
    Siz telefonunuzda TAG nerede diye yazılımı açtığınızda, ilgili telefonun dünyada herneredeyse o serverına bağlanıp
    ilgili TAG için gelen bir bilgi varmı diye bakıp size iletiyor.

Yani bu TAG ların konum bilgisini öğrenebilmeniz için, TAG ın yakınlarında (ki bu mesafe en fazla 20 metredir)
    wifi, bluetooth, Mobil internet ve GPS'i açık bir telefon olması gerekli.

Diyelimki motorunuza koydunuz. Motorunuzda çalındı.
    Motoru tuttular ve boş bir arsaya bıraktılar.
    Eğer o bölgeden geçen bahsettiğim özellikleri açık bir telefon yoksa konum bilgisi alamazsınız.

Bu aletlerin asli amacı, anahtar, çanta gibi kullandığınız nesneleri bıraktığınız yeri bulmak.
    Diyelim anahtarınızı evde nereye koyduğunuzu bulamıyorsunuz.
    Telefondan düğmeye basıyorsunuz, TAG size sesli uyarı veriyor. Anahtarları buluyorsunuz.

Herşeye rağmen belli amaçlarla belli koşullarda işe yaradığını söyleyebiliriz.
    Örneğin çocuğunuzun nerede olduğunu öğrenmek amacındaysanız ve toplu taşıma kullanıyporsa,
    inanılmaz işe yarıyor.
    Çünkü illaki otobüste, metrobüste wifi, bluetooth ve gPS i açık birilerinin telefonu oluyor.
    Çok güzel konum bilgisi alabiliyorsunuz.
    Hatta GPS'i açık bir telefonda, whats ap üzerinden 8 saat konum paylaşılmış olsa bile,
    eğer telefon çanta içerisindeyse toplu ulaşımda adam gibi konum bilgisi gönderemezken,
    aynı çantadaki TAG ile çok güzel konum bilgisi alınabiliyor.

Gelelim Android - Iphone farkına.

Avrupa yakası E5 Metrobüs güzergahında, Android versiyon olan Samsungun SmartTAG'ı çok iyi çalışıyor.
    Buna karşın Iphonun AirTAG'ı o kadar iyi çalışamıyor.
    Bunun nedeni sanırım Metrobüs güzergahında Samsung kullanıp aynı zamanda GPS, wifi ve bluetoothu açık olan
    telefon sayısı Iphonedan daha fazla olmasından kaynaklı.

İşin tekniği bu.

Sadede gelirsek...
    Bu aletlerin konum bilgisini alabilmeniz için etrafında aynı markadan GPS, wifi, bluetooth ve mobil interneti açık telefon olması gerekli.

İşin enteresan tarafına gelirsek.
    Diyelimki cebinizdeki telefonun mobil internet, gps, bluetooth ve wifisi açık.
    Sizin bilginiz dışında telefonunuz adamın birinin TAG ı ile haberleşiyor.
    Telefonunuz bulunduğu konum bilgisini mobil internetten telefon markasının serverına gönderiyor.
    Pilinizi harcıyor. Mobil internetinizi kullanıyor.
    Ve sizin bunların hiçbirinden haberiniz yok.

Mutlaka o okuyamadan kabul ettiğimiz sayfalarca kullanım sözleşmesinde bununla ilgili bir izin vermişizdir.
    Ama ne kadar etik tartışılır.
    Hocam çok iyi açıklamışsınız teşekkür ederim bilgileriniz için.

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ürünü kullanmadığım için çok fikir sahibi değilim, bu nedenle yanılıyorsam da kusura bakmayın. Karar tabi ki sizin ama ben yerinizde olsam daha özellikli, daha profesyonel bir takip cihazı kullanırdım. Bu ürün sanki yakın mesafede gezen evcil hayvanımızın nerede olduğunu öğrenmek için tasarlanmış gibi.
    Evet anlaşılan çok uygun değil motosiklet takibi için ama bir gazla almış bulundum, hiç yoktan iyidir diye kullancaz artık

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    bende 1 yıl olacak kullanıyorum daha doğrusu allah kullandırtmasın kimseye.gps değil tabiki ama malum özenti bi millet olduğumuz için ve dünyanın en iyi telefonunu iphone sandığımız için çok şükür çöpçülerde bile ayfon var bu ne demek hepsi birer vericiye dönüşüyor ister istemez.olurda çalınır ise zaten çevresinden yanından önünden geçen illa bir iphone olacak.yön belirlemede bile kullansan oradaki kamerelardan tespit edebilirsin.sokakta duruyor arada bakıyorum 7dakka önce sinyal almış yani 7 dakka öncec bir ayfon yanından geçmiş.bu paraya müthiş özellik çekim alanıda sandığından iyi.arabada denedim başlarda her ışıklarda veya uzun süreli yan yana sürüşlerde dahi işe yarıyor çok şaşırdım.ufak bir kasko ama kuruşu kuruşuna değer.apple dışında alma android olanını bir işe yaramaz.daha manuel bir sistem olduğu için androidler de denk gelme ihtimalin tam tersi çok daha düşük
    YsNLzTrK bunu beğendi.

YsNLzTrK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson Sportster
    1 seneden fazla zamandır motosikletimde ve karavanımda kullanıyorum, daha pilleri de bitmedi. PRatikte güzel bir ürün ama anlık bir konum vermiyor. Şehir içinde her ne kadar sıklıkla konum bilgisi verse de, dışarı çıkınca biraz sekteye uğruyor. Örneğin karavanı Çatalcaya yakın bir otoparka bırakıyorum sanırım o civarda fazla trafik ve iphone kullanan yok bu nedenle 2-3 günlük aralarla veri güncelleniyor.

Motosikleti
    Kymco AK550
    bence bu takip cihazlarına göre daha iyi bir yöntem olabilir. çünkü çok daha küçük ve gizlemesi çok daha kolay. motoru bulduktan sonra işinize yarar mı o tartışılır ama kaybolan motoru bulmak için iyi bir yöntem olur bence.

Motosikleti
    Tenere700
    Ben ikisinide aktif olarak kullanıyorum, arabada ve motorda (şimdilik motoru satmış olsamda). Eşimde IPhone bende Samsung var. IPhone'nun uygulaması çok stabil ve iyi çalışıyor. Samsung'un uygulamasında her zaman ki android problemleri var, bazen donuyor bazen açılmıyor ama çok sorun değil uygulamayı tekrar kapat aç yapınca düzeliyor.

Samsung kalabalık ortamlarda nerdeyse 2 dk'da bir konumunu güncelliyor, ülkemizde Samsung oldukça yaygın olduğundan sanırım. Apple'ın tagı ise aynı kalabalık yerlerde 15 dk gibi sürede yeni konum söylüyor.

Evet içinde fake bluetooth/wifi var gibi düşünebilirsiniz fakat kendisi etraftaki telefonlara herhangi bir bildirim yapmıyor, etraftan geçen telefonlar eğer yakında bir aygıt görürse kendi sunucusuna kendi insiyatifi ile bilgi gönderiyor ve telefonun kendi konumunu gönderiyor, Buda biraz sapma payını açıklıyor.

İkisindede bu sürecin yaşanması için çevredeki aygıtların bulunmasına yardımcı ol özelliğinin aktif olması gerekiyor.

Samsung ve Apple'ın akıllı saatlerinde de aynı özellik var.

Ayrıca Samsung'da 2 tip tag var, birinde "AR Finding" diye bir özellik olduğunu görebilirsiniz oda "Ultra-Wideband" destekli telefonlarla haberleşmesi için.

bpak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yine msx 125
    Ben de motoruma gizledim, memnunum. Tabi ki bunların canlı konum sağlayan gps takip cihazı olmadığını kabul etmek gerekiyor.

istanbuls34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NS 200 (218,03 TL yıllık vergisi + ek vergiler.)
    6 - 7 aydır kullanıyorum. Pil sorunu çıkarmadı konum bilgileri anlık düşmüyor 1 dakikada bir güncelleniyor eğer yakınında bir iphone var ise. Şehir içinde yaşıyorsanız hiç yoktan bir airtag almanızı tavsiye ederim ama kırsal kesim köy gibi yerlerde gps şart. Ne aylık bir ödeme yapmanız gerekiyor ne de montaj için motoru delik deşik etmeye gerek yok motorun sigorta kutusu, arka stop veya depo altı gibi su almayacak ve erişmesi zor olan yerlere koymanız gerekiyor. Sadece senede 1 pilini değiştirmeniz gerekli.

Motosikleti
    Mt-09
    Konuyu açtığım günün ertesinde ulaştı elime.bence gayet başarılıymış dediğim gibi bir gps takip cihazı gibi değil ama hiç yoktan iyidir en azından sabah dışarı çıkmama gerek kalmıyor, bir tıkla görebiliyorum yerinde olduğunu malum sabahları soğuk oluyor.☺

istanbuls34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NS 200 (218,03 TL yıllık vergisi + ek vergiler.)
    Alıntı CAGRRI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu açtığım günün ertesinde ulaştı elime.bence gayet başarılıymış dediğim gibi bir gps takip cihazı gibi değil ama hiç yoktan iyidir en azından sabah dışarı çıkmama gerek kalmıyor, bir tıkla görebiliyorum yerinde olduğunu malum sabahları soğuk oluyor.☺
    hayırlı olsun yalnız konum yan sokakta görünebilir bazen aman korkmayın. Ben bunun yüzünden iş yerinden apartopar çıkıp motorun başına geçmiştim .
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Yazılmamış sanırım, ek bir bilgi olsun.
    Airtag bulunan taşıtla bir yere gittikten sonra bırakıp yanından ayrılırsanız 10dk içinde kabaca, geride kaldı diye bildirim geliyor. Motoru bıraktınız 10-20m ötedeki cafede oturuyorsunuz, bildirim geliyor.

Bu arada Apple ürünü kullanıyorsa hırsıza da motorun yanında sürekli durursa bildirim gidecektir, bunu da hesaba katmakta fayda var. Hani olsun hiç yoktan iyidir ok, ama ciddi bir cihaz çalınmasına engel veya bulunmasına yardımcı bir sistem değil airtag.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)