Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bajaj Fren hava boşaltma vidası

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ncanpolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BAJAJ PULSAR NS 200 ABS
    Merhaba arkadaşlar,
    Başımda bir bela var ki düşman başına. Biliyorsunuz fren hidroliği değiştirirken kaliperlerin üzerinde hava boşaltma vidaları. Ön frendeki kaliper üzerindeki vida uzun süre ile havayla temas ettiği için paslanmış. Kesinlikle yuvasında oynatamadık bile. WD40 ile yumuşatmaya çalıştık. Boru anahtarı, ayarlı pense vs. İmkanı yok çıkmadı. Şimdi iki sorum var.
    1. Bu vidayı nasıl çıkarırız ? Zira üzerinde diş diye birşey kalmadı
    2. Bu vidadan kuralkan aldım ama arka fren için göndermişler ve biraz tombulca vida. Yuvaya uymaz. Bu vidayı nereden edinebilirim ? Servislerde yok. varsa da set halinde diyorlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    O vidayı oradan ancak tornacı çıkarır. Vidayı set olarak temin ettikten sonra doğru sanayiye veya yakında varsa tornacıya. Daha fazla zorlama zarar verirsin daha da.
    Ncanpolat bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Oksijenle vidayı hafiften tavlasınlar pıt diye sökülür , hatta oksijeni bulmuşken üzerine 10 mm somun geçir sarıyla kaynatsınlar ömür boyu kullanırsın..
    Ncanpolat bunu beğendi.

alüminyum ile çeliğin kaynaşmasını seviyorum o minnak rakoru sadece lokma veya yıldız kullanarak gevşetmelisiniz.En önemlisi de hiç sökülmeyecek gibi sıkılıyor.O vida konik biraz fazla sıkıldığında bozuluyor.500-600gr kuvvetle sıkılması yeterli.civatayı sanayide rakorcularda bulabilirsin.
    Ncanpolat bunu beğendi.

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR NS 200 ABS
    Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    alüminyum ile çeliğin kaynaşmasını seviyorum o minnak rakoru sadece lokma veya yıldız kullanarak gevşetmelisiniz.En önemlisi de hiç sökülmeyecek gibi sıkılıyor.O vida konik biraz fazla sıkıldığında bozuluyor.500-600gr kuvvetle sıkılması yeterli.civatayı sanayide rakorcularda bulabilirsin.
    harikasınız. ikitelli sanayiye gideceğim 1 saat sonra orada parçayı çıkarttırıp aynı yerde sanayi de temin ederim o halde.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    biz kartal aracın sökemedik kırıldı içinde kalmıştı. hiçbir tornacı sökmeye yanaşmadı ve iki kaliper almak zorunda kaldık

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR NS 200 ABS
    Arkadaşlar, 3 saat İkitelli sanayi de titrememin sonucunda buldum ama Bağcılar Güngören sanayi de. Ustanın yaptığı işlem şu. Tornalık birşey yok. Usta önce sıkışan vidayı purmuzle ısıttı. Sonra hemen suya sokarak soğuttu. Biraz kuvvet uygulayarak vidayı yuvadan cımbız gibi aldı. Ustalık böyle birşey. Söktüğü vidanın yerine de rafta yedek varmış. Yenisini de taktı uğurladı beni. 50 TL tuttu tümü. Ama hidroliği tecrübesizliğimden dolayı yapamadım. Havayı alıyorum ama pistonlar geri çekilmiyor. Aynı sorunu yaşayanlar bu şekilde çözebilir. Hidrolik değiştirmek cidden başlı başına bir dert.
    espresso bunu beğendi.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı Ncanpolat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, 3 saat İkitelli sanayi de titrememin sonucunda buldum ama Bağcılar Güngören sanayi de. Ustanın yaptığı işlem şu. Tornalık birşey yok. Usta önce sıkışan vidayı purmuzle ısıttı. Sonra hemen suya sokarak soğuttu. Biraz kuvvet uygulayarak vidayı yuvadan cımbız gibi aldı. Ustalık böyle birşey. Söktüğü vidanın yerine de rafta yedek varmış. Yenisini de taktı uğurladı beni. 50 TL tuttu tümü. Ama hidroliği tecrübesizliğimden dolayı yapamadım. Havayı alıyorum ama pistonlar geri çekilmiyor. Aynı sorunu yaşayanlar bu şekilde çözebilir. Hidrolik değiştirmek cidden başlı başına bir dert.
    Pistonlar sıkışmıştır. Kaliperi söküp balata spreyi ile güzelce temizle. Aslında kolay iş hidrolik sıvısını değiştirmek ama elin alışması lazım. İlk seferden sonra kolayca yaparsın değişimi. Pet shoptan akvaryum hortumu al 7mm olması lazım. Bir ucunu hafif ısıtıp hidrolik tahliyesine girecek şekilde ayarla, diğer ucuna da ufak pet şişenin kafasını delip koli bandı ile sabitle. Tüm hidrolik değişimlerinde kullanırsın ben öyle yapıyorum 30 dakikamı almıyor ön arka hidroliği değiştirmek.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Ncanpolat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .....Ustanın yaptığı işlem şu. Tornalık birşey yok. Usta önce sıkışan vidayı purmuzle ısıttı. Sonra hemen suya sokarak soğuttu. Biraz kuvvet uygulayarak vidayı yuvadan cımbız gibi aldı..... Ama hidroliği tecrübesizliğimden dolayı yapamadım. Havayı alıyorum ama pistonlar geri çekilmiyor. Aynı sorunu yaşayanlar bu şekilde çözebilir. Hidrolik değiştirmek cidden başlı başına bir dert.

E yazdık ya ısıtınca pıt diye sökülür diye usta okumuş olmalı :D
    pistonlar dışarı fazla çıktıysa kaliperin içinde kasmıştır , pistonları iki elinle sağlı sollu oynatmaya çalış o sırada biri maneti yavaşça sıksın , piston 1 mm bile hareket ettimi maneti artık sıkma ve elinle pistonları geri it , gücün yetmezse iki tornavida kullan , hava almak ise çok basit bir işlem , maneti sık tapayı aç ve hemen kapa , bu döngüyü köpüksüz sıvı gelene kadar tekrarla , bitti..

contaları yakmış olmasın,havasını alırsınız.Ben enjektör veya tek yönlü hava alma aparatı denilen aparatla fren hidroliklerini değiştiriyorum.büyük tip besleme enjektörünü önerebilirim.hortum ile hava rakoruna bağlayın.rakoru hafifce gevşetin ve enjektör ile hidroliği çekin tabi;merkezde hidrolik azalırken rakoru sıkın ve eksilen hidroliği tamamlayın.depodaki hidroliği bitirirseniz tekrar hava yapar.enjektörü çekerken hava kabarcıklarını göreceksiniz bir dikkat etmeniz gereken husus ise rakor ile enjektör arasında hava boşluğu kalmasın içinde hidrolik olsun.bu yöntemle bir kaç dakika içinde fren sisteminin havasını alabilirsiniz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler